Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Однос наставник-ученик ?

Однос наставник-ученик ? 27 Окт 2010 13:45 #65339

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
Темата ја отварам за да ми пишувате каков е односот на вашето дете со неговите професори или наставник?
Во секое напредно, цивилизирано и демократско општество ликот на наставникот/професорот треба да е број еден за ученикот.

Секое дете треба брзо, ефикасно, стручно и високо професионално да се "освои", да се придобие самото дете, да се стекне меѓусебна доверба и да се градат високо демократски односи. Тоа значи примена на најсовремени методи и техники во наставата. Кој не сака деца неможе тоа да го постигне. Детето е неискварена жива материја и ако се сака може сé да се постигне, но исклучиво само со еден природен, спонтан, ненасилен и демократски однос, со многу набљудување, учество во сите можни ситуации, разговори, следење, обука на тактичен и суптилен начин кој ученикот нема да го осети.
Но зошто кај нас односот професор – ученик од позиција на посилен е таков каков што е??? – Ова е типично за застарени теркови на уредување на општества, догми, религии, црква, комунизмот како оставштина…едноумието сеуште владее.

Ученикот неможе да дојде до израз, ниту пак неговата личност. Автократските типови на луѓе кои се во образовниот процес нека си одат ДОМА. Наредби, команди, порачки, извршувања, подмитувања за оценки на секаков можен начин, слепа послушност без приговори…Западот одамна ги "заборавил" овие методи. Тие суптилно, тактички и многу дипломатски ги добиваат учениците, а кое е безболно и за ученикот и за професорот и за родителот.
Но кај нас сликата е оваа – Имаме стари закоравени, неписмени и необразовани во настава, без желба за дообразување и постојано напредување. Значи неедуциран или незаинтересиран наставник – неквалитетна настава. Неквалитетна настава – немање реазултати во воспитно образовниот процес. Посебно ги истакнувам нарушените односи ученик – наставник – родител – стручни соработници (внатрешни и надворешни). Ова се неколку фактори зошто навистина нивото на образование на учениците е ниско.
Лично ме интересира и вашето мислење.


ПРЕЗЕМЕНО ОД ОВДЕ

Блог Insomnia
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 15 Ное 2010 00:50 by Big Sister. Причина: СЕКОГАШ ДА СЕ ВНЕСУВА ИЗВОР НА ПРЕЗЕМЕН ТЕКСТ
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 27 Окт 2010 14:04 #65362

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
mladenovska , spored mene mislam deka obrazovanieto ni e kade kade ponapred od vremeto na komunizmot koga postoel toj strav od ucitel sto spored mene e dosta podobro da se ima toj strav , strav vo oblik na stravopocit koi denesnive deca vo nikoj slucaj go nemaat tuku ja gledaat ucitelkata kako "pogolema drugarka"
a za nadgraduvanjeto na nastavnicite isto za razlika od komunizmot e daleku podobro , pa sega nastavnicite odat na sekakvi raznorazni seminari kade i se usovrsuvaat kolku tolku

toa e mojata slika sega za sega , sepak filip e prvo oddelenie ima vreme da gi vidam i negativnite raboti od obrazovniot sistem ,skraja da e nikogas da ne gi vidam ama vremeto ke pokaze


za odnosot nastavnik - dete - roditel sepak smetam deka roditelot e toj koj najmnogu pridonesuva za ovaa vrska da bide kvalitetna a so toa da se dobie i kvalitetno obrazovano dete
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 27 Окт 2010 14:35 #65398

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
se soglasuvam so Pipolino , deka denesnive deca nemaat ni P od pocit kon odredeni nastavnici
imame primer vo uciliste kade na sred cas si setaat i pravat sve i svasta a nastavnickata toa nemoze da go iskontrolira
spored toa malce stravopocit da treniraat nastavnicite ne e na odmet, da si imaat zastiten nekoj mehanizam
a nie kako roditeli od doma sigurno ne im velime da ne gi pocituvaat nastavnicite (barem jas toa ne go pravam)
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 27 Окт 2010 14:50 #65418

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
Јас немам дете,но имам што да кажам.:)
Односот на наставник-ученик е индивидуален.
Правата социјализација на детето е преку родителите,а втората во школо е на наставниците.Има и добар однос и прилично лош.
Зошто?
Наставниците треба да го пренесат знаењето на учениците,да работат со нив,да им посветуват внимание на секој ученик одделно,секако колку е тоа возможно,така ги ,,тераат,, да учат,пишуват редовно домашни,соодветно да се однесуваат со почит.Наставните програми од порано се многу понапредни,па така и методите.Повозрасните наставници имаат методи кои во денешно време не сите се применливи,секако со исклучоци.Но новите млади кадри вложуваат нови начини како да им се приближат на ушениците,дали со некоја шега за фб,музика,спорт.Да се наметне одреден страв кон наставниците денес е тешко возможно.
Но не им е лесно на наставниците со оглед какви се ученици имаат.Тотално не почитување на настаник,погрдни зборови,претење од нивна страна,закани ако не им се поправат оцени,зборат на моб. на час...и што уште не.
Да се надополнам на delfin76 ,има родители кои и не разговараат со своите деца па како ќе им посочат дека несмеат лошо да се однесуваат и треба да ги почитуваат наставниците.
Затоа јас овој однос би го нарекла ученик-наставник-родител
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 27 Окт 2010 15:08 #65450

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
има родители кои и не разговараат со своите деца па како ќе им посочат дека несмеат лошо да се однесуваат и треба да ги почитуваат наставниците.

e ima , od kojznae koja pricina nemaat vreme za svoite deca :pukam:
pa posle zaradi takvite deca ke se remeti mirot i na drugite
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 27 Окт 2010 15:16 #65462

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
јас неможам да зборувам за ќерка ми таа се уште е мала ама јас лично никогаш не сум имала страв или стравопочитување кон наставници, професори и слично. Значи јас убаво се сеќавам кога тргнавме во прво одделение, а и после тоа имавме две учителки кои никогаш никој од нас не го удриле било со рака било со стапче. па мирни бевме на часови и кога се работеше се работеше кога се дружевме се дружевме. е после тоа во средно се случуваше да дојде до бркање на ученик од час, неоправдан заради недолично однесување, викање од страна на професорот ама тоа се знаело дека биле 1-2 кои ние не ги сметавме за херои или пак јаки фаци туку баш напротив за непримерни и многу многу не ги дружевме. Денес ова што го гледам тоа е чудесија.Прво урлаат во училниците, никој не ја слуша професорката, главна атракција е ако некој беља направи со креди ја маваат, сунѓери кријата, дневници снемува нема ве молам може ли да излезам или извинете што задоцнив нема да се повтори, тоа кој кога сака влегува кога сака излегува.И најстрашно е што тие деца не се санкционирани, незнам зошто и како меѓутоа тие се најголеми фраери во маало.Со мори или бе им се обраќаат на професорите им се закануваат кај отидоа работиве.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 27 Окт 2010 16:25 #65526

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Не дека ми е мајка, ама морам да си ја пофалам. Сега е во пензија, но беше учителка од 1-во до 4-то оделение. Сите деца ги почитуваше подеднакво, без да ги навредува послабите. Се трудеше да им обрни внимание на сите подеднакво, да ги пофали за новата фризура, за добриот цртеж или состав. Од секој час оставаше 5-10 минути за општи разговори, за гушкање, бацување. И ден денес кога ќе ја сретнат на улица, а и кога беа мали, од далеку трчаа да ја гушкаат. Никогаш не пропуштиле да ја поканат на полу-матура, а некои ја викаа и на ,матура. Нема да згрешам ако кажам дека 90% од нејзините учници завршија факултет. Дури и во локалниот весник пишуваше за нејзиниот однос со учениците. Значи, мајка ми беше учителка во комунизмот, ама со понапредни сфаќања.

Се запознаваше убаво со нивните родители и релативно добро ја познаваше и нивната состојба дома. Имаше деца на разведени родители, кои поминувале низ тешки кризи. И тоа секогаш отворено им го кажувала на родителите. Дури успеала да смири едни родители кои ден денес и се благодарни.

Секое дете е посебна индивидуа и учителот треба да има посебен пристап кон секое дете.

Децата не се во училиште за да се истура бесот врз нив или механички да им се предаде лекцијата и учителката да си оди дома. Децата прво треба да ја сакаат, за да можат да го прифатат нејзиното учење.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 14 Ное 2010 05:12 #72230

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Annabel takvi ucitelki kako tvojata majka se navistina retki. I blaze si im na tie ucenici sto ke se padnat kaj takva ucitelka. Nas ni se padna postara ucitelka. I na pocetokot bevme zadovolni. Sega se decata 3 odd. Ama ucitelkata stana svekrva doma i dojde snaska pa bebe , pa e stalno nervozna im se dere na decata. Svoite frustracii gi prenesuva na rabota.
I se zavisi od karakterot na licnosta. Ne e sekoj da bide nastavnik ili profesor. Treba stvarno da se sakaat decata i profesijata za da moze uspesno da se obavuva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 14 Ное 2010 05:17 #72235

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Eee, a мојата наставничка немаше однос никаков со нас. Само не вреѓаше и ич не ја сакавме. Една пофалба од неа не сме чуле. А знаеше и добро да не исплеска. За 8-ми март со сила сум и давала поклон...Намерно бев немирна за да ме избрка од час зашто не можев да ја слушам. Ај што не ја сакавме ние, туку и колегите не ја сакаа, па не одеше во канцеларија, туку на одмор дремеше со нас.

Е да, уште нешто што слушнавме за неа беше дека дома си го тепала и мажот и, кутриот се жалел на комшиите и викал полиција. Ете каква наставничка сум имала, па од нејзе очекувам некаков однос да имала со нас - учениците.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 15 Ное 2010 00:03 #72384

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
EckaGj wrote:
Затоа јас овој однос би го нарекла ученик-наставник-родител
Toкму така
Основното на кое се учат децата, за почит кон учителите (а и кон другите лица) се родителите.
Ние засега сме во градинка, каде имаме воспитувачка и негователка. Досега се случило да имам замерки за нив, кои никогаш не сум им ги кажала во негово присуство, од едноставна причина - не сакам да го поткопувам нивниот авторитет пред него.
Никола знае дека мора да слуша во градинка и да ги почитува, а ако види како јас се однесувам со нив - т.е не ги фермам и за мене е неговиот збор поважен од се, ќе почне да го злоупотребува. И не само во однос на нив, туку и кон нас.

А од друга страна, начинот на кој го воспитувам, ми дава за право да му верувам кога ќе ми каже дека има проблем со одреден проблематичен професор (кои верувам дека денес се помалубројни, за разлика од порано).

Имам пријателка која е наставничка во целодневна и која ми има кажувано како непримерно се однесуваат децата кои знаат и да возвратат - Што ми можеш, ќе видиш кога ќе ти дојде татко ми!

Јас вака не сакам да го воспитувам моето дете.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 15 Ное 2010 00:04 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 15 Ное 2010 01:43 #72419

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
Ане :gp:

Дотакла си скоро све сфере одакле потичу проблеми на релацији ученик-наставник..али постоји и друга страна..нису сви наставници дорасли тој улози и искључиво својом грешком немају поштовање од стране деце и од стране колега..има наставника који не воле свој посао, који не воле децу, који су мрзовољни и који нису никакви педагози, који не знају или чак и неће да деци пренесу знање и тд..и ма колико дете у кући било васпитано да поштује наставника, оно то неће моћи да уради јер је свесно да то наставник не заслужује..

Ових дана сам радила систематске прегледе и ево једног примера..у питању су ученици осмог разреда основне школе..у десет ми је био заказан један разред који је дошао са разредом старешином и такав хаос су направили да смо једва урадили систематски преглед..после сат времена дошао је други разред са њиховом разредном старешином, нису се чули у чекаоници, као да није било никога..просто ми је невероватно да је један разред супер, а други проблематичан, пре ће бити да је проблем био у наставници..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 19 Ное 2010 15:01 #74432

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
Дали знаете дека турските закони просветните работници со над 15 години континуиран работен стаж не ги прифаќаат како релевантни сведоци на суд?
Кај нас владее мислење дека просветен работник е во принцип неработник со скратено работно време со одмор во траење од 4 месеци годишно и сл. Имаше пред 4 години една убава кампања низ Скопје на билбордите стоеше
„Ако ова можеш да го прочиташ заблагодари му на својот наставник“.
40 години работен стаж во Македонија значи мин. 10 генерации (во циклус од 4 години 1-4, 5-8 или прва до 4та средно). Ако во просек македонска паралелка има 30 деца, а еден пр.работник за да има полн фонд работи во мин 7 одделенија математиката е едноставна 2500 до 3000 од нас се плод на некој наставник.
Има многу за и против но ние сме се чини склони да ги гледаме само негативните работи па така полесно е да се удри по самарот него по коњот. Тешко се признава дека за науспехот на нашето дете сме виновни ние родителите во прв ред, па како главни виновници ги ставаме наставниците, професорите, учителката па најново е и веспитувачката во градинка. А ако не одело детенцето во градинка бабата ама само ако е другата не нашата мајка нели :)
Односот наставнк - дете не е еднонасочен. Не гради само наставникот гради (повеке растура) и детето. Да тоа со неговата возраст наставникот со својата. Позади наставникот стои неговото (не)искуство, секојдневните ситуации, неговиот личен живот итн итн зад детето стојат неговите родители и се друго. И едните и другите се од крв и месо и нормално е да има и добри и лоши работи.
Друг момент кај нас е што ние меѓаме поими. Страв, авторитет, почитување, домашна култура се тоа е една папазјанија во нашиов вредносен систем. Ако наставникот има авторитет е лош и влева страв, ако е послободен тогаш не заслужува почитување, ако бара премногу му се возвраќа со домашната некултура, ако не бара ништо е партиски кадар, недозавршен, слаб без образование и сл.
На крај мислам дека најадекватна е една библиска изрека
„Пред да фрлите камен прашајте се дали некогаш во животот сте направиле и вие грев. Ако не сте фрлајте....„


п.с
Дете сум на 2 просветни работници сега пензионери со 7 скршени шофершајбни на 2те наши возила едно чудо гребаници по колите но и многу благодарност и почитување насекаде и по 30 години од излегувањето од клупите на некои ученици.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 19 Ное 2010 15:34 #74458

 • Ane82
 • Ane82's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 22
 • Thank you received: 5
Vo kontekst na spomenatiot odnos ucenik-ucitel-roditel (namerno go staviv ucitelot vo sredinata) mislam deka dovolno govori slikava...Se smenija vreminjata...se smeni i odnosot na ucenikot kon ucitelot ama najgolema uloga vo seto toa igraat roditelite..i domasnoto vospituvanje..no sekako i okolinata. Vo edno oddelenie so 30 deca od koi 25 se krajno razmazeni i nekulturni pred se, ne mozeme da ocekuvame deka dobro vaspitanoto dete ke dojde do izraz. So tek na vremeto mozebi i ke se stopi vo masata.
Ucitelot za zal vo denesno vreme e nemocen pred "golemite glavi" (direktori, f-cioneri..i tn) . Zalosno!
Последна промена: 19 Ное 2010 15:35 by Ane82.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 19 Ное 2010 15:42 #74463

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
Ane82 wrote:
....
Ucitelot za zal vo denesno vreme e nemocen pred "golemite glavi" (direktori, f-cioneri..i tn) . Zalosno!
Не заборавај ги најголемите глави: транзициските Мама и Тато :(
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 08 Мар 2011 19:21 #120586

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Ane82 wrote:
Se smenija vreminjata...se smeni i odnosot na ucenikot kon ucitelot ama najgolema uloga vo seto toa igraat roditelite..i domasnoto vospituvanje..no sekako i okolinata. Vo edno oddelenie so 30 deca od koi 25 se krajno razmazeni i nekulturni pred se, ne mozeme da ocekuvame deka dobro vaspitanoto dete ke dojde do izraz. So tek na vremeto mozebi i ke se stopi vo masata.
Ucitelot za zal vo denesno vreme e nemocen pred "golemite glavi" (direktori, f-cioneri..i tn) . Zalosno!

Tokmu toa sto go kazav - ako od doma gleda i slusa deka ucitelkata ke si go dobie od roditelot, samo ako se obide da go vospituva na disciplina i red, togas deteto bez griza na sovest ke se sili i dokazuva pred nastavnickata , zasto znae deka ima nekoj koj mu go stiti grbot.

Vprocem odlicna ilustracija e slikata.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 21 Мај 2013 17:42 #239603

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Скоро завршуваме второ и немам генерално што да се пожалам од учителките, но, од последните оцени на тестовите од син ми не сум задоволна и не можам да се оттргнам од впечатокот дека нешто не штима со едната учителка.
Имено на претходниот тест не реагирав, а му имаше поправено банална работа која всушност може да се објасни на два различни начини.
Сега со последниот тест по ЗПО се изнервирав. Имено повторувавме со Никола и баш детето дојде задоволно по тестот дека се напишал како што треба. дури си призна дека едното прашање не го ни одговорил, немал време. Ајде се случува...
ама денес кога го видов тестот се изненадив непријатно оти му се поправани работи кои не е потребно да се поправаат.
1. што е нежива природа - и си наброил - водата, сонцето, песокот, камењата ...и др. (на празни места пополнувал).
токму како што е во книга, а учителката го шкртнала тоа - камењата и пишала - „воздухот“.
а на крај од реченицата си стои - и др. значи работава не по твое, по мое мора вака да е.

2. по што се разликува пролет од есен
сонцето „појако“ (сменето со посилно) грее, „дивите животни“ (сменето со „животните“) се будат.... и на крај под тоа дополнето уште нешто, а детево не допишало повеќе оти немало место, крупно пишува и да не биде непрегледно.

Мислам, ОК ми е мене да се поправаат работи ако се грешни, ама - „дивите животни“ се будат од сон во пролет, не сите „животни“... „појако“ и „посилно“ е слично...

значи сето тоа што е само реда ради поправено не ми се допаѓа, бидејќи го збунува детето - си пишал како во книгата, а сега од друга страна испаѓа тоа нема врска. и воедно остава впечаток дека е намерно нешто поправано само да изгледа дека не знае..или пак за инат.

И сега сум на мисла,оти му реков задутре кога ке оди во школо (утре се на ексурзија) да ја праша што му е грешно во одговорите што се поправани, односно да му објасни - дали грешам што сакам да се обиде сам да се избори за себе, кога знае дека е во право.
Или пак дали треба да одам директно јас да зборам.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 21 Мај 2013 17:51 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 21 Мај 2013 18:17 #239605

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
Znaci vakvi raboti skoro sekogas me nerviraat vo naseto obrazovanie, koga se koregiraat decata odnosno se teraat da pogodat odgovori bas kak sto nastavnikot kazal na nekoj cas. Ne im se dozvoluva so svoi zborovi da se izrazat i kako vo tvojov slucaj im se "skrta" tocen odgovor.
Moe mislenje kako bivsa nastavnicka e deka ti e dobra idejata prvo da go ostavis da se izbori sam. Znaci neka ja prasa kade e greskata i neka vidi kakvo obrazlozenie ke dobie. No vo slucajov mislam deka nema da dobie kojznae kolku dobro obrazlozenie a kmo li pak izvinuvanje. Znaci dokolku ne uspee da si gi dobie poenite so toa sto ke ja prasa kade zgresil sledno nesto sto treba da go napravis e da i se ispravis i da ja razresis situacijata. Nikako ne ostavj sami da se resat rabotite i ne popustaj. Od iskustvo sum videla deka roditelite sto se borat za svoite deca pa i protiv nastavnicite dobivaat pogolemi rezultati kaj decata. Decata ne sekogas sami mozat da ja dobijat bitkakta osobeno ako vo prasanje e ego na vozrasnite.
E sega dokolku bilo greska najnormalno ke mu se izvini i ke si koregira vo testot, togas ke nemas pricina da reagiras. No ako ne dobie izvinuvanje (a vo slucajov se gleda deka zasluzuva testot e po ZPO ne po makedonski pa da ima korekcii od tipot posilno-pojako) moe mislenje ne treba da ostanes bez reakcija.
Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 22 Мај 2013 03:18 #239610

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Ariel nazalost ovie raboti sto gi pisuva BigSister se redovno prisutni vo obrazovanieto. E sega neznam ovde treba da pise i nekoja nastavnicka koja predava vo odd. nastava. Nie imame vpecatok deka decata ne smeat da se izrazat so svoi zborovi tuku mora da bide bukvalno napisano kako sto stoi vo ucebnikot t.e treba da se uci napamet. Znaci se bara bukvalno kako sto e napisano vo "glupiot" ucebnik.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 22 Мај 2013 03:21 #239613

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
Јас имам слични проблеми со наставничката на син ми. Жената често му корегира колку да има корекција, убедена сум во тоа. На еден тест по општество мислам во четврто, син ми исто пресреќен, напишал се, а оценка не се сеќавам точно му беше 3 или 4. прво тој се пре-пре-разочара, второ кога гледам точни работи прешкртувани. Инаку, критериумот на наставничката е исто престрог, за 5-ка треба од 95-100% од бодовите (Според Биро за развој на образование, односно официјалните унифицирани критериуми за оценување, за 5 се потребни од 76% до 100%). И патем, едно прашање сосема исто дефиницијата ја напишал како во учебникот и место 3 добил 0 бодови. Јас бев :grr: . Отидов на разговор и ми вика жената Не е така дефиницијата, грешка сте. И јас ја собрав кај педагогот со се учебникот и покажувам дека дефиницијата е БАШ така, до збор и женава мртва ладна вика „Јас не корегирам тука, јас не им ја кажав така дефиницијата“. Да полуди човек. А педагогов вика „Веројатно има причина зошто така вели наставничката, нејзино право е како ќе бодува“ :what: . И викам „Добро, тогаш кажете како треба“. И наставничкава вика „Немам што јас вас да ви кажувам“ :spam: . Друго прашање, ист тест, вика Напиши што мислиш... и син ми напишал (разлика модерно-традиционално семејство) и место 3 бода, само 1. Зошто? Е така сметала дека треба, не било целосно, а тој имаше наброено 3 разлики, толку место имаше... Да не редам. ужас невиден. Да не спомнувам на тест по македонски грешки невидени, бара глагол во определено време а им дава да-конструкции и конструкции со има-нема и сл. Мислам, некого може ќе збуни, ама мене ми е тоа професија... И почнав јас дрско да и корегирам со фломастер грешки во тестовите (затоа што нели ни ги даваат дома да ги потпишеме, и јас ќе си земев фломастер и сѐ што испогрешила ќе корегирам...). Дрско или не, многу и бев лута. Баталив и тоа затоа што почна душата да му ја вади на син ми, на пр. ја немаше дочитано лектирата, му имаа останато 30 страни (за првиот час кога ја работеа) и следниот час ја доработуваат, овој крева рака да каже дека ја дочитал и таа пред цело одделение му се развикала „Што ми е мене гајле тоа...“ и детево во земја пропаднало. Е таков е кај него односот наставник-ученик. Ако ја прашам зошто на пример добил 4 на одговор усно (нели, не сум била, не знам на што да посветам повеќе внимание) таа почнува со „Аман веќе, сакате 5 да му ставам?! Ќе му ставам, ваш проблем, ич нека не учи...“. Стоти пример, добил 4 на тест, ама не им ги дала дома да ги покажат и отидов да го видам, и не ми го дава! Вика „Ќе го видите на родителска во досието, немам јас зошто вас тест да ви покажувам кога вас ќе ви текне!“. А бев на ден што и е за прием, патем кажано. И одам бесна кај директорката и утредента наставничкава рекла „Не е точно, не реков дека нема да и го покажам“. А син ми беше со мене и слушна како ни се развика, и после вика „Мамо, гледаш колку лаже наставничката“ :vesterce: И јас ни 5 ни 6 ја пријавив во МОН и во просветна инспекција и ми се јавува „Дојдете да го видите тестот во секое време, не сме се разбрале убаво тогаш“. И ова е само дел од пеколот кој го поминуваме со неа :bes: Едноставно, жената е научена да биде авторитет (без покритие), и секое прашање го сфаќа како напад врз неа и реагира дрско и арогантно. А јас тоа не го дозволувам, тоа и е работа, не ме интересира ништо друго освен коректно и профеионално да си ја врши работата.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
Последна промена: 22 Мај 2013 03:24 by Octavia.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 22 Мај 2013 03:29 #239615

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Eee Octavia vakvi nastavnicki eden kup. No mora da priznaeme i edna druga strana deka eden kup roditeli se borat decata da im imaat 5 i pokraj toa sto nemaat vrska nitu ucat nitu nisto. Bas sega skoro i samata bev svedok na eden roditel od naseto odd. koj se zakanuvase so inspekcii i slicno na nastavnik za da deteto mu dobie 5 ( a na testot dobilo 2). Decata i sami doma preraskazuvaa deka nema pojma koga go isprasala nastavnickata i usno, a vamo roditelot se zakanuval so inspekcija pa moralo da mu se stavi 5.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 22 Мај 2013 03:42 #239618

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
Сфаќам Мацика јас дека и на наставниците не им е лесно. Ама кај син ми наставничката не е за жалење. Децата (син ми и неколку другарчиња) ми кажуваа лани пред крај на година како едно девојче почнала да го испрашува (и тоа им дава лекција и не ги ни потсетува, ако заглават некаде си ќути, си гледа во дневник, си работи нешто друго, ти раскажувај)и ми кажуваа девојчево заглавило на сред лекција и замолчело. Ја оставила да си поќути и и рекла „Седни, ова не е научено“. Девојчево се стопило. А друго дете, на нејзин родител-полтрон со кој јас лично ги имам видено колку присно се однесува (од типот, го фаќа за рака и се кикоти нешто додека овој нешто и објаснува :X ...) е истиот час го испрашува синот на тој кој реално не знае ни колку страни на светот постојат и толку било забележливо што децава дури забележале како ем го потстетува и тоа со цели реченици ем му викала „Браво, браво, одлично“ а пола лекција таа му ја раскажала, демек за покритие зошто нему, иако е скоро неписмен, ќе му стави 5. И сега се гледа разликата, кога во петто им дојдоа и други наставници, кај нив истово дете добива 1 и 2 оценки, кај неа е за чудо, неверојатно подобар. Син ми, пак, кај другите наставници си има 5, кај неа не може да се докаже и добива 5 ако веќе навистина нема друг излез (на пр. сега тестот македонски нема ниту една греша и мора да му стави 5 на тестот)... Значи, не зборувам јас за принципиелен наставник кој си прави проблем со чесноста, туку за наставник кој оценките ги употребува како средство за одмазда и за уцена, а при тоа не е објетивен. Јас не сакам син ми да добие 5 ако не заслужи, ама редовно работам со него, знам каде и дали има пропусти, и не би реагирала никогаш за оценка, ама на точни одговори да добива 0 бодови затоа што јас ја нервирам наставничката, па сака да ми докаже нешто, тоа нема да дозволам. Токму затоа и веднаш се сомневам кога на пример ќе одбие да ми го даде тестот на увид.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Однос наставник-ученик ? 22 Мај 2013 04:09 #239622

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Octavia случајно да не ни предава истава наставничка??? :opaa: Оти и нашава исто прави. И многу е субјективна си има миленичиња што ги негува и другите што ги гази.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.