Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Висок пролактин и забременување

Висок пролактин и забременување 23 Мар 2013 04:42 #235566

• Brenda
  • Brenda's Avatar
  • new born
  • Теми: 38
  • Thank you received: 7
Девојки,ја отварам темава за да ги споделите вашите искуства.Ете јас лично имав висок пролактин,кој го открив после една година обидувајќи се да останам бремена. Докторкта ме упати да направам магнетна резонанса на хипофиза и да ја видиме причината за високиот пролактин. Резултатот беше микроаденом на хипофиза не поголем од 4мм. Од тогаш па до денес,еве веќе 3 месеци сум на терапија со бромергон.Пролактинот го доведов во ред и секој месец правам контрола на 3 ден од менструација. Е сега ме интересира дали некоја од вас имала вакво слично искуство и за колку време успеала да забремени.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Висок пролактин и забременување 24 Мар 2013 17:34 #235617

• Betispageti
  • Betispageti's Avatar
  • new born
  • Теми: 101
  • Thank you received: 11
Brenda мене ми констатираа висок пролактин порахи микроаденом на хипофиза пред 6 години, на мои 22 год. и ми дадоа тарапија од Бромергон која на своја рака не ја пиев и до ден денес се немам напиено ниту едно апче! Не велам дека мојата одлука е исправна, но јас мојот проблем со пролактинот го решив со здрава исхрана. Започнав да се консултирам со нутриционист кој ми вети дека со секојдневна здрава исхрана ќе го средам пролактинот што се испостави за вистина. Точно 6 години се водев по програмот на нутриционистот и веднаш по првата контрола мене пролактинот ми беше намален (нормален однос со кој би можела да забременам). При првиот обид (по 6 години од констатацијата на висок пролактин) за забременување јас останав бремена и пролактинот не ми влијаеше на забременувањето воопшто. Сега сум 4ти месец од бременоста и пролактинот ми е зголемен но не ради микроаденомот туку ради бременоста. Ти посакувам среќа и се надевам дека мојот совет ќе ти послужи. Јас проблем како твојот го решив само со здрава исхрана, без Бромергон!

Ре: Висок пролактин и забременување 25 Мар 2013 07:21 #235649

• Brenda
  • Brenda's Avatar
  • new born
Betispageti fala za odgovorot.Jas uste pri prviot mesec od terapijata go namaliv prolaktinot,a vtoriot mesec mi bese pak malku pokacen skoro na granica.Ete bas sabajlevo dobiv i utre ke odam pak da go proveram.Ne mozam da se naviknam da bidam poopustena i posmirena,celo vreme se prasuvam koga ke gi vidam dolgo ocekuvanite dve crticki.

Ре: Висок пролактин и забременување 25 Мар 2013 09:20 #235656

• AlExAnDrA
  • AlExAnDrA's Avatar
  • new born
  • Кога ништо не е сигурно, сé е можно.
  • Теми: 128
  • Thank you received: 17
Brenda и јас имав покачен пролактин пред да забременам и мене ми дадоа да пијам бромергон и за разлика од Бети јас го пиев. Е сега одма истиот месец останав бремена пола месец ги пиев и забременив. Тоа е моето искуство. Се надевам дека и кај тебе ке биде брзо како и кај мене :)
Последна промена: 25 Мар 2013 09:21 by AlExAnDrA.

Ре: Висок пролактин и забременување 26 Мар 2013 06:18 #235716

• Brenda
  • Brenda's Avatar
  • new born
Alexandra i jas go pijam redovno bromergonot,tri pati na den po cetvrtina apce ama seuste go nemam stabilizirano verovatno vo edna normala. Utre ke bas ke odam na proverka,za zal vcera dobiv,pa posle toa da se frlime na rabota i se nadevam ke imame dobar rezultat :kez: A plus mnogu me nerviraat site od okolu posto ne znaat za problemov,ajde vie sto cekate uste,vreme vi e..

Ре: Висок пролактин и забременување 26 Мар 2013 07:04 #235722

• Betispageti
  • Betispageti's Avatar
  • new born
  • Теми: 101
  • Thank you received: 11
Brenda wrote:
Alexandra i jas go pijam redovno bromergonot,tri pati na den po cetvrtina apce ama seuste go nemam stabilizirano verovatno vo edna normala. Utre ke bas ke odam na proverka,za zal vcera dobiv,pa posle toa da se frlime na rabota i se nadevam ke imame dobar rezultat :kez: A plus mnogu me nerviraat site od okolu posto ne znaat za problemov,ajde vie sto cekate uste,vreme vi e..

Лелеле истите муабети и јас ги јадев одма после свадба! Немој да се секираш, биди попаметна од нив и само одговори им: Не чекаме, а пошто вие сте толку нестрпливи, ќе се потрудиме вас први да ви кажеме кога ќе има нешто! Јас сите така ги укопував и престанаа да ме гњават. Ние не ни сакавме одма истиот месец после свадба ама уште на веридбата почнаа да замараат. Повеќе ги поштував оние кои со загризен тон ме прашуваа дали има некој проблем или не сакате, отколку оние со муабетите „што чекате„!!!

Ре: Висок пролактин и забременување 26 Мар 2013 07:13 #235724

• Brenda
  • Brenda's Avatar
  • new born
Sekako deka im vrakam so soodveten odgovor.Ljubopitni se bidejki sme vo brak skoro 4 god i znam deka se vo iscekuvanje :)

Ре: Висок пролактин и забременување 27 Мар 2013 04:54 #235782

• Koni
  • Koni's Avatar
  • toddler
  • Теми: 326
  • Thank you received: 102
Би ви препорачала да си земете МАКА. Читав искуства каде хормоналниот дисбаланс го доведува во нормална состојба. Природна е и не може да ви наштети. Мислам дека имаше и тема „ перуанска мака„. Па прочитајте
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:

Ре: Висок пролактин и забременување 28 Мар 2013 12:09 #235907

• Brenda
  • Brenda's Avatar
  • new born
Da bas citav za peruanskata maka,samo jas sum od bt treba da se rasprasam kade mozam da ja najdam i dali smeam da pijam i bromergon i od makata ili samo ednoto.

Ре: Висок пролактин и забременување 06 Јун 2014 13:03 #251062

• Virgo
  • Virgo's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Zdravo devojki. Na ovoj forum sum prilichno nova. Pa atoa sakam da prasham dali nekoja od vas imala nizok prolaktin odnosno pod granicite i kako se spravila so toa?

Ре: Висок пролактин и забременување 28 Јан 2015 12:43 #253539

• strk
  • strk's Avatar
  • new born
  • Теми: 6
Zdravo na site,se nadevam deka nekoj ima slicno iskustvo kako moevo i ke mi pomogne.Primam terapija so Bromergon.Eve veke 5 dena sum nastinata so kaslica i zatnat nos.Od antibiotici mozam da primam samo makropen, sumamed, linkocin i garamicin.Na penicilini,cefalospirini sum alergicna.A vo upatstvoto na bromergonot e naglaseno deka makropen i eritromicin ne se pie vo isto vreme so bromergonot.Kakov antibiotik moze da zemam vo isto vreme so bromergonot?Ve molam ako ima nekoj slicno iskustvo da mi kaze sto pobrzo bidejki kaj mojot ginekolog ne saka da dade objasnuvanje velejki deka na ovie virozi ne se potrebni antibiotici a jas sekoj den mislam deka mi stanuva se polosa kaslicata??????????

Ре: Висок пролактин и забременување 28 Јан 2015 22:44 #253549

• strk
  • strk's Avatar
  • new born
  • Теми: 6
Ufff devojki zar nikoj nemal vakov problem kako mene??????

Најново на форумот

• No posts to display.