Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Детето на распуст- родителите на работа

Детето на распуст- родителите на работа 27 Мај 2012 10:55 #200765

 • Titania
 • Titania's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Dragi moi, imam problem. Imam dete prvace i se blizi krajot na godinata. Se raduvam zatoa shto deteto mi izgleda izmoreno i mu treba odmor, no mojot problem e shto mojot odmor e dve nedeli, a raspustot dva i pol meseca. Nemam trajno reshenie za cuvanje na deteto vo vid na babi, dedovci, tetki, komshii, a malo e da sedi samo doma. Dali mozebi nekoj od vas nashol reshenie za ovoj problem. Dali ima nekoe letno ucilishte orientirano na sport i zabava ili nekoj koj organizira cuvanje deca so organizirano vreme so zabava ili ucenje jazici ili slicno- nshto kako dneven prestoj preku raspust. Bilo kakov predlog ili ideja bi bil dobredojden.
Последна промена: 27 Мај 2012 11:07 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina, nikolovadragana

Ре: Детето на распуст-родителите на работа 27 Мај 2012 11:00 #200766

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Многу голем проблем за некој што нема помош од никаде.
Децата многу рано тргнуваат на училиште, мали се да седат сами цело лето, ужас.
Можеби, ако ти дозволуваат средствата да видиш во некоја приватна градинка?
Или тоа, или ангажман на некоја жена, девојка, не знам :(
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 27 Мај 2012 11:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Titania

Ре: Детето на распуст-родителите на работа 27 Мај 2012 11:16 #200770

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Во некои државни градинки постои опција за згрижување на деца до 10 годишна возраст за време на летниот распуст. Конкретно градинката Росица во Хром ја има таа опција, распрашај се во местото каде живееш, можеби има таква опција.
Инаку навистина е ова голем проблем за оние кои немаат кому и каде да ги остават дечињата.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 27 Мај 2012 11:48 #200779

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
И јас го имав овој проблем, ама кај мене беа две, па сами седеа дома. Е, сега што кога ќе дојдев дома беше како да паднала бомба, ама тоа беше колатерална штета.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст-родителите на работа 27 Мај 2012 12:04 #200783

 • Titania
 • Titania's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Не знаев дека градинките прифаќаат и училишни деца.Оваа алтернатива секако ке ја разгледам.Единствена дилема имам поради тоа што ќерка ми одеше во градинка, па тоа мало главче да не се збуни зошто ја `враќам назад` од училиште во градинка. Дали можеби знаете некои игротеки кои работат нешто како дневен престој?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст-родителите на работа 27 Мај 2012 12:55 #200788

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Titania wrote:
Не знаев дека градинките прифаќаат и училишни деца.Оваа алтернатива секако ке ја разгледам.Единствена дилема имам поради тоа што ќерка ми одеше во градинка, па тоа мало главче да не се збуни зошто ја `враќам назад` од училиште во градинка. Дали можеби знаете некои игротеки кои работат нешто како дневен престој?

Toa za vrakanjeto moze da predizvika konflikt vo glavceto, si pomisliv i jas na toa.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 27 Мај 2012 13:31 #200791

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Vo karposh slushnav deka nekoja devojka vo stanot organizirala neshto kao play grupa za na nekolku saati ne celodneven prestoj, ama po 5-6 sati so jadenje vo golem stan i samo po nekolku dechinja, Mislam deka opcijata cini okolu 6000 denari. Ako sakash da prasham dali ima mestence pa da ti pisham broj, devojka na moj poznanik e ...
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 29 Мај 2012 07:33 #201056

 • Titania
 • Titania's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Во принцип јас сум за организиран престој во некоја регистрирана установа. Малку ми е страв од приватни ангажмани.Ако се работи за проверена личност и со искуство, чии препораки може да се проверат,би разговарала со неа за евентуален ангажман.Цената ми е малку висока, но можеби би можеле да договориме нешто.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 29 Мај 2012 08:00 #201063

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Prashav , nema mesto vekje. toa se bash takvi dechinja koi gi zema posle skolo i gi cuva dodeka roditelite ne se oslobodat, ama nema mesto.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 29 Мај 2012 08:39 #201071

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Можеш да прашаш по игротекиве, можда организираат нешто. Знам за една игротека во Радишани, во текот на учебната година ги чуваа децата после школо, како во дневен престој. Можеби и летово ќе продолжат.Том и Џери се вика.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 29 Мај 2012 11:16 #201114

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ова навистина е голем проблем за повеќе дечиња. И како на никој не му текна да органзира нешто за овие школски деца преку распуст.
Последна промена: 29 Мај 2012 11:16 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 29 Мај 2012 17:15 #201150

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
eve shto razbrav. edna vospituvachka za koja slushav mnogu pofalbi od povekje strani, napushtila rabotno mesto vo gradinkata 13 noemvri kaj beko i otvara svoja nekade kaj teatar centar. celna grupa i se deca nad 4 godini i shkolska vozrast (ovaa grupa se razbira za vreme na raspust i sl). cenata e 3.000 den bez hrana ako dobro razbrav.

istata vospituvachka nekoi roditeli si ja angazirale i privatno, nekoi deca izlegle od grupata ( ova za drzavnata kade prethodno rabotela) poradi nejzinoto zaminuvanje. jas iako ne ja poznavam, se voodusheviv od muabetite koi gi chuv, napomenuvam od povekje strani. celosno posvetena na profesijata, so golema ljubov i griza sprema decata.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Meyo

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 30 Мај 2012 16:32 #201368

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
100% сум сигурна дека е таа. Само таа беше воспитувачка во таа градинка која навистина од петни жили се трудеше да работи со децата. Кога требаше Ј. да се запише во градинка во нејзината група немаше место а имаше проблематични близнаци па ако го туреа и Ј. ќе беше премногу. Затоа ние ја добивме другата која не мрдна со прст да го интегрира нашето дете.
А за Весна немам зборови секоја чест и ете такви добри кадри си одат од државна градина. Место да се трудат по секоја цена да ја задржат тие дозволуваат квалитетните кадри да им одат. И после зошто приватно било подобро од државно чуди се.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 01 Јун 2012 10:49 #201658

 • Titania
 • Titania's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Е па, Мама Васе. Можеби ти ќе не спасиш. Нестрпливо очекувам некаков контакт и се надевам дека ќе ми се посреќи. :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 01 Јун 2012 10:55 #201659

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Titania vo Taftalidze ima privaten dneven prestoj za skolski deca sto sigurno znam deka raboti od septemvri do juni, za mesecite dodeka decata se na raspust ne znam no mozam da ti dadam telefon pa da si prasas. Ako si zainteresirana kje ti go pratam tel po pp.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 01 Јун 2012 10:58 #201660

 • Titania
 • Titania's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Ти блаодарам. Може да ми пратиш телефон. Ги истражувам сите опции.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 03 Јун 2012 19:02 #201967

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
centarot e EZKZ Spirit
Последна промена: 04 Јун 2012 17:41 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 08 Јун 2012 05:34 #202619

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Vo gradinkite primale deca, bez razlika na vozrast, vo tek na letoto i se plaka 1500. barem vo gradinkata vo gorce e ovaa cena.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 07 Јун 2013 15:27 #240957

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Дневен престој во Смајли старс!!!

СТАРТ 17 ЈУНИ 2013 ГОДИНА

Училиштето „Смајли старс“ од оваа година започнува со летна креативна програма со дневен престој за деца од 4 – 10 години.

- интерактивна настава на англиски јазик,
- креативни работилници,
- интересни групни игри,
- прошетки во парк и зоолошка градина (во договор со родителите),
- танц, музика, песни…забава каква што им треба на децата во текот на летото

Училиштето ги обезбедува сите потребни материјали за работа, ваше е само да си понесете едни чисти папучки за престој во школото и по потреба резервна облека.

контакт на телефони 076/435- 938 и 070/347-947 или мејл Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 27 Дек 2013 13:22 #247630

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie sega sme na raspust dvajcata, sto e golema prednost od edna strana bidejki nema koj da go cuva maliot, a od druga strana za ova vreme sto sum doma ne sum platena :ljutko:
Tokmu ova ni bese golem problem, i zatoa jas prifativ term time rabota (znaci koga skoloto ne raboti ne rabotam i jas).
Da ne bese vaka nemam ideja kako ke se snaogavme so cuvanje, so ogled na toa sto raspustite tuka se pocesti, sigurno ke plakavme nekoj holiday club :neznam:

Eve tamu kako sto citam ima dneven prestoj za deca vo tekot na letniot raspust, a sto e so zimskiot?? :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 28 Дек 2013 10:00 #247652

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас до 8ми ќе сум дома па ќе бидам со нив. Малово не седи само, инаку Марија седи нема гајле. Кога ќе почнам на работа ќе ги оставам двајцата сами. Марија може неколку саата да се погрижи за него, да му даде да јаде и да си играат :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 09 Јан 2014 05:34 #247823

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Raspustov poleka no sigurno ni stanuva dosaden. Ajde dajte idei kako da ni pomine denot interesno, a da ne bide involviran kompjuter vo zabavata :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 09 Јан 2014 17:31 #247832

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
mamicka wrote:
Raspustov poleka no sigurno ni stanuva dosaden. Ajde dajte idei kako da ni pomine denot interesno, a da ne bide involviran kompjuter vo zabavata :)

Nas ni zavrsi raspustot, eve nasive zanimaciji (ama i inace koga ima vreme): drugarcinja, znaci gosti… jas so majkite muabet, dete igra… Inace: drustveni igri, crtanje, pisuvanje, pravenje razni raboti od karton, pa secenje, lepenje… Mnogo sme nadvor, park, kako nema sneg so tocok (inace so sankite), pa odivme na vozenje po led, pa na kino, vo muzej, setavmem, bevme vo biblioteka da si zememe igri i knigi, pa vo igroteka...…A kompjuter i ne koristime, mislam Elias ne go koristi, taka sto nemase nisto so nego ;)
Последна промена: 09 Јан 2014 17:31 by lena0809.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 13 Јан 2014 06:53 #247877

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Едно десеттина дена поминавме во шетање во Србија мада и таму неколку дена имавме проблем со компјутерот и таблетот оти кај роднините кај кои бевме децата имаа компјутер а мојов таблет носеше и почесто сакаа на тоа да се занимаваат. ама упорни бевме ние и ги теравме надвор да играат, или некои игри дома. па се занимаваа со шах.
дома кога дојдовме сега освен таблетот сака плејстејшн да игра, ама и тука го контролираме. може одредено време, потоа е време за цртање, читање книги или надвор со Спајк да поигра. Наоѓаме разни активности.
Сега одвај чекам од утре му почнуваат тренинзите по карате :skok:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детето на распуст- родителите на работа 01 Јун 2015 10:56 #254536

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Се ближи крај на учебната година и кај нас се поактуелно станува прашањето кој ќе не дружи да не речам чува додека мама и тато се на работа? Прашував во училиштето кај што одиме, рекоа ништо не организираат. Градинката останува втора опција. Како ќе се снаоѓате вие? :prolet2:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.