Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Бесплатни учебници

Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 02:05 #252196

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Оваа година за прв пат добивме бесплатни учебници од користените и само можам да кажам КАТАСТРОФА!!!
Испокинати, пишувани па безуспешно бришени...ужас! Да не зборам колку се валкани , дувло на бактерии.
Дали и кај вас е ваков случај ?
И што ми е поважно дали може да се купат оти една мајка ми рече ги немало во слободна продажба.

Еве илустрација


„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 02:31 #252197

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И кај син ми денес беа поделени учебниците, ама убаво се зачувани, не се како учебниците што ги постираше Систер.
Единствено на еден учебник има напишано со молив име на девојче кое претходно го користела, а синко го знае девојчето и баш беше радосен што ете нејзина книга ќе користи годинава :mmm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 10:39 #252198

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Sister razgovaraj so nekoj vo skoloto. Ne e fer da ve prisiluvaat ova da go koristite. Pa na deteto ke mu go skrsat i kefot vaka :( i jas ne bi sakala da gi fakam ovie knigi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 11:49 #252199

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Денес имаме родителска средба и секако дека ќе разговараме за ова. Навистина демотивирачки делува.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 12:42 #252202

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Учебниците што ви ги дале се во ужасна состојба. Незнам само со која совест ви ги дале.
Изгледа толку ќе биде од бесплатното школување, зошто очигледно неможат секому да му обезбедат нови книги.
Кај нас пак недостасуваа некои книги и наводно дополнително ќе ни ги дадат.Па ќе видиме...
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 13:11 #252203

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Оооо, секоја година исто. Откако почнавме во предметна настава, учебниците што ги добиваме се во ужасна состојба. На дел од нив страниците им беа буквално издвоени, не знам дали и фалеше по некоја страна. Со други учебници - не се располагаше. Оваа година имаше среќа ќеркичката, па доби нешто подобро одржани учебници.
Многу е лош квалитетот на книгите, особено што се планирани да се пренесуваат од генерација на генерација.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 13:24 #252205

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
I nie godinava prv pat dobivme koristeni ucebnici i sinko e tazen, ne mu se dopagaat, grozni mu se iako se vo mnogu podobra sostojba od ovie na Sister. Razgovarav so sinko deka toa e toa, tie se ucebnicite, gi zavitkavme, makedonski jazik bese naostetena pa se obidov malku sama da ja podsredam i menuvav zadna korica koja bese unistena i taka malku se potsmiri i pocna da gi prifaka. Sister mislam deka nema nekoja moznost da gi smenis ili da kupis novi, toa e....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 13:31 #252209

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
За жал, нема ни каде да се купат. :(
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 14:02 #252215

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Nemame dobieno matematika i makedonski. denes ke im dale. mozam da zamislam sto da ocekuvame.
plus im rekle da gi izbrisat ubavo knigite. glupost nevidena!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 14:11 #252216

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Ем ги даваат учебниците во ужасна состојба ем неможеш да си купиш нови. Неможам да поверувам што се се случува со образованиево.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 14:26 #252217

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
I nie koristime besplatni ucebnici. Od 1-vo i 2-ro gi zadrzuvaat a veke od 3-to odd dobivaat koristeni najcecsto. Mislam deka samo 3 godini moze max da se koristi istiot ucebnik. Ako se osteti premnogu (kako vasite Sis) ili se izgubi mora da se zameni so nov od strana na roditelite. Site ucebnici gi ima vo prodazba po normalna cena, sto spored mene e visoka.

Bas godinava Jana dobi koristeni knigi i site bea vo mnogu dobra sostojba i samo eden nov.

Rabotnite listovi se isto besplati i se za ednokratna upotreba.

A sto ako se izgubi ucebnikot? Se slucuva neli...kako ke go zamenite ili ke se dobie drug od skoloto?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 15:57 #252220

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Kaj nas godinava se novi ucebnici. Neznam dali deka novi se (po kembridz) ili taka e celo vreme? Aj poiskusni help?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 16:15 #252221

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Учебниците до трето одделение до сега не се враќаа, така што малите си добиваа нови учебници. Овие по новата програма секако мора да се нови, но ќеркичкта ми кажа дека ќе ги враќале. Ние сега сме трето одделение.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 23:18 #252225

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Novi se do treto oddelenie. a potoa vakvi.
bevme na roditelska i sekako site roditeli se pobunivme za toa. no po se izgleda nisto nema da se smeni. ucitelkata kaza deka koga im gi dale i taa se pobunila deka se osteteni, pa prakale dopisi do minsterstvo, ama samo im gi vratile i posleden odgovor bil deka toa e toa. nema podobro. edinstveno onie knigi koi falat ke se nadomestat so novi.
ni dadoa da potpiseme deka sme zele knigi koi treba da gi cuvame i ako gi osteti deteto ke plakame, sto se razbira ne go potpisav so obrazlozenie deka za ovie gadni knigi moze nekoj mene dogodina da mi bara pari.
inaku gi nemalo vo slobodna prodazba.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 03 Сеп 2014 23:50 #252226

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
книгите ги има во просветно дело, јас лани купив нов учебник пошто големава го изгуби. глупо е да купуваш нешто што ти следува бесплатно, ама лично ја гледајќи ги твоиве, би земала нови.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 04 Сеп 2014 00:27 #252229

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ooo utre odam i ako gi ima gi kupuvam odma. oti mene mi rekoa majkive deka gi nema vo slobodna prodazba a ako izgubis ili ostetis ti davaat uplatnica da uplatis pari.
i denes na roditelska ucitelkata isto rece deka gi nema vo slobodna prodazba.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 04 Сеп 2014 01:06 #252232

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
A sto e so prostorot predviden za da se napise ime na sekoj ucebnik? Treba prazno da si ostane ili mozebi ke gledaat dogodina da se padne nekomu so isto ime :). Morav da se poseguvam iako vsusnost e zalno kako ja teraat politikava so besplatni ucebnici.
Ajde bas pisete ako gi najdete vo prodazba, kade i kako se dvizat cenite. Nasite za prvo se novi, ama imam cuvstvo deka ke ni treba primerok da si imame doma i vo tekot na slednata godina, koga ke gi vratime ovie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 04 Сеп 2014 01:11 #252233

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
од прво до трето не ги враќате назад.и секоја година добивате нови.
ама после трето...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 04 Сеп 2014 01:15 #252235

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Imame pecat / stembilj od ucilisteto so info na nego deka treba da se vrati ucebnikot. Aj bas ke preprasam utre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 04 Сеп 2014 01:18 #252236

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
da i nie imavme i pecat i deka treba da se vrati, ama posle ispadna ne. ako e taka togas od prvo decata ke imaat stari i iskinati ucebnici, a ne novi.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 04 Сеп 2014 01:32 #252237

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
ok, no ovie sekako se novi zaradi novata programa, a kako bilo prethodno ne znam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 04 Сеп 2014 11:57 #252250

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Од прво до трето децата секоја годин добиваа нови учебници и по старта програма, иако можеби и ги враќавме во училиштето. На пример, нашите деца користеа стар учебник по македонски (различно издание од новите, кој исто така ни го дадоа во училиште),по избор на наставничките како посоодветен и подобар. Со новава програма имаат и работни тетратки и истите ќе ги пополнуваат, барем така разбрав од ќеркичката. Веројатно учебниците ќе се враќаат, а работните тетратки не.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 06 Сеп 2014 21:03 #252312

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Znaci katastrofa, katastrofa i sram!!!
A be prsti mi padnaa od brisenje, i pak vo nekoi knigi se poznava pisuvanoto.
i dve gumi istrosiv. nalet i gumi i toa sto mi otece prstov od brisenje, ama knigine se da ti se odmili skolo... :zid:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 06 Сеп 2014 21:21 #252313

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Bas steta sto soodvetno ne se tretiraat i cuvaat knigite.
Zal mi e Sister sto taka vi se slucilo, mozam da zamislam kolku e samo razocaruvacki.
:raspolozise
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бесплатни учебници 08 Сеп 2014 01:27 #252319

 • teonka
 • teonka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamica
 • Теми: 16
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
isto i kaj nas do 3 odd bea novi godinava stari samo matematikata novba a knigite katastrofa a kerka mi me tesi mi vika mamo moive se dobri na drugite se epten partal nema sto da se pravi :nono:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.