Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Екстерно оценување

Ре: Екстерно оценување 20 Мај 2013 09:38 #239523

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
I eve definitivno im kazale na 27 maj eksterno i toa dvata predmeta.Nie imame matematika i makedonski.Tesko na decava nasi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 20 Мај 2013 17:32 #239537

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 03:32 #239553

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
Ова со екстерново пародија станува... Ги менувале термините за полагање и денес му кажале на син ми дека математика му се поместува за цела недела понапред и дека полага идниот понеделник :ohmy: . И сега ај тоа ги фаќа паника, значи 7 дена помалку да се повтори материјалот, туку и им рекле дека ни ова не е конечно, дека веројатно пак ќе има измени :blink: . А си играат со деца кои и вака и така се збунети што се случува, уште и оваа несериозност. Ужас.
И пак ќе си кажам КАКВА ДРЖАВА-ТАКВО ЕКСТЕРНО ТЕСТИРАЊЕ!
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
Последна промена: 21 Мај 2013 03:41 by Octavia.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 07:53 #239566

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
Еве денес промена на предмети :emm: , се надевам конечна (сега англиски и природни науки).
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 09:44 #239574

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Кај нас децава до крај ќе одат втора смена во школо заради екстерното тестирање.
Аман бре државава се распаѓа заради едно тестирање. :dosadno:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 10:05 #239576

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
Страшно е, страшен е и притисокот што се прави врз децата. Често го прават и наставниците кои не знаат да се справат со сопствениот притисок. На пример наставничката по природни науки им рекла на децата кои ќе одат на екстерно теситрање по природни науки дека ќе ги испраша за целиот материјал и така ќе им ја оформи оценката, а другите ќе ги испрашува само од последната тема. Само нека го направи ова еј :pukam: .
А да се потруди да подготви некој тест како за подготовка нема да и текне. Уф!
Верувам дека не е лесно на никого, но НИКАКО не смее да се дозволи децата од сево ова да го извлечат подебелиот крај.
И на нерви ми оди целиот, на некој начин, како поставен оклоп околу сето ова, како навистина да треба да биде заплашување за некого. Се' е мистериозно и непознато...
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 10:05 #239577

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
sega edna prijatelka na fb ja prochitav...decata bile na ekskurzija do sabota i imale termin nekade za dve nedli. im go smenile terminot i im zakazale sega vo ponedelnik.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 10:10 #239578

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
Mama Vase wrote:
sega edna prijatelka na fb ja prochitav...decata bile na ekskurzija do sabota i imale termin nekade za dve nedli. im go smenile terminot i im zakazale sega vo ponedelnik.

No comment
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 10:37 #239580

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
А да ги прашам и наставнициве што се плашат толку ако сметаат дека реално ги оцениле децата.???? :opaa:

Па цел притисок го префрлаат на децата. Стварно нема смисла.
Јас чекам синко да јави за промена на предметите оти преска едно девојче од негово одд. пишало смс на мајката дека и ги смениле предметите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 12:39 #239591

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Сагата продолжува на синко му кажале денес наместо математика и англиски , да биде математика и техничко образование. Но наставниците се побуниле оти техничко образование е вештина и неможе да се полага, па сега уште не знаеме кој ќе биде вториот предмет. СРАМОТА ова што го прави министерството каша попара. Нели можеше сите деца да полагаат исто. :angry:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 21 Мај 2013 14:18 #239593

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Техничко е грешка која Државниот Испитен центар треба да ја корегира. Невидена паника се крена со ова екстерново и настана вистински хаос, посебно кај децата и родителите. Најтрагично е што никој незнае убаво да објасни што и како :(. Термините се испомешаа, финално ни за предметите не се знае, сите се во паника. И незнам како оценката ќе стои во сведителството, на 10ти јуни е последното полагање, после се советите а сведителствата се стандардни, сега и тоа ќе треба да се менува...
И јас како анушка No comment :blink:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 22 Мај 2013 03:25 #239614

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
na kanal 5 odi otvorena emisija i se zboruva za eksterno testiranje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 22 Мај 2013 03:55 #239620

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
Наставнициве сега пробуват на секој начин да се заштитат, некои почнале отворено да им кажуваат на децата дека за крај на година ќе им ја ставеле истата оценка како што ќе добијат на екстерното, не сакале да си прават проблеми... Нели имаше некое правило дека оценката мора да ја заклучат пред екстерното тестирање? Вака ова тестирањево станува се, само не утврдување на објективноста на наставникот... А бе ништо да не сме можеле да спроведеме како што треба, што држава ќе бевме?!

И друга работа, ако веќе има есктерно, јас сум најмногу за тоа да има 4 тестирања годишно, прво тромесечие, полугодие, трето тромесечие и едно на крај, така ќе биде многу пореално и плус ќе имаат 4 оценки за споредување со оние на наставниците. Ова навистина на ништо не личи, од пародија во бурлеска преминува полека.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 22 Мај 2013 04:21 #239623

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
Octavia wrote:
И друга работа, ако веќе има есктерно, јас сум најмногу за тоа да има 4 тестирања годишно, прво тромесечие, полугодие, трето тромесечие и едно на крај, така ќе биде многу пореално и плус ќе имаат 4 оценки за споредување со оние на наставниците. Ова навистина на ништо не личи, од пародија во бурлеска преминува полека.

Е баш овој муабет и јас го правев вчера. Сега гледам се размрдаа родителите секаде, се свикуваат состаноци совети на родители по училиштата со цел да се реагира во врска со екстерното оценување, но не знам за какви реакции станува збор.
Пак ќе кажам, мислам дека сите инцијативи требаше да се пројават порано, а не кога е практично завршен чинот.
Но исто така сметам дека надлежните институции требаше навремено да дадат детални нформации околу начинот на изведување на екстерното оценување и целите за спроведување на истото, за да не се случува она што сега се случува.
Моментално е хаос и паника во главите на сите, деца, наставници и родители.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Екстерно оценување 22 Мај 2013 04:41 #239625

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
Мислам дека родителите сега реагираат затоа што во последен момент се менуваат премногу работи, што е многу несериозно за проект со таква важност. До пред некое време јасен беше ставот дека екстерното оценување служи за проверка на објективноста на наставникот и дека нема да влијае на успехот на учениците, освен во случај кога оценките се разликуваат за 2 или повеќе оценки. И одеднаш изникнува ставот дека прво ќе се внесуваат во свидетелство, ама како показател, а потоа и дека и ќе се внесуваат во свидетелство и ќе се пресметуваат во просекот на ученикот. А како капак на се, никој не знае конкретни предмети на кој начин се полагаат, на пример дали математика се теории, дефиниции или задачи или сѐ од наброеното. Тоа не е мала разлика. Дури и на факултет математика писмено се полагаат задачи, а на усно има докажување теореми и сл. А ова што се направи хаос со термини и предмети не помага за целосната слика за намената на предметот. И уште изјавата дека „Екстерно оценување ќе има според планираното, а потоа ќе се утврдуваат пропустите од истото“ мене ми е многу несериозна. Прво ќе им ја запечатите судбината на некои деца кои нели деца се, може и од страв и од трема да кикснат, а ќе им ја намалите можноста потоа со тие оценки да се запишат во некое средно, ама затоа сте многу фер па откако ќе решите цели генерации вака одеднаш, на купче, ќе видите каде се пропустите. И нивните пропусти никој нема да ги санкционира, ако се на ниво на држава и ако ова се спрема со години (очигледно недоволно), ама затоа евентуалните пропусти на децата ќе си бидат дебело казнети. Мислам дека тоа е најголемиот проблем. Тоа што цело време зборат за ова, ама не кажуваат ништо конкретно од она што ги засега децата и родителите, туку се фаќаат за техничката реализација, веројатно во недостаток на концепт и на слух за она што е навистина проблем со тестирањево. Како и за сѐ, се однесуваат како да не живеат тука и како ништо да не ги допира.
едит: Колку се несигурни самите се гледа и од фактот дека иако имаше барања, во нашето училиште НЕ ДОЗВОЛИЈА родителски средби и било кажано „Одете си во МОН, па таму бунете се“.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
Последна промена: 22 Мај 2013 04:42 by Octavia.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.