Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Првачиња

Ре: Првачиња 26 Авг 2013 02:52 #243169

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
So sreka na site majki :) Za decata ne se grizam, ke bidat ok.
Inaku jas uste od sega sum zagrizena za slednata ucebna godina :D Najmnogu zaradi problemot vo Kapistec so skolo. Nemame ideja kade da ja zapiseme ... a se nadevavme na tolku vetuvanoto skolo :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 26 Авг 2013 03:08 #243170

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Oh, jas pak ne sum se prijavila na temava.

Petar veke trgna, skolskata godina zapocna na 13.8. Prvata nedela super pomina, no veke pri kraj na vtorata pocnaa reakciite. Ima casovi po finski, ama site deca ne prisustvuvaat na niv. Koga ke go oddelat od drugarcinjata so koi si igra vo momentot pocnuva negoduvanjeto. Od druga strana pak jasno mi e deka reagira, prvo golema promena e a vtoro ne go znae jazikot dovolno toj samiot se cuvstvuva deka e ponazad od drugite iako realno ne e.

Ke bide...samo mu treba malku vreme
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 26 Авг 2013 13:27 #243188

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ајдеее мајки на првачиња чекаме благо да частите следната недела.
Јас немам прваче ама имам шестаче и исто сме возбудени како ќе биде сега со повеќе наставници и каков класен ќе ни се падне итака натака. Во фамилија имаме оваа година прваче па него му се радуваме.
Кога на синко (на кого ама ич не му се иде во школо многу било убаво на летен распуст зошто школската година не траела 3 месеци а распустот подолго???? :dosadno: )му викам ајде имаме прваче оваа година М. ќе тргне прво одд. одговорот му беше еее што е тоа прво одд. ништо не се учи , ние VIодд. што ќе правиме ќе има многу учење оваа година. :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 27 Авг 2013 06:55 #243201

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
И ние сме многу возбудени, ги броиме деновите до почетокот. Се надевам дека нема многу да плачам :) Вчера купивме ранец и кецелка за ликовно, другите работи следната недела.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 27 Авг 2013 16:51 #243216

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
I jas sum vozbudena,do sega imame kupeno samo rance ostanatoto utre :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 28 Авг 2013 01:55 #243222

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Ние не се потресуваме многу околу целио настан... Едно ранче и донесоа лани за роденден, тоа сака да го носи. Ништо друго не купуваме додека не ни кажат што треба. Во понеделник нејверојатно ќе одиме на роденден вечерта, така што и да дојде некој (мајка ми или брат ми) ќе им кажам да дојдат во 17h. Малава едвај чека да тргне во училиште затоа што и е веќе досадно дома (цел август не одат во градинка). Вчера ги извадија списоците, има 5-6 деца од градинка во нејзиното одделение, што е супер. Смешна ми беше само нејзината реакција, вика :Сеедно ми е дали ќе има некој познат или не во моето одделение, и така нема да зборувам со никого (затоа што и кажавме дека за време на часови не смеат да си прават муабет меѓе себе како во градинка). Ај со лесно на сите првачиња:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 28 Авг 2013 02:05 #243224

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Dobro e, ne sum edinstvena sto ne e vozbudena okolu trgnuvanjeto vo uciliste .

Se casti blago za trgnuvanje? Ne sum castela dosega...ne se sekavam deka za Jana sum castela pred 3 godini :sram:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 28 Авг 2013 02:06 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 29 Авг 2013 05:04 #243259

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
За тие кои го поминале 1 одд. каков е првиот и вториот училишен ден по колку часа имаат и дали 1 ден е со родителите и само како запознавање или како оди тоа? :sram2:
Последна промена: 29 Авг 2013 05:04 by Sneze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 29 Авг 2013 05:08 #243260

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Зависи од училиштето и од учителките. Кај нас првиот ден имаше приредба и еден час заедно со родителите. Следните денови ми се чини дека одеа скратено по 2-3 саати.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Првачиња 29 Авг 2013 05:58 #243264

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Isto i kaj nas. prviot den imase priredba od povozrasnite za prvacinjata i bevme tamu edno dva casa, im dadoda kecelki i knigi. a potoa slednite 2- 3 dena skratena nastava - zboram za celodnevnata.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Првачиња 30 Авг 2013 03:20 #243293

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Ги истакнале списоците има само 3 први одд. по 28 деца се во клас , но не напишале во понеделник во колку часот да се дојде и сл. Како е кај вас .? :neznam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 30 Авг 2013 03:40 #243294

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Sneze vo koe skolo se zapisavte?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 30 Авг 2013 04:13 #243295

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Песталоци
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Првачиња 30 Авг 2013 13:45 #243311

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Кај нас првачињата имаат приредба од 8.30 часот, најверојатно е секаде отприлика тоа време од 8.00 - 8.30 додека да се соберат. Оф оф колку весели лиценца и по некоја солзичка ќе има во понеделник :love:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze, Zlatna

Ре: Првачиња 30 Авг 2013 16:22 #243314

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Уште само јас не сум се пријавила...и ние сме прваче :ehej: од понеделник прваче маче, пресно колаче :cvet: јупиииии :jeee:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 30 Авг 2013 19:11 #243322

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
:cestitki: za site prvacinja macinja ,samo petki da redat
mamicki vam so lesno neka vi e ,bez mnogu pllacki ;)
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Ре: Првачиња 31 Авг 2013 07:57 #243326

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
I jas ne sum pisala na temava.....i nie sme prvacinja ovaa godina i veke vcera ni bese prv ucilisen den :nanana: Jas se do vcera sabajleto si bev onaka smirena, voopsto vozbudena kako da nemam prvace doma :neznam: Sabajleto koga stana trtlata mi dojde se iznaplakav i posle tamu povtorno si bev smirena i cool :lazygirl:

:srekno: i :cestitki: na site prvacinja, samo petki da redat i sekogas srekni i veseli da bidat :cvet:
trtlata na mamika
Последна промена: 31 Авг 2013 07:58 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 02 Сеп 2013 03:49 #243385

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Нека им е со среќа на сите првачиња

*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Првачиња 02 Сеп 2013 04:00 #243386

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Честитки и од мене...само со лесно и убаво да ви одат часовите/предметите.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Првачиња 02 Сеп 2013 09:18 #243419

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Бидна и првиот училишен ден. Имаше приредба, после запознавање во училница, ги почастија чоколатца, им дадоа беџови со имиња за препознавање, учителките ни се бендисаа, па утре продолжуваме. На мојава и се виде кратко, сакала да си поигра со новите другарчиња :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska

Ре: Првачиња 18 Сеп 2013 05:34 #244039

 • AnnaB
 • AnnaB's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
I nie imame prvace ovaa godina.
Me interesira dali znaete kako im tece nastavata? Vo naseto uciliste veke gi teraat po matematika da crtaat cilindri i kocki (dvo/trodimenzionalni) i nas malku potesko ni odi. Sepak smetam deka ne im se uvezbani racete tolku mnogu za da crtaat takvi pravilni formi. Ili mozebi gresam, neznam. Kako i da e, na sin mi mu zapisale vo tetratkata da vezba doma cilindri. A ne mu bea tolku loso nacrtani, sepak onaka detski nevesto sto smetam deka e normalno...zbuneta sum malku
Kako e kaj vas so nastavata vo prvo odd?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 18 Сеп 2013 12:29 #244057

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Cilindri i kocki vo prvo odd???? Gospode boze koj toa im go dal???
Nie ne sme imale nesto takvo vo prvo odd. Eve ima ovde i drugi pa neka kazat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 19 Сеп 2013 00:56 #244063

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Кај ќерка ми исто така учат за цилиндри и коцки и само ги бојат во учебникот, сеуште не цртаат во тетратки.

АннаБ, многу рано почнавте со домашни. Ние сме уште релаксирани.

Само ми смета што ранците се тешки а ги носиме секој ден. Има шкавчиња ама се без клуч, иако знам мајки кои минатата година си оставале се таму.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 19 Сеп 2013 03:15 #244068

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
И кај мојава цртале во тетратка коцки и топки, за домашно не им даваат ништо. Некои песнички ми кажува и на физичко играле сакате ли војна.
Ние ранците ги оставаме таму во отворени шкафчиња и нема никаков проблем, зар ќе краде некој. Целодневна сме и нивна е училницата, не доаѓаат други одделенија.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 19 Сеп 2013 15:27 #244075

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
I kaj sin mi nemaa crtanje, samo boenje kolku sto se sekavam. a rancite ne gi nosime tuku si stojat vo skolo, samo vo petok gi zemame za vikendot. taka od prvo odd. i nasite skavcinja ne se zaklucuvaat, ama vo taa ucilna ne ide nikoj osven nastavnickite i cistackite. dosega ne falelo nisto nikogas. pri toa ne gi racunam molivite , gumite i dr. sitnici sto gi gubese sin mi.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.