Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Спермограм - анализа и дијагнози

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 02 Сеп 2011 02:33 #151694

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
И мм имаше леукоцити, кај него до 4-5 милиони беа, не малку. Кога правевме инсеминации пиеше антибиотик за да се намалат, бидејќи леукоцитите ги успоруваат и слепуваат и здравите сперматозоиди. Чим завршеше со антибиотикот по некое време пак се враќаа и така се вртевме во круг. Ко ќе се сетам каква борба беше...

Сте правеле ли инсеминација до сега? Според ова што го читам, мислам дека може да биде успешна затоа што со свим ап техниката сперматозоидите се филтрираат, остануваат само здравите, витални и брзи сперматозоиди кој кај вас ги има доста, па овие со абнормални форми нема да им сметаат и да ги успоруваат. Јас би пробала :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 02 Сеп 2011 07:32 #151766

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Ne sme pravele inseminacii uste. Nie tek pred nekolku meseci pocnavme so ispituvanjava, pa kako sto izlagaat rabotive - barame resenie.

Za inseminacija definitivno razmilsuvame, samo kaj mene pa se pojavi somnez deka postoi septum na matkata. Doktorkava mi e nekako neodlucna - e/ne e. Planiram vo ovoj ciklus da pobaram i vtoro mislenje (mi go preporacuvaat Gligor Dimitrov vo Remedika i Lazarevski vo Sistina), pa ako ima septum sekako ke treba prvo toa da se sredi, pa posle da planirame inseminacii...

Fala ti na poddrskata, sto i da ti tekne, nekakov sovet, preporaka - kazuvaj :hug:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 02 Сеп 2011 07:54 #151775

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Nas prviot spermogram vo sistina ni bese teratozoospermija, posle toa uste 3 na institut za histologija bea so normalen rezultat. Ne e loso da ispitate i na institut, se zakazuva i posle rezultatite se za nedela najkasno gotovi.
Moj sovet okolu doktorite. Tie dvajca se demek so najuspesen broj na insemenaci i IVF. A i kako nema da nidat so najgolem broj uspesni postapki koga 70% od parovite odat kaj niv. Spored mene, za uspesnosta na tie postapki sekako deka e bitna doverbata vo doktorot, ngoviot nacin na komunikacija, ohrabruvanjeto itn. no najbitni ste vie dvajca, vasata opustenost, verba itn....Znaci jas te sovetuvam bilo koj doktor da go odberes na koj ke mu veruvas od start, koj ke ti posveti dovolno vnimenie a vo meguvreme da si rabotite vie dvajca na slucajot, pa vo celata podgotovka da si fati po Bozja volja, ova bese slucaj kaj nas, a i kaj mnogu drugi, zatoa samo smireno i bez brzanje, uspori gi site zivotni tekovi, zaedno so mislite i teloto, veruvaj ke bide :angel: :love:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 02 Сеп 2011 08:02 #151778

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ajde uste eden komentar za doktorite.
Ne se soglasuvam deka kaj niv se odi zaradi brojot na uspesni inseminacii ili IVF, tuku zaradi % na uspesnite postapki. No na kraj i ne e vazno, sekako deka ima i drugi kvalitetni doktori. Kako i vo sekoja struka, neli.
Moj sovet - za septum na matkata da si go baras Dimitrov. Lazarevski ti e expert za IVF i toa saka da si go raboti ...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 02 Сеп 2011 10:35 #151824

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Drugo mi beshe poentata, deka glavnata uloga vo celata postapka ne paga na doktorite tuku na niv dvajca samite, ako dovolno ja akcentiraat nivnata uloga mozebi ke nema potreba i od postapka ili ke pomine sto poglatko i uspeshno....Nesakam da ja sporam uspeshnosta ni na Lzarevski ni na Dimitrov, daj Boze da se ushte pouspeshni...
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 03 Сеп 2011 07:11 #151964

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Маматобе, колку што сум упатена, септумот тешко може да се види со ехо, освен ако не се работи за дворога матка, или за некој поголем септум. Најдобро да направиш хистероскопија, на тој преглед во реално време се гледа содржината на матката и ако има "нешто" во неа, одма се отстранува. Хистероскопијата може да биде дијагностичка и оперативна. Не знам дали со ХСГ може да се види септум, но ако го немаш направено би требало, за да се елиминира како причина запушени јајоводи и слично.
Испитувања има колку сакаш и не сакаш, мачно е знам и трае, но не чекајте месеци и месеци да поминат, не ги одложувајте испитувањата затоа што времето брзо лета.
Ти праќам многу позитивна енергија и сила да истраеш, дај Боже да забремениш пред било какво следно испитување кое го планирате :hug:

Едит.
За лекарите секој ќе ти каже различно мислење бидејќи секој си е со своето искуство, и секој пар со свој, различен проблем од туѓиот. Јас со години одев кај д-р Петановски, ја знаеше мојата (и на мм) историја, му верувам како на Господ. Се препуштив целосно на неговите совети и препораки и за време на целото лечење, сите терапии, инсеминации и ин витрото бевме во константен контакт, ми одговараше и на најчудните и најсмешни прашања и не би го менувала ни за милион долари. Многу е темелен, ништо не остава на случајноста. Кога го правевме ин витрото после еден месец терапија еден хормон ми беше мааалкуцка граничен. Тој ми рече дека можеме и така да продолжиме ако сакаме, но дека тој порадо би чекал циклус кој ќе биде со идеален хормонски статус. Нормално го послушав, иако чекањето од еден месец плус за мене беше како на игли да седам. Ова многу добро го разбира секој кој се борел со стерилитет. Но, пак ке речам, тоа е моето искуство.
Лекарот кој ќе ве води треба за тебе и за тм да биде човек од доверба, да ве запознае и следи, затоа што само така ќе може да ви даде најадекватен совет за терапија и асиситираните методи кои евентуално би ги правеле.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 03 Сеп 2011 07:20 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe, viktori

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 20 Сеп 2011 13:01 #154634

 • taci831
 • taci831's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
zdravo na site imam edno prasanje do site vo prethodnite postovi procitav deka spermogram vo drzavna bolnica se pravi ednas nedelno, me interesita koj e toj den i dali ima nekoj br. za kontakt.Mene mi preporacaa da pravam spermogram vo institut za histologija a nekoj pravel i vo odelot za sterilitet kako se vasite iskustva blagodaram
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Мар 2012 04:27 #187970

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Ke ve molam da mi kazete dali vo sestina mora da se zakaze za spermogram bidejki ne odam tamu no sakam samo da proverime spermogram dali ni treba upat ili vo adrilap mislam deka se vikase labaratorijata kaj drzavna bolnica v blagodaram
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Мар 2012 04:39 #187975

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Ni vo sistina ni vo adrialab ne se zakazuva za spermogram i spermokultura no sepak moj sovet bi bil da se javis prethodno i da si prasas po telefon kako odi procedurata. Vo Sistina tamu mora da odi mt za da ostavi materijal, a vo adrialab od doma go nosis (barem jas taka znam).
Upat ne ti treba oti toa e privatna bolnica, sekako nema da ti go uvazat no verojatno znaes deka moras da imas HIV i hepatit provereno ne postari od 6 meseci i da gi nosis so tebe.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: viktori

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 05 Јун 2012 06:31 #202181

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Dali nekoj znae kade se pravi spermogram vo sabota bidejki mm e vo stranstvo i samo vo sabota e tuka. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 05 Јун 2012 09:29 #202211

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
bi trebalo po privatnite bolnici...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 05 Јун 2012 09:46 #202215

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Neznam dali znaete deka pred spermogram treba apctinencija od 2-3 dena za najsigurni rezulati! Mislete na toa pred da odite da davate materjal t.e. vasite mazi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 05 Јун 2012 17:15 #202267

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Prasav i vo remedika i sestina samo od ponedelnik do petok.Da znam Jana deka treba 2 do 3 dena bez :sex2: nie vise cel mesec sme si bez :prcprc: :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Јун 2012 01:56 #202290

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Viktori, Авицена и Адриалаб работат во сабота, прават и спермограм :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: viktori

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Јун 2012 03:29 #202311

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Fala Kinki na odgovorot ama ako mozes da mi kazes kade se naogaat ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Јун 2012 03:33 #202312

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Виктори Авицена ти е спроти главниот влез на Државна болница тука во една од уличките (ќе прашаш ќе те упатат), а Адриалаб е во Тафталиџе до гимназијата Ѓорѓи Димитров, на главната улица кон Алумина кога се вози од лева страна доаѓа веднаш после гимназијата (се надевам ме разбра :) )
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: viktori

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Јун 2012 05:48 #202328

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Адриалаб има и во Црниче карши амбулантата (во таа околина).
На нет има инфо со мапа, има и тел. па јави се ќе ти објаснат точно затоа што последниот пат кога бев таму се загубив по една уличка :laugh: , нема да ти бидам од помош со објаснување.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 06 Јун 2012 06:38 by Big Sister. Причина: линкови
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: viktori

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Јун 2012 08:39 #202350

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
viktori wrote:
Prasav i vo remedika i sestina samo od ponedelnik do petok.Da znam Jana deka treba 2 do 3 dena bez :sex2: nie vise cel mesec sme si bez :prcprc: :laugh: :laugh:
Viktori e mnogu ubavo cel mesec bez :prcprc: cccccc, celta mi bese deka mnogu ima vrska ova so apstinencijata, znaci se preporacuva min.2 dena max 4 dena ako primer se apstinira 5 dena togas mozat da bidat rezultatite pogresni znaci mozat da se najdat poveke mrtvi spermatozoidi odkolku zivi iako moze da e se ok so materjalot, taka da pazete mene ova dokt. mnoguuu mi go potencirase.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 25 Јул 2012 13:21 #208398

 • s.86
 • s.86's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 26
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
a dali nekoj moze da mi kaze kolku bi me cinele od prilika ispituvanjava ama so kartoni ne privato.
Последна промена: 25 Јул 2012 13:22 by s.86.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 03 Сеп 2012 13:22 #212049

 • Ivka
 • Ivka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Во Адриалаб спермограмот е 1000 ден. а на Клиника, не знам. Мене ме интересира каде е подобро да се направи, од аспект на стручност и сигурност во резултатите, имате ли искуство со Адриалаб конкретно? Таму сакаме да одиме и за спремограм и за тумор маркери, ама не сум сигурна... или сепак е подобро на Клиника?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 07 Фев 2013 11:33 #231933

 • rich_bitch1
 • rich_bitch1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Карма: 0
Ne veruvav deka ke dojdam na ovaa tema ama eve sum..znaci ke se obidam po red da objasnam za sto se rab.Kaj mazmi najdoa varikocela na lev testi(prosiruvanje na veni).Ni dadoa kako prvo ispituvanje da napravime spermogram i eve gi rezultatite :

volumen:1.5 ml
ph:7.8

br,na spermatozoidi:7.500000 vo 1 ml
progresivni:35%
podvizni vo mesto: 15 %
imotilni:50 %

leukociti:20-22 eritrociti:3-5

defekti vo morfologija se srekjavaat kaj 30 posto

e sega ne mi se dopagjase reakcijata na urologot denes?Gleda i veli ete nepoloden si zenati nemoze da zabremeni :angry: a dosega dva pati ostanuvav bremena.

utre cekam i hormosnki status pa ke vidime i sekako na kraj ke baram i dr mislenje.Sakav da slusnam i vase mislenje kako vam vi deluvaat rezulatite.Idali znaete sluaci na varikocela,se lekuva li uspesno?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 10 Ное 2013 03:41 #245519

 • mamamoja
 • mamamoja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 32
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Dali nekoj znae nesto poveke da kaze za leukocitospermija?
Think PINK!


The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.