Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Големина на училишна ташна/ранец

Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 12:10 #251721

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Како и секој родител-почетник за оваа проблемтика :) почнав интензивно да размислувам каква ташна/ранец да му купиме на првачето. По дуќаниве има доста избор, најавуваат и нови пратки за 10тина дена. Тоа што ме мачи е димензијата - што би било најисправно за 6г дете? Гледам се' некои огромни ранци нудат, а продавачиве ме убедуваат дека е таман за прваче. Во помало немало да ни ги собере книгите - демек некои се поголеми и од А4 формат. Ама кога ќе стави на грб тој големиот - до под газ и доаѓа. Не ми е баш нормално ...
Од др. страна си викам - кај ќе го носи таа сама - никаде. Првиве години нема да оди сама секако ... Да не купуваме џабе мало нешто па да си имаме проблем со пакување на книги и материјали.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 12:21 #251722

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Godinava na Petar mu zemavme vakov ranec od SportM, onoj sto e vo GTC (maska varijanta samo). Na grb taman mu stoi, ne e najgolem a sobira A4 i plus alista za presoblekuvanje.

E sega, znam deka nema da nosi mnogu knigi, najmnogu edna kniga i edna tetratka ne pogolemi od A4 i alista za presoblekuvanje. Materijali nisto ne nosi.. Sega koga patuvavme nazad, go spakuvav poln i sobira dosta.

Bese na popust, okolu 1200 den.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 12:26 #251723

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Убав е, ама мислам дека нема да пројде на филтер кај девојче :) Гарант ќе бара нешто џиџи миџи :)

Инаку некаде (по нет) читав класификација - ранец за 1-3 одд, па за 4-6 итн. Имаше и димензии. Тоа е ваљда правено според некои медицински-ортопедски норми. Незнам што е најпаметно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 12:43 #251724

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Sinko ima ogroooooomen ranec kupen koga trgna vo prvo i eve sega ke odi vo 4 so istiot. Do sega go nosevme nie (roditelite) a sega veke ke si go nosi sam, taman porasna :)
Taka da moj predlog e ubav golem ranec so princezi sekako ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 15:01 #251730

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
I jas mislev taka kaj ke nosi golem ranec, ama imaat mnogu knigi. Nikola deka bese celodnevna gi nosese site knigi vo ponedelnik i tamu mu stoese ranecot, a vo petok si go vrakase. ama sve sobirase vo nego.
i sekako prvite godini nie mu go nosevme do skolo i nazad, a od lani pocna sam - na grb i od kola do ucilna. za zemanje sekako posto morav da vlezam i da go zemam, jas ili koj i da go zemase go nosevme.

birajte kvaliteten cvrst ranec, i da bide od onie sto se lesni koga se prazni. ima edni teski se bez nisto vo niv i uste koga ke stavis stvari - katastrofa se.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 16:10 #251732

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ima edni na Target so trkala. Mehanizmot im e odlicen, ne od onie plasticnite sto se zaglavuvaat. Ama tie so mehanizam se poteski, normalno. A nekade ke mora da se potkrene neli - trotoar, skali, dupka, dozd, sneg. Samo za vlecenje se stvarno super izrabotka, ama teski ...
Последна промена: 06 Авг 2014 16:12 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 16:27 #251733

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Inaku ima preporaki okolu tezinata na polniot ranec da bide do 10% od tezinata na deteto - idealno. Znaci 2.5-3kg maksimum za pocetok za nas.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 18:02 #251736

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Thatcher, ранецот со книгите им стои цело време во школо. за викенд ги земаат само оние книги и тетратки во кои што имат домашно. и преку недела им даваат домашно, ама тоа е поретко. најчесто се една или две книги, така да не се исплати цел ранец да враќаш дома секој ден. вака е во првите години, после 3 - 4 одд. си земаат се секојдневно. не се исплати да даваш пари за нешто екстра, зошто и онака ќе дреме таму.
Последна промена: 06 Авг 2014 18:04 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 06 Авг 2014 22:07 #251744

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
jas tie so trkalca ne gi sakam oti bas se teski. i nekako ne mi se prakticni ako treba da go stavi na grb. sto znam. mada ke se slozam so frenky deka ne treba da se davaat pari za ranec koj ke dreme vo skolo.
lani zemavme od target eden pogolem i ubav, ama ke go nosi i godinava.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 07 Авг 2014 00:51 #251751

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
hehehe, za prvace be ... se znae koj plaka :) jas se si mislam deka 2 torbi ke imame - edna za preku nedela i edna glavna :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 07 Авг 2014 02:40 #251753

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
A mene planot mi bese so ranceto od gradinka da odi vo uciliste, deka toa skroz novo. Nesakajki, imavme takva sema, sedi cela nedela vo gradinka, a so "pomosno" si nosevme sto ni treba preku nedela. Samo sega me zbunivte so goleminata, nemav ideja deka ima mnogu i golemi knigi i tetratki vo prvo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 07 Авг 2014 12:31 #251762

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Thatcher wrote:
jas se si mislam deka 2 torbi ke imame - edna za preku nedela i edna glavna :)

И ние имавме две. едната помала во која секој ден носеше шишенце со вода и облека за пресоблекување за секој случај (ова во прво оти беа мали и понекогаш им се слчуваа незгоди во тоалет или па премногу се потеа) а лани едно мало торбиче и си носеше влажни марамици, палома и вода. ранецот седеше цела недела во школо.
Инаку БибаС, да имаат книги и тетратки од прво и треба поголемо ранче.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 07 Авг 2014 13:01 #251763

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
I nie imame skoro novi ranci od gradinka, ama sto znam - nekako site zborat za prvata canta za na skolo (da ne recam babite :)). Valjda od porano ostanalo. Segasnive deca veke imaat iskinato po 2-3 rancinja vo gradinka. Lani i eden so trkala sredivme ...
Mada nisto ne e kako porano. Togas navistina sami si gi nosevme tasnite na grb, pa imase logika ova moe razmisluvanje. Sega kako od moda da se kupuva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 08 Авг 2014 01:56 #251778

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Thatcher, vo pravo si za babite, denes me napadnaa kako toa sum pomislila da ne se kupuva nov ranec, pa sega imame javna aukcija koja od niv dvete da go kupi :)

Tuku kade ima dobri, vo smisol kvalitetni i lesni? Ne znam dali treba od sportskive da bide ili od onie vo Prosvetno Delo. Valjda vtorive se poveke so namena za knigi. Ima nekoja treta varijanta ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 08 Авг 2014 02:23 #251780

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Treta varijanta po drugi knizari, pazari ili jumbo. Ama tamu me znam za kvalitet.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 09 Авг 2014 20:39 #251815

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie lani kupivme ucilisna tasna od skolo, so logot na skoloto i za site e ista. Ne e golema, se nosi preku ramo, znaci ne e ranec. Ne nosat knigi za ucenje doma seuste, dali i koga ke pocnat ne znam. Dobivame samo tretratka za domasna rabota i kniga za citanje za doma vo tekot na nedelata.
Dodusa gledam deka i pogolemite decinja ja koristat istata torba, pa prepostavuvam dodeka ke ni bide dobra i za godinava.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 10 Авг 2014 16:19 #251833

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
uniformata e lekot. i za obleka, i za tacni i za se'.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 22 Авг 2014 16:09 #252059

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Nie zavrsivme rabota. Kupivme anatomski ErichKrause, 36 cm х 27cm х 20 cm. Kako kuferce e cvrst, ne e mnogu tezok. Valjda ke bide ok.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 04 Сеп 2014 01:12 #252234

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Nie seuste sme bez ranec, nikakov izbor za masko prvace :( ne ni uspeva da usoglasime golemina, dizajn i kvalitet nikako.
Thatcher, brendov koj go spomna kade se prodava ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 04 Сеп 2014 11:24 #252245

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Ние лани за прваче купивме помал ранец во кој стававме само прибор за лична хигиена,резервна облека и шишенце со вода. За книгите, тетратките и приборот за пишување имавме посебна ташна. Оваа комбинација ја направивме од причина што голем беше ќеифот да се носи ранец, а тежината на книгите е голема. Па вака она си имаше ранче на грб, а ние ја носевме ташната со книгите.
Годинава купивме класичен ранец Таргет, кој собира се,нема да го носи на грб повторно поради тежината на книгите, но тоа е.И онака во училиште им стојат ранците.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Големина на училишна ташна/ранец 04 Сеп 2014 11:42 #252247

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Prosvetno delo, no gledam i vo Klever-MK go prodavaat.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.