Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Испрашување

Испрашување 21 Дек 2009 04:45 #1599

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Кога бев ученик смрт ми беше кога ќе земеше татко ми да ме испрашува што сум научила. И тоа што го знаев го заборавав :laugh: . Во школо бев голема тремаџика и најдобро учев сама, без некој после да ме испраша дали сум спремна за утре.

Како е кај вас, ги испрашувате ли децата?
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Испрашување 21 Дек 2009 12:35 #1715

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
По предметите како природо и општество обавезно се испрашуваме и знам дека и на Марија и е смрт тоа.. Малку временски ја испрашувам, ама после во неврзан муабет знам да ја наведам со прашања да ми одговара поврзани со темите од предметите :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Испрашување 21 Дек 2009 13:36 #1769

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
Со Памела немам проблем без да ја прашам ,сама ми ги расажува лекциите откако ќе ги научи ,а Кристина уште немаат таков матријал за испрашување.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Испрашување 24 Дек 2009 22:51 #5119

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Ќерка ми мн. сака кога ќе си ги напише во вид на прашања па така да ја испрашувам, а јас кога ќе почнам од напред назад, душата и ја вадам она си знае, мора се да знае, ама мн. се нервирам што се учи и се знае ама кога ќе ми рече како да почнам е тогаш незнам ќе полудам и викам абе збори ти само, ќе помислат наставниците дека не си учела, душичка мн.убаво учи да си ја пофалам ама и тврдоглава си е додека ја натерам да седне да учи, се живо ќе изгледа, ќе направи па после ќе учи.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Испрашување 03 Јан 2010 14:15 #9436

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Со Филип немам проблем околу тоа,ја научува лекцијата по природа и општество и веднаш доага да го испрашам,така се осека посигурен дека добро ја научил
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Испрашување 03 Јан 2010 14:21 #9437

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Само сам у првом разреду помагала сину око учења, преслушавала га, помагала му око домаћих задатака..већ пред крај првог разреда, гледала сам да га што више осамосталим, да учи и ради сам..кроз касније школовање скоро да ништа не радим са њим, тек понекад кад му нешто баш не буде јасно, заједно урадимо задатак..
Научила сам га да слуша на часу и да наставнике пита ако му нешто није јасно и до сада није било проблема.. :)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Испрашување 03 Јан 2010 14:59 #9440

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Mnogu sum protiv toa isprasuvanje doma. Smetam deka decata treba da se naucat da ucat sami. Toa im dava pogolema samodoverba i samodisciplina - dve vazni raboti vo zivotot.
Poddrska i pomos vo raboti koi im sepoteski i treba da im se objasnat - toa sekako, no isprasuvanje pred uciliste mi nema voosto smisla, vprocem jas ne sum ucitelka/profesorka i ne bi sakala deteto da se najde vo situcija jas da mu kazam deka nesto e/ne e dobro pa od nastavnikot da dobie druga informacija. Ova go potkopuva avtoritetot na predavacot i stvara drugi problemi ponataka (no toa ne e tema na razgovor ovde)

Moite roditeli nikogas ne ucele so mene nitu nekogas sednale da me isprasaat po nekoj predmet pa sekogas sum bila odlicen i primeren ucenik i student.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Испрашување 03 Јан 2010 18:54 #9530

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
pisuva domasni sama,bara pomos samo koga nesto ne i e jasno.uci sama koga ima domasna nekoja lekcja ili sl.a mnogu saka da ja isprasuvam i ne gledam nisto loso vo toa.neznaci deka ako saka da ja isprasuvam deka cel zivot ke bide lepenka za mene.mnogu i e keif koga ke dojde i sama ke mi rece ajde isprasajme da vidis sto znam.se pravi nekako vazna,demek golema sum ucam sama.pa koga ke pocne da raskazuva posle ziva radosna skoka od radost a ako nesto neznae lesno prifaka da sedne i da nauci ubavo.i mene mi e interesno zosto toa vreme go pominuvame zaedno bez maloto a i sakam da vidam kolku i faka crpkata.
se dodeka saka da ja isprasuvam toa ke go pravam.koga sama ke se ,,trgne,,i jas ke se povlecam.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Испрашување 03 Јан 2010 20:48 #9553

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Mama Vase ako situacijata e inicirana od deteto togas definitivno smetam deka ne bi trebalo da ja odbies i da ne i ugodis ako ska da ti pokaze sto naucila.
Mojot post se odnesuvase poveke na situacii vo koi roditelite gi isprasuvaat decata sto naucile na redovna baza, po inicijativa na rodigtelot i so cel da se drzi deteto pod nekakva "kontrola"
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 13:47 #65341

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Pri redovno ucenje ne go isprasuvam , ama vaka na primer koga e tromesecje, polugodie ili kraj na godina , sednuvam i pominuvame se od lekcii pa taka i ke vidam a i toj , sto znae perfektno a sto treba da douci

Vo princip i ne treba da se isprasuva deteto , ocenkite ke kazat se , dali ucel ili ne , ama sekogas si velam , posle da ne e docna :)
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 27 Окт 2010 13:48 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 13:52 #65349

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
delfin76 wrote:
Vo princip i ne treba da se isprasuva deteto , ocenkite ke kazat se , dali ucel ili ne , ama sekogas si velam , posle da ne e docna :)

Погрешно мислење Делфин 76 !!!!!!!
Ако редовно не обрнуваш внимание на наученото знаење кај твоето дете, понатака потсвесно самото дете ке се ослободи, нема доволно да учи знаејќи го тоаво себе! Оценките не се меродавни за неговото знаење :pardon: Преверувај го преку писен и усмен дел? РЕДОВНОООООО. За негово добо - немој погрешно да ме сватиш!!
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 14:00 #65354

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Ne te svakam pogresno , nema problem
Jas isprasuvam ama ne sekojdnevno za da ima strav i trepet od mene , tuku taka povremeno koga ke mi tekne znam da go secnam i da mu recam daj da vidime do kade si so biologija na primer, inaku sekojdnevno sam si povtoruva
A za ocenkite , kako ne se merodavni , odma se primetuva na test na primer eve matematika, dali e jasna temata ili ne
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 14:02 #65357

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Од секогаш сум била против испрашување од страна на родител.
Тоа е така бидејќи освен во 1 одделение кога со помош на родителите учев и пишував,и уште 2-3 години само проверка на напишаното ,се понатаму сама си учев и проверував.
Тоа според мене е самостојност.
Немислам дека треба детето да учи до 8 одд. со родителот а камоли подоцна.
Треба да си знае дека тоа му е одговорност и должност.Но ова не значи дека сум имала строго воспитување,туку напротив.Може се тоа се должи и на тоа што сама си учев,без моли и убедувања.
Може доколку детето одбива да учи и пишува редовно домашни да се контролира.Но се со мерка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 14:09 #65367

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Делфин 76, можеш еднаш неделно да му направиш тест на знаењето, не преку практичен туку усмен пат- пример= Што учевте оваа недела во школо, ајде покажи ми, каде се и твоите домашни задачи (математика), имавте ли чек тестови на проверка во школо оваа недела....итн. Знаеш ли зошто? Затоа што да се осигура дека го следиш неговото знаењеи да се осамости за понатака да не мисли - е сега мама треба да ме провери и да види дали сум научил или не???? Кое одделени сте?
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 14:15 #65376

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Младеновска, јас сум сигурна дека Делфин го прави ова што ти го наброја, таа кажа дека нема обичај како наставник да му биде на детето и да го испрашува, а за другото е многу јасно дека секој родител кој се грижи за своето дете тоа го практикува, таман работа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 14:16 #65377

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Ја подржувам Младеновска,мора детето да се проверува,верувајте кај нас таа проверка се на се дали е 30 мин. но секој ден ...и има резултати,детето не заостанува во материјалот бидејќи навистина има работи кои не може доволно да ги усвои на часот и нормално дома со малку помош се доучува.5-6 задачи од новата тема по математика и готово...
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 14:17 #65378

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
pa vo princip taka i pravam , ne baram sekojdnevno da mi raskazuva i pokazuva sto ucel , nego taka od vreme na vreme , da znam do kade e
ludi godini go fakaat sega ,7-mo odd. e , malku mu leta pametot na drugi strani , ama ke terame nema drugo :laugh:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 14:24 #65388

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Уффффффффффф најпроблематична возраст, а пак кога ке дојде 8мо оддд леле мори мајко , главата ке те боли :hahaha: Тогаш ке се прваи важен, дека е полуматурант и дека се сите јуниори за разлика од него како сениор во школото. Таа возраст се :nc: Само тактички со ниц, намирен начин и со убедување не психичко туку псохолошко разјаснување на све!!! Оди на другите теми кои ги отворив на Ученици и прочитај нешто.. Поздравче и со среќа :grr: :grr: :grr:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 27 Окт 2010 14:45 #65414

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
јас учев во осмолетка со целодневна настава така да домашни и лекции за учење имав само за викенди. Домашното обавезно ми го проверуваа и тоа не го сметав за нешто изнудено или незнам што едноставно напишам домашно однесам тетратката и ќе ми ја проверат. А за лекциите кои ќе ги научев ги раскажував на мајка ми или татко ми, за што понекогаш многу им се лутев бидејќи ме враќаа по 2 3 пати една те иста лекција ама подоцна го разбрав нивното објаснување дека кога раскажуваш треба да зборуваш течно без ааааааа оооо и слични непотребни вметнувања бидејќи тоа остава впечаток на несигурност во своето знаење исто како да не си ја научил лекцијата. Кога ти поставуваат прашања секогаш кратко и јасно одговарај.И ова траеше до пето одделение, потоа ако јас побарав тогаш ме ислушуваа инаку не барале тие сами од мене.А за домашните си остана проверката до факултет. :) :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 19 Ное 2010 15:08 #74437

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Да го испрашувате сопственото дете е исто како неговиот наставник да дојде и да ја уредува неговата работна или спална соба дома.
Тоа е мешање на работите.
Детето дома требад а учи, а во училиште да одговара. Еден од најдобрите начини на кои се учи е да се замислуваат ситуациите кога се одговара, раскажува и сл на тој начин се надминува стравот, тремата, се вежба ситуацијата во која ке се најде детето. Одговарањето пред родител е голема грешка. Никогаш не сум одговарал пред моите родители ни моите деца не го прават тоа пред мене.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 19 Ное 2010 15:17 #74446

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Мене самата ме тера да ја испрашам, на тој начин самата си потврдува дека и е научен материјалот. Така си е сигурна.. Инаку во принцип ретко класично ја изпрашувам, најчесто проверуваме преку неврзан муабет.

Јас се нервирам што конкретно по предметот Општество, учи на памет. Завчера учевме за мандатор, дипломатија, демократија, обврски на Влада, на Собрание, судови :unsure: Душиче се измачи. навистина материјалот за таа возраст им е :nc:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 19 Ное 2010 16:01 #74474

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
И Филип се што учи потоа сака да го проверувам.
А,и јас морам да бидам сигурна дали е ОК.

Како што кажа и мамаАне,во еден ден се случува да имаат испитуванје по историја,географија,класична култура,а истата ден правеа тест и по математика,плус мораше да ги извежба композициите зашто другиот ден имаше и часови по клавир.

Добро е што Филип никогаш не ги пропушта лекциите и ги учи на време,па кога има испитуванје му доага малку полесно.Материјалот им е ептен обемен.Тоа што го учат децата на негова воздраст во Англија-тука се учи во забавиште
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 19 Ное 2010 16:05 #74479

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
TIFANI wrote:
...
А,и јас морам да бидам сигурна дали е ОК.
...
И што правите Вие кога не сте сигурни дека Филип е ОК?
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 19 Ное 2010 16:31 #74491

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Искрено,речиси и да се нема случено да го проверам некоја лекција ,а да не ја знае.
Ме познава,знае дека мора да биде солидно научена,па после да го проверам.
Но,кога не би ја знаел како што треба,ке мора да продолжи со истата лекција,се додека не ја научи како што треба.

Не би сакала да го фалам,зашто секое детенце заслужува да биде пофалено,но само би кажала дека е прв во класот,а наставниците се презадоволни од него,речиси секој тест му е со сите можни поени,барем засега.
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испрашување 19 Ное 2010 16:49 #74502

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
Мое дете никогаш нема да го испрашувам ,да го контролирам што и колку научило. Ако самото сака да биде сигурно колку знае, и сака да биде проверено, во ред. Но, јас лично нема да го форсирам. Си знам по себе, на почетокот уште во основно кога ме испрашувале моите дома како сум се осеќала, сметав дека ми е обврска пред нив да знам, дека треба пред нив да се докажам :blink: па кога извадив една 4ка, мислев дека е крај на светот, се утепав од плачење. Видоа потоа каде е грешката, и никогаш повторно не побараа од мене да ме проверат, колку сум научила. Ми требаше време, но секогаш кога учев знаев дека учам за себе, дека учам за јас да знам, се случуваше да побарам да ме испрашат за да бидам сигурна дека навистина ми влегло нешто во глава. Па така знаев дека животот/образованието не се состои само од успеси. Сега знам дека неможе секогаш да си успешен, туку треба да сакаш, и да бидеш упорен да успееш во нешто.
Имав многу другари/ки кои беа навистина со сите можни 5ки во основно,средно, па потоа сфатија дека веќе не им се учи ,дека некои други работи во животот сакаат да ги искусат ... Затоа сметам дека децата не треба да се форсираат, туку да им се објасни, да станат свесни дека учат за да можат полесно да успеат понатаму.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.