Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Кој се‘ предава во училиштата?

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 17 Фев 2012 11:52 #181330

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
mama wrote:
Со години дотичниот наставник пијан оди на училиште.Такви ли луге ке ги образуваат нашите деца!:mdf: :mdf: :mdf: Уф колку сум лута и исплашена во исто време.Јас се исплашив бре,жена од триесет години а тие деца????Кој ке ги заштити тие деца???????Уф се нервирам многу..не можам веке :zid:

Одвратно!!! Па родителите на децата не реагираат? Ако не е можно тој да го отсранат од работа, детето одма би го отпишала од таму, а би требало и другите, па ваљда ќе се превземе нешто, вака си тераат значи!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 17 Фев 2012 12:26 #181350

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Nebo,и мене тоа не ми е јасно...зошто не реагираат родителите на тие деца? Јас лично не би дозволила вакво нешто.Ете јас денеска видов со мои очи и одма реагирав.Иако моето дете не оди во тоа училиште(а нема ни да оди) греота е за другите деца.
Е така ти е по нашите ни провинции :zid: :zid:
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 17 Фев 2012 13:21 #181397

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Mama i vo Skopje ne e bas sjajno. Nekni koga reagirav kako gluvi ako nesto kazes demek se pravis mnogu pametna . Do roditelite e , nikakava dvizecka sila ne se, nikoj nekel da se zameri vo interes na svoeto dete.
Последна промена: 17 Фев 2012 13:22 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 17 Фев 2012 13:43 #181420

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Па, баш напротив, ако е во интерес на детето/децата и ќе се замериш ако треба. А, не ми е оправдување тоа дека е провинција-без оглед за кој град станува збор. Дури мислам дека таму и полесно може да се реши проблемот, затоа што во помало место луѓето повеќе се познаваат меѓу себе. Ако се соберат сите родители, не би било така лесно да се заташка работата.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, Helix

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 17 Фев 2012 15:06 #181486

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
macika wrote:
Mama a da pustis eden dopis do ministerstvo za obrazovanie? Jas bi viknala novinari da go snimat i na golemo bi ja napravila.

:gp: На твое место веднаш би викнала ТВ екипи, новинари (и онака новинарството во МК се сведе на дремење на ФБ, бар да поработат нешто), направи од тоа случај (што и е!), да го избркаат од работа, да го казнат за досегашното однесување, и да биде осуден од цел град (од Пробиштип си, така?). Уф, се згрозив. :mdf:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Nataly

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 17 Фев 2012 15:43 #181501

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Да не се разбереме погрешно,јас може не сум пишала убаво.Не видов јас дека ги удира децата,туку тие (учениците) кога ги прашав дали е ова прв пат ми рекоа не е.И ми кажаа дека претхпдно удрил дете и го суспендирале и пак го вратиле на работа.Јас само го видов моптус пијан како се дере и прави неврзани муабети и тргна дури и со мене да се расправа и да се пресметува.Што беше до мене јас реагирав,веднаш!bart wrote:
Па, баш напротив, ако е во интерес на детето/децата и ќе се замериш ако треба. А, не ми е оправдување тоа дека е провинција-без оглед за кој град станува збор. Дури мислам дека таму и полесно може да се реши проблемот, затоа што во помало место луѓето повеќе се познаваат меѓу себе. Ако се соберат сите родители, не би било така лесно да се заташка работата.
Барт,не ја спомнав јас провинцијата како оправдување.Не,во никој случај.Не е така како што ти велиш,дека тука полесно може да се реши проблемот.Баш напротив,дека сме мало место и секој со секого е поврзан на некој начин.Скоро сите се познаваат мегу себе и не сакаат да си замерат мегусебно.Ама сепак мене не ми оди во глава зошто родителите не реагираат а знаат што се случува.Klaudija wrote:
macika wrote:
Mama a da pustis eden dopis do ministerstvo za obrazovanie? Jas bi viknala novinari da go snimat i na golemo bi ja napravila.

:gp: На твое место веднаш би викнала ТВ екипи, новинари (и онака новинарството во МК се сведе на дремење на ФБ, бар да поработат нешто), направи од тоа случај (што и е!), да го избркаат од работа, да го казнат за досегашното однесување, и да биде осуден од цел град (од Пробиштип си, така?). Уф, се згрозив. :mdf:
По некоја случајност дојде една Тв екипа за да прави прилог за нешто сосема друго.И им реков онака тивко еве ви ,ова треба да го снимите.Не не ,рекоа.Ама сепак,родителите се тие што треба да реагирааи и да бараат да го сменат тој наставник.Јас немам никаква врска ниту со училиштето ниту со наставникот.Туку ете така случајно што се вели бев сведок на настанот.
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 17 Фев 2012 15:46 #181503

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Bart se slagam so tebe vo potpolnost no sqmo 2 ili 3 roditeli se zalat drugite ne gi interesira . Iskreno veruvajte nekoi raboti ne mi vlagaat vo glava. Vo ucilistata generalno e haos i nikoj ne moze da go sredi se duri se mestat partiski vojnicinja. I vo ucilistata se podeleni na klanovi na VMRO i SDSM i samo se prepukuvaat.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama, Nebo

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 26 Фев 2012 10:30 #184302

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Мама, што бидна со професорот? Направи некој нешто или се` така се заташка?
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 26 Фев 2012 13:23 #184312

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Оффф барт...ништо не бидна.Пред неколку дена се видов со директорот на училиштето и ми вели ете гледаш ли што се случива овде(мислејки на ситуацијата која ви ја кажав претхпдно) ама јас сум немокен нема што да правам.Како реков немокен сте???Па кој треба да превземе нешто?Епа вели,што да се прави таков си е човекот си пивнува :zid: :zid: :zid:
Кога директорот и општината и самите родители не превземаат ништо,јас ништо не можам да направам.А многу ми е криво...
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 26 Фев 2012 17:59 #184326

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Како може директорот да е немоќен и туку така да си коментира дека човеков си е таков- си пивнува, демек. Па, ја што не работам со деца па не смеам да си пивнувам ни на работа нит пред работа, а не па професор. Не можам да ги сфатам и тие родители. Во најмала рака може да пратат една пријава до министерство. Не ти се обраќам тебе мама, чисто онака гласно си размислувам како може да се прогледуваат низ прсти такви работи. Зарем треба да се деси нешто поозбилно, скраја да е, за да се превземе нешто? И зарем секоја будала треба да биде наставник и да работи со деца? Па, после ќе се чудиме зашто децата не знаеле за почит, авторитет или не биле воспитани.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 27 Фев 2012 02:47 #184342

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
И мене тоа ме вади од такт.Јас останав без зборови кога така ми рече директорот.Сега е казнет демек пак наставникот.Претходно кога удрил дете го казниле со 15 дена суспензија и шест месеци по петнаесет посто од плата.Сега не знам каква казна му имаат смислено.Сепак пак ке речам,родителите се тие што треба да реагираат.Ама на нив изгледа не им е битно што прават децата во училиште и кој се им предава :nc: (зборувам конкретно за родителите на овие деца,не свакајте ме погрешно)
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 27 Фев 2012 04:31 #184361

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Очигледно дека казните кај него немаат некој ефект. Од секогаш сум викала дека за да работиш со деца мора прво да се подложиш на некој психо-тест. Ама, мене никој не ме прашува. Па, затоа и имаме вакви професори, а други кои навистина треба да ја работат таа професија остануваат нереализирани. Како ја на пример :(
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama, Helix

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 13 Мар 2012 06:08 #188029

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Се полошо и полошо

НАСТАВНИЧКА ПРЕДАВАЛА ЕТИКА И ПРОДАВАЛА ДРОГА!

Голем револт кај битолчани предизвика веста дека наставничка вработена во основнотот училиште “Тодор Ангелевски” во Битола, заедно со својот пријател продавале и уживале дрога. Станува збор за наставник по етика, кој на учениците треба да им ги пренсува основите на етичките и морални вредности. Полицијата ја сомничи 28 годишната Лидија Станоевска, која предавла во четири основни училишта во Битола и битолските села, дека заедно со шест години помладиот пријател, набавувале марихуана и амфетамини и ги продавале на наркозависници во Битола, меѓу кои имало и малолетници. Ова ги вознемири родителите, кои бараат поостри критериуми за вработувањата во образованието.

за повеќе клик на линкот
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 19 Мар 2012 18:49 #189766

 • ciciban
 • ciciban's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 69
 • Thank you received: 60
 • Карма: 0
често пати јас си го поставувам ова прашање, а еве и зошто.......порано додека бев послободна давав часови по математика и физика. Тоа беа многу дечиња со еден заеднички проблем и една голема одбивност кон овие предмети. Навистина во почетокот ми беше многу чудно бидејќи јас отсекогаш сум ја сакала физиката, а математиката ми била еден оператор преку кој математички ќе го претставам проблемот....и да не должам многу, за кратко време (во разговор со дечињата), сватив дека нивните часови (нормално има исклучоци) се сведуваат на часот по физика-читајте ја лекцијата, а на математика се работи само со мал број на деца. Срамота. И затоа децата имаат слаби оцени и едноставно не ги сакаат овие предмети. Мислам дека проблемот не е кај децата него во начинот на предавање на материјата...треба да биде по прифатлива и поинтересна а кога се работи за физика тоа и навистина е така. Ова го велам од искуство затоа што сите дечиња имаа прекрасни резултати ...на пример за секој научник кој ќе се спомнеше јас ги запознавав со него (во смисол како дошол до откритието, со што уште се занимавал за неговиот живот.....), во зависност од темета што ја изучуваа, ако можеше ја поврзував со вселената, земјотресите, времето, разговаравме за различни работи што секојдневно ги правиме, а физички може да се објаснат и т.н. КОга би се променил начинот на предавање тврдам дека нитуедно дете нема да има најслаба оценка.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, betty boop, forumce

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 20 Мар 2012 02:35 #189779

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
со чест на оние вистински исклучоци ама денес професорите се дефинитивно пола со психичка маана , уште јас додека бев средно идеа пианици. Некои едноставно немаат однесување не знаат како да ги воспитуваат децата безразлика која возраст се . Лично мислам дека образованието во Македонија е на многу ниско ниво.

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој се‘ предава во училиштата? 30 Мар 2012 10:19 #191821

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Еве јас да се јавам со нови информации :da:
Дотичниот наставник за кој што ви пишував,конечно си ја доби заслужената казна!
Доби отказ!!! :OK:
??
Последна промена: 30 Мар 2012 10:19 by mama.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, forumce
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.