Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Стимулација на овулација

Стимулација на овулација 28 Сеп 2010 18:09 #56026

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Читам дека некои форумџики следниот циклус ќе бидат стимулирани.
И мојот гинеколог ми рече следниов циклус да се обидеме со стимулација бидејќи немам овулација,а притоа имам и полицистичен јајник.Не ми кажа со што ќе ми ја стимулира овулацијата.

Какви се вашиоте искуства на оваа тема?
Дали сте биле стимулирани со Кломифен,кој најчесто го препишуваат гинеколозите?

Во прилог нешто за кломофенот.

Кломифен стимулира ослободувањето на хормони се неопходни за овулација индукција.
Кломифен обично се користи во текот на пет дена по ред во раниот период од менструалниот циклус, за време на 3-6 месечно циклус.Може да ќе биде потребно неколку циклуси да се пронајдете вистинската доза која ја стимулира овулацијата.Кога дозата е утврдена, жените ќе продолжи да го зима овој лек во текот на најмалку три циклуси. Ако не се забремени по шест циклуси,веројатно е дека понатамошна терапија со кломифен нема да биде успешна.

Зошто да го користам?

За жените. Кломифен може да се препишан за да се:
* Стимулирање овулација кај жените кои не оволуираат или овулираат неправилно.Нивото на естроген и работата на хипофизата кај овие жени мора да биде нормален, и мора да биде утврдено дека нивните машки партнери се плодни.
* Спроведена тест познат како "кломифен предизвик", кој понекогаш се користи за да се процени овулација кај жената и квалитетот на јајце клетките(јајниците резерва). Ако кломифен е даден во почетокот на менструалниот циклус,во траење од пет дена, тој го подигнува нивото на фоликулите-стимулирачки хормон (FSH). Ако наредниот ден FSH нивоа падна на нормалната вредност, тоа е знак на нормален јајчник и овулацијата.Покачени нивоа на FSH е знак за ниска јајници резерва.
* Стимулирање на развојот на повеќе јајце клетки за употреба при помошни репродуктивни техники, како што е ин витро фертилизација (Eng. во itro оплодување, или ИВФ)или трансфер гамета во јајниците (гамета intrafallopian трансфер или GIFT)

Кломифен понекогаш се користи во комбинација со други лекови и терапии против неплодност.
Пред да се обиде со кломифен жените кои страдаат од полицистични јајници синдром и имаат прекумерна тежина,се препорачува да го намалат нивниот индекс на телесна маса индексот со исхрана и вежбање.Постигнување на здрава телесна тежина може повторно да започне овулацијата.
Извор
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 28 Сеп 2010 20:22 #56055

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
ecka i jas primav klomifen za stimuliranje na ovulacija i uste pri prviot tretman ostavam bremena. Mislam deka klomifenot e prvoto sto godavaat za stimulacija. Vo moeko okruzuvanje imam 5 drugarki koi isto blagodarenie na klomifenot ostanale bremeni, jas ostanav od prva terapija, nekoja od vtora, treta, sedmi pat. ti posakuvam uspeh i za brso da se preselis vo temite za bremenost
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 29 Сеп 2010 13:20 #56235

 • Natasha
 • Natasha's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е суров но мора да се живее
 • Теми: 74
 • Thank you received: 11
 • Карма: 8
EckaGj ti posakuvam mnogu sreka da imas ubava reakcija na klomifenot i rezlutatot da bide edno malo gravcence vo meseto,jas isto sum stimulirana nekolku pati so klomifen i reagirav mnogu dobro imav mnogu folikuli no kaj nas problemot e vo losiot spermogram taka da nemavme uspeh
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: EckaGj

Ре: Стимулација на овулација 29 Сеп 2010 13:40 #56251

 • mia.i
 • mia.i's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 52
 • Thank you received: 3
 • Карма: 2
devojki bi sakala da ve prasam ako nekoja znae da mi kaze.Ciklusot obicno mi trae 34 dena pa taka i polodnite denovi i ovulacijata mi se pomesteni i se nekade okolu 18 den od ciklus.Prethodniot mesec koga bev na folikulometrija na 15 den od ciklus imav 4 folikuli so golemina od 17mm.Doktorot mi rece deka nema potreba od stimulacija i deka toa e odlicna golemina,a jas imam citano deka za da se oplodi jajce kletkata goleminata na folikuite treba da bide okolu 24mm.Sto mislite vie dali da pobaram mislenje od drug doktor?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 29 Сеп 2010 13:43 #56255

 • Natasha
 • Natasha's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е суров но мора да се живее
 • Теми: 74
 • Thank you received: 11
 • Карма: 8
mia.i doktorot ti kazal dobro bidejki tvoite folikuli na 15 den bile 17mm a za 2-3 dena tie tamn ke ja dostignat taa golemina od 24mm i ke puknat za da ja oslobotat ozreanata jajce kletka so sreka src da vi se oplodi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 29 Сеп 2010 14:03 #56279

 • mia.i
 • mia.i's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 52
 • Thank you received: 3
 • Карма: 2
Natasha fala mnogu za odgovorot no prethodniot mesec nisto ne bidna bidejki na rezultatite od mikrobiologija testot za ureoplazmata se pokaza pozitiven.Doktorot mi rece deka mozebi toa e pricinata sto ne sum ostanala trudna.Gi zemav potrebnite lekarstva pa da se nadevame deka ovoj mesec konecno ke ostanam trudna
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 29 Сеп 2010 14:25 #56301

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Миа, во спонтан циклус имаш 4 фоликули со таа димензија?
Браво бога ми, машала :OK:
Уреаплазмата нека не те плаши, се лечи со една доза антибиотици.
Наташка ти даде убаво обаснување за растот на фоликулите, само не си пишала која дебелина ти е ендометриумот, се смета дека се што е над 6-7 мм за време на овулацијата е доволно за успешна имплантација.
Мој совет е да се договориш со гинекологот, некаде околу 20-иот ден од циклусот да ти направи уште едно ехо за да видите каква е состојбата со фоликулите и ендометриумот, колку од нив пукнале и дали ендото има доволна дебелина.

Во контекст на темата.
Со Кломифен бев 8 пати стимулирана, реагирав одлично на него, имав меѓу 4-8 фоликули. Мааната на Кломифенот е што го истенчува ендометриумот, т.е. не дозволува многу да се здебели и некогаш создава фоликуларни цисти (не прскаат фоликулите). Ова е сепак индивидуално и различно од една до друга жена, не важи за сите.
Кај мене Кломифенот имаше т.н. продолжено дејство, па следните 2-3 месеци во спонтан циклус се случуваше да се развијат и прснат по 2-3 фоликули.
Освен со него, имав стимулации и со инекции Пурегон, тие даваа многу подобар резултат од Кломифенот.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 29 Сеп 2010 14:27 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 29 Сеп 2010 16:05 #56370

 • mia.i
 • mia.i's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 52
 • Thank you received: 3
 • Карма: 2
Kinky fala mnogu
Kinky da znaes samo kolku mnogu me utesija tvoite zborovi,mnogu ti blagodaram.Inaku endometriumot na 15 den od ciklus mi bese 11mm.sega mi zakazaa kontrola na 10 den od ciklus za da vidime dali e se vo red so ureoplazmata i ako e vo red potoa ke odime na filikulometrija od 15- 19 den od ciklus
Последна промена: 29 Сеп 2010 16:32 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 30 Сеп 2010 02:08 #56492

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
EckaGj i od mene edno vlecenje za nos i ti posakuvam i ti da se pofalis od klomifenot za brzo! Gin mi kaza deka vo posledniov period stimuliral 5 zeni so klomifen koi na prva zabremenaa od koi edna so bliznacinja. Daj boze da bide i kaj tebe :hug: Mia.I i jas isto imam 30tina dneven ciklus i site prethodni meseci pokusavavme racunav ovulacija posle 15-16 den, no ne e taka eve ovoj pat do 7 den piev klomifen, na 8 bev na eho i imase zreli folikuli i od 11 do 18 den :otpozadi: sekoj den. Taka da najubavo e eho da ti potvrdi koga si plodna za max iskoristuvanje! :cmok: do dvete, uste ednas vlecam nosinja za da se druzime vo trudno kafance!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: EckaGj

Ре: Стимулација на овулација 01 Окт 2010 00:21 #56845

 • petra
 • petra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 10
 • Карма: 4
Bev stimuliranatri pati so klomifen...prviot pat so spontani odnosi,vtoriot pat so inseminacija i tretiot pat(uspesen)so inseminacija a stimulirana so klomifen i so fostimoni.....
Uspeh na site...
"Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа... Биди Среќен!... Нека умрат од глад!"
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 01 Окт 2010 16:46 #57020

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Може ли некој да ми каже дали кломифенот оди на рецепта?
Последна промена: 01 Окт 2010 16:47 by EckaGj. Причина: печатна грешка
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 01 Окт 2010 18:32 #57060

 • AlExAnDrA
 • AlExAnDrA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Кога ништо не е сигурно, сé е можно.
 • Теми: 128
 • Thank you received: 17
 • Карма: 5
Ецка и јас од :srce: ти посакувам овој месец за тебе да биде најсреќен и како кај бубале уште од првиот пат да биде успешна терапијата а ти да си ги видиш навистина долгоочекуваните = и за девет месеци да си го родиш најубавото бебенце (или бебиња) :) .
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: EckaGj

Ре: Стимулација на овулација 01 Окт 2010 18:49 #57072

 • petra
 • petra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 10
 • Карма: 4
EckaGj wrote:
Може ли некој да ми каже дали кломифенот оди на рецепта?
Srcka mislam deka nemas potreba...evtin e vak,okolu 140-150 denari e....
"Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа... Биди Среќен!... Нека умрат од глад!"
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 02 Окт 2010 01:45 #57162

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Фала на информациите.Бев попладнево и ми препиша на рецепт Кломифен 50мг. и Бромергон 2,5 мг и двете ме чинеа 65 денари :) се изненадив.А прашав зошто мојот еднаш ми препиша таблети но не на рецепта а тие оделе на рецетпа па затоа бев љубопитна не заради парите тоа воопшто не ми е важно.Од утре почнувам да ги пијам.Сега ќе ги читам упатствата незнам за што се тие Бромергон.
Фала на желбите :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 02 Окт 2010 02:27 #57167

 • AlExAnDrA
 • AlExAnDrA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Кога ништо не е сигурно, сé е можно.
 • Теми: 128
 • Thank you received: 17
 • Карма: 5
Ецка и јас пиев бромергон пред да останам бремена. Мене докторката ми го препиша откако направив хормонален статус и се покажа дека пролактинот ми е покачен
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 02 Окт 2010 02:50 #57171

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
EckaGj wrote:
Фала на информациите.Бев попладнево и ми препиша на рецепт Кломифен 50мг. и Бромергон 2,5 мг и двете ме чинеа 65 денари :) се изненадив.А прашав зошто мојот еднаш ми препиша таблети но не на рецепта а тие оделе на рецетпа па затоа бев љубопитна не заради парите тоа воопшто не ми е важно.Од утре почнувам да ги пијам.Сега ќе ги читам упатствата незнам за што се тие Бромергон.
Фала на желбите :cmok:
Ецка јас бромергон пиев за да ми престани млекото,тие таблети ги стеснуваат крвните садови и жлездите.Уф ама тешко ги поднесував,требаше да ги пијам 3 недели а јас ги пиев само 10 дена бидејки ке пукнев,неможев од кревет да станам имав страшни гадења и вртоглавици,притисокот ептен низок,така барем кај мене беше.Се надевам дека кај тебе нема да реагираат така.;)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 02 Окт 2010 13:44 #57228

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Секогаш за нешто сум посебна.Треба да пијам 2 на ден Кломифен од 50мг. и 3 по пола Бромергон 2.5мг.,и плус витамин Е и фолна.Што значи апчиња 7 пати во денот :hahaha:
За мене дупло Кломифен незнам зошто.Инаку хормони немам испитано па затоа не очекував дека ќе ми даде за пролактин.Веројатно претпоставка па со еден удар 2 муви,ако биде да биде :otpozadi:
Само се надевам дека нема да имам несакани ефекти,само тоа ме плаши.Треба да ги пијам до 12 Октомври ако издржам :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 02 Окт 2010 14:08 #57235

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
ecka kolku sto se sekavam vo edna kutija klomifen ima 10 tableti, i jas gi piev po dve na den 5 dena. bromergon ne piev no devericata moja piese isto kak tebe vo kombinacija so klomifen. jas za sreka nemav nikakvi nesakani efekti se nadevam nema ni ti, kako i da e se ke se izdrzi za da se dobie edno malo sonce:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 18 Окт 2010 23:59 #62744

 • n.aleksandra
 • n.aleksandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
zdravo, jas sum nova na forumot i neiskusna mlada domakinka sto saka da stane majka :D so mazot mi sme vo brak poveke od 1 godina, megutoa toj ne e nonstop vo makedoonija, 5 meseci e na rabota i 1 mesec e doma, bidejki ocajno sakame bebe i dvajcata, dali postoi nacin za stimulacija na ovulacijata toj mesec koga mazot mi e doma. imam normalna menstruacija, na 28 dena.Poslednniot pat koga bese maz mi ovde se obiduvavme da rabotime na slucajot za bebe ama nisto ne bidna :(( mozebi pricinata e vo toa sto jas prethodno drzev nekoj dieti :(( ve molam za sovet, dali postoi nacin na ishrana sto ke ja podobri mojata plodnost , caevi ili nesto slicno. odnapred blagodaram i pozdrav do site segasni i idni majki i do onie koj se obiduvaat da zacnat bebe -stiskam palci
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 23 Окт 2010 22:01 #64308

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
n.aleksandra консултирај се со твојот гинеколог.Можеш 1-2 месеци пред да дојде тм да одиш и да видиш дали има овулација,ако е во ред нема потреба од стимулација.Ако немаш ќе ти даде за стимулација.
Без грижи :srce: Ти посакувам =
Инаку терапијата одлично ја поднесов.На 13 ден две фоликули од 15мм и 19мм.Сега останува да видиме дали се ќе биде успешно или повторно кломифен.
Последна промена: 23 Окт 2010 22:02 by EckaGj. Причина: Дополнување
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 17 Мар 2011 16:36 #123243

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Ај малку да ја освежиме темава.

Сабајлево бев кај мојата матична, ми препиша Кломифен да пијам 5 дена почнувајки од 5ти ден од циклус, и тоа по две на ден од по 50мг (значи 100 мг вкупно дневно).

Потоа на 13 или 14ти ден да отидам на ехо и по потреба да ми стави инекција Прегнил. Инекцијата треба да си ја купам па знаете ли која е цена е отприлика? И зошто ми рече по потреба? Како се одредува дали треба или не да примиш Прегнил?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Стимулација на овулација 17 Мар 2011 16:50 #123248

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Васидорче, јас Кломифенот го пиев од 3ти до 7ми ден, а знам и дека некои гинеколози го даваат од 5ти до 9ти. Прегнил не примив, ниту пак во некој момент докторката ми рече дека „можеби“ ќе треба да примам, а фоликулите сами ми пукнаа...резултатот го знаеш - во моментов ми кака во раце :laugh: Ти посакувам и тебе таков резултат :love:
Само позитивно и опуштено, џабе ќе примаш Кломифен ако телото и умот ти се „стегнати“ :cmok:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lela, Vasidora

Ре: Стимулација на овулација 17 Мар 2011 17:01 #123253

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Vasidora jas piev Klomifen i na 13 den primiv i Pregnil, za sekoj slucaj mi rece ginekologot da sme sigurni deka ke puknat folikulite. Mislam deka pregnilot e negde okolu 300-500 den, jas go plativ 500 den ama kaj eden ginekolog na privatno, moze odi i na recepta, ne znam. kako sto pisa i Godess samo opusteno i ke bide, mojot rezultat ne mi kaka poveke vo race, tuku jadam kotek od nea koga ne e po nejzino :) I jas ja imam istata zelba kako i Goddess, da ti uspee od prva kako i nas
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Vasidora

Ре: Стимулација на овулација 17 Мар 2011 17:04 #123254

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Јас пак Кломифен пиев од 2 до 6 ден од мензис два пати дневно. Прегнил инекција ниту еднаш не примив. Фоликулите сами ми пукаа. Ама одев почесто на контрола за да ги следи и со сигурност да се види кога се готови за пукање. КОга купував Прегнил за инвитрото мислам дека го плативме околу 500 денари.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Vasidora

Ре: Стимулација на овулација 17 Мар 2011 17:44 #123269

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Goddess^ wrote:
Васидорче, јас Кломифенот го пиев од 3ти до 7ми ден, а знам и дека некои гинеколози го даваат од 5ти до 9ти. Прегнил не примив, ниту пак во некој момент докторката ми рече дека „можеби“ ќе треба да примам, а фоликулите сами ми пукнаа...резултатот го знаеш - во моментов ми кака во раце :laugh: Ти посакувам и тебе таков резултат :love:
Само позитивно и опуштено, џабе ќе примаш Кломифен ако телото и умот ти се „стегнати“ :cmok:

Е Божице моја, да си земев Кломифен кога Рушка ми викаше ај да ти дадам да испиеш доза Кломифен, сега може ке бев 7 месец трудно. Ама тоа е. Мојава матична е малку чудна, ама ај...

Фала ви на сите, ептен сте душички :srce: :srce:

Не знаете која подршка ми ја давате:hug: :hug: :hug:

ЕДИТ: А знаете ли што е подобро, да се пие Кломифен од 3-7 ден или од 5-9?
Последна промена: 17 Мар 2011 17:46 by Vasidora.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.