Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ТЕМА: Стимулација на овулација

Ре: Стимулација на овулација 11 Сеп 2012 02:37 #212927

• mamatobe
  • mamatobe's Avatar
  • senior
  • Теми: 1471
  • Thank you received: 601
Sabajlevo bev na kontrola i rezultatite se taka/taka.
Imam dva folikuli na leviot jajnik 12.3 i 13mm na 10 den od ciklus. Na desniot isto ima, ama ne se napredni. Folikulive se mali, ama so ogled na toa sto kaj mene ovulacijata se slucuva pokasno (okolu 18-ti den), ima vreme i ocekuvame da porasnat.
Druga rabota e tenkiot endometrium, samo 3.4mm :tupco:

Go namalivme bromergonot od 1/2 na 1/4, vo petok sum pak na merenje pa so Gospod napred se da bide ok i da se dademe na :sex2:

Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 11 Сеп 2012 03:31 #212933

• moni26
  • moni26's Avatar
  • new born
  • Moj KoRak-moj san!MojA hRabRost-moj pLan!Moje jutR
  • Теми: 81
  • Thank you received: 8
Za endometrium pij kolku sto mozes poveke cveklo i ananas. Mene prosliot mesec mi bese 3.3 i jas celo vreme turbo piev od ovie i za 5 dena mi bese 5.2. Veruvaj ima od niv mnogu rezultat. Ovoj mesec si piev celo vreme i na 13 den endometriumot mi bese 10.2 mislam. Isto jadi i brazilski orev go ima po semkari. Se jadat po 4-5 orevcinja ednas vo denot.
Pozdrav4ee i so srekaa
:strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk:
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe

Ре: Стимулација на овулација 15 Сеп 2012 04:12 #213476

• mamatobe
  • mamatobe's Avatar
  • senior
  • Теми: 1471
  • Thank you received: 601
Vcera bev na kontrola: 14 den od ciklus najnapredniot folikul 17.5mm, a endometriumot fala bogu porasnal na 9mm.
Moni 26, jadev brazilski orevi - mozebi i toa pomognalo za endoto, fala ti mnogu za sovetot.

Kaj mene ciklusot e na 31-33 dena, pa spored doktorkava rastot na folikulot e taman i ocekuva da prsne ponedelnik-vtornik.

Sto mislite, dali e popozelno da primam Pregnil ili da ostavime spontano da prsne? Doktrokava do sea ne mi somnala za Pregnil, pa se mislam dali jas da i spomnam vo ponedelnik?

Every passing minute is another chance to turn it all around.

Ре: Стимулација на овулација 11 Дек 2012 17:27 #225472

• suzii
  • suzii's Avatar
  • new born
  • Теми: 24
  • Thank you received: 2
pozdrav do site imam eedno prasanje dali do sega nekoja od vas ima zemano klomifen i ako moze nesto poveke za klomifenot
Последна промена: 11 Дек 2012 17:32 by Mama Ane.

Ре: Стимулација на овулација 12 Дек 2012 09:27 #225557

• moni26
  • moni26's Avatar
  • new born
Jas imam zemano poveke pati klomifen. Najcesto se zema od 3 do 7 den ili od 5 do 9 den, zavisno kako ce ti kaze doktorot. Najcesto se zemaat po 2 na den, no moze i pomalku ili poveke pak zavisno za sekogo. Okolu 10-11 den se odi na exo i pocnuva da se sledat folikulite kolku golemina dostignuvaat i koga ce ja dostignat potrebnata golemina okolu 20-23mm se dava Pregnuil inekcija da prsnat i pota se raboti na slucajot. :sex2:
Ako treba drugo nesto kazi, jas strucnjak sum stanala za klomifen :P
:strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk:

Ре: Стимулација на овулација 12 Дек 2012 10:13 #225567

• suzii
  • suzii's Avatar
  • new born
moni fala sto se trudis da mi pomognis iskreno jas od forumot vidov za klomifenot i iskreno sakam na svoja raka da go zemam bidejki mojot maticen ima privatna bolnica toj aka da napravam prvo pregledi na privatno pa potoa invitro ama kako sto procitav mora da prepoeaca lekar bidejki gledam treba da se sledat folikulite amoze da e rizicno da zemam na svoja raka.e sega bas imam i i neznam dali da zemam dane dojdi do nekoja komplikacija

Ре: Стимулација на овулација 12 Дек 2012 10:51 #225569

• suzii
  • suzii's Avatar
  • new born
pomos! imam edno prasanje na koe sama ne mozam da si odgovoram trebase da mi dojdi na 15 ovoj mesec bidejki sekogas mi idi porano so eden den dva arno ama vcera imav nkolku kapli nezno bledo nemozam da recam kako crveno zasto ne bese crveno mislev mi dojde menstruacija ama ete pominaja 24 casa nemam menzis na sekoj 10 min gledam na vloskata nema krv ni bledilo kako vcera so moze da bide sega ova cudo a nemam ni bolki pred menstrualni ve molam za odgovor

Ре: Стимулација на овулација 27 Дек 2012 09:07 #227638

• Slimy
  • Slimy's Avatar
Здраво девојки,

Ве следам долго време ама денеска решив да се регистрирам.
Јас веќе година и пол се трудам да забременим но никако не ми успева имам Полицистични јајници и нередовна менструација хормоните ми се во ред ниту имам проблеми со тежината слаба сум немам ни влакна ништо само нередован циклус.Минатиот месец примав кломифен, и последниот циклус ми беше во 20 ноември.После 2 дена каснење направив тест и испадна негативен.Веќе 7 дена ми касни и не знам што да направам, можно ли е да сум бремена постои ли сеуште надеж, после тој тест има ли некоја од вас вакво искуство?
Поздрав :ne:

Ре: Стимулација на овулација 27 Дек 2012 10:00 #227663

• Svetulka
  • Svetulka's Avatar
  • toddler
  • Теми: 456
  • Thank you received: 127
Pa mozno e, ama mozeno e i da ti kasni ciklusot pak, ako klomifenot ne bil efikasen. Bese li na folikulometrija? se sluci li ovulacija? Jas veke godina dena primam klomifen i vo princip, 14 dena otkako ke se sluci ovulacijata dobivam. Ama ne sekogas ovulacijata mi e vo isti den. Znaci ednas duri mi se desi na 25 den da mi e ovulacija, pa ti dodaj na toa 14 znaci sum dobila na 39ti den. A i moze dozata na klomifen da ne e dovolna pa da nema nikakva reakcija. Znaci posle stimulacija so klomifen jas bi ti preporacala da odis na folikulometrija i nekolku meseci da sledis za da znaes kako reagiras na nego.

Ре: Стимулација на овулација 27 Дек 2012 10:03 #227666

• Slimy
  • Slimy's Avatar
Да секако дека бев на фоликуметрија,во 1 декември 14 ден се случи овулација све беше во ред така ми рече гинекологот.Дека тој ми тврдеше дека сега зависи дали ќе фати или не ако не фати за 14 дена треба да добијам.После два дена каснење направив тест суре чек и излезе негативен сега не знам што да мислам.Инаку имам нередовна менструација.

Ре: Стимулација на овулација 27 Дек 2012 10:06 #227669

• Svetulka
  • Svetulka's Avatar
  • toddler
  • Теми: 456
  • Thank you received: 127
Epa togas povtori go testot. Ako si bremena sega sigurno ke ti se pokaze i na domasen test. Stiskam palci!!!! :naviva:
Следниве корисници изразија благодарност: Slimy

Ре: Стимулација на овулација 27 Дек 2012 10:41 #227681

• None-bt
  • None-bt's Avatar
  • senior
  • crazy family :-)
  • Теми: 1428
  • Thank you received: 922
Simy koga jas ostanav bremena so klomifen doktorot mi rece deka treba da odam na pregled 7 dena od denot koga treba da dobijam. Bidejki i jas imav neredovna mens go prasav sto treba da racunam kako den za dobivanje ( mene mi idese na 33-34 dena) no toj mi rece deka sega so klomofenot, bidejki imav ovulacija na 14 den treba da ddobijam na 28 dena, odn, 14 dena od posleniot dene koga bev na pregled i mi kaza deka imam folikuli porasteni.
Da ne go napravi prerano testot.
Ti isprakam mnopgu sreka da vidis dve =crti
Следниве корисници изразија благодарност: Slimy

Ре: Стимулација на овулација 27 Дек 2012 11:00 #227691

• Slimy
  • Slimy's Avatar
Се надевам и кај мене да биде така како што викаш ти.Мене не ми објасни тоа гинекологот ми рече дека ако не забременам треба да добијам за 14 дена значи циклусот да ми биде 28 дена.Тоа за мене не е можно зашто секогач ми касни од ПЦО.Последниот циклус ми беше во 20 ноември а јас сабајле со утринска мокрача во 22 декември го направив тестот.Ова ми е прв пат искуство со кломифен порано примав само оргаметрил за да добијам.Не знам что да мислам навистина се плашам веќе и да се надевам да не биде за џабе.
Многу ти благодарам за подршката,

Поздрав :ne:

Ре: Стимулација на овулација 22 Мар 2013 15:19 #235531

• amore
  • amore's Avatar
  • new born
  • Теми: 5
Jas na 13 den od ciklusot imam nekolku folikuli na leviot jajnik so golemina od okolu 12mm, i dr mi reche deka denovive ke porasnat bas kolku sto treba za oploduvanje, no mene mi e strav se plasam zasto mislam deka se mali. Sto mislite vie?

Ре: Стимулација на овулација 22 Мар 2013 15:54 #235534

• Mimi22
  • Mimi22's Avatar
  • toddler
  • posle dozdot doaga sonce
  • Теми: 264
  • Thank you received: 87
Jas ovaa bremenost ostanav so klomifen .Prviot mesec imav eden ama ne porasna dovolno.Vtoriot mesec isto imav eden i toj nedovolno porasnat,doktorkata mi rece ke probame i naredniot ako ne ke pravime dodatni ispituvanja.Ama ete porasnal dovolno i prsnal pa ostanav bremena.

Ре: Стимулација на овулација 22 Мар 2013 16:10 #235535

• amore
  • amore's Avatar
  • new born
Ako ne daj boze ne ostanam i ovoj mesec ke pocnam so klomifien i jas sledniot ama da se nadevam deka nema da ima potreba

Ре: Стимулација на овулација 07 Јун 2013 06:56 #240846

• mamamoja
  • mamamoja's Avatar
  • new born
  • Теми: 32
  • Thank you received: 10
zenski da ve prasam znae li nekoj kaj moze da se najde pregnil 5000,mi treba utre a nemozam nikade da najdam
Think PINK!

Ре: Стимулација на овулација 07 Јун 2013 08:03 #240869

• moni26
  • moni26's Avatar
  • new born
Ako si od Skopje-jas denes zedov 3 ampuli vo apotekta vo Sistina, tamu 100% imaat.Inaku deficitarni se vo posledno vreme

Ре: Стимулација на овулација 08 Јун 2013 06:59 #241089

• mamamoja
  • mamamoja's Avatar
  • new born
  • Теми: 32
  • Thank you received: 10
fala na odgovorot, ama gi najdov vo edna apteka vo kapistec,celo skopje go svrtev :)))
Think PINK!

Ре: Стимулација на овулација 04 Јул 2013 09:52 #241906

• ja pak
  • ja pak's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Здраво на сите јас сум нова на форумов мегу другото читав и на други ама дали тоа е случајно некако многу песимистички поста имаше таму а сега м треба многу позитивна мисла :) иначе примав прв пат месецов Clomifen бидејки имав мензис на точно 25 дена и пораснаја 3 фоликули кој ми пукнаја со таму некоја инекција ми даде докторот ми рец дека е се во ред и сега да ставам вагиналети 3 пати на ден сакам да прашам дали некој имал вакво искуство и дали има шанси на пример да не се оплодат сите и ако има што би се дешавало инаше никакви промени не осекам.Ве молам за одговор

Ре: Стимулација на овулација 23 Окт 2013 12:13 #245039

• kate103
  • kate103's Avatar
  • new born
  • Теми: 3
Здраво на сите. Јас сум нова на форумов но сум загрижена и ве молам за помош. Последниот циклус ми беше на 22,09,2013, почнав да пијам Кломифен од 5-9 ден по 2 таблети на ден. Кога отидов на фоликулометрија , имав еден фоликул и тој ми беше 16мм. Докторката ми рече дека нема да имам проблеми со забременување. Пред една недела почнав да имам симптоми: прво зачестено мокрење, изостанок на менструација, умор и поспаност, нозете ме болат, некогаш и рацете, главоболки многу, вртоглавици и по малце гадење. Но еден симптом немам, градите не ме болат воопшто, само денес осетив мало пецкање на нив на брадавиците. Ве молам за помош, дали имала некоја вакви симптоми па е останала бремена. Не знам што да мислам, во петок треба да одам на контрола па тогаш ке видиме, ама сепак сум загрижена. Ве молам за одговор. Поздрав до сите

Ре: Стимулација на овулација 23 Окт 2013 12:31 #245040

• kate103
  • kate103's Avatar
  • new born
Заборавив да напоменам , исто имам и болки во долниот дел на грбот и грчеви кај јајниците. Дали е можно да сум бремена?

Ре: Стимулација на овулација 24 Окт 2013 06:02 #245055

• None-bt
  • None-bt's Avatar
  • senior
  • crazy family :-)
  • Теми: 1428
  • Thank you received: 922
Kate ako si piel aklomifen i ti kasni mnogu e verojatno da si bremena, toa go znam po mene, jas pred da pijam klomifen nemav redoven mens. i mene doktorot mi rece deka bidejki ploden den mi bese na 14-ti den, treba da mi dojdi na 28 den, ako mi docni po edna nedela da odam na pregled. Nekolku den aod docnenje napraviv test i bese pozitiven, slobodno napravi test, ti posakuvam da si vidis =

Ре: Стимулација на овулација 24 Окт 2013 09:01 #245069

• kate103
  • kate103's Avatar
  • new born
дај боже да сум бремена, бидејки повеке не можам да чекам, поминаа 2 години како не можеме со маж ми да добиеме бебе и стварно сум загрижена. сега прв пат сум со кломифен па утре сум на гинеколог , ке видиме, ако е позитивно веднаш ке пишам. Само ме загрижуваат градите, не ме болат ниту пак менуваат боја или големина. А другите симптоми сите ги имам.

Ре: Стимулација на овулација 29 Окт 2013 04:51 #245179

• peperutka30
  • peperutka30's Avatar
  • new born
  • Thank you received: 1
zdravo na site,jas sum nova na forumov ve molam za odgovor so mojata maicna gi sledevme folikulite t.e plodni denovi piev klomifen i estrofem i na 14 den mi stavija pregnil sakam da ve prasam dali nekoja od vas ima primeno vakva terapija i kolku se sansite za bebe fala vi odnapred
  • Страна:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Најново на форумот

• No posts to display.