Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Можно ли е да сум бремена

Ре: Можно ли е да сум бремена 27 Мај 2014 06:35 #250945

• mesecinka
  • mesecinka's Avatar
  • new born
  • Теми: 22
  • Thank you received: 3
Napravi pak test pa potoa pojdi na ginekolog :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 29 Мај 2014 08:03 #250971

• Enamena
  • Enamena's Avatar
  • new born
  • Теми: 4
Devojki a kolku vreme ve bolea gradite koga ostanavte bremeni? mene seuste me bolat eve veke 5 dena i sega neznam dali e za da dobijam ili se raboti za bremenost. Jas koga treba da dobijam be bolat nekolku dena i koga ke se smiri bolkata dobivam. Od sto sakam da zabremenam nesakam da se smiri ovaa bolka. ve molam nekoj od poiskusnite neka mi pomogne :roll:

Ре: Можно ли е да сум бремена 30 Мај 2014 05:44 #250993

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
  • Теми: 24
  • Thank you received: 1
Mene mi dojde menstruacijata,ama mn cudno se osekam,mi se vrti vo glava i mi se gadi,odvreme navreme mi doaggat nekoi cudni mirisi sto mi smetaaat,ama za zal ne sum bremena bidejki mesecnicata dojde.Site sakame da ostaneme bremeni Enamena,ama toa ne e do nas.Jas eve 8 meseci nemozam da ostanam bremena,a tolku mn sakam.Pozz

Ре: Можно ли е да сум бремена 31 Мај 2014 17:54 #251008

• New
  • New's Avatar
  • new born
  • Теми: 3
Здраво јас сум нова на форумот, би сакала да прашам дали е можно една недела пред да добијам да се појават симптомите треба на 06.06 да добијам но вчера осетив вртоглавици и умор, само брадавиците ме болат,инаку веќе три четири дена одам често во вц на секој саат прво мислев да не се работи за настинка но не е ,ако јадам за два три саата пак ми се пријадува за чудо не благо инаку веќе една година како се обидуваме се надевам во брзо дека ќе се израдувам
Последна промена: 31 Мај 2014 17:56 by New.

Ре: Можно ли е да сум бремена 01 Јун 2014 04:50 #251010

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
Mi dojde menstruacija i mi traese samo den ipol vtoriot den samo malce imav,nezz sto se slucuva mene mi trae 5 dena normalno,ovoj pat mi docnese 8 dena i eve sega dobiv i samo den ipol,kako e mozno toa,imam vrtoglavica,mn cudno se osekam.Ve molam za odgovor dokolku znae nekoj nesto :nokti:

Ре: Можно ли е да сум бремена 01 Јун 2014 04:53 #251011

• bubale23
  • bubale23's Avatar
  • toddler
  • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
  • Теми: 225
  • Thank you received: 60
Enamena wrote:
Здраво девојки,Денес се зачленив на форумов и ќе ми биде драго да се дружиме и комуницираме. Овие денови многу чудно се осеќам. Од понеделникот па навака почнаа дa ми излегуваат бубулици ( што во овој период и во пубертет сум немала) , во практика ми излегувале пред да добијам и после добиеното некој ден. Овој месец добив на 05 мај, сега сум на половина од циклусот , а ми излегуваат акни. Со мм имаме редовно незаштитени односи, од шестиот ден од кога ми заврши па се до ден денес,некогаш секој ден свршува во мене , некогаш на два дена,но во принцип редовно. Исто така имам зголемен апетит претежно навечер, а за мокрењето не го земам во предвид затоа што и кога не сме се обидувале за бебе сум мокрела по сто пати на ден :lol:. Сега се мислам дали е можно да сум останала бремена во првата недела после мензисот? Затоа што според некое правило би требало таа недела да не ми е плодна. Исто така имам нередовен циклус, некад ми касни по 5 дена, некад по 10, некад на време ми доаѓала, некад порано така да неможам да ги одредам плодните денови. Овој месец ми каснеше 5 дена.Ве замолувам некој да ми даде совет, некое лично искуство? Ви благодарам однапред.

I jas koga se obiduvavme da zabremenam mislev prvata nedela ne e plodna, i koga pobarav pomos od gin. i piev hormoni i odev na eho bas za taa nedela deka e plodna mi potencira . Vo vakvi vreminja koga mnogu se posakuva bremenost samiot organizam si dava simptomi kako da si bremena, jas po mene znam 2 godini samo testovi sekoj mesec pravev, i imav stomak ko 5ti mes. i se taka i se oblekuvav, pusto mnooogu sakav bebe. A koga pocnav so hormonite se opustiv, se olabaviv, i od prva fati. A za sinko, malata mi bese 1,5 god. i bas od prva fati, se e do umot. Na site koi posakuvate pozitivni testovi od srce vi posakuvam da gi vidite naskoro, uste denes! Sekogas razmisluvam zosto onie koi bukvalno kje se pobudalat od obiduvanje i pak ne ostanuvaat bremeni, a ima mnogu koi ni na kraj pamet ne sakat togas i pak ostanuvaat, duri i gi abortiraat.. nepravedno neli!?!?

Ре: Можно ли е да сум бремена 05 Јун 2014 08:02 #251048

• Enamena
  • Enamena's Avatar
  • new born
  • Теми: 4
Девојки, вчера околу 18 часот правев тест и излезе втора линија ама беше бледа , што значи дека тестот позитивен:srce: Правев муабет со сестра ми ( таа е гинеколог) ми рече дека се раб за рана бременост, така и си мислев затоа што го правев тестот 1 ден пред датата за добивање. На сите ви посакувам да ја доживеете оваа радост и да држите во раце најубави ангелчиња :inlove: :) Поздрав до сите :*

Ре: Можно ли е да сум бремена 10 Јун 2014 14:28 #251112

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
Mozeli da mi kazete kade raboti sestravi kako ginekolog i dali raboti so sini kartoni,jas nemam ginekolog seuste,a baram zensko da e.pozz

Ре: Можно ли е да сум бремена 25 Јун 2014 12:00 #251272

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
Zdravo pak jas,bev na ginekolog i mi prepisa utrogestan dva pati po 100ml vaginalno,nezz kolku e dobro ja pocnav da gi stavam odma duri mi bea i plodni denovi,pa sega se plasam da ne sum napravila greska,sto sum hi stavala vo plodnite denovi,dali toa ima vrska??Sega treba da dobijam na 1vi,se nadevam deka nema da dobijam.Glavata mn me boli,gradite mi se oteceni i toa mnogu i me bolat od strana,mene nikogas ne mi oteknuvaat pred da dobijam,prv pat vaka nesto osekam,mn sum nervozna,moznoli e toa da se simptomite za bremenost???Ve molam za odgovor falla :D

Ре: Можно ли е да сум бремена 25 Јун 2014 20:25 #251275

• Glasna*
  • Glasna*'s Avatar
  • new born
  • Теми: 98
  • Thank you received: 36
Pa kupi test,posle prvi i ke znaesh na shto si.Vaka od lovenje simptomi teshko moze nekoj so sigurnost da ti kaze dali si ili ne si,bidejki simptomite i za mesechniot ciklus i za bremenost skoro i da se isti.

Ре: Можно ли е да сум бремена 01 Фев 2015 15:47 #253572

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
Luge mi docni 4 dena nemam nikakva promena vo mene,ponekogas ke me zaboli stomakot i ke pomine,nekogas leviot nekogas desnioy jajnik i osekam kako ponekogas matkata da mi se sobira kako nekoe stiskanje po nekoja minuta ke pomine.Se prasuvam mozno li e da sum bremena dali imal nekoj vakvi znaci,dali mi dojde redot i na mene da se izraduvam se nadevam deka Gospod i mene ke me izraduva ovoj mesec,kolku samo edvaj cekam da gi vidam tie dve crticki ama se plasam da go napravam testot.pozz

Ре: Можно ли е да сум бремена 06 Фев 2015 16:59 #253616

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
:hello: konacno i jas so dobri vesti mi docnese 7 dena vcera napraviv test mi se pokazaa tie dve crveni liniii sto so netrepenie gi cekav,deneska ke idam na ginekolog nemate poim kolku sum srekna :D posakuvam site sto so netrpenie cekaat da ostanat bremeni da im se ispolni zelbata :srekno: :srekno: samo da vi kazam edno nesto jas inaku mozebi nekoi znaete nekoi ne godina ipol se obiduvav da ostanam bremena,se bese vo red i so mene i mazot mi ama ne se slucuija pozitivni rezultati,podovna se resivme da otideme vo kumanovo kaj eden covek mu ja kazavme situacijata mi rece legni legnav i mi ja izvadi zivatata od matkata,svedok bese i mazot mi so svoi oci vidovme rece deka toa e problemot i eve posle dva meseci ostanav bremena.Fallamu na boga sto ni se najde covekot gospod da mu dade sreka.Dokolku ima nekoj ist problem kako jas sto se e vo red so nego i partnerot neka pise da mu ga dadam brojot mozebi i vie ke imate sreka zdravje boze.Covekot nebara pari musliman e na nas nesakase da ni zeme ama nie go zamolivme da zeme zosto ni pomogna Gospod ni dade sreka sega eve ocekuvame bebence vecerva ke vidime dali e 100% ama stom testot pokazal dve crti mislam deka sum bremena inaku i porano pravev testovi ama ne se pojavuvaa tie dve crti.Znaci sekoj ako ima vakov problem za bremenost ve molam probajte si ja srekata kaj nego zosto znam kako e da cekas da ostanes bremena,a nemozes,za zosto nemozes se prasuvas sekoj den zosto,zosto koga se e vo red.POzdrav do site idni mamicki so sreka :strkz:
Следниве корисници изразија благодарност: bubale23

Ре: Можно ли е да сум бремена 17 Фев 2015 20:47 #253702

• strk
  • strk's Avatar
  • new born
  • Теми: 6
Devojki dali nekoja od vas piela istovremeno tableti dostinex i antibiotici?Ako ste piele kazete mi koi antibiotici odat vo kombinacija so DOSTINEX.Ve molam dajte mi odgovor sto pobrguuuuu.....FALAAA

Ре: Можно ли е да сум бремена 01 Мар 2015 05:51 #253767

• pipii
  • pipii's Avatar
  • new born
  • Теми: 45
  • Thank you received: 4
:hi5: pred tocno edna nedela jas i mm napravivme nesto neplanirano bas vo moite plodni denovi .sekogas koga ke imam plodni denovi imam vaginalen sekret no sega nemav .dali moze da ima vrska sekretot so oplodena jajce kletka ili nesto drugo moze da bide.
dve angelcina

Ре: Можно ли е да сум бремена 21 Апр 2015 20:18 #254099

• Pavlova
  • Pavlova's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Zdravo na site. Dobiv menstruacija na 19 mart. So decko mi imavme sex na 12 april i toj svrsi vo mene. Eve sea mi docni 3 dena i neznam dali e mozno da sum bremena. Ve molam za pomos.

Ре: Можно ли е да сум бремена 22 Апр 2015 13:59 #254101

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
  • Теми: 2921
  • Thank you received: 1735
Mnogu e mozno. Jajce kletkata e "ziva" i do 5 dena. Taka da ako ovulacijata nastanala okolu 7-8.04 (toa e nekade 19 den od ciklus) - togas ima sansa da se slucila bremenost.
Sekako ova e samo matematika t.e. verojatnost. Za posigurno napravi si test za 5-6 dena. Ako ne dobies do togas.

Ре: Можно ли е да сум бремена 05 Мај 2015 02:23 #254221

• pipii
  • pipii's Avatar
  • new born
  • Теми: 45
  • Thank you received: 4
Thatcher wrote:
Mnogu e mozno. Jajce kletkata e "ziva" i do 5 dena. Taka da ako ovulacijata nastanala okolu 7-8.04 (toa e nekade 19 den od ciklus) - togas ima sansa da se slucila bremenost.
Sekako ova e samo matematika t.e. verojatnost. Za posigurno napravi si test za 5-6 dena. Ako ne dobies do togas.
so napravi imas rezultati
dve angelcina

Ре: Можно ли е да сум бремена 05 Мај 2015 14:30 #254222

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
  • Теми: 2921
  • Thank you received: 1735
valjda Pavlova ja prasuvas :)

Најново на форумот

• No posts to display.