Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 25 Мар 2014 16:31 #249445

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Моето искуство е во Ремедика и кај Др. Зоран Петановски.
Презадоволна сум од целиот третман, од целата постапка...понатат и бременоста ја водев кај него и се породив таму. Само пофални зборови.
Имам пишувано во мој дневник на темава...можеш да побараш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 26 Мар 2014 04:47 #249455

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Klaudija wrote:
Какви се приказни изначитав... јас имам проблем со оплодувањето, и се прашувам дали да одам на овој чекор... не знам ни кај ми е најсигурно, најпаметно... знам дека во Плодност е многу добро, и многу убави зборови сум слушала за таму но и најблиску ми е... но дали некој знаете повеќе да ме упатите, каде да одам ако се решам на овој чекор?
а ти не им веруваш на братучедка ти, сестра ти, другарка ти чии искуства веќе ги сподели со нас? :ohmy:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 26 Мар 2014 04:49 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 08 Мај 2014 17:46 #250628

 • Klaudija
 • Klaudija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 12
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Big Sister секако дека им верувам, и како што напишав погоре познавам многу луѓе што овде си го нашле спасот мегутоа сепак сметам дека лечење стерилитет бара многу време и многу пари мн трпение и упорност. Токму затоа пред да започни овој период од мојот живот би сакала совети од вас каде вие го најдовте решението на проблемот, би ми значело многу доколку споделите совет бидејки сите ние сакаме побрзо да испливаме од овие проблеми (да не ни се за џабе времето, парите и нервозите) .. Ви благодарам однапред.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 24 Мај 2014 03:59 #250906

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Здраво. Во понеделник ми е закажана пункцијата на јајце клетки.
Ме мачи тоа што естрадиолот додека трае стимулирањето цело време е понизок. По почетокот на фостимон - 7 ден беше 116, а 11 ден околу 360. Лекарот се зачуди кога виде дека сепак има околу 6 јајце клетки, кои се пораснати.
Има ли некоја ваков случај. Не е само да имаш јајце клетки, оти не треба да се празни.
Пишете ми некое искуство.
Си ветив дека нема да читам на интернерт и дека нема да пишувам, ама срце јуначко не издржува
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 24 Мај 2014 16:13 #250910

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Кај мене многу споро растеа јајце клетките. ме наполнија со хормони што да ти кажам. ако некои жени имаа со 15- 20 инекции веќе неколку ЈК, кај мене после 60 одвај пораснати беа неколку.
И уште во тоа време јас службено имав патувања, па организирав да ме боцкаат низ градовите каде одев. кога требаше да почнам да ги примам вторите инекции, претходно ми зедоа крв, требало да се јавам во болнцата да ми кажат резултат и дали можам да почнам со тие инекции, а ја не знаев и си почнав...Ме искара сестрата на телефон лом ме направи :D и ми рече среќа имаш се‘ е ОК и добро што си примила инекција.
И лекарот реши да ги вади тие што се создадени, бидејќи веќе помина перидот во кој може да се примаат инекции, па потоа ми кажа дека се 3 квалитетни. од нив едното се фати :)
само верба и позитивна мисла.. :3
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 24 Мај 2014 16:45 #250911

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Фала ти многу :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 30 Мај 2014 11:45 #250999

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Вчера имав трансфер со 2 ембриони. Денес имав на врвот од стомакот чувство на контракции, почетни како кога се навестува породување. Се чув со сестрата вика нормално е. Сега плус имам чувство на добивање.
Пишете ми какви искуства имате
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 30 Мај 2014 14:00 #251001

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
не се вознемирувај. биди спокојна. само одморај барем првиве 2-3 недели додека дојде време за тестот преку крв. одморање мислам на лежење 90% од времето.
можни се разни симптоми. од билки на гради, до тие контракции.
верувам примаш терапија утрогестан - немој да се исплашиш ако се случи да се појави кафеав исцедок - тоа може и од нив да биде.
исто не се плаши ако се појави розевкаво крвавење - секако консултирај се со лекарот. мене ми се случи тоа, лекарот кажа дека е нормално оти нели чепкано долу, плус организмот е под хормони, природните циклуси се пореметени и тн, па организмот реагира.
само позитивно и ќе биде :3
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: MN123

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 03 Јун 2014 11:01 #251032

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Јас пак со прашање :)
Денес еве шести ден по ЕТ. Полека поминуваат деновите.
По пункцијата пиев доксициклин, дексаметазон и сега секоја вечер ставам прогестерон или кринон гел. Веројатно од сето тоа ми се појави неподнослива кандида. Ви се случи ли ова и како реагиравте?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 03 Јун 2014 12:00 #251034

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
За кандида од антибиотици и утрогестан мене ми помага многу Лактогин пробиотик, ама прашај си дали смееш сега после трансферот. Ајде со среќа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 04 Јун 2014 03:47 #251041

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Фала ти Васидора. Вчера се слушнав со докторот. Не било кандида туку реакција на гелот. Ми кажа крем и веќе е поинаку.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 06 Јун 2014 04:36 #251054

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
mislam deka pogore pisav oti moze da se sluci da ima iscedok od tabletite i da ne se plasis. iscedokot bas nalikuva na kandida, ama ne e.
no citam kaj tebe imalo i reakcija verojatno so cesanje, pa ke se sredi stom imas terapija.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: MN123

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 06 Јун 2014 04:54 #251055

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Не примам утрогестан туку кринон гел. Тој прави проблеми, а толку ми ја иритираше слузницата што на места имав и крв. Ама се средуваат полека работите. Уште малку до тестот :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 06 Јун 2014 16:39 #251065

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
A, jas ne sum te razbrala :)
kako i da e - so lesno i srekno :srekno:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: MN123

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 07 Јун 2014 04:43 #251070

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Си ветив дека со ин витрото нема да читам ништо на Интернет (за разлика од се до сега), ама не издржав. Си ветив и дека нема да правам домашни тестови, ама еве направив. Секој ден со мажот ми заклучуваваме дека што е тоа е, ништо не може да се смени, ама пак не сум мирна. Според последната менструација денес и утре ми се денови за добивање. И ме боли стомак ко да ќе добијам. Ми се гади малку повеќе од вообичаено, а почна вчера вечер.
Сабајле, 10-ти ден броејќи го и денот на трансферот направив тест sure check (тој другиот self clear еднаш ме има излажано). Има втора бледа линија. Знам дека ништо не значи, ама ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 07 Јун 2014 10:07 #251072

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Nema vrska deka e bleda linijata - toa sekako znaci bremenost :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 07 Јун 2014 16:15 #251080

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Vtorata bleda linija na sestra mi utre polni 40 dena :D
plus taa vo toa vreme simptomite koi gi imase gi povrzuvase so helikobakterot (koj i bese otkrien nekolku meseci prethodno) ... e ama helikobakter od tri kila ispadna :smee1:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 07 Јун 2014 16:16 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: MN123

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 07 Јун 2014 16:20 #251081

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Golemo da raste :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 09 Јун 2014 08:14 #251099

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Сабајле имав исцедок како помешана крв и кафеаво (не можам точно да знам зашто сето тоа е помешано со гелот). Направив бета излезе на 11 ден 33,8. Тоа значи дека сум трудна ама хормонот е недоволно висок, па на 14-ТИ ден во четврток пак ќе треба да правам. Ми дадоа инекцција прогестерон. Да можам да ги преспијам овие денови и само да го дознаам резултатот
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 09 Јун 2014 08:22 #251100

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
I jas imav takov ist iscedok, lekarot rece ne e strasno - ama za sekoj slucaj mi dade progesteron depo. plus bese mnogu porano otkolku kaj tebe, taka sto ne mozev ni test da pravam.

a tebe kolku embrioni ti vratija?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 09 Јун 2014 08:25 #251101

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
два. а се израфдував кога го видов резултатот. после докторот ми објасни дека сум бремена, ама може да се радувам кога е околу 150. затоа уште еден ќе правам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 10 Јун 2014 07:17 #251106

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
mozno e pri toa da e ispadnat embrionot koj ne se prifatil, a pokazuva bremenost oti vtoriot e prifaten.
barem i mene taka mi rece lekarot koga go imav iscedokot.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: MN123

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 10 Јун 2014 07:27 #251107

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Да, помислив дека може да е тоа. Може да е и од гелот, читав на Интернет дека прави такви проблеми. А може и да е оти тоа се денови за редовна менструација. Утрово ми се смири.
И јас се смирив, откако вчера се изнаплакав. Човек ништо не може да промени, ама пак се потресува. Се надевам дека во четврток ќе има добри вести
Фала ви многу за подршката
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 13 Јун 2014 15:31 #251163

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Уште чекам. Лекарот не е задоволен од резултатите. На 11 ден ХЦГ беше 34, а за 66 саати покасно 84. Се дуплира, ама ниско е. За некој ден пак ќе го мериме, за да видиме дали е хемиска бременост?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ин Витро (вонтелесно) оплодување - ИВФ 03 Јан 2015 13:37 #253331

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Читав друга тема и ми текна дека не сум пишала резултати од ин витрото и не се заблагодарив на сите што ми помогнаа летоска.
33 недели и 5 ден досега :P
Им посакувам среќа на сите што го минуваат овој пат
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Bubbi, Fairy

Најново на форумот

 • No posts to display.