Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Испитувања, прегледи....

Ре: Испитувања, прегледи.... 19 Ное 2012 17:21 #222014

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Ne znam sto e hipofiza, ama jas za povisan prolaktin primav terapija. Kolku ti e prolaktinot?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 19 Ное 2012 17:33 #222015

 • Brenda
 • Brenda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Adelle wrote:
Ne znam sto e hipofiza, ama jas za povisan prolaktin primav terapija. Kolku ti e prolaktinot?
Na tret den od menstruacija mi bese 922 a treba da bidi od 95-583.a na 21 den od ciklus mi bese 1598 a granicata e od 133-975
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 19 Ное 2012 17:35 #222017

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
hipofizata go lachi prolaktinot. logichki e prvo da se locira problemot, da se dade dijagnoza pa na kraj terapija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 19 Ное 2012 17:37 #222018

 • Brenda
 • Brenda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Mama Vase wrote:
hipofizata go lachi prolaktinot. logichki e prvo da se locira problemot, da se dade dijagnoza pa na kraj terapija.
Jas se se nadevav deka najprvo ke mozi so lekarstva ama ako se mora se mora.Utre imam zakazano kaj dr doktor za vtoro mislenje pa ke vidam sto ke bide.Malku mi e strav ama toa e.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 19 Ное 2012 17:46 #222021

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
nekoi lekrai vednash prakjaat na MR, a nekoi go ripaat toj del i prepishuvaat terapija.
shto e poispravno zavisi od mnogu faktori i samiot pacient. so terapija kje ti go sredat prolaktinit, bez gajle. drugarka mi rodi dve zdarvi pravi so mnogu visok prolaktin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 19 Ное 2012 17:48 #222022

 • Brenda
 • Brenda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Mama Vase wrote:
nekoi lekrai vednash prakjaat na MR, a nekoi go ripaat toj del i prepishuvaat terapija.
shto e poispravno zavisi od mnogu faktori i samiot pacient. so terapija kje ti go sredat prolaktinit, bez gajle. drugarka mi rodi dve zdarvi pravi so mnogu visok prolaktin.
Fala za pomosta zatoa sto malku sum ispanicena daj boze utre da dobijam dobar odgovor.Pozz i se najdobro.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 19 Ное 2012 18:09 #222025

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Jas samo ne ja razbiram granicava posto jas kaj sto merev bese od 1.9 - 25 ug/L vo red, sto e nad 25 e pokaceno. Jas imav 280.
Последна промена: 19 Ное 2012 18:14 by Adelle.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 19 Ное 2012 19:04 #222034

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Навистина високи вредности се тоа и затоа те праќаат на МР. Ништо страшно. Јас не одев на МР, ама имав проблем со други хормони и ме праќаа на снимање на штитната жлезда.
Како и да е, битно од некаде да почнеш и да го најдете решението.
Инаку да знаеш дека пролактинот многу се покачува и при стрес, нервоза...Затоа колку можеш повеќе опушти се. Ќе се најде чаре.
и овој хормон е главниот кој спречува да дојде до бременост оти кога е толку покачен, ги сопира двата други хормони на плодноста FSH и LH. Поради тоа ако не се симне во нормала не може да се оствари бременост.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 05:02 #222074

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Jas sum veke nekolku meseci so terapija za pokacen prolaktin. Mi bese okolu 550 (doma mi se rezultatite, neznam tocno koja bese vrednosta).
Dobiv terapija Bromergon 1/4 tabletka sekoj den. Potoa iskontrolirav pak, pod terapija sum vo granici na normala.
Verojatno poradi visokite vrednosti i preporacale magnetna.
Ne se grizi, se sreduva, a vo megjuvreme poopusteno malku i bez mnogu nervozi i stresovi :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 07:22 #222126

 • Brenda
 • Brenda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Pa visok mi e prolaktinot na tret den od ciklus od dozvoleni 583 kaj mene bese 922 i na 21 den od ciklus od dozvoleni 975 mene mi e 1598.Denes bev na konsultacii so dr doktor istoto mi go preporaca,magnetna rezonanca.Mene me buni toa sto od site simptomi sto gi citav za problem so hipofizata jas nemam nisto od toa.Mozebi sum pod stres pa mi e vaka.I najtragicno e sto krieme od moite i od na mm semejstvoto.I mesto jas da se opustam malku jas uste poveke se nerviram i znam deka so toa si pravam poloso.Pozz devojki i vi blagodaram za spodelenite mislenja.Ke ve izvestam sto ke napravam na magnetnata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 10:37 #222169

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Ај да пишам и јас...денес бев на преглед пак.Фоликулите на дванаесетти ден од циклус ми се само 8 мм.И му велам на докторот и што сега и рече да видиме како ке бидат наредниот месец па после ке му ја мислиме.Не ми е јасен ич човекот....
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 10:43 #222171

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Знае некој кој се референтните вредности за пролактин во Македонија?Мама, а тоа без никаква стимулација?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 10:46 #222175

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Немам никаква терапија Адел... Ке видиме вака со следење на овулација прво.Ама не знам зошто не сакаше да ми земе брис и да направиме пап.Ептен ме збунува цовекот.Ни крв проверивме ..ништо.
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 10:58 #222178

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Не знам за долу како прават, овде се следат овулации 3 месеци, па после добиваш кломифен, пиеш 4 месеци па дури после крв и тоа се испитува, ако не е успешно сеуште.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 11:01 #222179

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Mama i mene doktorot pred da mi dade terapija dva ciklusi mi sledese ovulacija, ispituvav hormoni vo meguvreme i na tretiot pat mi dade klomifen.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 11:11 #222182

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Прв месец следиме овулација.Рече да видиме и наредниот како ке биде.Вели,може кај секоја жена да се појават еден до два циклуси годишно без овулација.Ке видиме како ке биде наредиот месец.Се надевам на добри резултати.
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 11:22 #222184

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Adelle wrote:
Знае некој кој се референтните вредности за пролактин во Македонија?

Да си одговорам сама, сега најдов на интернет една тема од стариот форум

ОВДЕ пишува кои се референтните вредности за пролактинот и наведено е дека на 3 ден треба да се 2.8 - 25.0 ng/ml што е слично со моите податоци. Многу ме интересира зошто Бренда има други референтни вредности?? Знае некоја?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 20 Ное 2012 12:20 #222191

 • Brenda
 • Brenda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Adelle wrote:
Знае некој кој се референтните вредности за пролактин во Македонија?

Да си одговорам сама, сега најдов на интернет една тема од стариот форум

ОВДЕ пишува кои се референтните вредности за пролактинот и наведено е дека на 3 ден треба да се 2.8 - 25.0 ng/ml што е слично со моите податоци. Многу ме интересира зошто Бренда има други референтни вредности?? Знае некоја?
Vecer ke ti gi kazam kako se moite vrednosti pisani na listata.Mislam deka postojat dva nacini za odreduvanje na ref vrednost.Kaj mene e spored drugiot nacin.Taka da nema mesto za panika.pozz


Adelle kaj mene referntnite vrednosti se izrazeni vo MU/L.Primer na tret den od ciklus dozvoleno e od 95-583 mu/l a kaj mene bese 922.Ovie se praveni vo bolnicata vo Bitola.Znam deka koristat i drugi ref vrednosti kako sto e kaj tebe.Pozz
Последна промена: 21 Ное 2012 06:11 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи....zdr na site 27 Ное 2012 14:05 #223340

 • vivi
 • vivi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
zdravo na site jas sum nova i eve nesto za mene dve ipol god sum vo brak i nemozam da imam bebece dosega samo ednas sum bila na ginekolog kaj dr lazarevski vo sistina i on mi kaza deka matkata i jajnicite mi se dobri ama se uste cekame,i sega sakam da odam da napravam hsg da vidam so ke mi kazat ajde ve molam preporacaj te mi nekoj dobar ginekolog za toa .odnapred vi blagodaram :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt

Ре: Испитувања, прегледи....zdr na site 27 Ное 2012 16:29 #223368

 • Brenda
 • Brenda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Vivi a dali imas napraveno pap test i mikrobioloski brisevi,a isto i hormonski status na krvta.I nie so mm veke edna godina se obiduvame i ne ja bivase.Koga gi napraviv ispituvanjata bese se vo red osven prolaktinot koj mi e visoko i sprecuva da dojde do bremenost.
Последна промена: 01 Дек 2012 08:46 by Tessi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vivi

Ре: Испитувања, прегледи....zdr na site 28 Ное 2012 10:54 #223539

 • vivi
 • vivi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
imam napraveno pap test i opst ginekoloski pregled i se bese vo red nemase nikakov problem i sega zatoa sakam da napravam HSG za da vidam dali e sve vo red so kanalite samo nz kaj koj ginekolog da odam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 01 Дек 2012 07:27 #223979

 • Brenda
 • Brenda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Vivi napravisi i mikrobioloski i spituvanja,vkupno 4 brisevi treba da ti zemat vo slucaj da ne imas kandida ili klamidija.Pa potoa mozes da ispituvas proodnost na kanali.Za ginekolog rasprasaj se odi kaj nekoj podobar.Pozz
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vivi

Ре: Испитувања, прегледи.... 07 Дек 2012 12:51 #224970

 • vivi
 • vivi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
brenda aj te molam ti daj mi nekoj predlog za tie ispituvanja kaj koj ginekolog da idam?ti kaj bese?pozz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Испитувања, прегледи.... 07 Дек 2012 16:09 #224984

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
виви, за пап и микробилогија брисеви може да ти земе матичниот, потоа да си ги однесеш на клиника. Исто можеш во било која приватна гин ординација/клиника како Систина ремедика...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vivi

Ре: Испитувања, прегледи.... 12 Дек 2012 13:13 #225587

 • Brenda
 • Brenda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
Vivi jas sum od bt.Ama ete gledam deka veke Vasidora ti odgovorila,jas ne bev nesto aktivna denovive.I mislam deka sekoj ginekolog najprvo bi trebalo da ti gi predlozi pap testot i mikrobioloskite brisevi,hormonskiot status na krfta,pa posle niv proodnosta na kanalite.Pozz i se najdobro :cvet:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vivi
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.