Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Цисти на јајници и забременување

Цисти на јајници и забременување 11 Сеп 2010 21:01 #50686

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Дали сте слушнале дека мешавина од чаеви од мајчина душичка, невен и коприва се пие три пати на ден по 250 мл при проблеми со цисти на јајници?

Сте имале ли вие цисти (водени, чоколадни....) и како сте се решиле од нив? Ви беа ли проблем при забременувањето?
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 12 Сеп 2010 15:29 #50943

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
vasidora jas imav policisticni jajnici i imav problem da zabremenam no so teraija i dobar ginekolog navistina, moze da se resi. :love:
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 12 Сеп 2010 17:08 #50977

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
imav vodeni cisti na edniot jajnik ,i poradi niv nemav redovna menstruacija se slucuvase i po dva meseca da ne dobijam ,nepiev nikakvi lekovi ni caevi ,i nemav problem so zabremenuvanje
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 22 Сеп 2010 15:03 #54140

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
vasidora wrote:
Сте имале ли вие цисти (водени, чоколадни....) и како сте се решиле од нив? Ви беа ли проблем при забременувањето?

Јас имав од овие "чоколадниве" цисти, односно ендометриоза. Ми ги извадија со лапароскопија. Претходно не се обидував да забременам, не бев уште мажена, а ги открив на случаен гин.преглед, но откако ми ги извадија, веднаш забременив.
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 03 Ное 2010 18:23 #68174

 • nensi
 • nensi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 1
 • Карма: -1
Имав циста на десниот јајник мината година се правев класицна операција во дражавна,мораше да се вади и јајникот ''цистичен тумор''.Сега имам циста на левиот јајник ми предложиа лапараскопски и што е можно побрзо за да го зачуваме јајникот.со еден јајник колкави се шансите да останам бремена,јас мислам мали.Ако има некој со ваков проблем или сличен баш сакам да го споделам.
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 03 Ное 2010 21:19 #68247

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Nie se obiduvavme skoro 3 godini da zabremenam, ama nekako ne ni odese. Maticniot ginekolog mi velese celo vreme deka nemam policisticni jajnici (iako dobivav menstruacija na 40-50 dena) i deka se e vo red :wtf: , za da na kraj otidam vo Remedika na pregled i tamu so ginekoloski pregled i hormonalen status da mi postavat dijagnoza PCO (policisticni jajnici). So soodvetna terapija (clomifen) ostanav bremena posle vtoriot ciklus :jupi: . Taka da ne se problem cistite za zabremenuvanje samo treba soodvetna terapija i dobar ginekolog.
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 27 Ное 2010 16:46 #78684

 • Amelie
 • Amelie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Моите полицистични јајници, со водени цисти никој не ги третираше долго време. Ми поставуваа разни дијагнози на ехо, дека имам циста позади матката прво од лева после од десна страна итн.итн. на крај се установи дека цистите се во самите јајници иако јас никогаш сум немала проблеми со добивање. Некои беа помали(како гоелмина на фоелкул а некои беа поголеми) се средија со една терапија cycloproginova. Се зависи од стручноста на лекарот кој прегледува...А за мешавина од чаеви сум чула дека третирале други проблеми а за цисти не.

Позз
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 29 Ное 2010 20:51 #79715

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Јас имам цисти на јајниците (ПЦО) и циклусите ми се копмлетно пореметени. Пиев чај (невен, коприва, ајдучка трева) пиев Витекс, и малку ми се стабилизира ситуацвијата ама немаше некое значително подобрување можеби затоа што не бев многу упорна. Во мометот кога останав бремена ништо посебно не пиев, освен Олигогал селен, б-комплекс и Омега-3. Ха ехо се покажа дека немам цисти во тој момент. Сега по спонтаниот абортус пак имам цисти и не знам веќе што да правам.
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 01 Дек 2010 19:34 #80978

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Имам циста на левиот јаник која се води како тумор . Ја потврдија истиот ден кога ми кажаа дека бебето нема срцева акција . Таае сместена на левиот јаник . Претходно ми гледаа цистана десниот јајник но таа најверојатно прснала ( веројатно била водена ) зашто од неа сеа нема ни трага ни глас . Другава треба да ја вадам лапароскопски со димензии 6 на 5 цм е .Денес зимав тумор маркери па ќе видиме . Слични искуства ? И да напоменам никогаш мензис не ми каснел ни еден ден и на ланското ехо цистата не постоеше
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 01 Дек 2010 19:38 #80984

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Girl** da ne imas zemano hormonska terapija pa od toa da kasni?? Od toa znaat i cisti da se pojavat i da ne puknat, pr. dosta zeni imaat pisuvano deka klomifenot im pravel mnogu folikuli koi podocna ne prskale i se pretvarale vo cisti...Mozebi e i ova???
Nemam konkretno iskustvo, sum imala cista 4mm posle laparoskopija, no na nareden pregled za 1 mesec, bese puknata....Neznam sto da ti kazam, ako podolgo vreme si sedi tamu, treba da se vadi, a laparoskopijata ne e strasna, so sreka:**
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 01 Дек 2010 19:51 #80998

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Лавче фала . Хормонска терапија немам земано забременив одма .... Дента отидов во ремедика да потврдам дали цистата на ДЕСНИОТ јајник треба да се вади и покрај тоа што сум трудна , и да се потврди дали имам и колкава циста на ЛЕВИОТ јајник зашто од плодот мојот матичен не беше сигурен колкава циста гледа лево . Наместо ова ми кажаа дека бепчето изгубило срцева акција и завршив за два дена на киретажа . На контрола циста на десниот јајник не постоеше но таа левиот сега убаво се гледа и таа треба да се вади бидејќи нее водена ама тоа после јануар некаде ќе биде .Сега з асега само тумор маркери си земав .Здравје се ќе биде мора да биде :) .Сакав д аречам дека пред забременувањето мензис не ми каснел никогаш а циста си постоела без да даде симптоми . На ланското ехо немав никакви цисти ама пред д аистече 1 година за повторна контрола затруденв и кога отидов почна целата голгота со цистите оваа циста си се развивала во таа 1 год период ... како што и пишав во постот
The administrator has disabled public write access.

Цисти на јајници и забременување 25 Дек 2010 03:56 #94286

 • s.86
 • s.86's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
Ja imam vodeni cisti koi mi prestavuvaat prblem t.e. neredovna menstruacija i problemi za bremenost.Ginekologot ostava da puknat sami,moze le nekoj da mi kaze nesto vo vrska so ova(se slucuva da ne dobijam2-3 meseci)pozdrav
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ludak

Цисти на јајници и забременување 25 Дек 2010 05:02 #94442

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
istoto mi se slucuvase i mene od cistite nemav redoven ciklus ama nemav nikakov problem so zabremenuvanje ,edinstven problem bese sto poradi neredoven ciklus neznaev koga sum zabremenila
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 24 Јан 2011 03:28 #105101

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Е мене и гинекологот ми се изначуди..Јас си имав цисти но си имав редовен циклус. :mdf: Пред Нова година имав две цисти на едниот јајник, една од околу 50 мм и една од 20тина..И во петокот бев и нема ништо!!!Добро, ми даде Примолут нор (така ли се викаа таблетиве, не знам првпат ги пиев) пред НГ и ете..пукнаа. Но, многу сум подложна на цисти и мислам дека тие ми се главен проблем при забременувањето. И пред да го родам син ми, кубурев со цисти на левиот јајник, како пукнаа си останав бремена. Најголемиот проблем во сета работа е што јас апсолутно не ги чувствувам, па така да не отидев да правам ПАП немаше ниту да знаам дека ги имав. Тие си се создаваат и пукаат којзнае како, + имам нормален циклус :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 14 Мар 2012 05:13 #188338

 • Dali
 • Dali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Momentalno mi e videna vodna cista so jajce kletka vo nea poradi shto postoi moznost da ne pukne na vreme i da ne moze da dodje do oploduivanje. Deneska ke odam na eho da mi vidat dali mi puknala vodnata cista...ova prv par mi se slucuva no veke podolgo vreme se obiduvam da ostanam trudna bez uspeh. pozz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 14 Мар 2012 12:18 #188441

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Јас сум исто така често со цисти, и мислев дека ќе ми прават проблем при забременување, ама за среќа неправат. Како се прават и пукаат и незнам , ништо досега не сум сетила, знам само по прегледите на гинеколог.Еве и сега ,кога бев на првиот преглед во шеста недела, док ми рече дека сум имала циста околу 4цм, значи постои шанса да била тука и кога сум затруднела, рече дека не е ништо страшно ќе си пукне сама, на вториот преглед ја виде пак, уште беше таму, и на третиот баш и не ја видовме. Дали беше скриена од бебето или пукнала :poimnemam: , битно не ми правеше проблем кога сакав да останам трудна, а и одпосле.
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 20 Мар 2012 16:55 #190005

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Jas ostanav bremena so 3 cisti na edniot jajnik ( vo koj voobicaeno nemav cisti), so endometrium vo drugiot i so RVF matka, bez nikakva terapija i problem :) 9-ta nedela sum. Iako mi imaa dijagnosticirano neplodnost. Znaci sekogas ima nadez.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 30 Мар 2012 02:36 #191687

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Точно надеж секогаш постои...имам другарка на која исто и рекоа дека има полициц.јајници ид ека ако сака да забремени ќе мора да се интервенира со апчиња следење и сл. (тогаш уште студиравме) па девојчево уште превиот месец по свадба си забремени....медицината е чудо
Али ја нисам била те срече :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 25 Мај 2012 06:48 #200508

 • Biljana
 • Biljana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Пишав во темата Месецен циклус но после денешниот преглед мора да се префрлам овде. Денес бев на гинеколог бидејќи ми доцни менструацијата и на прегледот се утврди дека имам циста голема 5х5 на левиот јајник. Докторот ме прати дома со објаснување да почекаме уште 10 дена. Ако се случи да добијам воред, после кога ќе ми заврши да одам но доколку не добијам за 10 дена да направиме пак преглед за да види што се случува. Ми рече дека треба да се види дали е цистата од родот на добрите или лошите цисти (ја прв пат слушам за тоа).
Инаку си имав јас цисти и порано но не толку големи и со терапија се решаваат и толку а за забременување ми правеле проблем имам пишувано овде многуууууууууу во повеќе теми. Имал ли некој слично искуство нека пише :raspolozise инаку голем паничар сум.
[link=http://lilypie.com] [/link]
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 28 Мај 2012 11:41 #200960

 • Ivka
 • Ivka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
И на друго место пишав, ајде и тука..Дали цистата на јајник (чоколадна) може да прави проблеми врз плодот?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 12 Авг 2012 06:50 #210316

 • moni26
 • moni26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Moj KoRak-moj san!MojA hRabRost-moj pLan!Moje jutR
 • Теми: 81
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Mamicki jas samo sto se vracam od Urgenten centar. Vcera cela vecer ja pominav tamu. Imav, i seuste imam neizdrzlivi bolki vo jajnicite i malku nad stomakot i kolabirav primav 2 infuzii :angry: i sega mi e podobro. Utrovo bev na ginekologija i doktorot mi rece deka sum imala 6 folikuli (a mi e 18 den od ciklus )od koi 2 puknale i zatoa sum imala vakvi bolki. Imam uste 4 folikuli edniot 30mm drugiot 45 mm, i 50 mmi ta posledniot neznam bas. Jas mislam deka ovie se cisti ama doktorot mi rece deka se folikuli i kaj da e ce puknat i da imame odnosi. Iako ne mi e jasno bas toa. Inace sum bila najverojatno hiperstimulirana od klomifenot,a vo Ponedalnikot primiv Pregnyl. Dali moze ovie golemi folikuli da bidat cisti ili kako sto vika doktorot da se folikuli??
Pozdrav4e i se nadevam na nekoj vas komentar.
:strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 12 Авг 2012 11:15 #210323

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
moni26 wrote:
Mamicki jas samo sto se vracam od Urgenten centar. Vcera cela vecer ja pominav tamu. Imav, i seuste imam neizdrzlivi bolki vo jajnicite i malku nad stomakot i kolabirav primav 2 infuzii :angry: i sega mi e podobro. Utrovo bev na ginekologija i doktorot mi rece deka sum imala 6 folikuli (a mi e 18 den od ciklus )od koi 2 puknale i zatoa sum imala vakvi bolki. Imam uste 4 folikuli edniot 30mm drugiot 45 mm, i 50 mmi ta posledniot neznam bas. Jas mislam deka ovie se cisti ama doktorot mi rece deka se folikuli i kaj da e ce puknat i da imame odnosi. Iako ne mi e jasno bas toa. Inace sum bila najverojatno hiperstimulirana od klomifenot,a vo Ponedalnikot primiv Pregnyl. Dali moze ovie golemi folikuli da bidat cisti ili kako sto vika doktorot da se folikuli??
Pozdrav4e i se nadevam na nekoj vas komentar.

Оф бе Мони, човек раат да не е :(. Иначе претпоставувам дека докторот знае најдобро, зошто те гледал на ехо, но моето скромно знаење ме наведувам да мислам дека големиве „фоликули“ се всушност чисти, и оттука ти се јавиле тие неиздрзливи болки.

Понекогаш, фоликулот што треба за прсне за да ослободи јајце клетка, не прснува, туку расте до наведените мм па и повеќе, претварајќи се во циста. Па така, се повеќе и повеќе фоликули преминуваат во цисти, обвиткувајќи го јајникот/јајниците- состојба која се нарекува синдром на полицистични јајници.

Можно е да си била хиперстимулирана од Кломифенот, но зарем докторот не те следеше постојано на ехо? Ако болките ти се не издржливи, прашај го дали постои можност да се пукнат цистите.

Ај без гајле се ќе се среди, ако ништо друго побарај второ мислење од друг доктор.

:foryou:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 19 Дек 2012 16:54 #226544

 • јошевска
 • јошевска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Карма: 0
ке ве молам одговоретеми дали пиенњто на терапија за да ми пукни циста и за да добијам мозе да ми направи некои поренметуванја бидејки за скоро планирам да останвам бремена
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 27 Дек 2012 09:12 #227639

 • Slimy
 • Slimy's Avatar
Здраво девојки,

Ве следам долго време ама денеска решив да се регистрирам.
Јас веќе година и пол се трудам да забременим но никако не ми успева имам Полицистични јајници и нередовна менструација хормоните ми се во ред ниту имам проблеми со тежината слаба сум немам ни влакна ништо само нередован циклус.Минатиот месец примав кломифен, и последниот циклус ми беше во 20 ноември.После 2 дена каснење направив тест и испадна негативен.Веќе 7 дена ми касни и не знам што да направам, можно ли е да сум бремена постои ли сеуште надеж, после тој тест има ли некоја од вас вакво искуство?
Поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цисти на јајници и забременување 15 Мар 2013 14:54 #234983

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Женски дали при циста може јајниците да болат? Јас имам овие денови проблем и незнам дали да одам на лекар. Имам менструација моментално ми е 5-ти ден (а ми трае 7) и овие 2-3 дена ме боли левата страна кај јајникот. На моменти ме боли на моменти не.Кога седам толку многу не ме боли :blink: Инаку за време на мензис не се случило некогаш да ме боли така како сега. И дали за време на мензис може да има некоја циста? Имам некоја слабо-тапа болка и ја осеќам како нешто да ме боде во јајникот .Дајте ми некој совет што да правам?
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.