Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Екстерно оценување

Ре: Екстерно оценување 27 Мај 2013 06:39 #239863

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Јас само да им посакам среќа на сите ученичиња што полагаат денес :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 27 Мај 2013 06:45 #239865

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
andrea wrote:
dali nekoj ima informacija kako pominalo testiranjeto?

Зависи како каде, некаде со доцнење, некаде не можеше ни да почне, важно не биле тешки прашањата и времето било доволно...
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 27 Мај 2013 06:46 #239867

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 27 Мај 2013 06:49 #239869

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Синко задоволен од тестот по математика за Vodd.
На овие од IV odd. некои прашања во тестот не им се гледале т.е не бил исцртан аголот а се барало во задача да се одреди аголот. Кај синко не, ама кај IV odd помагале наставниците во решавање на тестот. :unsure:

Статус кај моја пријателка на фб.
Падна системот за екстерното......Одамна кај нас е паднат системот.Се гледа колку се образовани нашите луге примени со врски за следење на екстерното и нивното функционирање.Жално ќе биде ако влезат овие оценки во свидителствата, децата не беа во можност да решаваат 60 мин како што доликува и треба, се чекало две по две да завршат и им било речено да побрзаат срамота......
Последна промена: 27 Мај 2013 06:52 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 27 Мај 2013 07:10 #239870

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Sega pred malku zborevme so koleska koja ima dete na ista vozrast so sin mi, znaci vtoro zavrsuvaat i dvajcata. I za najmalite do 4to odd imalo eksterno ama poinakvo. Imeno dosieata vo koi se cuva seto ona koe go rabotat decata vo tek na godinata, se nosele vo MON, kade ke se vrsi proverka i ocena na toa sto imaat sraboteno decata i kako se oceneti.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 27 Мај 2013 11:00 #239875

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Одиме понатаму. Се спремаме за четврток. Имаме екстерно тестирање по англиски. :srekno:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 27 Мај 2013 12:21 #239881

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Тестирањето со мали технички проблеми помина супер :) Децата беа задоволни, немаше некои страшни ситуации, времето таман и се беше во најдобар ред :) Идеме понатака :srekno:
Наставничките од 1во до 3то одд се оценуваат со интерна комисија во самото училиште, која им ги проверува досиета на учениците по сите предмети и инструментите кои се применети при нивното описно оценување.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 14 Јул 2013 18:01 #242194

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Kako pominavte so eksternite ocenki?
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 15 Јул 2013 06:49 #242224

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
kaj nas 5 i 4 bea ocenkite , a vistinskite obratno :tupco:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 15 Јул 2013 10:06 #242232

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Golemata - VI odelenie, se testirashe matematika- na testot dobi 5 i Istorija-dobi 4, site ostanati ocenki i se 5 i ima prosek vo sveditelstvo 4.92, pa sega koj e kaznet nastavnikot ili deteto?.
Me zainteresira za testot Istorija niedno dete nemase 5, istiot muabet go slusnav i od drugi skoli. Ja prasav kerkata sto e rabotava mi odgovori deka imalo prasanja od lekcii koj nastavnikot ne im gi predaval.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 16 Јул 2013 06:04 #242268

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Ќерка ми полагаше информатика и македонски. Двете и се петки.
Инаку после тестирањето му бев благодарна бога што не и се падна историја :) И нормално никој нема петка по историја зашто прашањата беа :neznam:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 28 Апр 2014 08:04 #250330

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Се спремате годинава за екстерно? Кај мене поголемата ќерка е четврто и ќе полага. Којзнае како ќе биде, тие ќе одат на екскурзија на 23 мај, кога ќе учат :nokti: И дали знаете по кои се предмети може да се полага?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 29 Апр 2014 14:46 #250382

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
И мојата ќерка е четврто и првпат ке полага. Мислам дека сите предмети се во опција освен музичко, не сум сигурна за техничко. Знам сигурно од лани дека полагаа англиски, математика и македонски.
За разлика од лани оваа година читав дека 30 дена пред полагање треба да се објават прашањата, а кој предмети ке се полага ќе се знае најдоцна 3 дена пред полагањето.
И во училиште кај поголемата ќерка разговарале со наставниците, дека неможе да и се паднат истите предмети што ги полагала лани , ама јас ништо не верувам имајќи го лошото искуство од лани ( кога по историја им се паднаа прашања што наставникот решил да не им ги предава).
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 19 Јун 2014 04:00 #251209

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Кога ке има резултати од екстерното и каде? Лани беа објавени во училиштата, можеби оваа година ке има нешто и на интернет
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 19 Јун 2014 04:03 #251210

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Деновиве ќе има. Обавезно ги објавуваат и на интернет.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 19 Јун 2014 06:46 #251214

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Za osmo nemase na internet, samo vo ucilistata ima spisoci... A na sajtot na dic nema ni takva opcija, kolku sto znam...
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: zence

Ре: Екстерно оценување 22 Јун 2014 17:08 #251230

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
koga gi gledav vnucite od bratucedite moi kako se spremaat za ova eksternovo i kako bea sirotkite ispotreseni, uplaseni, zal mi padna. a od ovaa godina i nas ne ceka istoto. :/
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 24 Јун 2014 04:58 #251250

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Објавени се резултатите од екстерно во училиштата( незнам точно кога се објавени дали вчера или денес) , но на интернет не најдов.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 24 Јун 2014 08:11 #251254

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Пишува дека се објавени резулатите- закачени во училиштата. Веројатно на вратите се залепени списоците, а не на интернет
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 24 Јун 2014 09:01 #251257

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Има списоци на вратите во училиштата (по азбучен ред на сите ученици.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 05 Јун 2015 21:52 #254641

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ne mi se veruva kakvi prasanja dobivaat decata na eksternoto :ohmy: i ne znam dali e do mene ama uste ne ja svakam poentata na istoto :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 06 Јун 2015 00:19 #254642

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Celiot koncept nema logika. Prvo, kako toa se ucat gotovi prasanja? Bas bezvrska bubanje ... Drugo, idejata bese preku eksternoto da se kontroliraat ocenite t.e nastavnicite. Dali realno ocenuvaat, dali dobro go predavaat materijalot ... Ova ne lici na nisto, samo maltretiranje.

Neznam, vo moe vreme nemase eksterno - ama ne ni pomisluvav deka za bilo koja prilika treba da ucam gotovi prasanja. Jas eve polagav priemen za fakultet i bese bas onaka tesko, barase solidni poznavanja. Ne mozese slab ucenik dobro da pomine. A eve jas ne se spremav za priemen. Znaci skoluvanjeto/nastavata bile kvalitetni, i jas nemav potreba da sednam da ucam zatoa sto mi bese "legnat" materijalot od prethodno. Toa e toa sto krajno e potrebno, nema air od nabubani prasanja, a uste pomalku od nelogicni ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 08 Јун 2015 12:46 #254691

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Помина и денес последното тестирање - македонски. Значи поголема глупост не постои!!!
веќе џабе што и да кажам. само се надевам дека следната година ќе биде укинато.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 08 Јун 2015 14:34 #254703

 • Nikas
 • Nikas's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Карма: 0
tesko na decinjata
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 08 Јун 2015 22:35 #254708

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Big Sister wrote:
Помина и денес последното тестирање - македонски. Значи поголема глупост не постои!!!
веќе џабе што и да кажам. само се надевам дека следната година ќе биде укинато.

И син ми полагаше македонски јазик и му се паднале неколку прашања што ги нема во понудените. Ама, ептен беа глупави прашањата. Синко ги одговорил, ама мислам дека се' ова е една голема глупост. Се изложуваат децата на непотребни стресови.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.