Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Спермограм - анализа и дијагнози

Спермограм - анализа и дијагнози 19 Дек 2009 04:49 #243

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Нормални резултати или нормозооспермија:

Волумен на ејакулатот - 2,0 мл и повеќе
PH вредност - 7,2 - 8,0
Ликвефакција - 20 минути
Концентрација на сперматозоиди - 20 милиони/мл
Вкупен број на сперматозоиди - 40 милиони
Подвижност - 50% со напредна прогресија
Морфологија - 40%-50% со нормална форма
Виталност - 75% живи
Леукоцити - помалку од 1 милион/мл

Олигозооспермија - помалку од 20 милиони/мл концентрација на сперматозоиди
Астенозооспермија - помалку од 50% со напредна прогресија
Тератозооспермија - помалку од 30% со нормална морфологија
Олигоастенотератозооспермија - значајни пореметувања во сите три варијабли погоре
Азооспермија - нема сперматозоиди во ејакулатот
Аспермија - нема семена течност
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 05 Мар 2010 19:39 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

За подобрување на спермограмот 19 Дек 2009 04:54 #248

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Mozeme ovde da napiseme sto se koristele/koristat nasite mazi za zgolemuvanje na brojot, kvalitetot i podviznosta na spermatozoidite i sto od toa im pomognalo.

Speman - apcinja na bilna osnova, koi mnogu pomognaa. Gi ima vo MK, skoro vo site apteki, okolu 300 den. kostaat.
Piskavica (lat. naziv - trigonella foenum graecum) ili grcko seme, isto bilka, se mele vo blender sekogas svezo, po 3 lazici na den. Ima gorcliv vkus, pa zatoa moze da se pomesa vo pola casa jogurt ili sok, marmalad, med. MM ja piese vo jogurt. Isto ni pomogna. Moze da se najde vo Bilna apteka, ne se sekjavam tocno na cenata, okolu 100 den. mi se cini. Se pie na gladno.

Aminokiselinite: L-Arginin 4g dnevno, L-Karnitin 2 g dnevno i Acetil L-Karnitin 1g dnevno. Gi ima vo mesavinata Proxeed ili Novaldex, ama tie se izgor skapi, pa moze da se kupat i posebno vo aptekite.
Cink 60 mg dnevno, Selen 100 mcg, vitamin E 400 IU. dnevno. Ova e doza vo lecenje na maskata neplodnost.
Koenzim Q 10, do 30 mg dnevno.

Eve i eden priroden lek, koj mnogu cesto go pravev:
Po 100 gr. orevi, lesnici, bademi, kikiriki, semki, soncogled, (nisto od toa nepeceno i nesoleno), suvi slivi, suvi kajsii, suvi smokvi, suvo grozje, susam i kokos. Sitno se secka/mele, i dobro se mesa so tegla priroden med. Se jade po 1 lazica nautro i navecer, na gladno.
Izleguva prilicno mnogu (okolu 2-3 tegli), no brzo se izeduva:)
Ova moze i zenata da go jade, bidejki e i priroden lek za imunitet, prava vitaminska bomba e, i mnogu vkusno!
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: За подобрување на спермограмот 22 Дек 2009 12:42 #2692

 • Janicka
 • Janicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 6
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Jas imam slusnato od nasi prijateli koi dolgi godini nemaa deca, sega imaat, deka mazot zemase bel madzun, od nego se podobruvala spermata.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Спермограм - анализа и дијагнози 23 Дек 2009 17:56 #4180

 • Gabi*
 • Gabi*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 63
 • Thank you received: 55
 • Карма: 9
Epa super mi se dopagj ova sto uste na samiot pocetok od temava ima dadeno referenci kako treba pravilno se da bide.
Od ova mozam da napravam sporedna so spermogramot na maz mi, koj e vo globala dosta soliden no so bakterii, pa tokmu zatoa vcera pravevme spermokultura i urinokultura, pa sega do petok cekame rezultati
The administrator has disabled public write access.

Одг: Спермограм - анализа и дијагнози 24 Дек 2009 23:27 #5142

 • bubamara***
 • bubamara***'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • одмаздата е најдоба кога се сервира ладна
 • Теми: 45
 • Карма: 3
маж ми има азооспермија, па ако на некого му требаат било какви информации за оваа дијагноза тука сум да помогнам.
Оваа е најлошата варијанта на проблеми со спермограмот меѓутоа никогаш не смееме да изгубиме надеж
ti, sonce i mesecina i tocka i cela vselena...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 02 Окт 2010 02:51 #57173

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Bubamara i nie go imame istiot problem napravivme dva TESE obida i ne najdoa nisto edinstveno resenie ni rekoa da odime so donor.Premnogu sme razocarani a mm izbegnuva da razgovarame na taa tema ako znaes za nekoj lek da ni preporacas ili nekoj dobar doktor.:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 03 Окт 2010 16:23 #57427

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Виктори, нели оваа година требаше да излезе законот за донори на генетски материјал, до каде е, имаш ли некаква информација?
До скоро донирањето на јајни ќелии, сперма и ембриони не беше правно регулирано, барем додека ние се боревме со стерилитет, не знам дали нешто е мрднато напред во тој поглед, ако знаеш те молам да поделиш со нас.
Јас се согласив да донирам јајни ќелии на еден пар и ме интересира старосното ограничување на дарителите како е решено.

Дали тм испита се', дали откривте зашто ја има таа дијагноза, нема ли никакви шанси за да се подобри до толку за да се извадат макар и неколку сперматозоиди за ICSI? Терапија со лекови, хормони, нешто... било што?
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 11 Окт 2010 23:04 #60233

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Kinki vo remedika i plodnost znam deka rabotat so materijal od donor mm ne moze uste da prifane deka edinstven nacin nie toa da dojdeme do bebus.Seks xormonot e negativen a kariotipot e 46,xy ni rekoa deka se dobri i deka pri TESE obidot ke se najde nesto no ne najdoa nisto,ako znaes nekoj dobar urolog da ni preporacas pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 15 Окт 2010 13:46 #61580

 • Ackova
 • Ackova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • идна мамичка
 • Теми: 182
 • Thank you received: 30
 • Карма: 4
viktori, moi prijateli imaa vakov problem, vo drzavna i remedika im rekoa deka nemaat sansi, no Sv.Lazar uspeaa i ostana trudna. Mislam deka se gi kostase okolu 5.000,00 evra, no oni imaa i nasledni bolesti pa moraa vo Bugarija na ispituvanje, pa neznam dali samo oploduvanjeto bese tolku pari ili site ispituvanja so se genetskite. Inaku bi ti preporacala da ne go pritiskas mnogu mm i ako prifaka da si odite na psiholog za da moze da go prifati toa zosto mazite mnogu tesko prifaat deka nemozat deca da imaat i moze duri i da se povlecat vo sebe. Ova ti go kazuvam zosto dodeka jas so mm cekav rezultati od spermogram zbudalev zosto me pukna a ne mozam da zamislam sto ke pravese ako ne bese dobar, zatoa te razbiram kako ti e
ti ja pustam cela sreka za da uspeete i ne se otkazuvajte dodeka ne probate sekade. Mislam deka vo Belgrad funkcionira doa so donatori rasprasajte se
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 16 Окт 2010 01:20 #61838

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Blagodaram za informacijata i edni nasi prijateli bea vo SV.lAZAR i oni mislam imaa slicen problem bideki pravea TESE obid i sega veke se treti mesec i cekaat bebence.Ako znaes kaj koj doktor bile vasite prijateli bidejki neznam mnogu za dr vo taa bolnica. mm momentalo ne e tuka pa se nadevam deka ke soberam nekoj informacii do nova godina dodeka si dojdi malku bev dolga no vidov edno malo svtlo vo tunelot se nadevam deka ke uspeeme bideki ne e nasledno.Blagodaram Ackova:)
Последна промена: 16 Окт 2010 01:25 by viktori.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 16 Окт 2010 14:29 #61949

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
viktori wrote:
Kinki vo remedika i plodnost znam deka rabotat so materijal od donor mm ne moze uste da prifane deka edinstven nacin nie toa da dojdeme do bebus.Seks xormonot e negativen a kariotipot e 46,xy ni rekoa deka se dobri i deka pri TESE obidot ke se najde nesto no ne najdoa nisto,ako znaes nekoj dobar urolog da ni preporacas pozdrav
Виктори, ни ние не видовме некој аир од нашиве уролози (на Клиника и во Воена болница) за жал, бевме задоволни само од еден уролог што работеше хонорарно во Ре Медика ама не можам да се сетам кој беше:( . Тој беше единствен кој му се посвети темелно на мм и го упати кои испитувања и постапки да ги направи.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 18 Окт 2010 00:32 #62406

 • viktori
 • viktori's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 74
 • Thank you received: 38
 • Карма: 0
Kinky nie bevme kak dr kuzmanovski marian vo remedika no ne sme voopsto zadovolni
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 19 Окт 2010 17:23 #62980

 • Ackova
 • Ackova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • идна мамичка
 • Теми: 182
 • Thank you received: 30
 • Карма: 4
lele viktori neznam kaj koj lekar vo sv.lazar, nezgodno mi e da gi prasam, mi kazaa deka i go umrtvile plodot zaradi daunov sindrom, i sega e cela izbezumena. sko razberam nesto ke ti pisam.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: viktori

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 09 Дек 2010 17:52 #85433

 • elence_01
 • elence_01's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 27
 • Карма: 0
sakam da prasam koga se pravi spermo gramot,i za kolku vreme stasuvaat rezultatite,treba da odam vecer na doktor i celata sum ispreplasena ovaj pat ne znam za so
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 10 Дек 2010 13:48 #85919

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Еленче, како мислиш кога се прави?
Резултатите зависно од тоа каде ќе правите се готови за 2 саати до два-три дена.
Ако правите приватно (Ре Медика на пр.), за 2 саати се готови. Ако правите во Државна болница, 2-3 дена, и кај нив само еднаш неделно се прави, со претходно закажување, упат од матичен, па упат нивен интерен... гњават малце повеќе.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 10 Дек 2010 15:36 #85994

 • elence_01
 • elence_01's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 27
 • Карма: 0
fala Kinky
sakav da znam koga,t.e. po koi ispituvanja na zenata ili na pocetokot se pravi i taa proverka?
jas toa ke go pravam vo stip
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 10 Дек 2010 16:10 #86019

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Најдобро е паралелно да се прават испитувањата за двајцата бидејќи кај мажите и нема толку испитувања, мислам не одзема толку време. Тие прават спермограм, спермокултура, и на мм му испитуваа и хормони.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 11 Дек 2010 03:06 #86413

 • Natasha
 • Natasha's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Животот е суров но мора да се живее
 • Теми: 74
 • Thank you received: 11
 • Карма: 8
Elence site ginekolozi trazat najprvo da se ispita mazot odnosno da se napravi spermogram zosto ako e dobar spermogramot togas kaj mazite nema sto da se ispituva a vo isto vreme moze da se pocne i so ispituvanjata kaj zenata dodeka kaj zenata ima poveke ispituvanja ti posakuvam da si najdete vo sto vi e problemt i sto poskoru da si go resite poa da ni pises deka ocekuvas bebce :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 11 Дек 2010 15:08 #86637

 • elence_01
 • elence_01's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 27
 • Карма: 0
fala Natasha se nadevam ke bide
od ponedelnik pocnuvame so ispituvanja,pa zdravje boze ke vidime sto ke kazat rezultatite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 11 Дек 2010 16:40 #86715

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Ние правевме спермограм во Дијагностички центар, не чинеше 1200 денари и беше готов резултатот за три часа. Немаме испитано спермокултура и хормони сеуште.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 12 Дек 2010 17:01 #87305

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Еленче, се почнува со спермограм и спермокултура како нејбезболно и најбрзо испитување.
Испитувањата кај жената се покомплицирани и траат подолго, затоа се препорачува прво од мажот да се почне. Ако кај него се покаже дека е се во ред, тогаш се испитува жената. А ти можеш ко за почеток да провериш хормони и фоликулометрија, да видиш дали имаш овулација. Поинвазивните испитувања понатаму, ако има потреба од нив.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 12 Дек 2010 17:30 #87322

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
edno prasanje do poiskusnite...
rezultatot od spermogramot na mm e astenozoospermia i imame samo 5% brzo progresivni..
pravevme inseminacija mesecov ama nekako ne sum optimist samo poradi tie 5%
dali toa e premalku?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 00:17 #87463

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Милицка дијагнозата кај мм беше астенотератозооспермија, па гинекологот ни рече дека инсеминација тешко дека ќе успее. Ние одма правевме ИВФ. Но, сепак тоа зависи од случај до случај.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 00:34 #87465

 • milicka
 • milicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 266
 • Thank you received: 175
 • Карма: 3
majagac, toa ne se dve razlicni? asteno i tera?
kolku brzopodvizni imavte?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спермограм - анализа и дијагнози 13 Дек 2010 00:50 #87471

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Тоа се две различни дијагнози зашто мм имаше и плус со неправилна форма. Но, брзоподвижни беа некаде околу 10%. Не беа повеќе. Сега точно не се сеќавам зашто кога останав бремена со ИВФ ја фрливме цела документација од испитувањата.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.