Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Првачиња

Првачиња 31 Авг 2011 06:32 #151259

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 953
 • Thank you received: 338
 • Карма: 7
Утре започнува новата учебна година. За мене е посебен ден бидејќи синко тргнува на училиште. Јас сум многу среќна но и возбудена. Гледам дека оваа година на форумов имаме многу првачиња па би сакала да менуваме искуства и да се советуваме. Секако добредојдени се советите и од поискусните мамички.
Сега за сега на сите дечиња им посакувам успешна година :girlpink:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 06:53 #151273

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И ние сме сите дома возбудени заради нашето прваче-медењаче :love:
Денес бевме во градинка за да се поздрави со учителките, па после отидовме во школото да видиме во колку часот и каде почнува првиот училишен час и најпосле отидовме во Канела да нарачаме торта за првачето :girlpink:

Срце мајкино, стигна во школо да оди.
Туку, ние немаме ништо купено, ни ранец, ни тетратки, моливи....претпоставувам таму утре ќе ни кажат. Како е кај другите? Ги спремивте, им купивте ли нешто од ова?
Последна промена: 31 Авг 2011 06:54 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 07:07 #151279

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Леле радости, што да ви кажам. И си мислам дека ние повеќе се радуваме од него :skok:

Утре ни е првиот час во 09 часот. За одење на настава ништо не спремивме. Само тета ни купила ранец, кој утре ќе му го даде на Никола. Торта ќе има секако. А за книги знам дека треба да дадат во школо и да ни кажат кои работни листови треба да ги набавиме. И јас чекам утре да ни дадат списоче со тоа што треба да се обезбеди :laugh:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 07:13 #151281

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Neka im e so sreka ucebnata godina na site prvacinja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Marge, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 07:15 #151284

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Со среќа на сите првачиња :love:. Многу е возбудливо тргнаувањето во школо, гледам цел град преплавен со ранци, тетратки и школски прибор и родители со дечиња за рака растрчани се спремаат за утре. Јас од кеф му купив ранче на малиот, мало ама не детско, туку како за во средно да го праќам и до тоа го пуштив денес во градинка. Едвај чекам и ние да стигнеме до школо:sram2:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Marge, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 07:18 #151286

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Zoja wrote:
Едвај чекам и ние да стигнеме до школо:sram2:

Леле Зоја, мене па ми е жал што му помина периодот на безгрижно детство и сега се „институционализира„ и почнува да има обврски.

Како и да е, секој период во растот си е посебен на свој начин :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 07:19 #151287

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Лелелеле мамичките повозбудени од дечињата :love: Јас само што ве читам цело време размислувам како следната година пак ќе праќам прволаче колаче :girlpink:

Во секој случај не е мал чекор. На сите им посакувам песна да им биде целата учебна година и само успеси да редат :love: :love: :love:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Marge, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 08:00 #151301

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
mamickite da si zemat po edna pelena...za niv :hahaha: od radost,ne radi drugo! mene ni pelena ni paloma mi pomogna.jas taka placka za ubavi raboti,edvaj se vozdrzav da ne liptosam pred deteto.se napiv e apce za smiruvanje,neznam...mnogu emotivno go doziveav seto toa,nokjta oko ne sklopiv.

kako i da e,so srekja na site prvolachinja-machinja a majkite da napravat torta,ne da kupat :zelen:
denot kje se pameti zasekogas,aparati,kameri... sto li kje bide koga kje maturiraat,diplomiraat :what:

nie super go pominavme toj den,nemase nitu edno dete poznato vo svoeto odd.,adaptacijata bese super.cela nedela odea skrateno,duri vtorata si go fatija redot.

moj sovet,da vnimavate mnogu okolu momentot so toaletite.spremajte gi od doma,razgovarajte,ucete.nie vezbacme mockanje vo legen(chuchavec),ja ostaviv ednas sama i lom se napravi,mokra bese celata.za pocetok oblekuvajte im patiki,nozete kje im bidat lom od fekalii.prakjajte im sisenca so voda,termos ili plasticni casi.ako nemaat vakvo nesto kje pijat voda od raka,kako sto pravat 99% od decata.tamu nema sapuni a vo tekot na denot fakjaat i pipkaat trista raboti.
ako se nastavnickite ok kje ve orgazniziraat site da nosite sredstva za higiena,chaski i sl.ako ne,kje se snaogjaat sami.

momentot so pienje voda od raka e nezgoden i zimno vreme,rakavite do lakt im se ziva voda.i obavezno rezerva obleka,kje se potat i mokrat mnogu.

ova mislev deka e edna od povaznite raboti za spodeluvanje,generalno higienata po nasite skoli e katastrofa.

so srekja na site :guskanje:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Nataly, elena j, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 08:07 #151304

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Neka im so sreka, so lesno na site prvacinja-macinja :love:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 08:24 #151308

 • Disney
 • Disney's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 33
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Mama Vase wrote:
prakjajte im sisenca so voda,termos ili plasticni casi.ako nemaat vakvo nesto kje pijat voda od raka,kako sto pravat 99% od decata.tamu nema sapuni a vo tekot na denot fakjaat i pipkaat trista raboti.
ako se nastavnickite ok kje ve orgazniziraat site da nosite sredstva za higiena,chaski i sl.ako ne,kje se snaogjaat sami.

ne e tolku strasna rabotata, mislam deka recisi vo sekoe uciliste nastavnickite vednas gi organiziraat roditelite da nosat tecen sapun, toalet i plasticni caski za edna upotreba, na pr. sekoja nedela dezurnite...

inaku prvo odd e super, navistina relaksirano, odlicno prilagoduvanje na decata za ona sto ke sledi ponatamu vo vtoro...
Последна промена: 31 Авг 2011 08:36 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 08:48 #151315

 • sarah
 • sarah's Avatar
devojki izvinete malku ako moze edno prasanje,me interesira od kolku godini pocnuvaat decata vo devetoletka.:hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 08:51 #151316

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
ako do dekemvri napolni 6 god,togas zakonski mora da trgne 1-vo odd.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 09:02 #151321

 • Disney
 • Disney's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 33
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
a ako e januarsko dete, moze, no ne mora
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 09:14 #151328

 • sarah
 • sarah's Avatar
znaci sinot koj polni 6 godini pocetok na dekemvri treba da pocne prvo sega vo septemvri.
a kerka mi koe odelenie bi trebalo da bide polni 10 godini pocetok na april
mislime da dojdeme od stranstvo i zatoa ne znam od koja godina pocnuvaat
fala odnapred:hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 09:16 #151331

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2894
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ајде со среќа и со лесно на сите мачиња првачиња. :jupi:
А на мајките да се олабават колку што можат за да не се осетат дечињата несигурно.
А јас бев мрдната и не спиев цела вечер и ние така првата недела некои скратени часови, а после си фатија ред. Не купувајте ништо пред време.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 09:21 #151333

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
Disney wrote:
a ako e januarsko dete, moze, no ne mora

da,januarskite biraat kako vo mojot slucaj.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 09:23 #151336

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
И јас да ви посакам среќа. Лесно да си се прилагодите.

Инаку и мене сигурно би ме фатило трема. Уште сега се загладувам по излози да видам што има убаво од школска опрема :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 09:23 #151337

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
sarah wrote:
znaci sinot koj polni 6 godini pocetok na dekemvri treba da pocne prvo sega vo septemvri.
a kerka mi koe odelenie bi trebalo da bide polni 10 godini pocetok na april
mislime da dojdeme od stranstvo i zatoa ne znam od koja godina pocnuvaat
fala odnapred:hug:

sinot 1-vo a kjerkjata 5-to odd.i zavisi od koj del na svetot doagjate i kade ucela,mislam deka ne e losa ideata da ve testiraat,mislam za pogolemata kjerkja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 09:34 #151343

 • sarah
 • sarah's Avatar
pogolemata kerka ne znae mnogu makedonski,razbira no ne znae da pisuva (samo na angliski znae doagame od anglija)i ke treba da uci da pisuva so tutor intenzivno okolu 6 meseci pa potoa ke ja zapiseme nekade od polugodie veligden.jas bi sakala da ja zapisam vo jahja kemal na polugodie vo 4to megutoa neznam dali ke dozvolat zosto ke bide 10 godini.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 17:07 #151402

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Мамички што ве читам вака, мислам дека преку мониторов ви ја осеќам возбудата и радоста :) Ние имаме дууури уштe две години за колаче-маче ;) :laugh:
Како и да е,... Им посакувам на сите првачиња-колачиња многу среќа и успех низ целиот училишен период да редат многу петки и мама и тато да ги прават многу горди :jupi:

Последна промена: 31 Авг 2011 17:11 by Zlatna.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Marge, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 18:16 #151422

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
na site mamicki sto imaat prvacinja im posakuvam sekogas da se taka srekni i gordi kako na utresniot den
a za prvacinjata good luck :)
@ ke frlate voda za uspesen start?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Marge, Ананда

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 20:12 #151427

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
И мој Ники е прваче :jupi: :jupi: :jupi: Љуби га мајка...колку сум возбудена оти мажето ми порасна, еве во 2 саат сабајле наместо да спијам, гувеам над компјутеров :laugh: Инаку нас ни почнува часот во 8:30 и ќе има некоја претстава во училиштето. Срцки мали..ни пораснаа за во школо.. :love: Нека им е честито на сите родители на првачиња и се 5ки да ни носат...до факултет нормално, после 10ки :laugh:
Последна промена: 31 Авг 2011 20:12 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Првачиња 31 Авг 2011 20:21 #151433

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
На сите првачиња им посакувам успешен старт,мајките да се горди на нив,да редат петки,учењето да им оди како вода,да бидат успешни во животот,образовани и срекни.:love: :love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Ананда

Ре: Првачиња 01 Сеп 2011 01:24 #151434

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Mnogu uspeh na site prvacinja i da im bide lesna adaptacijata vo novata sredina.Samo uspeh da gi prati i roditelite da se gordeat so niv.:love:
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Marge

Ре: Првачиња 01 Сеп 2011 03:16 #151448

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
So srekja na novite prvacinja! Sao uspesi i novi prijatelstva da redat!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Marge

Најново на форумот