Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите?

Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 20 Мар 2011 21:59 #123989

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Да ви кажам веднаш дека ако ме викнете на гости нема да ги соблечам чевлите :)

Ги соблекувам само кај многу блиски луѓе каде што можам да си се опуштам на кревет или на фотеља.:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 20 Мар 2011 22:17 #123997

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Jas ne insistiram da se soblekuvaat kaj nas. No deteto ni e golemo, koga bese pomal i bidejki dolgo vreme bese na pod lazejki mnogu mi smetase koga nekoj sam nemase da seti da se soblece.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 20 Мар 2011 22:23 #123999

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Сметам дека треба да ги соблекуваат, и нормално доколку сакаат домашни влечки да облечат. Па не мора ради секој да чистеме секојдневно теписи :zelen:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 20 Мар 2011 22:26 #124000

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Мене па многу ме нервира кога некој нема да ги соблече обувките. Имам милион пара собни папучи и сите кои доаѓаат знаат дека кај мене дома мора да се соблечат обувките. Како од турските серии сум :laugh: Бели ми се теписите и верувајте дека и најмала прашинка одма се познава и така ќе треба секој ден да ги рибам.
Кога одам на гости обавезно ги соблекувам обувките, освен доколку домаќинот не инсистира да не ги соблечам
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 20 Мар 2011 22:30 #124002

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
macika wrote:
Jas ne insistiram da se soblekuvaat kaj nas. No deteto ni e golemo, koga bese pomal i bidejki dolgo vreme bese na pod lazejki mnogu mi smetase koga nekoj sam nemase da seti da se soblece.

Macika, и Андреј лази, ама бришам веднаш штом ќе си отидат гостите. Блиски луѓе како што кажав, практикуваат да се соблекуваат, како и јас кај нив, ама подалечни, ми е глупаво, искрено не сакам да ги ставам во непријатна ситуација, на некој му се скинати чорапите, на некој му мирисаат нозете...што би рекле К-15: "Боље да чистам, него да луфтирам":laugh:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 20 Мар 2011 22:49 #124007

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
Мене МНОГУ ме нервира некој кога ќе ми дојде дома и не ги соблекува кондурите. На близок ќе кажам, ама не е на секој да кажеш. Многу ми е нехигиенски влегување со обувки дома, па све надвор што си газел ке остави траги на теписите... И кога одам на гости, обавезно се соблекувам, па дури и кога домакинот ќе каже "не се соблекувајте" пак се соблекувам.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 20 Мар 2011 23:24 #124015

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Od higienski pricini idealno e nikoj da ne stapnuva doma so cevli. No zamislete maz vo kostum i bos ... ne odi - neli. Ili zena doterana i cup cup - bosi nodzinja :) Dnevniot prestoj treba da go smislime lesno da se cisti, a ne da barame da se sobuvaat site koi ke ni vlezat doma. Jas barem taka mislam.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lela, yarre, Zlatna, Helix

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 00:11 #124019

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
И јас ги соблекувам чевлите и сакам да ги соблекуваат. Колку пати во лифтот се случило некој да се измоча или плуканици еден куп, уф после тоа во мојот дом??!!! :pukam: Не им викам на гостите да ги соблечат чевлите, но им давам влечки уште во ходникот, па сами си сфаќаат :P А ако на некого му се скинати или му мирисаат чорапите кога знае дека оди на гости нека си ги смени (ако му смета тоа, мене не ми пречи и нема да замерам за такво нешто- се случува :poimnemam: )
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann, Nebo, Koni

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 00:22 #124021

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
sum ZA ednostavno doma sme! ne mozam da izramnuvam isto doma i nadvor a ako ne se slecat cevlite togas koja e razlikata? :mdf:
pogotovo ako doma ima malo dete koe pa uste i lazi e pa nemam comentar:nc: mislam samite gosti treba da se tolku sovesni da bez zbor se soblecat.
i sekako bi bilo prijatno domakinot da obezbedi vlecki za gostite za da se cuvstvuvaat udobno, ne?
Последна промена: 21 Мар 2011 00:23 by kukulicka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 00:56 #124027

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
за соблекуванје сум дефинитивно,да немавме дома теписи некако ај,ке џогираме,ама теписите не моземе да ги чистиме после секои гости,не е хигиенски некој од надвор да гази и да не знае што згазил и потоа да ти го внесе внатре,а згора на тоа да имас и дете.а домакинот е должен да обезбеди нови влечки,затоа што јас лично не сакам да ставам нозе во стари влечки,или барем нека бидат понови
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 01:39 #124033

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Vo Skopje (pa i vo Zagre) da ocekuvam da se soblecat. Ovde ne. Ne baram nikoj da se soblece iako Lena mi e stalno na pod. Se dodeka nema voda ili kal na kondurite jas sum OK.
Jas ne soblakam konduri od princip.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 02:37 #124048

 • srculence
 • srculence's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • la vita e bella!!!
 • Теми: 804
 • Thank you received: 206
 • Карма: 14
Zvezdicka wrote:
Ovde ne. Ne baram nikoj da se soblece iako Lena mi e stalno na pod. Se dodeka nema voda ili kal na kondurite jas sum OK.
Jas ne soblakam konduri od princip.

Potpis na kazanoto,tuka decata se valkaat na pod kade sto ke stignat parkovi,bolnici,restorani i blabla...pa zosto da nemoze i doma?Doma e sigurno pocisto otkolku nadvor :laugh: usisuvam 1-2 pati nedelno i go brisam podot ednas nedelno dovolno e zasega :laugh:
Последна промена: 21 Мар 2011 23:39 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 02:47 #124051

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
Кај мене не се соблекуваат чевли, оние што сакаат да ги соблечат им давам папучи.
Јана е веќе големка и не седи во дневната соба на под, а и редовно чистам после гостите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 02:56 #124056

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Mene pak mi e mnogu neprijatno koga odam na gosti da gi sobuvam chevlite, ili pak nekomu da mu kazham: "Soblakaj kondurite". :hahaha: Sram mi e nekako, poarno kje ischistam posle toa, otkolku da kazham. Isto taka i jas koga odam na gosti preferiram da ne se soblekuvam, osven neli ako ne insistira domakjinot. Nekako, glupo mi e, a osobeno ako odam na gosti koi ne mi se mnogu bliski.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 03:13 #124060

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Во моментов кај мене дома не се собленуваат чевли зашто имам куче-магаре, кое е нон стоп на релација двор-дневна и нема шанса него да му бришам нозе на секое иди ми,дојди ми.... Затоа на син ми во дневна му е скратено седењето на под, во детска е "игротеката". Мене ме живца ситуацијава, ама тоа е, се чистиме секој ден зашто кучево и влкна си пушта...

Значи сега некој и да сака да се соблече, јас мора да го спречам. И кога бевме без куче, не можев и не сакав на секој да му речам да соблече кондури-тие што сме си блиски, спонтано го правиме тоа. Исто и јас кога одам по гости, ситуацијата наметнува дали да се соблечам или не.
Ако сме куп луѓе, нешто се слави, сигурно нема сите да се соблечеме :laugh: (Знам едни што ставаат најлон врз тепихот за слава :hahaha: )
Едни пријатели на моите редовно коментираат како било селски да се соблекуваш :wtf: Баш не ми е...
Последна промена: 21 Мар 2011 03:16 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 03:32 #124067

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас секој ден чистам и без гости, а за со гости и пред да дојдат и одкако си одат чистам, и пак ми пречи да ми влезе некој со кондури. И пред да ја имам Јана таа навика не ми се бендисувала. Надвор газиме на се и сешто и малку ми е гадно тоа се и сешто да ми влезе на тепих.
Морам да кажам дека и грото од гостите кои ни идат или претерано добро ме познаваат или едноставно си ја имаат навиката за соблакање, така да проблем од тој тип немам.
Искрено и на никој до сега не сум му рекла да ги соблече кондурите. Вајда сите практикувале да се соблакаат :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 03:38 #124072

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Jas pa i da vidam deka ima obid da gi sobleche kondurite, odma vikam da ne gi soblaka, poshto mi e neprijatno ojle dojle po doma da mi odi bos, ko staroseelec da e! :muahaha:
A imame bogami sekoj den po nekoj ojle, poshto mm e druzheljubiv. :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 03:43 #124075

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И јас исто Клаудија, одма ги спречувам да се соблечат...

Кога ние влегуваме дома веднаш се соблекуваме, меѓутоа ходникот е место каде поминуваме со папучи и од таму на некој начин ја разнесуваме прљавштината од надвор по целиот стан (нели, не можам на секое да бришам). Епа тогаш не ми менува ако 2-3 пати во месецот ми дојдат гости и ги оставам да влезат со чевли во дневна.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 03:50 #124078

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Не знам кај нас изгледа посебно по раѓањето на Јана сите станале некако со осет :laugh: Е сега да правам а пример роденден дома, сигурно нема на сите да им кажам или да очекувам да ги соблечат кондурите..а пак ќе спомнам, не сум се дрзнала на некој да му речам соблакај се, ем немало потреба, ем не сум таков тип, некој ти дошол на гости ти пред врата уште да го истепаш, не иде..
Инаку кога живеев кај моите, си имаше луѓе кои имаа обичај да си влезат со кондури и тоа со кал, што според мене е стварно мизерно, ок имаш навика да не се собуваш ама ако си згазнал во гомна или во кал до колена, биди со осет према домаќинот. И и ивикав на мајка ми, да ставиме натпис на врата, соблакај кондури! :laugh: Нормално не прифати, но таа идеа ми беше од едни комшии во другиот влез на кои со години им стоеше тој натпис на врата и беше правило број 1.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 04:20 #124084

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Пред да ми се роди малиот ми беше сеедно, ама сега и ние многу внимаваме дома. Менуваме влечки за во ходник и во купатило и во нашиот дневен престој никој нема згазнато со чевли. Гостите ги чекам на врата и ги замолувам заради детето да ги соблечат чевлите.
Ако сме кај свекрва ми, многу се нервирам. Таму си газат сите со чевли, а јас по 200 пати на ден му мијам раце на малиот и го преслекувам по 5-6 пати :). Па ако му ги видам чорапчињата долу поцрнети :zid: Најмногу ми смета ако после капење не заспие и во пижами да ми седне на таков под. Одма му ги менувам:).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 12:19 #124115

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
I mene mnogu me nervira koga ke mi vlezat doma so konduri. Koga pravime golema proslava trgnuvam tepisi i se razbira nikoj ne se soblaka. No vaka so malo dete koe cel den sedi na tepih, i ke mu padne nesto pa ke si go lapne a oni da mi vleguvaat so konduri nema sansi.
Dva-tri pati mi dojdoa takvi gosti bez oset i edniot duri kondurata so kal si ja triese od tepihot i posle gostite cel tepih go ribav. I od togas i kazuvam, im davam papuci i nema vleguvanje so konduri.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 12:50 #124132

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Damjana wrote:
Od higienski pricini idealno e nikoj da ne stapnuva doma so cevli. No zamislete maz vo kostum i bos ... ne odi - neli. Ili zena doterana i cup cup - bosi nodzinja :) Dnevniot prestoj treba da go smislime lesno da se cisti, a ne da barame da se sobuvaat site koi ke ni vlezat doma. Jas barem taka mislam.

Super objasnato od Damjana :OK:
Jas niti sakam nekoj kaj nas da gi soblekuva cevlite,nitu pa dozvoluvam da gi slecat,a isto taka ni jas ne gi slekuvam kade i da pojdam.A i po bonton ne e da se slekuvaat cevli.Pa podobro da iscistite posle gostite nego da se lutite i nervirate sto ne gi slekle cevlite. :)
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 14:42 #124190

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Обавезно соблекување чевли!!!!!!!!!!
Го мразам ова прашање!!!!!!!!!

Ма да до сега на моите гости и не им се случило да не се соблечат!!!!!!!!
:OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 14:49 #124195

 • lilika
 • lilika's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 142
 • Thank you received: 47
 • Карма: 0
lela wrote:
Damjana wrote:
Od higienski pricini idealno e nikoj da ne stapnuva doma so cevli. No zamislete maz vo kostum i bos ... ne odi - neli. Ili zena doterana i cup cup - bosi nodzinja :) Dnevniot prestoj treba da go smislime lesno da se cisti, a ne da barame da se sobuvaat site koi ke ni vlezat doma. Jas barem taka mislam.

Super objasnato od Damjana :OK:
Jas niti sakam nekoj kaj nas da gi soblekuva cevlite,nitu pa dozvoluvam da gi slecat,a isto taka ni jas ne gi slekuvam kade i da pojdam.A i po bonton ne e da se slekuvaat cevli.Pa podobro da iscistite posle gostite nego da se lutite i nervirate sto ne gi slekle cevlite. :)

a koga ke ti se rodi bebuleto i koga ke pocne da lazi po toj sto ti e vo cevli radi bonton i koga ke stane i odma racete ke gi pikne vo ustazatoa sto zapcinja rastat, kako ke reagiras?

Jas sakam da se sobuvaat koga mi idat na gosti, ama ne e taka. Edni sto mi doagaat postojano (nivnite deca) se so patikite i skokaat po garnitura i bla bla, kade sto jas povremeno ja preoblekuam kerka mi zatoa sto tuka gleda crtan film. Pa trcam po carsafi ili peram non stop prekrivki. :nc:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Дали гостите треба да ги соблекуваат чевлите? 21 Мар 2011 14:52 #124199

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Kaj moite retko koj soblekuvase cevli, no kaj mene doma skoro site sami gi soblekuvaat, najverojatno poradi toa sto znaat deka ima doma malo dete koe e celo vreme na pod. Inaku na nikoj ne mu velam da se sobleci, sto veli Annabel ima nekoi lugje koi im mirisaat nozete pa si znaat za taa mana i ne sakaat da se soblecat,jas ne insistiram, no vo princip doma mi doagaat bliski lugje na koi mozam se da im recam i da ne mi zamerat. Koga odam na gosti ako ima malo dete slekuvam cevli, ako odam na nekoja proslava (rodenden, imenden ...) ne soblekuvam, cevli od pricina sto taka doterana ne biva bez cevli na nozete.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.