Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Стимулација на овулација

Ре: Стимулација на овулација 17 Мар 2011 18:04 #123276

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Ne se optovaruvaj so toa koe e podobro od 3-7 ili 5-9 pijaj kako ti rekle i veruvaj deka ke bide i deka ke si gi vidis konecno svoite =
Pozitivnosta ti e najpotrebna vo ovie momenti.:hug:
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 17 Мар 2011 18:07 #123278

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Da ve prasam nesto. Moja prijatelka ke pravi in-vitro ama privatno. E sega se rasprasala i kao nadvor (sosedni zemji) inekciite za stimulacija se poeftini. Konkrtno, Puregon ovde bil 1400, a nadvor okolu 800den.
Ima nekoj nekakva informacija?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 17 Мар 2011 23:39 #123377

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Damjana, немам јас информација за Пурегон инекциите, но можеби некоја друга форумџика ке има.

Купив денес и Кломифен и Прегнил. Прегнилог чинеше 400 денари и ми рекоа до употреба да го чувам во фрижидер.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 19 Мар 2011 20:06 #123791

 • Лина
 • Лина's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 17
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Кај мене проблемот е изостанок на овулација и нередовна менструација па затоа следниот месец ќе бидам стилулирана со Кломифен.Сите останати испитувања се одлични,кај мм спермограмот е одличен
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 20 Мар 2011 01:03 #123857

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Лина, прво добредојде на форумчево. Ако се сруго е во ред, огромна е веројатноста да успееш со Кломифенот од прва. Ти посакувам среќа и нареден месец да се пофалиш со позитивен тест.

Јас утре почнувам со Кломифенот. Wish me luck!
:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 15 Јан 2012 19:37 #175210

 • ruzicka
 • ruzicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 48
 • Thank you received: 37
 • Карма: 0
Држите ми среќа и на мене, и јас од денес почнав да пијам Кломифен, се надевам дека ќе има успех. Ви држам среќа на сите и работете на случајот :P
Еве го нашето бебе, сега има
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 18 Мар 2012 04:06 #189370

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
здраво девојки,минатиот месец пиев кломифен 2 по 50 мг ама нисто,овој месец почнав по 3 пати на ден по 50 мг.случајно отворив компјутеров да видам за дозиве ама никаде не најдов некој сто пиел како мене 3 пати или некое упатство каде ја писува таа доза.имал ли некој искуство.инаку дозиве ми се препишани од гинекологот ама сепак се плашам да не е некоја грешка па да направам повеке лошо отколку добро.поздрав
Последна промена: 18 Мар 2012 04:09 by eli77.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 29 Мар 2012 15:27 #191634

 • ruzicka
 • ruzicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 48
 • Thank you received: 37
 • Карма: 0
eli77 wrote:
здраво девојки,минатиот месец пиев кломифен 2 по 50 мг ама нисто,овој месец почнав по 3 пати на ден по 50 мг.случајно отворив компјутеров да видам за дозиве ама никаде не најдов некој сто пиел како мене 3 пати или некое упатство каде ја писува таа доза.имал ли некој искуство.инаку дозиве ми се препишани од гинекологот ама сепак се плашам да не е некоја грешка па да направам повеке лошо отколку добро.поздрав

Јас имам читано дека и други пиеле поголеми дози како твојата, тоа све си зависи од организмот колку е потребно за да настане овулација. Така да не се секирај, гинекологот знае што ти препишал. Ти посакувам среќа, и позитивни резултати од терапијава, па пиши ни што биднало...
Еве го нашето бебе, сега има
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 05 Апр 2012 05:54 #192717

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
пак ништо и еве пак ке пијам овој месец,ке видиме,поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 11 Апр 2012 14:54 #194102

 • ruzicka
 • ruzicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 48
 • Thank you received: 37
 • Карма: 0
eli77 wrote:
пак ништо и еве пак ке пијам овој месец,ке видиме,поздрав

Eли77, а како мислиш НИШТО душичке? Немаш фоликули или ништо од бременост? Јас пиев по една, па по две и, кога пиев по една имав овулација, ама бебе јок, а кога пиев по две немав ни овулација ни фоликул ни бутур. Разочарана сум до даска. Пиши ми кај тебе каква е состојбата?
Поздрав
Еве го нашето бебе, сега има
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 18 Апр 2012 09:25 #195059

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
ruzicka и јас сум разочарана,џабе само се клукам со хормони,еве 3-ти месец пијам кломифен и никаква реакција-мали фоликулите.треба пак да испитам хормони следен циклус па да видам ми вика др да не имам малку естрогени па да ми дал нешто за фоликулите.ај и тоа ке направам.поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: С​​т​​и​​м​​у​​л​​а​​ц​​ија на овулација 10 Авг 2012 03:35 #210122

 • moni26
 • moni26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Moj KoRak-moj san!MojA hRabRost-moj pLan!Moje jutR
 • Теми: 81
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Женски може прашањево не е за оваа тема но само ова ми излагаше, ако има друга тема префрлете ме. Сакам да ве прашам во врска со базалната температур. Јас во Понедалникот примив Прегнил и во вторникот нели сигурно настанало овулација, е сега јас ја мерам базалната темп.и Понедалникот ми беше 37 се до Средата, а вчера ми беше 36.7 а денес 36.6. :angry: Дали ова значи дека не сум забременила бидејќи опаѓа температурата?
Молам за одговор
:strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk:
Последна промена: 10 Авг 2012 06:53 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: С​​т​​и​​м​​у​​л​​а​​ц​​ија на овулација 10 Авг 2012 06:18 #210150

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Тоа значи дека ти завршила овулацијата, а бременост дали има или не ќе утврдиш со тест, доколку ти доцни.
Последна промена: 10 Авг 2012 06:53 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 10 Авг 2012 07:05 #210166

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Мони, од она што јас го знам, овулација настанува околу 36 часа по примање на Прегнил инекцијата. Тоа кај тебе би му дошло некој период од деноноќието во среда. Што значи дека од среда па до петок си најплодна.

Тоа со базалната температура не е многу веродостојно, бидејќи зависи од тоа дали во исто време, на ист начин (без станување од кревет претходно) си ја мерела наведените денови.

Како што те посоветува и Мама Сани, дали настанало бременост (дај Боже) најдобро ќе знаеш откако ќе направиш тест, кој се препорачува да се направи отприлика 14 дена по примање на Прегнил инекцијата, зошто може да покажува лажно позитивен се додека HCG кој го содржи таа Прегнил инекција не го напушти твоето тело.

Ти ја пуштам сета среќа на овој свет за едно бебенце :srce: :srekno:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 24 Авг 2012 15:06 #211265

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Eve i jas da go spodelam moeto iskustvo so klomifenot.Za prvata bremenost od vtor pat ostanav bremens. \prviot pat piev edno na den (50mg) ama ne reagirav. Vtoriot mesec 2x1 i samo eden folikul imav i negde na 17ti den prsna i imav ovulacija. I zabremeniv.
Sega eve veke nekolku meseci po red sum na klomifen i nisto ne se slucuva. Isto pocnav so 1x1 ama nisto ne bivase. Pa zgolemivme na 2x1 imase pak eden folikul i prsna negde na 19ti den ama bremenost nemase. Sledniot mesec pipev ama ne mi bese tuka doktorkata pa nemozevme da sledime folikuli i odevme na sasma so mm ama pak nisto ne bidna. Eden mesec pauza i eve sega pak na klomifen ovoj mesec 2x1. Povtorno samo eden folikul. Vcera bev na folikulometrija (po neznam koj pat)na 25 den od ciklus inace i uste ne e prsnat folikulot :blink: . 22,5cm. Malce me plasi ova...a ko za belja za 3 dena odam na pat i se se plasam deka ke promasime se i ovoj mesec. A so mm se sinavme od :prcprc: dve nedeli. Sledno mi zakaza vo cetvrtok da vidi sto se slucuva dali ke prsne i dali ke se napravi zolto telo. Pa ke vidime....
Последна промена: 24 Авг 2012 15:06 by Svetulka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 04 Сеп 2012 02:49 #212087

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Jas denes pocnuvam so Klomifen 2x1/2 mi preporaca doktorkata.
Go pijam vo kombinacija so 1/2 Bromergon. Bromergonot go pijam veke 3 meseci poradi pokacen Prolaktin, a i go sprecuva istencuvanjeto na endometriumot (sto znae da na nastane so Klomifenot).
Ke pijam 5 dena, vo ponedelnik sum na kontrola, se nadevam deka ke reagiram pozitivno i konecno ke vidam II :strk:

:srekno:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 04 Сеп 2012 03:31 #212094

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Маматобе, со среќа стимулирањето и дај боже другиот месец веќе да видиш плод од него!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe

Ре: Стимулација на овулација 05 Сеп 2012 07:37 #212232

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Друшки да ве прашам, како го поднесувавте Кломифенот?
Јас денес втор ден како земам, ужасно ме тера на спиење и малаксана сум. Други тегоби немам, ама едвај доседувам на работа...


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 05 Сеп 2012 09:21 #212258

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Jas iskreno ne sum primetila nekoi nus pojavi...mozda zatoa sto mene non stop mi se spie i onaka...nemam pojma. A od kaj si sigurna deka e od klomifenot...zosto denovive i vremeto bese tesko, moze ti e od toa...stoznam, samo nagagam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 05 Сеп 2012 09:51 #212265

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Pa neznam, mozebi e i sugestija. Se poklopi nekako so terapijava, a i malaksnaosta e dosta golema otkolku koga mi e padnat pritisokot, na primer. Zatoa go povrzav so klomifenov.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 05 Сеп 2012 10:17 #212267

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
mamatobe:

:srekno: :foryou: :srce:

mnogu skoro iskreno ti posakuvam :strkm: :strkz: :strk:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe

Ре: Стимулација на овулација 05 Сеп 2012 16:12 #212300

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Јас една тура кломифен имам испиено (едно насабајле и едно апче навечер) и не осетив ништо посебно дур ги пиев. Но секој различно реагира на одреден лек. Маматобе, другиот месец дај боже да те фаќа поспаност од нешто друго :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe

Ре: Стимулација на овулација 06 Сеп 2012 11:07 #212407

 • moni26
 • moni26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Moj KoRak-moj san!MojA hRabRost-moj pLan!Moje jutR
 • Теми: 81
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Zenski utrovo ( 9 casot) primiv Pregnyl-prethodno bev stimulirana so klomifen.Pred 2-3 casa jas imam jaki bolki vo jajnicite, posebno vo leviot. Mislite deka puknal folikulot ( iako e rano pominati se samo 7 casa) ? Go barav doktorot no ne mi krevase slusalka. :angry:
:strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 06 Сеп 2012 12:52 #212414

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
мони, болките во јајниците значат баш тоа, дека фоликулот се обидува да прсне и нека не те плаши тоа, сега на работа, барем на секои 8 саата и да частиш другиот месец.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 06 Сеп 2012 17:14 #212440

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
mamatobe, moni so sreka, klomifenot mi ja donese mojata prva sreka, vi posakuvam i vas da si vidite ovaj mesec 2 crtki :flert:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.