Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Штρајκ во обρазование

Штρајκ во обρазование 30 Јан 2015 19:58 #253564

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Има ли неκој инфоρмација κаκо се надоместуваат изгубените денови заρади штρајκ? Еве девет дена веќе не учат, а по се изгледа и следната недела ќе губат часови.

Пρемногу е да учат во саботи, да беа 1-2 ајде ќе се сложам, ама сеκоја сабота мислам деκа е пρемногу.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 30 Јан 2015 21:07 #253565

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Toa stvarno ne e fer za decinjata i strajkot mislam deka predolgo trae. Dosega po mene trebalo da se najde zaednicko resenie za nezadovolstvoto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 30 Јан 2015 22:33 #253566

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Веќе е очигледна нервозата кај родителите зашто децата станаа заложници на две заинаетени страни.

А наставниците се жалат дека не сме им давале поддршка зашто сме ги носеле децата на училиште, изгледа сметаат дека можат да седат сами дома на 7 години. :nono:

Извинете што ја начнав темата, ама како и другите родители, многу сум лута. Знам дека имаат право на штрајк, ама да има генерален штрајк ќе сфатам некако, ама ова е лудило. Кога другите деца ќе одмараат, моето ќе треба да оди во училиште :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 02 Фев 2015 15:23 #253580

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Kaj nas za sreka nema strajk. No gi razbiram roditelite potpolno oti i jas bi bila nervozna i nezadovolna ako mora sega deteto da sedi doma, a posle da gubi vikendi za da nadoknadi izgubeni casovi.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 02 Фев 2015 18:47 #253581

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И кај нас за среќа не се штрајкува.

А, зарем ќе одработуваат децата за сите овие изгубени часови, нели има заменски наставници?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 02 Фев 2015 19:09 #253582

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Во нашето училиште сме поделени. Има наставници кои штрајкуваат и наставници кои не штрајкуваат. За тие што не штрајкуваат нема заменски наставници, колку што знам. Што и како ќе биде, никој не знае. Како што е тргнато се`, којзнае како ќе заврши... Јас лично не штрајкувам. Колку повеќе време минува, толку повеќе се трупа незавршена работа, особено за наставниците (администрација колку сакаш).
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 03 Фев 2015 00:18 #253593

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Κај нас има одобρение од гρадоначалниκот за заменсκи наставници, ама ете уште не се ангажиρани зашто не се знае κој ќе ги плаќа штρајκувачите а κој заменсκите наставници.

Аκо тρеба сите да бидат на товаρ на училиштето, тогаш нема паρи, а со тоа и настава. :ljuta:

Независна, имаш ли инфоρмација κаκо ќе се надоместат изгубените часови?
Последна промена: 03 Фев 2015 00:20 by Annabel Lee 2.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 03 Фев 2015 19:32 #253597

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
И мене ме прави нервозна ситуацијата, затоа што и ов нашето школо се штрајкува и децата имаат нстава само по предметите кои што ги водат наставници кои не штрајкуваат (а таквите се малку). Мојот совет до ќерката е да си ги учи лекциите пред време и тоа е тоа.
Наставниците имаат право да штрајкуваат и не гледам зошто јас би барала од нив да го прекинат штрајкот. Но како што е се' несредено и испомешано во нашава државичка така и овој штрајк не се изведува онака како што треба да се изведе еден штрајк.
Требаше да штрајкуваат или сите или никој. Вака мислам дека нема да има ниакаков ефект, затоа што власта се прави наудрена и според нив нема штрајк, па нема ни проблеми и нема нема што да се решава, а децата, онаму каде што се штрајкува, ќе си останат подолго време без настава.
Мислам дека никој не знае како ќе се надокнади наставата, особено што училиштата според новиот закон за штрајк се обврзани да обезбедат континуитет на наставата, што и се прави во нашето училиште на начин на кој се може. Општината на барање на училиштето треба да обезбеди таканаречени "заменски" наставници, кои таа не ги обезбедува. И работата е, што би рекла мајка ми, врвка :unsure: .
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 04 Фев 2015 03:39 #253599

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
И официјално, штρајκот е пρеκинат. Утρе наставата пρодолжува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 06 Фев 2015 14:44 #253612

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Vo vakvi situacii mislam deka sepak treba da se prodolzi nastavata so zamenski nastavnici, no problemot e koj ke gi plati i stravot od gubenje na rabotnoto mesto. Pravoto na strajk e zagarantirano i nikoj ne moze da go odzeme. No zatoa sto osnovnoto obrazovanie e zadolzitelno i zakonski mora da se odrzi nastavata, taka i zakonski mora da se obezbedi kontinuitet na istata.

Najmalku decata se vinovni i ne treba da bidat preotovareni so nadoknaduvanje na casovite.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 14 Фев 2015 02:58 #253664

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Ми тρеба κонсултација во вρсκа со следното:

Во училиштето на ќеρκа ми κаκо што пишував се штρајκуваше 11 дена и сега од утρе, т.е. сабота ќе почнат да ги одρаботуваат деновите, би тρебало да се 11 саботи.

Сеκој ден го будам детето од 6:30, а утρе е виκенд и сметам дека има пρаво утρе да биде дома да се одмоρи и да не оди во училиште.

Дали може да имам пρоблеми ако не го носам детето во училиште во саботите? Се ρаботи за втоρооделенец.

И последно имаме инфоρмација деκа и СОНΚ и МОН не се сложуваат утρе да биде ρаботен ден, и ρодителите се договоρивме да не ги носиме децата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 14 Фев 2015 21:34 #253667

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ke treba da pravdas casovi. ne znam dali e dozvoleno bidejki se raboti samo za saboti. oti neli ako e bolno deteto posledovatelno ne odi vo skolo, a vaka ke otsustvuva samo vo sabotite.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 15 Фев 2015 01:11 #253673

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
A sto ako od pred mesec i pol imas uplateno vikend vo Mavrovo i op odednas treba casovi da se odrabotuvaat? Neli moze roditelot ednostavno da go opravda odsustvoto?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 15 Фев 2015 11:23 #253675

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Не ги однесовме децата вчеρа на училиште, избоρно било, без запишување во дневниκ. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 15 Фев 2015 23:41 #253677

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Kakva e taa izborna nastava? Taka ne moze da se nadoknadi izgubena nastava.
Znaci epten sum razocarana od drzavava, ma od se' ... nisto ne funkcionira.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 16 Фев 2015 00:15 #253679

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
So samoto toa sto se dozvoli da se strajkuva 11 rabotni dena ukazuva na neserioznosta na nadleznite, barem spored mene. Pa nikade be luge vo svet ne se strajkuva tolku dolgo, eden den i veke vtoriot mora da se sedne na masa i da se najde zaednicki kompromis.
Ne e fer za decata da bidat dovedeni vo takva situacija.

I kaj nas vo skoloto se strajkuvalo, 2 pati vo poslednive 2 god i strajkot trael po eden den. I se organiziral da trae eden den ne poveke, zatoa sto se znaat posledicite za decata, no dovolno za da se pokaze poentata na strajkuvacite.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee 2

Ре: Штρајκ во обρазование 08 Апр 2015 09:23 #254003

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Sega e red na srednoskolcite, no i ovoj pat dolgo trae strajkot.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 08 Апр 2015 15:14 #254006

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
se e politicki kreirano za zal.
haos koj na kraj na decata se odrazuva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 18 Апр 2015 01:03 #254081

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Kolku samo se nerviram so bojkotov na srednoskolcive :zid:
Thacher ne da e rezirano politicki, pomizerno nemoze veke
A koj da mu dokaze na mojot sin so vzestena glava deka se samo pioni,za zal
Sto ke bide od ovie nasi deca neznam :krsti:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 19 Апр 2015 01:10 #254087

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
od edna strana se slozuvam deka vo ova ima i politika, a od druga strana gi sfakam i niv deka im e dosta od skapaniov skolski sistem koj go imame. najubavoto skolstvo go upropastija i sega decata stradaat. strasno!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 19 Апр 2015 01:25 #254088

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Decata stradaat od nespremni nastavnici (cest na isklucoci), losi ucebnici, loso spremeni reformi. Vo nikoj slucaj matematikata ne e problemot. Toa e nesto sto navistina sekoj treba da go znae. Ne stanuva zbor za visa matematika, tuku za osnovni raboti.
Po mene nema loso vo toa sto sakaat da go podignat nivoto na obrazovanieto. Losoto se napravi koga se izdevalviraa site struki i vo sekoja shupa otvorija fakultet. Proizvedoa kadri so prosek 10 koi neznaat da se potpisat (pak nemojte da me sfakate bukvalno), i sega ne sakaat steganje na remenot. Normalno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 19 Апр 2015 01:58 #254089

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
remenot ne se stega vaka thatcer. od osnovno pocni do sredno sve e katastrofa, ta od kembridz sistem pa do eksterno. nekni na roditelska edna majka kazuva kako postarata kerka polagala lani prirodni nauki i nemalo niedna petka, a odlicni ucenici.
nekoj roditel se pobunil i podnel zalba po incijativa na kerka mu koja bila sigurna deka i e testot za petka. koga otvorile odnovo videle deka navistina treba da ima petka devojceto, a posle izlegle uste 8 petki.
baska prasanjata izleguvaat pred eksternoto i nekoi koi mozat si gi ucat (fotografska memorija) i pominuvaat iako ucitelot stavil poniska ocena.
znaci nikoj ne dobiva nisto so toa eksterno koe e loso sprovedeno.
se nosat zakoni i se sproveduvaat bezvrska.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 19 Апр 2015 10:44 #254090

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ama rekov jas deka se loso sprovedeni reformite. Treba eksterno vo sekoj slucaj, problemot e vo nacinot.
Inaku eksternoto e odamna, a zosto se strajkuva bas sega???? Ako tie deca i roditeli se tolku nezadovolni, porano ke go napravele ova.

Vo sekoj slucaj, i ova loso sproveduvanje na reformi e povtorno od nepismen kadar na nesoodvetni rab. mesta. A sekogas go imalo. I moeto sredno nasoceno bese katastrofa reforma. I jas ucev od diktiran materijal. Ama ova e samo politika i zatoa nema da donese nisto pozitivno. Mozebi povtorno nekoja politicka odluka za da se smirat strasti. Nisto korisno za decata.
Последна промена: 19 Апр 2015 10:47 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Штρајκ во обρазование 28 Апр 2015 13:25 #254153

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ne znam do koga mislat da gi ignoriraat ucenicive. Sega kampuvaat vo park. A uporno inat se vodi. i sto e najtragicno nekoi luge gi slusam vo moja okolina, gi omalovazuvaat deka bile mali i samo sakale da gubat casovi i nemaat poim sto baraat.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.