Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Насилство во училиштата

Ре: Насилство во училиштата 04 Фев 2011 16:35 #109047

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Многу актуелно кај нас во последно време :( Ќе дојде време со страв да го пушташ детето на училиште :unsure:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 04 Фев 2011 17:04 #109062

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Navistina mama Ane. Sekoj den ima nekoja tepacka i povredeni ucenici. Bas uzasno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 17 Фев 2011 18:33 #113895

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Mama Ane wrote:
Многу актуелно кај нас во последно време :( Ќе дојде време со страв да го пушташ детето на училиште :unsure:
Ke dojde vreme?????
Ili decata ti se mali i ne odat vo skolo ili imas gramaticka utka vo recenicata ;)

Mislam deka toa vreme odamna e dojdeno i vo naiste skoli osobeno srednite, a i osnovnite (pogornite oddelenija) se blizat natamu.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 17 Фев 2011 18:40 #113900

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Snoopy wrote:
Mama Ane wrote:
Многу актуелно кај нас во последно време :( Ќе дојде време со страв да го пушташ детето на училиште :unsure:
Ke dojde vreme?????
Ili decata ti se mali i ne odat vo skolo ili imas gramaticka utka vo recenicata ;)

Mislam deka toa vreme odamna e dojdeno i vo naiste skoli osobeno srednite, a i osnovnite (pogornite oddelenija) se blizat natamu.

:da:

Веќе споменав дека од оваа година Никола ќе оди прво одделение. И јас (а по муабетите и другите родители на децата од негова група) уште од сега се молам да не биде во исто одделение со детето со кое имаме проблем од прв ден во градинка.
Замислете три годишни беа, па какви проблеми имавме. И ништо не се смени, само по една моја реакција, малку се повлече детето. Но кога одиме на родендени го гледам дека пак прави проблеми - се тепа, провоцира... и тоа се тепа баш насилно и крвнички.
Па што да очекуваме од него кога ќе тргнат во основно?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 17 Фев 2011 18:41 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 17 Фев 2011 19:01 #113913

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Mama Ane wrote:
Многу актуелно кај нас во последно време :( Ќе дојде време со страв да го пушташ детето на училиште :unsure:
Snoopy wrote:
Ke dojde vreme?????
Ili decata ti se mali i ne odat vo skolo ili imas gramaticka utka vo recenicata ;)

Mislam deka toa vreme odamna e dojdeno i vo naiste skoli osobeno srednite, a i osnovnite (pogornite oddelenija) se blizat natamu.

Да, за моите деца ќе дојде време ;) Оди едното дете во маалско основно во подолните одделенија, сеуште не преовладува тој страв, па поради тоа во идно време :)

Едит: Ане ај белким нема да ви се падне со него :unsure:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 17 Фев 2011 19:02 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 17 Фев 2011 19:28 #113945

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Ane wrote:
Snoopy wrote:
Mama Ane wrote:
Многу актуелно кај нас во последно време :( Ќе дојде време со страв да го пушташ детето на училиште :unsure:
Ke dojde vreme?????
Ili decata ti se mali i ne odat vo skolo ili imas gramaticka utka vo recenicata ;)

Mislam deka toa vreme odamna e dojdeno i vo naiste skoli osobeno srednite, a i osnovnite (pogornite oddelenija) se blizat natamu.

:da:

Веќе споменав дека од оваа година Никола ќе оди прво одделение. И јас (а по муабетите и другите родители на децата од негова група) уште од сега се молам да не биде во исто одделение со детето со кое имаме проблем од прв ден во градинка.
Замислете три годишни беа, па какви проблеми имавме. И ништо не се смени, само по една моја реакција, малку се повлече детето. Но кога одиме на родендени го гледам дека пак прави проблеми - се тепа, провоцира... и тоа се тепа баш насилно и крвнички.
Па што да очекуваме од него кога ќе тргнат во основно?
Izvini na digresijva, a kakva druga tepacka ti znaes osven nasilna i krvnicka. Ako ne tepa taka ke go tepaat.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 17 Фев 2011 19:29 #113946

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Mama Ane wrote:
Mama Ane wrote:
Многу актуелно кај нас во последно време :( Ќе дојде време со страв да го пушташ детето на училиште :unsure:
Snoopy wrote:
Ke dojde vreme?????
Ili decata ti se mali i ne odat vo skolo ili imas gramaticka utka vo recenicata ;)

Mislam deka toa vreme odamna e dojdeno i vo naiste skoli osobeno srednite, a i osnovnite (pogornite oddelenija) se blizat natamu.

Да, за моите деца ќе дојде време ;) Оди едното дете во маалско основно во подолните одделенија, сеуште не преовладува тој страв, па поради тоа во идно време :)

Едит: Ане ај белким нема да ви се падне со него :unsure:
Jas mislev zborime generalno ti si mislela za tvoe maalo. ;)
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 17 Фев 2011 19:33 #113951

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Snoopy wrote:
Izvini na digresijva, a kakva druga tepacka ti znaes osven nasilna i krvnicka. Ako ne tepa taka ke go tepaat.
Едно е да се потчукнат, потттурнат деца од 5- 6 години, а друго е на таа возраст да го напика во ќош да го боцка со шпенагла за да му пушти крв
или да го легне на земја, да му се качи одозгора и да мава со боксови со сета сила.
За покасно (мислам на поголема возраст) не велам дека не може да се случи тоа (сите знаеме како изгледа тепачка) ама сега...?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 17 Фев 2011 19:34 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 17 Фев 2011 19:34 #113952

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Toa prvoto ne e tepacka poeke na igracka - placka mi izgleda mene.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 22 Фев 2011 04:39 #115572

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Snoopy
Tatkovci&Majkovci start up your engines.
Vladata ke gi menuva zakonite za onovno i sredno obrazovanie.
Ke vovede t.e ke dozvoli formiranje na osnovni i sredni skoli na angliski jazik za stranci i nasi koi sakaat da bidat stranci.
No toa ne e se, za samo tri edinici ili 20 izostanoci Vie povtorno mozete da se najdete vo skolskite klupi.
Ke se potsetuvate na edno minato vreme koga ste odele vo skolo itn itn.
Ako ne vi uci deteto, ako kida od casovi, ako se tepa ili kerka vi se faka po wc-a, togas majkite i tatkovcite ke odat na ekstra casovi na psiholog, a zosto da ne i na psihijatar.
I se toa besplatno vo sistemot na drzavnoto obrazovanie.

denes razbrav,kje se vovede i psiho test za nastavnicite i profesorite.ama se si mislam deka i tuka vrskite kje prorabotat.
Последна промена: 22 Фев 2011 13:10 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 08 Мар 2011 19:08 #120579

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Snoopy wrote:
Toa prvoto ne e tepacka poeke na igracka - placka mi izgleda mene.

ama igracka placka... cudno sto sve na istoto dete mu teknuvaat vakvite igri, a ne i na drugite. t.e sekogas mora vo negovite igri da ima nasilstvo. taka sto za podocna samo se prasuvam sto ke sledi od nego?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Насилство во училиштата 19 Авг 2011 07:30 #148977

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Го прочитав на еден сајт и вика вака:
Педагошки времеплов
Ситуација 1:
Петар и Марко се степуваат во училиште 1981-ва година. Околу нив се собираат куп деца. Петар победува. Ферски си подаваат рака и стануваат најдобри пријатели.
2011 година:
Петар и Марко се степуваат во училиште. Директорот на училиштето вика полиција и двете деца заедно со родителите одат во полициска станица на сослушување. И децата и родителите мора цела година да посетуваат програма за спречување на насилство.

Како еволуираме...:)
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Frenky
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.