Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Колку, што и како учат нашите деца

Колку, што и како учат нашите деца 29 Сеп 2011 13:34 #156415

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Многу често со родителиве кои имаат школски деца во деветолетка ја дискутираме темата дека во наше време се учело помалку. Дефинтивно се се учело подоцна, но будалаштини и учење напамет имаше и тогаш и сега. Она што мене ми се чини дека е најголем недостаток на овој систем е дека сега минимално или воопшто не се негува здрава логика. Не се учат децата да размислуваат, да се поврзуваат работите дури ни онаму каде што без логика никако не се може. И ние бубавме должина на радиус на Земјата и нејзина површина, коекакви глупости за индустрии во секое село во бивша ЈУ.
Но навистина денес децата се преоптеретени. Еве ние сега како почнавме 4 одделение класична настава сме неможеме да дигнеме глава од пишување на домашни и тоа се некои глупост со исклучок на математика која е да речеме во нормалн рамки.
Во разговор со родители кои имаат деца во повисоките одделениа во осмолетка, и имаат дете во деветолетка викаат дека овие во деветолетка се многу повеќе оптеретени за разлика од овие по стариот систем.
И самата учителка лани кога и кажавме дека некако пребрзо се поминува материјата дека малку се повторува вика мора така не може да се стигне наставниот план е таков и не гази. :blink:
Би сакала да ги чујам искуствата на другите родители на форумот кои имаат школски деца.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 30 Сеп 2011 11:31 #156668

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Па, јас не мислам дека учат непотребни работи. Син ми е сега четврто одделение во деветолетка и баш завчера повторувавме Природа, затоа што требале да прават тест. Во прв момент кога видов дека поминале повеќе од 20 страни, се фрапирав, ама сето тоа веќе им е познато, а и на секоја страна има доста слики, така да тие 20-тина страни ги повтроивме за пола саат. Мислам дека им е потешко во погорните одделенија, кога имаат физика, хемија итн. Сепак, многу е важно и како се поставуваат наставниците, дали ќе успеат да им дадат добра основа и да го привлечат нивното внимание за одреден предмет.
Во овој премин од осмолетка во деветолетка најмногу настрадаа оние деца кои таа година требаше да бидат второ одделение, па место тоа во прво полугодие учеа второ, а во второ полугодие учеа материјал за трето одделение.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 01 Окт 2011 10:53 #156779

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
И мојот е четврто одд. и јас имам чувство дека оваа година лекциите се пократки,учебниците пошарени(со повеќе слики)скоро многу работи се повторуваат и мислам дека им е полесно оваа година..или пак ние сме пораснале,инаку кај нас целодневна имаат и во пето дури,не знам Мацика кај вас зошто ја прекинаа во 4-то одд.
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 01 Окт 2011 15:52 #156820

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Nie ne sme celodnevna tuku klasicna nastava od I odd. Ima mnogu predmeti pa soglasno toa i mnogu domasni. Mozebi oti decava Vi se vo celodnevna ne go cuvstvuvate materjalot deka e poobemen.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 02 Окт 2011 17:58 #156946

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Па, сега веќе им се раздвоени Природа и Општество како посебни предмети, и имаат уште техничко. Другите предмети им се исти. Јас секој викенд му ги проверувам книгите и тетратките за да видам што и како учеле, и што вика калинче, имаат доста слики по книгите, а горе- доле се` им е веке познато.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 08 Окт 2011 15:18 #158154

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Moe mislenje e deka materijalot im e obemen no nema nisto nepotrebno.i mi se dopaga ovaj sistem na ucenje bidejki materijata koja ja ucat im e da gi potikne da razmisluvaat so svoja glava a ne samo da go naucat napamet i gotovo koe utre ke go zaboravat ,barem nasata nastavnicka od koja sum premnogu zadovolna im dava znaenje i bara od niv ,imat dosta zadolzitelni domasni zadaci a mn,retko stihotvorbi za napamet ,sekoja stihotvorba ja obrabotuvaat i taka im se razviva mozoceto i navistina napravi mnogu logicari od decata koi ponatamu b prodolzile i na toj nacin da ucat...znaci najbitno sto gi tera da go razberat nestoto se razbira so nejzina pomos i nasa doma so zaednicka sorabotka da se postigne dobra osnova a so toa i ponatamu soliden ucenik.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 08 Окт 2011 17:12 #158164

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
hm nas po opstestvo ni baraat samo definicii i toa strogo napisani kako vo ucebnik. ako deteto napise so svoi zborovi odgovorot se smeta za netocen. inaku site ucilista ucat i po razlicni ucebnici. se slagam deka ucebnikot po prirodo e interesen no nazalost koga deteto odi vo klasicna nastava za vreme na casot se diktira samo lekcijata da se zapise i nemavreme za nikakvi opiti ili diskusii. I nemaat mnogu vreme za povtoruvanje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: julija

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 09 Окт 2011 03:44 #158183

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Па, тоа е и главната разлика меѓу класичната и целодневната настава, бидејќи имаат доволно време се` убаво да обработат и објаснат. До сега не учеле дефиниции на памет, а веќе правеа тест по природа, каде пишувал со свои зборови. Сега за сега е добро, иако кај ќерка ми (ова го пишав некаде) проблемот им се јави подоцна во петто одделение во начинот на учење, од објаснување со свои зборови преминаа во „лекцијашко бубање“.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: julija

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 27 Јан 2012 06:16 #176870

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Fakt e deka decata imaat poobemen materijal od nekogas sto nie sme ucele.Nekoi raboti se ucaaat mnogu porano.
Pred dve godini so edna nastavnicka napravivme razlika so matematikata,spored toa sto se uci ovde vo treto odd.istoto toa vo Anglija se uci vo 5 odd.
Sepak mislam deka so novata programa decata nemaat vreme da bidat deca,posebno od petite odelenija pa natamu materijalot e prenatrupan.

No,bez razlika kolku i da im e obemen materijalot,uspehot ne zavisi od toa.I jas imam ucenik,skroz odlicen e,petkite gi ima vo svidetelstvata i pofalbite od nastavnicite,no nikoj nema da mu podari uste edno detstvo.
You make me happy
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, macika, Hermiona

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 23 Јун 2014 13:26 #251246

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Од септември, учениците од прво, второ и од трето одделение, математика и природни науки ќе работат според програмата „Kембриџ“.
- izvadok od tekstot ojaven vo druga tema!

Me interesira dali nekoj znae za kakva potocno programa se raboti?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 25 Јун 2014 15:58 #251273

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Еве поконкретно за каква програма се работи: Cambridge International Examination Centre
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 05 Сеп 2014 12:19 #252290

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Nie pocnavme so casovite i vcera prv pat izvadile tetratka da pisuvaat.
Po kembridz treba da se pocne so broenje do 100, nanazad do 20, prebrojuvanje ... Otvoriv doma tetratki i gledam na cela strana napisani brojkite od 1 do 10 i do niv nacrtani soodveten broj na cvetcinja. Bidejki imaat problem so preciznost za da pisuvaat vo kockicki, pisuvale na beli listovi.
Jas sum zatecena. Prvacinja, t.e. nulacinja - prv cas i op cela strana so brojki i prebrojuvanja. Imate vie nekoe iskustvo?
Da se razbereme, mojata mala nema problem so ova. Ama mislam deka e nesoodveten pocetok.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 05 Сеп 2014 15:49 #252295

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Вие со време сте си ја почнале програмата :) И ние исто вчера почнавме со тоа што колку имам информација цртале коси линии во тетратките. Јас викендот ќе пробам дома со бојките :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 05 Сеп 2014 21:06 #252298

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Nie nisto od knigi i tetratki nedelava, odat samo po 2 saati i crtaat na listovi. Inaku knigite gi razgledav i se pocudiv kolku i sto imaat za ucenje vo prvo oddelenie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 06 Сеп 2014 14:03 #252305

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ne znam na koj nacin ke funkcionira Kembridz programata vo Makedonija, ama jas mozam da vi skeniram i postiram nesto sto uci sin mi vo skolo po preporaka na Cambridge ili kako sto e poznato tuka Cambridge Recommendation sto e vo ramkinte na nacionalnata Edukativna Programa, sto bez razlika na tipot na ucilisteto mora da se sledi.

Tuka ocenuvanjeto t.e evaluacijata e nezavisna od skoloto i ucitelite, zboruvam na nacionalno nivo (interno sekako deka imaat testovi), i testovite im gi prgleduva t.n. Cambridge Board, po strogo definirani pravila, potocno za sekoe prasanje na testot postoi Mark Scheme, i tocno se znae koi zborcinja treba da se napisat za da se dobijat odredeni poeni na testot. Sakam da kazam nema improviziranje.

Poveke e od jasno deka edukativniot sistem funkcionira poinaku, i ova sto Thatcher go potencirase kako mnogu za prv cas vo prvo oddelenie na dete od 6 godini spored mene i ne e mnogu.
E sega fakt e deka sin mi bese nularce lani, a godinava po nase kazano e prvo, btw ima 5 godini.

Iskreno malku mi e mene nejasno, so ogled na razlikata vo godini, dali programava e direkno prezemena i preslikana od decata koi po UK standardi bi bile vtoro oddelenie (so polni 6 godini), iii pocnuvaat vo MKD da ucat na 6 godini ona sto tuka go ucat so 4 god :neznam:
Ili treto programata e odbrabotena i prilagodina po MKD standardi :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 06 Сеп 2014 14:20 #252306

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Fairy, ne mislam deka e mnogu za dete od 6 godini, tuku mnogu za dete koe prv pat sednuva vo klupa. Rekov, nie nemame problem. No navistina ima deca koi si bile doma so mama-baba do trgnuvanje vo skolo. Dali e ova vo red i za niv?
Znaci jas sum prva taa sto saka deteto poveke da i uci dodeka e pomalo. Neli sega najmnogu ucat ... Ama dali e soodvetno izbran nacinov za voveduvanje vo nastavata, ne sum sigurna.

Eve i drugo. Vcera zema da mi ja kazuva pesnickata so ja ucele po makedonski. Slusam i ne mi se veruva. Eve ja

Првачето Лиле
В училница тивко седи и плаче,
Дојде в училиште без своето маче.
Ја виде Ана, па бргу од столчето стана,
Ја подели со неа својата банана.
Истрчаа во дворот другарките лични
Си најдоа другарчиња на себе слични.

Pa dobro be, ima li nekoj strucen vo toa biro za obrazovanie? Mozno li e 3 den na skolo da im kazuvaat deka prvaceto Lile placelo vo skolo???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 06 Сеп 2014 14:24 #252307

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Znaci jas ne pisuvam za moeto dete. Kerka mi broi do 100 (ponatamu ja mrzi :)), znae operacii sobiranje do 20 i odzemanje do 10. Ima poznavanja od mnozestva. Za angliski pa ic ne e problem. Ne mi gi kazuva doma pesnickite tuku i zborovite na teacherot :D. Znaci pak kazuvam - ne zboram za nas. No programava e za site, neli? Mora da ima postepen pocetok. Ili neka vovedat zadolzitelni podgotvitelni nastavi - neznam. Vaka ne e vo red za mene.
Последна промена: 06 Сеп 2014 14:25 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 06 Сеп 2014 14:50 #252308

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Thatcher zatoa kazam deka ne mi e jasno i mene kako toa funkcionira vo MKD. Ova mi izgleda kako improvizacija, zboruvam od aspekt na covek koj veke vtora godina aktivno raboti so dete koe uci, po Cambridge programa vo vistinka smisla na zborot.
I sin mi koga pocnuvase lani imase deca vo klasot koi nikogas ne odele vo gradinka prethodno i koi ne znaeja ni edna bukva od azbukata, a ne kamo li da citaat kniga. Ama i takvite vo torbata za domasna dobivaa kniga za doma, sto ne znaci deka se ocekuvase od niv vo edna vecer da naucat da ja procitaat, tuku roditelite ke im citaat, tie ke gledaat i ke ucat da gi prepoznavaat zborcinjata.
Zatoa ima stepeni na napredok, ona sto MORA da se sovlada i ona sto e poveke vo zavisnost od deteto.
Trgnuvajki od vakviot prostap, sega sin mi cita t.n. Orange level books (i lani poslednoto polugodie gi imase istite), drugi deca od negiot klas se na Red Level Books koj sin mi gi pomina i zamina uste vo aj da ne preteram Oktovri lani.
Toa ne znaci deka ovie deca se ponazad od programata, ama znaci deka sin mi e ponapred i ucitelkite treba i se trudat da gi zadovolat negovite ambicii. I sin mi ne e edinstven, ne e poseben, ima i drugi deca vo klasot kako nego.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 06 Сеп 2014 16:24 #252310

 • BibaS
 • BibaS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
E pa sin mi e cuvan doma so baba i dedo, ama toa ne e kriterium kolku znae deteto, se si zavisi od nego. Sin mi na primer cita i pisuva i kirilica i latinica i toa tecno, a za broenje , sobiranje i slicno epten e napred. Ima golemi poznavanja od geografija i astronomija, ama da ne nabrojuvam, ne e toa muabetot. Samata programa i mene mi se cini nesoodvetna za pocetno oddelenie. I nekako ne e usoglasena. Eve primer po Makedonski ne se uci pisuvanje bukvi, a vo Prirodni Nauki ima uste od pocetok zadaci: Zapisi ova, ona.... E pa kako da zapisat?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 06 Сеп 2014 20:18 #252311

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Jas ne napisav beba-dedo tuku mama-baba :)
I ne mislam deka ako ne e uceno doma nesto mu nedostasuva ili nema da postigne. Voopsto. Deteto po mene treba da si e dete do nekoja vozrast. Ke uci cel zivot. A ulicnata skola koja e pak najvazna vo zivotot, denesnive deca za zal ja nemaat. Tolku za toa. Znaci ako napisam deka nekoe dete neznae, toa ic ne e negativno. Tuku kazuvam deka decata treba da se ucat postepeno - a ne sto vika BibaS - pisuvajte. Da e vozrasno pa da mu vrati - aj ti vozi avion de!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 07 Сеп 2014 20:27 #252318

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Moive komentari se za toa sto se slucuva na teren kaj nas. Ne sporam deka stanuva zbor za dobar sistem, najverojatno e dobra odluka sto se prezemal. Problem e kako ke se implementira kaj nas. UStvari toa e glaven problem so se' tuka. Davanjeto na sloboda deteto da napreduva so svoe tempo e nesto najdobro sto moze da se sluci. Ostanuva da pocekame kako ke odi ova, znam deka ke ima mnogu problemi i nervozi. No dajboze da profunkcionira na kraj vo nekakva prifatliva forma.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 09 Сеп 2014 08:27 #252333

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2981
 • Thank you received: 1371
 • Карма: 60
Da napravam paralela so nas. Eve nie "kasnime" spored vasata programa. 2-3 nedeli gi pominaa crtickite (pravi, kosi, iskriveni...) i veke obrabotija 3 bukvi. Poleka go sovladuvaat i citanjeto. Petar spaga vo srednite citaci, ne cita tecno no znae da cita.
Matematika uste ne pocnale so broiki. Broenjeto go sovladuvaa vo 0-to. Sega momentalno rabotat mnozestva.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 10 Сеп 2014 16:07 #252351

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Na stranata na Biroto za obrazovanie ima detali za ovaa programa. Na primer, po matematika vo prviot trimestar treba da se pomine broenje do 100 napred, od 20 nazad, da se brojat desetki (10,20,30...) da se brojat parni/neparni - t.e sekoj vtor broj. Ima uste, da ne dosagjam sega.
Ajde nie sme naednas frleni vo ogan i ke terame taka. Pogolem problem e sto vtoracinjata lani skoro nisto ne ucea konkretno i sega odednas se racuna deka ova go imaat sovladano veke. Kaj niv se odi direktno na slednoto nivo, i toa e bas onaka golem skok.
Последна промена: 10 Сеп 2014 16:10 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 11 Сеп 2014 13:11 #252361

 • Annabel Lee 2
 • Annabel Lee 2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ex Annabel Lee
 • Теми: 24
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Мене новата програма по Кембриџ многу ми се допаѓа и искрено гледам позитивен фидбек кај наставничката.

Моето дете е втораче, и уште одма почнаа да ги пишуваат броевите до 100 како повторување од прво одделение (а нели по стара програма не ги учеа во прво). Вчера наставничката на родителска рече дека од цело одделение само 2-3 деца не ги знаат броевите до крај и дека со нив ќе поработи повеќе. Во главно децата се спремни за оваа програма.

Јас искрено имам негативно искуство со старата програма зашто се што учеа во прво одделение го учеа и во учебниците во градинка, па да не речам скоро на повеќето дечиња тоа што го учеа им беше досадно.

Исто така речиси сите знаеја да пишуваат а учеа само препознавање на букви.

Мислам дека не треба да се плашиме од новите работи и да, јас навистина сум убедена дека децата можат и знаат многу повеќе отколку што мислиме ние :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку, што и како учат нашите деца 11 Сеп 2014 14:17 #252362

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Mene najmnogu mi se dopagja nasata programa, od nase vreme. Tamu se so red si odese nekako :) Mozebi samo da se ubrzase i toa e.

Jas najmalku sakam da zboruvam individualno. Ama zamislete kako im e na tie 2-3 decinja sto neznaat da go povtorat materijalot od lani, koj vprocem ne bil ni predaden. Toa se osetlivi dusicki ...
Pak ke kazam, ne sporam deka e dobro da ima promeni no sepak mora i nekoja postepena metoda za voveduvaje i ucenje da ima. Vakva rabota moze shok da predizvika kaj nekoi deca. Vo mnogu skoli uste prvacinjata ne se sednati vo klupa normalno - placat, im se pie voda nonstop itn. A vo prviot trimestar ima soliden materijal za sovladuvanje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Candy, Mami-Anje
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот