Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Храна за/во училиште

Храна за/во училиште 01 Сеп 2013 05:22 #243332

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Temava ja otvaram so cel da spodelime iskustva i idei kakva hrana jadat nasite decinja vo uciliste i kakva hrana (za onie koe ne se pretplateni) im isprakate i pripremate na decinjata za vo skolo.

Nie resivme da se pretplatime vo skolskata kujna, znaci hranata se gotvi istiot den vo ucilisnata kujna i dobivame meni od koe ke si izbereme sto maliot ke jade toj den ili cela nedela. Smetam deka menito e bogato inajvazno mi e sto hranata ke bide sveza. Nie sme vo skolo do 9:00 do 3:00 znaci tamu ke ruca i plus od doma ke mu prakam uzinka, ovojsje, vo lunch box :kolace:
Ucilisteto ima polisa NE za cokolada, sokovi i razni slatki i sekeri, taka da ovie produkti ne se dozvoleni da se nosat vo skolo.

Kako ste vie organizirani po ova prasanje?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 01 Сеп 2013 17:30 #243343

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ние дека сме во целодневна имаме храна во училиште. Но за жал ниту една година не се погоди како што треба. Секогаш наоѓаат начин да ескивираат и имаме проблеми. Но не е темата за тоа...
Менито во школо е ОК, ама ако се почитува. За ужинка имаат таму и не беше дозволено да се носи ништо. е бидејќи беше малку, ние им даваме ама овошје, оти учителките исто предупредија да не даваме грицки, чоколади и сл.
Се надевам дека годинава нема да има потреба да се носи нешто плус. ама и да сака син ми да носи, а и ако дозволат, пак ќе биде за ужинка некое овошје, евентуално musli bar, т.е житарки (како чоколадца што се :D )
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 01 Сеп 2013 17:32 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 03 Сеп 2013 01:58 #243439

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
И ние сме целодневна и ретко носиме храна во училиште. Имаат појадок и ручек и ако сака некој дополнително ужинка. За ужинка не се пријавуваме, бидејќи појадокот и ручекот се многу блиску па измеѓу нема потреба од дополнителна храна. Најчесто си носи водичка плус или некое јаболче. Храната од училиштето е разновидна но сепак мислам дека не е баш со некој квалитет. Лани имаше препирки, бидејќи во менито имаше мајонези, паштети.., па по реакција на родителите се направија измени. Ќе видиме како ќе биде оваа година.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 03 Сеп 2013 02:35 #243443

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Иако и поголемата беше во целодневна настава, а и малово сега е исто, храна секогаш имам праќано. Е зошто?
Кај поголемата ќеркичка цело одделение се имавме откажано од појадок, па и праќав сендвич (ова го сакам и со помалата, но некако се инсистира на тој појадок, а не ме импресионира многу со квалитет :(((). На ужинка во никој случај не се претплаќаме!!! И тоа се се' некои бели пецива, теста - бљак. Па покрај сендвичот, секогаш има некое овошје и задолжително за помалово (кое е скелет а се однесува како најголем јадач, затоа што после 2 залака се заситува и по еден саат е гладна :laugh: ) праќам и житарка (од баровите како Big Sister што кажа).
Еве денес се веќе до 12, и прцулов најмногу беше загрижен околу храната. Па утрово го направивме првиот сендвич за оваа школска година :).
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 03 Сеп 2013 07:13 #243461

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nas vcera ni bese prv den vo skolo, za rucek imale (potocno maliot si odbral) pita so tuna, i prilog grasok i ovosje za desert. Vo nasiot slucaj bidejki maliot ne jade mlecni proizvodi i mleko mozno e menito da e adaptirano za nego, bidejki obrokot ne korespondirase so menito koe go dobivme doma od uciliste. Ke vidime kako ke pomine denes i sto ke ruca denes, ama veruvam deka ke bide isto tolku kvalitetno kako i ostanatite jadenja sto gi pripremaat.
Bez razlika sto dobivaat ovosje tamu, jas mu prakam plus, vcera nosese jabolko i banana i sisence so voda. Ama izel samo pola jabolce, a bananata ja vrati.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 05 Сеп 2013 14:48 #243597

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Me interesira kolku plakate za hrana za decinjata koi se vo celodnevnata nastava?
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 05 Сеп 2013 16:25 #243604

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Kaj nas ovaa godina e 95 den. dnevno!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 06 Сеп 2013 02:09 #243611

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Кај нас е 1.500ден. секој месец
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 06 Сеп 2013 02:14 #243612

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Кај нас појадок и ручек е 2050 ден. Дополнително ако некој сака плус ужинка, тоа е 500 денари повеќе.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 06 Сеп 2013 04:59 #243628

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Kaj nas e 2100 den, dorucek,rucek I uzinka. Mislev deka sme najskapi, ama eve Mama Ane ubedlivo vodi :). Inaku menito ne mi se dopagja voopsto :(.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 06 Сеп 2013 06:05 #243638

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Menito sekoja godina e problem, sekade. lani kaj nas golem problem bese sto mandzickite bea so 3 zrna grasok ili 2 livcinja spanak. plus im davaat po 1 lazica od jadenjeto (sto e ok, neli oti ne moze sekoe da izede poveke) a ako pojdele da pobaraat repete tetkite od kujna im komentirale debel si dosta ti e.
ja mislev sinko e problem oti si jade, ama posle se javija i drugi roditeli so istiot komentar - deka navistina im e malku jadenje na decata i koga ke dojdele doma odma barale da jadat oti bile gladni.
reagiravme i za dvete raboti, pa dogovorot e sega ako ne sme zadovolni od kvalitetot na hrana i odnosot na personalot, da se raskine dogovorot. mada toa ne mi se veruva sekogas ke se najde nacin da eksiviraat.


tuku mene sega drugo me zagrizuva - so alergijata na Nikola. dadovme spisok na sto e alergicen i im napomnav deka ne mu davam zamena - rastitelni sirenja i kaskavali (koi najcesto gi koristat kako zamena). kojznae kako ke go resat problemot.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 06 Сеп 2013 12:21 #243645

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie plakame £2.20 dnevno samo za rucek, so salata i desert. Ova e mnogu prifatlivo za nasi uslovi i hranata sto e vo menito izgleda kvalitetna, raznovrsna i se nadevam deka mu e dovolno.

Ne znam kolku maliot jade i se najduva tamu sam, bidejki isto koga ke dojde doma e ziv gladen, mora da ruca, po vtor pat.
Nie go prakame na uciliste doruckuvan, mu isprakam plus nekoe ovosje za uzinka plus rucekot tamu. Detevo e mnogu aktivno, pa pretpostvuvam zatoa e gladen koga ke dojde doma, ama ako rucaat okolu 12 moze 12.30 nie se pribirame 3.45 znaci mi izgleda nekako normalno da e gladen toa vreme pak :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 06 Сеп 2013 13:41 #243646

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Кај нас е 1890 денари. Потпишавме со Старата Ванила а менито уште го немаме добиено. За оваа цена добиваме појадок и ручек со десерт..

Денес за доручек имаа пржени лепчиња со јајца и чај. Ручек оваа недела немаа зашто беа до 10 часот.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 07 Сеп 2013 18:38 #243699

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Mama Ane wrote:
Кај нас појадок и ручек е 2050 ден. Дополнително ако некој сака плус ужинка, тоа е 500 денари повеќе.


Истото е и кај нас. И јас мислам дека е скапо ама тоа е. Ние имаме договор со Специјал и како ќе се одвиваат работите ќе гледаме од вторник натака. Менито е ОК сега за сега, важно нема мајонези и паштети :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 09 Сеп 2013 01:37 #243721

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Nas ni e besplatna hranata vo uciliste. Eden topol obrok (rucek) imaat i ne se plaka nisto.

Dorucekot sto Petar ponekogas go jade, kako i uzinkata se vkluceni vo cenata na dopolnitelniot prestoj taka sto ne mozam da izdvojam posebna cena samo za hrana.

Kvalitet...hmm, ne mozam da kazam nisto. Se raboti za ketering na opstinata sto gi snabduva site skoli so isto meni za site.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 09 Сеп 2013 16:59 #243735

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
emilija, a shto imat na meni za ruchek?

nie vo JK plakjame celodnevna nastava so ruchek nekade okolu 1.700 den mesechno. doruchek nema t.e. ne e vlezen vo cenata. jadat doma ili tamu (kupuvaat ili spremeno od doma ). na pochetokot ova go smetav za nedostatog, ama sega sfakjam deka taka e podobro. doma jadat pred mene i gledam kolku se izelo. plus, pokvalitetno vo sekoj sluchaj.

jadenjata im se ubavi, pretezno mandzi. sekoj mesec se menuva menito. edinstvena zamerka imam na przenite kompiri.

vaka teraat do 9-to odd. em zgrizeni, em topol obrok.
Последна промена: 09 Сеп 2013 17:01 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 12 Ное 2013 05:36 #245583

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Sto sde odnesuva na balansirana ishrana vo ucilistata, mislam deka se vodi poveke smetka da e izbalansiran obrokot vo odnos na soodnos na namirnicite otkolku sto se vodi smetka za kvalitetot na upotrebenite namirnici. Ne e fer da sudam mnogu za toa, sepak imaat drugi standardi i naviki na ishrana koi sto vkucuvaat mnogu poveke mlecni proizvodi otkolku sto nie sme naviknati i odobruvame zatoa sto mlekoto i mlecnite proizvodi se sekogas zbogateni so vitamin D i preku niv se obezbeduva del od dnevniot vnes na vitamin D.

Generalno eve kako izgleda obrok koj sekoe dete go dobiva vo uciliste.

:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 12 Ное 2013 07:09 #245592

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ние реагиравме минатата недела оти од нивна страна немаше реакција - секој втор ден појадок - мармалад или маргарин со чај. за ручекот не се жалам, манџички имаа, ама некогаш утнуваа и го заборавиле, па му даваа маргарин. а секоја ужинка му ја менуваа со сок.
Дојде работава до директорот, кој се заложи да се направи ново мени. и сега треба да се договориме.
но муабетот ми е друг - вчера никола рекол дека не пие сокови купечки и тие конечно се смилувале да му дадат мандаринка. ме нервира тоа што го кријат овошјето наместо да им го даваат на децата и најверојатно за нив си го носат дома.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 10 Јан 2015 17:54 #253397

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kaj nas hranata vo skolo ja napravija besplatna, za pomalite decinja, znaci za prvite tri godini. Toa mnogu gi olesnuva rabotite sekako.

Vo sekoj slucaj mu prakam uzinka od doma sekoj den, nekoe ovosje, bidejki slatki raboti i gricki ne se dozvoleni, skoloto ima polisa na zdrava ishrana :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 13 Јан 2015 17:30 #253415

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Blaze si vi. kaj nas seuste plakame, mada ovaa godina ne zema uzinka sin mi, koja e poeftina (500 den.mesecno) za razlika do lani koga plakavme dva obroka ibese okolu 18000 den.
uzinkata e ona koe go jadevme i nie kako deca - suva hrana
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 13 Јан 2015 20:55 #253417

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
I nie plakavme lani, ova go sprovedoa od godinava. Se nadevam ke ne fati i slednata godina, a posle toa znaci od treto mu doaga ke si plakame regularno.
Inace mislam deka e super decata da imaat topol obrok vo skolo, a za uzinka ne e problem bilo sto moze da pomine.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 16 Јан 2015 13:07 #253437

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Кај нас син ми е уште во целодневна настава, што значи дека имаат појадок и ручек, нешто јаде, нешто не, па знае и гладен да се врати. :neznam:
А обавезно си носи од дома јаболко или мандарини, па тоа го јаде како ужинка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Храна за/во училиште 27 Авг 2015 21:24 #254953

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie i godinava odlucivme da jademe vo skolskata kantina. Barem imaat topol obrok i razlicno e sekoj den. Plus si nosi uzinka od doma, nekoe ovosje, pa se pokrivame nekako cel den. Samo bideji decava odlucuvaat sto ke zemat za rucek nekogas se slucuva 2-3 dena so red pasta da jade, :neznam: pa mora da go potsetuvam sekoj den za izbere nesto drugo bidejki mene nekogas mi e planirana pasta za rucek/vecera, da ne mu niknat makaroni vo stomak :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.