Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Екстерно оценување

Ре: Екстерно оценување 27 Апр 2013 21:30 #237990

• bart
  • bart's Avatar
  • senior
  • Теми: 2896
  • Thank you received: 1856
macika wrote:
Of lele bart. :laugh:

A sinko vo vtornikot imase eksterno i vika imavme mnogu lesni prasanja od tipot sto e minare, sto e biblija i takanataka.
Mojov cita enciklopedii, mnogu igrame brza geografija i ustvari eksternoto ocenuvanje e da vidat po doma kako gi obrazuvame decata od opsta kultura. :aaa:

Па, ако е за тоа нека ме тестираат мене со прашања од општа култура. Ни на крај памет не ми паднало да му држам предавања од хемија и географија, па макар и од општа култура. На наредното тестирање можда ќе има прашања и од кулинарство, чисто во контекст на општата култура, пример како се прави запршка?
И, кај е тука моментот со проверката на наставниците?
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Екстерно оценување 28 Апр 2013 06:22 #238040

• Meyo
  • Meyo's Avatar
  • ВИП
  • Ex mama-Maja :)
  • Теми: 2261
  • Thank you received: 2819
Jas nemam dete vo obrazovanie, no dokolku smetate deka ne e soodvetno za vozrasta deka e dopolnitelno oteretuvanje i trauma na mnogu mali deca, zoshto ne zastanete kako roditeli zad toj stav, da upatite makar i pedinechni pishma do biroto za razvojni prgrami i sl. Zoshto barem kako neformalna grupa ne upatite eden javen povik za moznite komlikacii i problemi koi moze da proizlezat i od aspekt na obrazoven kadar i od aspekt na roditeli. Sigurna sum deka bar moze da se reformira..Jas na 30 godini nemozam da zapamtam kao za 10 neshto shto sum go uchela pred 6 meseci a ne pa 10 godinisno dete
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Следниве корисници изразија благодарност: anusska

Ре: Екстерно оценување 29 Апр 2013 05:43 #238141

• anusska
  • anusska's Avatar
  • senior
  • Теми: 1170
  • Thank you received: 457
Инаку тие тестови што ги имаа со прашања од општа култура беа пробни тестови, кои беа изведени за да се провери процесот на тестирање, веројатно дали и како се евидентираат одгворите (бидејќи сето тоа се изведува компјутерски), а претпоставувам и децата да добијат некаква претстава како тоа ќе се одвива.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Екстерно оценување 29 Апр 2013 08:03 #238170

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4992
  • Thank you received: 5194
Значи јас и претходно пишав сега беше тестиран серверот и целиот процес како би се одвивало ова екстерно тестирање. И празни да ги оставеа учениците тестовите на ова пробно тестирање нема никаков ефект во оценката понатаму. На главното тестирање ќе си има прашања поврзани со наставната програма по соодветниот предмет, наставна содржина која е предадена, изучена.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Ре: Екстерно оценување 29 Апр 2013 08:25 #238176

• Katrina
  • Katrina's Avatar
  • toddler
  • Теми: 210
  • Thank you received: 66
Јас бев во една од првите генерации кои полагаа државна матура и знам која е фрустрацијата целиот четиригодишен труд и знаење да се евалуираат со едни глупави тестови и да те фаќаат на финти.

Неопходно е да се воведат реформи во образовниот систем, но тоа треба да започне од стручноста на наставниците. Лошо е што наставници стануваат најлошите во генерациите, а ако се направи поголема плата, построго високо образование, наставници ќе стануваат само најдобрите кои и најдобро ќе го пренесат знаењето.

Со вакви писмени тестови, целата мотивација, идеја и заложувања во текот на годината се сведуваат на една бројка која ја добиваат со еден тест. И со тоа и наставниците ги ставаат во незгодна позиција оценката да ја пишуваат врз основа колку добро детето мислат дека ќе се изрази на еден тест.

И иако некое дете не се експресира најдобро преку тестови, и има знаење за 5, наставничката плашејќи се дека нема да се поклопат оценките, свесно ќе ја намали оценката.

Овие работи се решаваат во од, постепено со годините ќе се изнајдат решенија за проблемите, но генерациите кои поминуваат во меѓувреме остануваат на некој начин осакатени.

Ре: Екстерно оценување 29 Апр 2013 09:48 #238187

• izabella
  • izabella's Avatar
  • teenager
  • Pink up your day!
  • Теми: 736
  • Thank you received: 196
Eve jas doznav nesto za ova eksterno testiranje od snaa mi :)

Testot ke bide sostaven od 30 prasanja, po 3-4 prasanja od sekoj nastaven predmet, prasanjata ke bidat lesni, ke se testiraat od 2 do 9-to oddelenie, prasanjata ke bidat so ponudeni odgovori, samo ke treba da se zaokruzi/shtiklira tocniot odgovor.

The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !

Ре: Екстерно оценување 09 Мај 2013 01:56 #238850

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
  • Теми: 2899
  • Thank you received: 1864
Во моментов на АЛФА ТВ гостува државен инспектор од министерство за образование. И фино и убаво објаснува што и како. Искрено мислам дека е тотална глупост и не ми е јасно кој е тој што му текнало вакво нешто.
Значи децата ќе бидат тестирани по два предмети и ќе знаат најдоцна 7 дена пред тестирањето кои два предмети ќе бидат тоа. Ќе бидат тестирани на целиот материјал. (исто срање у боја демек сега ајде цел материјал да се повторува). Се слагам дека треба да се провери колку кој знае, но она што е битно дека во сведителството покрај оценките од наставникот ќе стојат и оценките од екстерното. Стварно преголем залак за децава од основно образование.
А да тестирањето ќе се одвива од 27 Мај до 10 Јуни. И наместо тогаш децава веќе олабавени ќе се тресат како ќе поминат на тестирање. Инаку и сега веќе гледам дека е опадната концентрација и дека едвај чекаат распуст.
Последна промена: 09 Мај 2013 01:57 by macika.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska, zence

Ре: Екстерно оценување 16 Мај 2013 14:30 #239313

• Octavia
  • Octavia's Avatar
  • toddler
  • Теми: 261
  • Thank you received: 205
Кај син ми денес им кажале кога полагаат и кои предмети. Еден од предметите е математика, и мене навистина не ми е јасно како ќе полагаат математика без решавање?! Нели викаа тестовите ќе бидат со избирање точен одговор од понудените, ама математика како ќе го знаеш точниот одговор ако не решаваш? И тој не знае, вика може ќе се едноставни работи што може да се решат на памет, ама па така тестот не е никакво мерило за знаење...
Има некој било какво сознание како би се решавал тест математика на екстерново тестирање? Другиве предмети ми се ОК за таква проверка, ама математика...
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)

Ре: Екстерно оценување 16 Мај 2013 16:38 #239323

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4992
  • Thank you received: 5194
Како бе ги добија предметите за полагање? Па рано е уште.. А за математика јас немам конкретни сознанија ама претпоставка моја е дека мора да има дополнително некој лист за решавање, како инаку :neznam:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Ре: Екстерно оценување 16 Мај 2013 17:20 #239329

• Octavia
  • Octavia's Avatar
  • toddler
Син ми полага на 1 и на 3 јуни, имало списоци во школото. Инаку, за мене е интересно и тоа што децата од едно одделение не полагаат сите исти предмети, имаат различни комбинации.

edit: Најдов сега, ќе може лист и пенкало по математика
П. Дали на учениците им е дозволено користење на дополнителни помагала за време на тестирањето?
О. Дозволено е користење на молив и хартија за следните општо-образовни предмети: математика, физика и хемија.
Последна промена: 16 Мај 2013 17:24 by Octavia.

Ре: Екстерно оценување 17 Мај 2013 14:54 #239416

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2797
  • Thank you received: 647
kaj sin mi vo skolo imase probno eksterno testiranje , inaku I-va godina sredno e , rece deka bilo lesno i bezvezno
ama ne svativ , dali ke gi testiraat povtorno ili samo po osnovnite skoli ke bide?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)

Ре: Екстерно оценување 17 Мај 2013 15:56 #239423

• Octavia
  • Octavia's Avatar
  • toddler
Ќе има секаде. Пробното беше само за да се провери софтверот и компјутерите. Од вчера веќе им кажуваат што и кога ќе полагаат и во основните и во средните училишта.

Ре: Екстерно оценување 17 Мај 2013 16:38 #239424

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
I jas se vkluciv za da prasam za matematika. Denes sinko e izvesten deka ke bide testiran po matematika i angliski. Bas se iznervirav kako matematika ke se resava. A sto majka pa stranski jazik da se testira. I sekoe dete razlicno ne e fer. Sinko na 31 polaga angliski a na 1 matematika.
Последна промена: 17 Мај 2013 16:41 by macika.

Ре: Екстерно оценување 17 Мај 2013 17:33 #239431

• zence
  • zence's Avatar
  • junior
  • Теми: 505
  • Thank you received: 81
Поголемата ќерка-6/9 ќе полага Германски и Македонски
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009

Ре: Екстерно оценување 19 Мај 2013 11:39 #239478

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
[url=http://http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=44E41C9CC6586D42916730A201A44D09&fb_action_ids=4947253475453&fb_action_types=og.recommends&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582]Eksterno ocenuvanje[/url]

Ре: Екстерно оценување 19 Мај 2013 12:11 #239479

• Octavia
  • Octavia's Avatar
  • toddler
macika wrote:
[url=http://http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=44E41C9CC6586D42916730A201A44D09&fb_action_ids=4947253475453&fb_action_types=og.recommends&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582]Eksterno ocenuvanje[/url]

Macika, linkov ne funkcionira nesto...

Ре: Екстерно оценување 19 Мај 2013 17:13 #239488

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
Eksterno ocenuvanje

Eve sega treba da funkcionira.
Последна промена: 19 Мај 2013 17:14 by macika.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Екстерно оценување 20 Мај 2013 03:49 #239500

• anusska
  • anusska's Avatar
  • senior
Денеска и ќерка ми си ги дознала предметите. Ама и се погодија: историја и природни науки :tupco: . Ама тоа е, сега ќе учиме. Инаку од едно одделенија различни деца по различни предмети ќе бидат тестирани. Вака барем ми се разјаснува дилемата околу покриеноста на наставата и наставниците од сите предмети.
Оптеретување е за децата, но ќе мора да се истурка ова очигледно некако. :neznam:

Гледам има најавен собир денес против екстерното оценување, но искрено мисалм дека ваква иницијатива требаше порано да се покрене.

Ре: Екстерно оценување 20 Мај 2013 04:14 #239504

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
A синко мој многу сака природни науки и се нервира што не му се паднал тој предмет. ;)

Ре: Екстерно оценување 20 Мај 2013 04:40 #239505

• Octavia
  • Octavia's Avatar
  • toddler
Во некои училишта наставниците им кажувале на учениците дека еден од предметите мора да биде јазик, и обратно, дека не може два јазика и дека може да има измени во предметите. Еве син ми нема ниту еден јазик... Лошо е што никој конкретно ништо не знае, сите креваат раменици и сето ова после толку години спремање на проектов ми изгледа многу несериозно. Не ми е јасно како може НИКАДЕ да нема критериум по кој ќе се оценуваат екстерните тестови?! Нели, она што секој наставник мора да го има на крај на тестот, од толку до толку % е 2, од толку до толку % е 3, итн... тие го немаат јавно објавено. ИЛИ, чекаат да видат како ќе помине, па ќутенката да си ги прилагодат критериумите дополнително. За полагање ќе си полагаат како попчиња, за жал, ама најсмешно е што еве прочитав од линкот од МАцика дека „не се цел учениците“ ама парадоксално НИМ ќе им влијае оценката на тестот, а на наставниците им рекле дека оваа година нема да бидат санкционирани, демек затоа што е прва година, ќе им дадат време да се корегираат. И ај сега... цел се наставниците кои ќе бидат поштедени, а не се цел децата кои ќе имаат последици од тестирањево. Никаква логика им немаат изјавиве, ама не ме ни чуди... Каква држава-такво тестирање.
Последна промена: 20 Мај 2013 04:41 by Octavia.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska, macika

Ре: Екстерно оценување 20 Мај 2013 09:38 #239523

• kalina
  • kalina's Avatar
  • junior
  • kalina
  • Теми: 559
  • Thank you received: 179
I eve definitivno im kazale na 27 maj eksterno i toa dvata predmeta.Nie imame matematika i makedonski.Tesko na decava nasi.

Ре: Екстерно оценување 20 Мај 2013 17:32 #239537

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4119
  • Thank you received: 3812

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 03:32 #239553

• Octavia
  • Octavia's Avatar
  • toddler
Ова со екстерново пародија станува... Ги менувале термините за полагање и денес му кажале на син ми дека математика му се поместува за цела недела понапред и дека полага идниот понеделник :ohmy: . И сега ај тоа ги фаќа паника, значи 7 дена помалку да се повтори материјалот, туку и им рекле дека ни ова не е конечно, дека веројатно пак ќе има измени :blink: . А си играат со деца кои и вака и така се збунети што се случува, уште и оваа несериозност. Ужас.
И пак ќе си кажам КАКВА ДРЖАВА-ТАКВО ЕКСТЕРНО ТЕСТИРАЊЕ!
Последна промена: 21 Мај 2013 03:41 by Octavia.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 07:53 #239566

• anusska
  • anusska's Avatar
  • senior
Еве денес промена на предмети :emm: , се надевам конечна (сега англиски и природни науки).

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 09:44 #239574

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
Кај нас децава до крај ќе одат втора смена во школо заради екстерното тестирање.
Аман бре државава се распаѓа заради едно тестирање. :dosadno:

Најново на форумот

• No posts to display.