Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Колку трае вашата борба за бебе?

Колку трае вашата борба за бебе? 20 Дек 2009 05:12 #929

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Нашата борба траеше 7 години.
После не знам колку стимулирани циклуси, темпирани односи и 6 инсеминации, ни успеа првото IVF/ICSI од втор пат. Првиот пат на пола го прекинавме заради еден хормон, а вториот пат отидовме до крај успешно.

Не класифицираа како идиопатски стерилитет, а мм имаше променлив спермограм, од нормоспермија до тератоастенозооспермија, но наводно тоа не било причина да не можеме природно да забремениме.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 20 Дек 2009 07:04 #1016

 • monikaK
 • monikaK's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 5
 • Карма: 1
Kaj nas eve veke 3,5 godini kako se obiduvame i posle edena neuspesna bremenost sega sme malku na pauza pa od kaj Mart poftorno od pocetok. Vo celata situacija pozitivno e so vo mojata borba go pronajdov protivnikot i oruzjeto pa se nadevam vo slednata bitka ke mi bidi polesno.
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 22 Дек 2009 11:36 #2650

 • simoham
 • simoham's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
kaj nas borbata traese 7god. i sega imam dve kerkicki so razlika od edna godina :)
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 23 Дек 2009 15:26 #3940

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Nasata borba trae celi 10god.Se boprime so azospermija posle dve ne uspesni biopsii edinstevno ni rekoa da se obideme samo so donor.Ako nekoj ima iskustvo so donor ve molam kazete kako odi seta proceduraPozdrav i vi posakuvam mnogu bebennca
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 23 Дек 2009 18:02 #4195

 • Gabi*
 • Gabi*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 63
 • Thank you received: 55
 • Карма: 9
Nasata borba trae relativno kratko vreme, odnosno otprilika 10 meseci. Poradi moe insistiranje da se napravat kontroli uste na samiot start (odnosno po izminati 5 do 6 meseci neuspesni obidi) se utvrdi deka imam Klamidija, koja eve veke ja lecime, pa se nadevam deka za mesec ili dva nasata borba uspesno ke zavrsi i ke si dobieme edno malo slatko bebence
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 24 Дек 2009 23:31 #5146

 • bubamara***
 • bubamara***'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • одмаздата е најдоба кога се сервира ладна
 • Теми: 45
 • Карма: 3
скоро три години...се надевам дека нема уште многу да го чекаме нашето сонце
ti, sonce i mesecina i tocka i cela vselena...
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 25 Дек 2009 00:38 #5176

 • Natasha
 • Natasha's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е суров но мора да се живее
 • Теми: 74
 • Thank you received: 11
 • Карма: 8
Nasata borba trae tri godini.
Po 6 neuspesni insemenacii i dve neuspesni IVF/ICSI, sega uspeavme da dobieme pozitiven test so tretoto IVF/ICSI od koe se nadevame ke si doneseme na svet barem edno zdravo bebence
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 30 Дек 2009 15:18 #8305

 • BLIZNACI
 • BLIZNACI's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 66
 • Карма: 1
Nasata borba so neplodnost traese 6 godini i sega imame dve prekrasni angelcinja-bliznacinja Anastasija i Aleksandar.
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 09 Јан 2010 18:35 #12188

 • Slobotka
 • Slobotka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Здраво на сите членки на форумот, баш сте супер. Ве читам некое време и добив одговори на повеке мои прашања. Еве малку инфо за мене и се надевам дека не ја утнав темата
Знаци во брак со ММ сме рециси година дена, пред 5 месеци имав спонтан абортус во 8 недела од бременоста, прицините не ми ги казаа. Едноставно едно попладне имав мало крварење кое се засили др. ден и во текот на нокта добив силни болки како никогаш до сега и ете се случи-ме исчистија. Незнам сто можеше да е причина, дали големите нервози кои ги имав тој период (мајка ми почина тоа време) или трускањето со кола..., но сега веке и не е важно. Важно е тоа дека по некоа време ги направив сите тестови (кламидија, херпес и сл..) и се е ок. Добивме зелено светло од гинекологот и веке 2 месец се обидуваме да зацнеме бебе :). Последен пат добив на 18 декември, очекувам да добијам на 16 јануари ама се надевам нема :blush:
Некако сум ептен подуена и постојано имам како мала тегоба во стомакот. Брадавиците на момент ми се осетливи на момент не, но ме загрижува тоа сто во периодот кога се обидувавме да зачнам бев болна, не пиев лекови само чаеви и витамини, но многу кашлав. Ме интересира дали може кашлањето и напрегањето да попречи зачнување.
Се надевам дека не ве измалтретирав многу. Чекам одоговор на некој што има познавање на оваа тема и ви благодарам од напред
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 08 Дек 2010 20:32 #85023

 • Duusica
 • Duusica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Здарво,јас сум нов член и би сакала да ја споделам со вас мојата борба за бебе,па и да слушнам некои ваши совети и искуства.Во брак сум 3 гоини и цело тоа време се обидуваме да имаме бебе,но на почеток не стрефи несрека јас правев операција на јајниците,вода која се предвараше во тумор,но фала Богу се заврши во ред со тоа,после тоа на тестовите излезе дека имам кандида и кламидија кои не успевам да ги излекувам.Исто така имаме правено спермограм кој е добар,овулација иман нормално,пиев Кломифен и Естерол,но сеуште немаме резултати т.е едно +че на тестовите.Не се откажуваме, но би сакала да ме посоветувате што уште би можела да направм.Поздрав и ви посакувам на сите што се во ичекување да си го видат своето + на тестовите.
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 09 Дек 2010 00:03 #85104

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Душица Инфекцијата со Хламидија може да биде причина заинфертилитет и тоа да го отежнува зачнувањето така да ќе мора да вртите да ја излечите иако е многу досадна . Треба да селечите и двајцата без разлика на симптоми . Друго не знам каде одиш на лекар но би ти препорачала д аси најдеш некој добар гинеколог . И иешто не ми е јасно 3 год те држат само на кломифен без други предлози ? И сакав да те прашам каде се оперираше зашто и јас с еспремам за слична операција т.е не знаат што е додека не се извади цистата на јајникот :)
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 09 Дек 2010 01:28 #85134

 • Duusica
 • Duusica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Гирл се оперирав лараскопски воБитола неје теска опрацијата.Сега си има добар гинеколог се надевам да ке се среди,слуснаф за чај ева фит јас го порачаввелат да је многу ефикасан во Србија го има го има и на тв на реклами. Казими сто ти велат докториве за операцијава водена или месна циста имаш несе секирај се ке биде во ред
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 09 Дек 2010 01:50 #85138

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Цистата е голема и туморм аркерите се подигнати па ми советуваа да ги повторам . Ме гледаа двајца доктори се надеваат на недометриоза мада додека не се извади не се потврди патохистолошки се е само нагаѓање . Иначе е со прегради со густа содржина ,а операцијата нема д а биде лапароскопија заради големината и за да се воведе микроскоп д авидат да не се работи за нешто посложено
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 09 Дек 2010 01:54 #85139

 • Ackova
 • Ackova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • идна мамичка
 • Теми: 182
 • Thank you received: 30
 • Карма: 4
nie se obiduvavme skoro tri godini. sega cekame bebcence, sedmi mesec sum bremena.
samo jas si znam kako mi bese, kolku pati bev na doktor, i posakuvam na nikoj da ne mu se sluci istoto.sote da si dobijat malo soncence bez mnogu teskotii
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 09 Дек 2010 03:43 #85170

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
3,5 teski i dolgi godini minaa do momentot koga placev ama sega od sreka, prethodno sekoj mesec si placev koga ke dobiev, bese toa red solzi, red mrsoli (sto bi rekl cacko). eeeeee sea mi e smesano ama tie denovi vo mesecot mi bea kosmar, ama sto vikaat starite kako e gospod nikoj ne e se se sredi.
p.s sega vo edno sum sigurna, pod stres nisto ne biduva, samo opusteno bez nervozi
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 09 Дек 2010 18:02 #85437

 • elence_01
 • elence_01's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 27
 • Карма: 0
nie do sega 2 godini se obiduvame,i se nadevavme deka sekoj nareden mesec ke bide uspesen,na pocetokot imavme eden tezok period pa mislev da ne e od toa(od nervoza)
pa od predhotniot mecec pocnavme so doktori...
ni napravija pregledi,sega treba da gi pravam brisovite,i papa testot,a mojot m da proveri spermogram,ama nekako strav me faka odkako mi rekoja deka treba da mi ja proverat proodnosta na kanalite a kako sto procitav tuka bilo bolno :(
pa ke videme vecre sto ke kaze doktorot
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 09 Дек 2010 23:29 #85718

 • s.86
 • s.86's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
eve me i mene.nie veke 3 godini se obiduvame no nikako ne ni uspeva cesto mi se slucuvalo da mi kasni po dva-tri meseci i da nema nisto a seto toa bilo zaradi cista koja seuste mi se javuva.mnogu mi e tesko iako se obiduvam da go sokrijam toa od site drugi pa duri i od soprugot.Ako nekoj znae nesto protiv cista ve molam kazete se raboti za vodena cista koja sama puka koga dobivam ama se polni po dva a nekogas i tri meseci.Samo me tesi toa sto sestra mi isto taka po nekolku godini obiduvanje konecno ke ima malo slstko bebence a jas ke stanam teta
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 10 Дек 2010 16:29 #86045

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Нашата борба траеше три и пол години. Од како се земавме почнавме да се обидуваме да добиеме бебе, но не одеше. Јас имам циклус кој е на 35 до 40 дена, но сепак имам редовна овулација. Поради тоа, почнав прво да пијам кломифен за следење на овулација. Кломифенот го пиев осум месеци, но за џабе. Во тие осум месеци, нон-стоп одење кај гинеколгогот, темпирани сексуални односи, винимавање на исхрана. Во меѓувреме излезе и дека имаме со мм кламидија, па ајде лечи ја и неа. За среќа со првата доза антибиотици ја снема. Потоа пиев и бромергон, демек за секој случај иако хормоните на сите испитувања, ги правев неколку пати, ми беа во ред. Во меѓувреме постојано му викав на мм да направи спермограм но тој не сакаше. Едвај по година дена го натерав да направи еден и испадна дека има, уф ако погодам веќе сум заборавила, тератоастенозооспермија. Уствари спермограмот воопшто не му беше добар, Сперматозоидите и многу беа малку подвижни, и неправилни и всушност сите параметри беа лоши. Одма се консултиравме со гинеколог во Систина и тој рече дека мора IVF/ICSI, нема да помогне инсеминација. Истуркавме едно неуспешно IVF. Потоа отидовме кај еден човек во Белград, мислам се викаше Слободан, го рекламираа кај нас по списанија дека помагал за стерилитет. Од кај него испивме една доза од препаратите што ни ги даде, но немаше никакво подобрување кај мм. Разочарани од тоа, отидовме кај една жена во Велес која исто помагала за лечење на стерилитет. ММ пиеше неколку дози од нејзините препарати но ни тоа не помогна. По една година од неуспешното ИВФ направивме уште едно и еве денес славиме прв роденден на нашето бебули.
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 14 Дек 2010 04:09 #88326

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Епа нашиве ободи еве веќе 3 години се сторија :) За тоа време 4 неуспешни инсеминации, милион испитувања, дремење по ходници, истекување на тие документи што важат 6 месеци па ај истите по 100-ти пак...и така...лудо се забављаме:) ама работава ни мрдна од мртва точка, пред 2 месеци добивме дозвола од фондов нели по новиве правила и сега сум при крај на ИВФ...здравје при крај на неделава или од понеделник ќе треба да правам пункција ако е се ОК па ке видиме.
Искрено ништо не ми е тешко во постапкава. Не сум коркач инекциите не ме замараат...повеќе ме замара маршутата ѓорче-ремедика ама не ми се иде у клиника кај ќоравине баби кујзнае колку ке измерат :)
Со среќа на сите што се во постапка...па до година намеани да мењаме пелени ;)
Последна промена: 14 Дек 2010 04:11 by Марфи.
The administrator has disabled public write access.

Колку трае вашата борба за бебе? 29 Дек 2010 20:34 #96794

 • ana stojkova
 • ana stojkova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
zdravo
imamsamo 21 godina i pred edna godina imav abortus bidejki ne bevme spremni so mazot mi (togas decko) da imame bebe.... sega sakam da ostanam trudna i veke nekolku meseci se obiduvame no ne uspevame. Toj ima dobar spermogram a mene doktorite mi velat deka se e vo red i so mene...
ve molam kazee mi nekoj sovet
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку трае вашата борба за бебе? 30 Дек 2010 16:18 #97178

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Заборавив да ви кажам дека скоро за цело време одевме со мм кај една жена во Чаир, Викторија. Ми ја препорачаа дека жената помагала меѓу останатото и за стерилитет. Првиот пат кога отидовме таму, ни гледаше на карти, и ни кажа дека ќе имаме машко дете, да не се секираме воопшто. Ни даде да пиеме осветена вода со нешто, сега заборавив како се вика, го купувавме од женски пазар, само таму го има, и мед со некакви треви внатре. По нејзина препорака отваравме и црква, тогаш прв пат слушнав за нешто такво, ама човек кога има зорт на се е спремен да прави. Целото изкуство со неа беше навистина интересно. Но сепак, на крај успеавме со ин витро.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку трае вашата борба за бебе? 02 Мар 2011 18:59 #118602

 • trendy
 • trendy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Ние се обидуваме веќе две години.Јас ги направив сите испитувања и кај мене е се во ред.Со сопругот се обидуваме да се убедиме тој да направи спермограм па ке видиме.Идвајцата имаме стресна работа и брз живот па најверојатно тоа е најголемиот проблем.Не сме под никаква терапија а јас се оставив на бога па ке видиме до кога.Инаку сопругот веке почна повеке да се преоптеретува и тоа почна да влиее на нашата врска иако сме заедно 8 години од кои две години во брак.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку трае вашата борба за бебе? 22 Мар 2011 22:33 #124767

 • Лина
 • Лина's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 17
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Ох осетлива тема,еве веќе 3та година се обидуваме и сеуште ништо но се надевам дека на оваа борба ќе и дојде крајот што поскоро.Ви посакувам многу среќа на сите што се борите со неплодноста:hug: :hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку трае вашата борба за бебе? 04 Апр 2011 00:56 #127705

 • sirena2
 • sirena2's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Карма: 0
zdravo na site na forumov jas sum nova nie se obiduvame edna godina da imame dete no mi kazaja deka moram da napravam laparoskopija i histeroskopija pa totoa ke vidime kako ke se odvivaat rabotite dali se ke bidi vo red ili ke treba ne daj boze da pravime i dr raboti se nadevam deka eden den i mene sevo ova ke mi bidi smesno otkako ke dobijam bebe
sirena2
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку трае вашата борба за бебе? 04 Апр 2011 14:51 #127880

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
nasata borba za bebe traese 5 godini,za na kraj fala mu na boga pred 12 dena da ni se rodi nasiot angel MIHAELA
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.