Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Спермограм - анализа и дијагнози

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 12 Дек 2010 17:01 #87305

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
Еленче, се почнува со спермограм и спермокултура како нејбезболно и најбрзо испитување.
Испитувањата кај жената се покомплицирани и траат подолго, затоа се препорачува прво од мажот да се почне. Ако кај него се покаже дека е се во ред, тогаш се испитува жената. А ти можеш ко за почеток да провериш хормони и фоликулометрија, да видиш дали имаш овулација. Поинвазивните испитувања понатаму, ако има потреба од нив.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 12 Дек 2010 17:30 #87322

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
edno prasanje do poiskusnite...
rezultatot od spermogramot na mm e astenozoospermia i imame samo 5% brzo progresivni..
pravevme inseminacija mesecov ama nekako ne sum optimist samo poradi tie 5%
dali toa e premalku?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 00:17 #87463

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
Милицка дијагнозата кај мм беше астенотератозооспермија, па гинекологот ни рече дека инсеминација тешко дека ќе успее. Ние одма правевме ИВФ. Но, сепак тоа зависи од случај до случај.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 00:34 #87465

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
majagac, toa ne se dve razlicni? asteno i tera?
kolku brzopodvizni imavte?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 00:50 #87471

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
Тоа се две различни дијагнози зашто мм имаше и плус со неправилна форма. Но, брзоподвижни беа некаде околу 10%. Не беа повеќе. Сега точно не се сеќавам зашто кога останав бремена со ИВФ ја фрливме цела документација од испитувањата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 00:57 #87474

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
MajaGac wrote:
Сега точно не се сеќавам зашто кога останав бремена со ИВФ ја фрливме цела документација од испитувањата.

se nadevam deka i jas se ke frlam posle prvava inseminacija :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 01:00 #87475

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
Од се срце ти пожелувам навистина така и да биде.
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобрување на спермограмот 14 Дек 2010 05:16 #88400

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1240
 • Thank you received: 865
Мене ми рекоа дека чај од Ѓумбир доста помагал за подобрување на бројот и брзината....па сега бидејќи сме во постапка за ИВФ мм пие таков чај....ама со сила смрт му е пошто е лут никаков вкус нема....ама мало гајле за чај ќе го шмркне како знае :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобрување на спермограмот 14 Дек 2010 15:19 #88490

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
MM zema med so polen, propolis, maticen mlec i leneno seme se toa izmesano, po edna lazica dnevno na gladno. I toa ima ubav vkus samo sto treba da se zema od proveren covek oti ne mozes da bides siguren kolku maticen mlec kje stavat. Prava bomba i za imunitet i za potencija :zelen:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобрување на спермограмот 18 Дек 2010 16:34 #90821

 • klar4ence
 • klar4ence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
Zdravo.
Jas ne sum nova na forumov no ne sum pisuvala vo posledno vreme.Vaka sega MM pravese spermogram i vakvi mu bea vrednostite:volumen na ejakulatot 3cm kubni,PH na spermata 7,5
progresivno dvizenje na spermatozoidite 50%,hiperkineticki i vo mesto podvizni 15%,nepodvizni 35%,nepravilna forma 6%,a vkupniot broj e 43000,000
Doktorot veli deka ovoj spermogram i nee los ama trebalo da bide i mnogu podobar,E sega mu prepisaa kapsuli SPERMOTREND i ni veli deka bile mnogu dobri ama problemot e so ne mozeme da gi najdeme nikade vo makedonija,ni dade i zamena za tie SPIMEN,tie gi ima ama rabotata e da gi najdeme ovie a ne znam kade da gi barame.Ako nekoj ima slusnato za ovie kapsuli neka pise bidejki i vo mnogu apteki nemat slusnato za vakvi kapsuli.
POZDRAVCE:cmok: :hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобрување на спермограмот 19 Дек 2010 17:13 #91221

 • nova
 • nova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Thank you received: 1
MM gi zema SX|10 ILI L.Arginin i L Karnitin ni gi dade Dr Tase.
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобрување на спермограмот 20 Дек 2010 17:54 #91610

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
За поодбрување на спермограмот мм земаше Спимен, таблети Трибестан и прашок Проксид. Ова е она што му беше препорачано од доктор. А земаше и матичен млеч и чаеви, препорачани од луѓе што лечат стерилитет.
Последна промена: 20 Дек 2010 17:55 by Tara. Причина: печатна грешка
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 22 Дек 2010 04:44 #92458

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
Zdravo Milicka jas bi ti preporacala odma da odite na in vitro da ne ja propuetite sansata.nie imavme 10%podvizni spermatozoidi i probuvavme sekako savo in vitro ne bideki se nadevavme deka ke uspeeme sega se borime so azoospermija:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 12 Фев 2011 04:31 #111813

 • Bubi123
 • Bubi123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
Zdravo!!!Jas sum nova na forumot ve pozdravuvavm site se nadevam ke se druzime.Na aoprugot mu e otkriena azoospermija ne upatija vo Sisitina kaj doktor Popovic sega pravi testovi i ispituvanja e sega sleden cekor e kaj urolog Micevski isto tamu i za biopsija.Moze li nekoj da mikaze ako znae kako odat site tie raboti i kolku cini biopsija dokolku znaete pozdrav
vi blagodaram
Последна промена: 12 Фев 2011 04:42 by Bubi123. Причина: goleminata na bukvite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Фев 2011 05:01 #112101

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
Zdravo Bubi123 nie veke imame praveno biopsija vo remedika i kostase 500evra nazalost bese ne uspesna ne najdoa zivi spermatozoidi.Se nadevam kaj vas ke bide se vo red i vi posakuvam mnogu sreka i se nadevam ke ne izvestis so pozitiven rezultat.Nasi prijateli sto imaat praveno biopsija so pozitiven rezultat veke imaat since.Te molam izvesti sto ke napravite pozdrav :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 14 Фев 2011 04:05 #112316

 • Bubi123
 • Bubi123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
Fala ti za informacijata.Ke ve izvestam voo sekoj slucaj samo se da bide vo red.pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 01 Апр 2011 15:31 #127310

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
Zdravo po podolgo vreme eve i jas da pisam nesto novo mm piese tribestfors spermogramot se podobri i toa mnogu sega zamrznavme spermatozoidi i treba denes da ni kazat kako ke bide otkako ke se odmrznat i ako se e vo red odime na invitro:jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Апр 2011 11:33 #128344

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Devojki, imate li informacija kolku cini spermogram ako se pravi privatno vo Remedika ili Sistina?


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Апр 2011 11:49 #128346

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Кога ние правевме спермограм во Систина пред околу 2 години, кошташе мислам одприлика 1.000-1.500 еве преку сила 2.000 денари, ама се мислам 1.500 ден. беше.
Инаку, нас тогаш као ни кажуваа дека спермограмите од -Инситут за хистологија- на Клиника се најточни и се некои специјалисти кај што одевме таму не праќаа, се чека до една недела, претходно порано се закажува и тоа.
Со лесно :srce:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 06 Апр 2011 12:03 #128347

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Fala ti Lavce :hug:
Ete nie cekavme cekavme i resivme od mesecov da pocneme so ispituvanja. Jas utre imam zakazano pregled, pa ke vidime so doktorkava od kaj ke se pocne. MM da napravi spermogram i kaj nego da se vidi kakva e situacijata, pa so Gospod napred :)
Verba imam deka ke bide i toa e najbitno :OK:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.