Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Исплата на штета-осигурување во училиште

Исплата на штета-осигурување во училиште 02 Мар 2011 20:07 #118649

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Мајкички ме интересира кој знае нака каже..Вакa, ме викнаа вчера во школо кај Иво демек паднал се удрил малку да го земам,одам таму детето цело во бунило,поспано,не може глава на рамена да носи,хематом на аркада и дел од челото,наставничката ми вели се сопнал и се удрил.Арно ама јас веднаш на клиника го однесов,детето страшно конфузно беше со голема главоболка и што е најтрагично има краткотрајна анамнеза и не се сеќава на настани пред и после несреќата.Иво се сеќава како отишол во школски двор да си игра и таман почнал да си игра се разбудил во ходник:what: Значи според докторите тоа било баш јак удар под притисок и тие дури освен што го сликаа на КТ го проверуваа по телото да не има други повреди.Имамае дијагноза потрес на мозокот и контузии (точно не можам да видам не ми се при рака документите,останаа кај мм)Си поминавме во болница 24 часа со инфузии и Б6 ,па ни се изгуби и осетот за вкус...маки...со препорака за строго мирување,подолго отсуство од школо и опсервација.Наставничката и децата нормално никој ништо не видел????Сега мене ме интересира ,нели децата ни се осигурани во школо(плаќаме во септември )дали имам право да барам оштета ако за ништо друго за стресот кој го претрпувам затоа што не ми е нормално детето мое да лежи во ходник некаде онесвестено(тепано ли е,удрено ли е,а никој ништо да не видел:zid: )
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 02 Мар 2011 20:16 by kalinche70.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 02 Мар 2011 20:13 #118650

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Toa rabotam i vednas da ti kazam imas pravo da baras i da baras. Zacuvaj ja seta medicinska dokumentacija od vcera, vo uciliste treba da ti dadat potvrda i da ti kazat kade se decata osigurani i odi voosiguritelnata kompanija i prijavi ja stetata. Za nekoe vreme ke dobiete odgovor i se nadevam pari
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kalinche70

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 02 Мар 2011 21:02 #118674

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Леле Калинче бап ми е жал. :hug:
Обавезно имаш право да поднесеш барање до осигурителната компанија кај која сте осигурани преку училиштето. Е сега тие може малку да зезаат. Те незнам ваква повреда, онаква. Ама ете кај нас у школо сметките на крај ги блокираа за да едно детенце биде обештетено.
И Калинче ама не ми е јасно зошто никој ништо не кажува што се случило. Те молам обрати се до директор на школо. Барај одговорност од некого. На што личи тоа детето оставено само на себе. Е за овие работи се вадам од такт. Иматели обезбедување во училиштето? Како е можно детето да било оставено само на себе. Што барало тогаш детето само во дворот, каде биле другите од одделение.
Уф срце многу ми е жал. :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 02 Мар 2011 22:03 #118698

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Toj znae samo deka nastavnichkite im rekle da izlezat nadvor vo dvorot i izlegle site(toa e na toj odmor 1 h shto im trae)i taman sakal da si igra se razbudil vo hodnik????E tolku moze da kaze toj..A kade bile nastavnicite,kade dezurniot nastavnik i chovekot od obezbeduvanjeto e prikazna koja utre ke se obidam da ja otkrijam:zid:

A chivi smetki blokirale?Neli osiguritelnata kompanija isplaka ili vrzano e toa so shkoloto?
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 02 Мар 2011 22:04 by kalinche70.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 02 Мар 2011 22:22 #118703

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
До лани кај нас во школо, на сметката од школо се плаќаше за се. Читај за Другарче, дневен престој, обезбедување и осигурување. Меѓутоа на почетоков на оваа школска година од суд ја блокираа сметката на школото заради наплата на побарувања од дете кое било пред 2 години повредено во училиштето. И така сега се се плаќа директно на сметка за каде што е наменето.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 09 Сеп 2011 05:07 #153011

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
На родителската кај син ми, учителката ни кажа дека треба да се плати за осигурување, при што ние би платиле 100 денари кај благајникот на одделението, па после би се извадило групно осигурување за децата.
На ова, одма реагираа родители и истакнаа дека сакаат да знаат за која осигурителна куќа станува збор, а исто спомнаа дека ова групно осигурување е многу комплицирано при исплата на штета.
Сега сум во дилема, дали јас самата да му извадам осигурување или да се приклучуваме кон групното.
Имате некаков совет?!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 09 Сеп 2011 10:05 #153049

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
И кај нас плаќавме групно осигурување, за кое ни кажаа дека во школо дека е одлична шанса да се плати, затоа што е со попуст некаков и плус детето е осигурено 24 часа, односно и кога не е во школо. За исплатата не знам, немам претходно искуство.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 11 Окт 2011 02:28 #158496

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Vo naseto uciliste
osiguruvanjeto e poedinecno po 100 den.od ucenik.
Kalince 70 bas mi e zal sto naprvivte?So ubavo da zavrsi slucajot.Te podrzuvam vo sekoj slucaj imas prao na sve.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 07 Мар 2012 06:57 #186661

 • Oliv
 • Oliv's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Zdravo,
jas rabotam vo osiguritelna kompanija.
Dokolku deteto e povredeno treba da se prijavi steta vo osiguritelnata kompanija kade se osigurani decata. So seta medicinska dokumentacija treba da se podnese prijava i ke go viknat detenceto na pregled od strana na lekar i potoa vrz osnova na procenata na doktorot dali ima osnov za isplata na steta se odreduva visinata na sredstvata sto ke se isplatat.
Konkretno za potres na mozok se plaka okolu 3% od sumata za traen invaliditet (terminov e cisto tehnicki neka ne ve plasi:)

Kolektivnoto osiguruvanje voopsto ne e komplicirano, jas licno preporacuvam sekoj da si go osigura deteto.

Vo konkretniov slucaj pokraj prijava na steta do osiguritelnata kompanija, roditelite mislam deka treba da pobaraat i odgovornost od gradinkata, bidejki vrabotenite tamu imaat obvrska da se grizat za decata, a ne da neznaat sto se slucilo. (malku kasnam so postov, ama pobaruvanjata ne zastaruvaaqt do tri godini, ako ne e prevzemeni nisto se uste ima vreme).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на штета-осигурување во училиште 07 Мар 2012 14:01 #186814

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Mojot postar sin go natepaa deca na cas, megju dva casa, i otidovme na lekar i izvadivme beleska. Toa bese na 2. fevruari sega, pa sneg, decata gi kaznija duri sega, a jas se spremam da vidam sto mozam da napravam plus.
Ke pobaram od osiguritelnata kompanija osteta, ama mozam li da go tuzam skoloto, nekoj plus? Posebno sto ne sum zadovolna so visinata na kaznata za tepacite...
Za edniot usna, za drugiot pismena opomena...
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.