Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Проблеми со математика

Проблеми со математика 07 Мај 2013 13:48 #238757

 • Ineva
 • Ineva's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
:hello:
Потребна ми е помош околу моето дете но незнам како да му помогнам!
Веке извесно време имаме проблем со математиката а веке сме 3 одд.Сега проблемот стана видлив кога учевме за мнозење и делење,всушност мнозењето и не е проблем бидејки таблиците ги учиме на памет исто и делењето.Проблемот е со собирање и одземање.Другите предмети ни се многу добри да не казам одлични,има одлична меморија и се брзо учи но кога ке седнеме да пишуваме домашно по Математика тогаш плаче,се нервира и одбива да пишува,одбива да мисли и размислува во врска со задачите,се кочи и се блокира.Иако посетува целодневна настава наставничките навистина се трудат и работат со неа околу математиката.Еден ден дојде дефектолог во училиштето и на барање на едната наставничка ја тестираше по сите предмети.Дефектологот откри дека моето дете има ДИСКАЛКУЛИЈА.Дали некој знае како мозам да и помогнам дали има стручни лица што мозат да и помогнат,дали постојат везби или подобро е да најмам професор по математика?
Благодарам однапред за секој совет
Последна промена: 07 Мај 2013 17:09 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со математика 08 Мај 2013 02:43 #238780

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Ineva, neznam zosto doslo do toa da se plasi od matematika. Da ne ste i vikale,da ne ste ja terale so sila da uci??? Jas sum prof. po matematika i mislam deka profesor po matem. ti e rano da najmis. Poveke bi trebalo da najmis so zavrsena pedagoska(nastavnik od 1-4) kade ke raboti individualno so nea matematika po popristapen metod.
I eden sovet samo ne i vikajte,probaj so tivko ajde mamicka da ja resime zaedno,ali mislam deka mozebi ima i strav od ucenje so vas, moze so druga osoba nema taka da reagira.
Ajde pisi sto ste napravile.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со математика 08 Мај 2013 03:23 #238782

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Eве овде е многу убаво објаснето во врска со дискалкулија.

ДИСКАЛКУЛИЈА
Последна промена: 08 Мај 2013 03:25 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со математика 08 Мај 2013 04:12 #238787

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Еве јас најдов нешто каде се третира оваа состојба:

Дневната болница при ЗМЗ”Младост” претставува одделение за полустационарен третман каде се лекуваат психички растројства во раната детска возраст. Таа е единствена од таков вид во РМакедонија која функционира од 1978 г. Во неа се третираат разни ментални растројства во детската возраст И тоа: потикнување на психомоторниот развој, говорни проблеми, специфични проблеми во процесот на учење (дислексија, дизграфија, дискалкулија), тик нарушувања, фобични-анксиозни растројства, потешкотии во одвојување од родителите (сепарации, стравови), нагласени проблеми во социјалната адаптација,аутистични нарушувања И рани детски психози…
Се третираат деца од 3 до 14 год.

Еве го линкот:
тука
Последна промена: 08 Мај 2013 06:24 by Marge. Причина: средување на линк
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со математика 08 Мај 2013 14:19 #238829

 • Ineva
 • Ineva's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Blagodaram za odgovorot
Mozebi ima strav od ucenje so nas,bidejki na pocetokot ne svakavme kako nemoze da zapamti kolku e 2+3 ili 4+2 ili koj e prethodnik a koj sledbenik.Imase poteskotii so broenjeto nanazad ili da go kaze prethodnikot ili sledbenikot.Koga broi na primer stapcinja gi preskoknuva nekoi i ne odi po red za da gi izbroi ili isto koga racunavme so prstinjata.Koga ucime zaedno voopsto ne se karame ili ne i vikam zatoa sto znam deka samo ke place ili ke se nervira ucime so ubavo,ja pofaluvam koga nesto ke kaze tocno,no problemot e i so logikata,voopsto ne saka da razmisluva logicki i ne se koncentrira koga ucime zaedno iako go znae odgovorot ili e pred nea ne go kazuva.Sega kontaktirav edna poznanicka koja e nastavnik od 1-4 odd i ja zamoliv za pomos dokolku moze da poraboti so nea nekolku casa,pa ke vidime sto ke se sluci.Razgovarav i so nejzinite nastavnicki i odlucivme deka ne e do tolku kako sto kazal defektologot.Taa samo zaostanuva poveke so matematikata od svoite soucenici.Se nadevam deka so dopolnitelni casovi so nastavnik ke postigneme uspeh.
Sepak mnogu vi blagodaram za sovetot
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со математика 08 Мај 2013 16:33 #238832

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Инева, доколку ви дале дијагноза, зошто да не побарате стручна помош доколку и е потребна на ќерка ти? Може само да и користи. Што порани третмани, за било какво нарушување, толку поефективни. Пробајте си вие секако со часови и помош како што сте си наумиле, ама доколу имате дијагноза, зошто не и стручна помош? Доколку кај нас ја има.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со математика 09 Мај 2013 02:54 #238855

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Da si kazam za sebe, odsekogas sum bila slaba po matematika, slaba do tolku sto za malku kje padnev prva godina sredno iako site drugi ocenki mi bea petki, matematika imav 1 do 1. Uste od prvo oddelenie ne sum mozela da se snajdam so brojki, da ne recam deka do skoro sobirav na prsti.
Se mi bese tesko, do denesen den sonuvam kosmarni sonista deka se naogjam na casot po matematika. Togas, verojatno takvo bilo vremeto, nikomu ne mu teknalo da me odnese na defektolog, osobeno poradi toa sto site drugi predmeti pa duri I fizikata sum gi sovladuvala odlicno.
Konecno, koga pocnav da rabotam vo prodavnica (znaci so pari) jas pocnav uspesno da se snaogjam so site mozni kalkulacii, znaci za sebe mozam da kazam deka se dodeka ne najdov prakticna primena na znaenjeto po matematika, kade sto sakala nejkela morav da vlezam vo kolosek jas tesko se snaogjav so brojki.
Probaj so profesori, no probaj I so prakticna primena na brojkite,i pred se imaj na um deka nekoi deca ednostavno ne se "nadareni" za brojki. Jas na primer mnogu brgu prifakjam stranski jazici, imam mnogu lessen koncept za memoriranje na rabotite, ama ete toa ne me biva. Mozebi deteto si e po sklono kon nekoi drugi tipovi na ucenje I znaenje.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со математика 09 Мај 2013 05:32 #238872

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Da probate so brainobrain programata? Imase i tuka na forumov tema a i na facebook moze da gi najdes.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Проблеми со математика 14 Јун 2015 18:44 #254718

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Sin mi mnogu saka matematika, zasega. Stalno me prasuva da mu postavam zadaca sobiranje najcesto nekogas i odzemanje da ja resi, cisto mentalna vezba. Se nadevam deka i ponatamu ke bide entuzujasticen.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот