Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Можно ли е да сум бремена

Ре: Можно ли е да сум бремена 21 Јул 2013 15:17 #242412

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3167
  • Thank you received: 2405
I jas kje se slozam so Mona Lisa deka nema apsolutna zastita, odnosno 100% zastita ima samo ako apstiniras ;).
Neka si napravi test drugarka ti, a ako saka da bide najsigurna neka napravi test preku krv. Iako sansite da e bremena se minimalni, sepak ne e isklucena taa verojatnost.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 22 Јул 2013 05:19 #242420

• orhideja
  • orhideja's Avatar
  • new born
  • Теми: 161
  • Thank you received: 40
Vakva e rabotata, za kondom se raboti koj posle zabelezale deka puknal, ama sreka ne imalo ejakulacija. Vcera ne kupila test, deka nedela, zatvorena bila aptekata, a denes kupila ama ja prpustila utrinskata urina. Jas ja sovetuvav da poceka do utre za da go napravi so utrinska urina. Mislam deka taka e najsigurno neli? Inaku kako sto presmetala od ovulacijata ima pominato 17 dena. Taa vo momentot e nevrabotena, na soprugot mu e nesigurna raboata, a veke imaat dve decinja. A seto ova go pisuvam i se konsultiram so vas bidejci jas go svativ premnogu licno. Sto ako nekogas i mene mi se sluci istoto. Jas se gordeam deka sum sovesna majka koja vodi griza za semjstvoto, koja se zastituva od nesakana bremenost zatoa sto ednostavno ne e vozmozno so ovie uslovi da se odgleda dostoinstveno uste edno dete. Ne deka ako mi se sluci neplanirana bremenost nema da go rodam i nema da go sakam i nema da se boram za da imaat se sto im treba vo zivotot, ama ako niedna zastita ne e 100% sigurna togas znaci nie nemame kontrola nad nasite zivoti, a toa me razgnevuva zatoa sto sakam da veruvam deka mozam mnogu raboti da gi kontroliram pred se dali ce imam uste edno dete ili ne.
Последна промена: 22 Јул 2013 05:20 by orhideja.

Ре: Можно ли е да сум бремена 23 Јул 2013 05:12 #242445

• orhideja
  • orhideja's Avatar
  • new born
  • Теми: 161
  • Thank you received: 40
Testot na drugarka mi i e negativen, sepak mala bila sansata da zabremeni. Ama od ova si izvlekov i jas pouka. Nisto ne prepustam na slucajnost. Ako sakam 100%, ako treba i ce apstiniram :aham:

Simptomi na bremenost 02 Сеп 2013 05:10 #243399

• bellaa
  • bellaa's Avatar
  • new born
  • Теми: 2
Zdravo, jas ovde sum nova :) i se nadevam deka odsega natamu dobro ke se druzime.
Ako veke ima otvorena vakva tema slobodno prefrlete go posto8 i ne mi zameruvajte sto sum latinicar zosto pisuvam od telefon.
Jas sum vo ocekuvanje na bremenost i nisto drugo ne cuvstvuvam osven otecenost i bolka vo gradite. Koga vie za prv pat gi osetivte simptomite na bremenost, na primer koga pocnuvaat macninite?

Ре: Simptomi na bremenost 02 Сеп 2013 05:19 #243401

• Mama*D*
  • Mama*D*'s Avatar
  • junior
  • ex.DijanaP
  • Теми: 607
  • Thank you received: 93
Најпрво добредојде bellaa :hello:
Еве ти таква тема, каде би можела да прочиташ нешто повеќе www.roditeliideca.com.mk/forum?func=view&catid=48&id=111250

Инаку, симптомите доаѓаат дури после 5/6 недела, кај некого дури и после 7/8 кога почнува да чука срценцето.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
Следниве корисници изразија благодарност: bellaa

Ре: kako i koga doznavte deka st trudnicki 04 Сеп 2013 03:02 #243492

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
  • Теми: 41
  • Thank you received: 2
Menstruacijata mi docni povekje od dve nedeli nedeli. Obicno dobivam na 33 den, no moze i da docni ama nekolku dena. Do sega pravev dva testa za bremenost, edniot go pravev mnogu rano, den dva pred terminot za dobivanje, a drugiot go pravev edna nedela otako mi docneshe. Sto mislite dali e mozno da sum bremena, iako testovite mi bea negativni? :( Jas se plasham da ne imam nekoj drug problem. Treba da odam na ginekolog, ama vikam aj moze denes kje mi dojde i taka. Please vashe mislenje :)

Ре: Можно ли е да сум бремена 04 Сеп 2013 03:54 #243495

• Molly
  • Molly's Avatar
  • senior
  • Теми: 2294
  • Thank you received: 1512
Анета ако си била на одмор некаде може да ти доцни и од промена на клима или пак ако си во некој стресен период. Зошто да бидеш во неизвесност- отиди направи тест преку крв, па ако не е позитивен правац на гинеколог.

Ре: Можно ли е да сум бремена 04 Сеп 2013 07:29 #243506

• Aneta
  • Aneta's Avatar
  • new born
  • Среќна Мамичка!
  • Теми: 41
  • Thank you received: 2
Закажав на гинеколог, па ќе видиме што ќе каже...

Да, Molly бев на одмор баш кога требаше да добијам... ;)
Последна промена: 04 Сеп 2013 07:35 by Cinnamon. Причина: posledovatelni poraki

Ре: Можно ли е да сум бремена 13 Сеп 2013 16:23 #243865

• meli
  • meli's Avatar
  • new born
Posleden ciklus mi bese na 14 avg,obicno dobivam na 28 dena,vcera pravev test izleze pozitiven so pobleda vtora linija.Se plasam dali e toa.toa. bidejki vo mart imav spontan vo rana bremenost.imate li nekoe mislenje,Fala,pozdrav

Ре: Можно ли е да сум бремена 13 Сеп 2013 16:47 #243866

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3167
  • Thank you received: 2405
Доколку има втора линија, тогаш значи бременост, без оглед на тоа дека е бледа. За секој случај направи тест и преку крв, така ќе бидеш сигурна. :cvet:

Ре: Можно ли е да сум бремена 13 Сеп 2013 17:07 #243868

• meli
  • meli's Avatar
  • new born
Si zemav uste Eden test za utre nautro,se javiv na ginekologija mi rekoa deka e rano da pocekam 2 nedeli ,pa da odam tamu,mene Mesto ne me faka,a sega merev temperatura,37 mi e..inaku sum dijabeticar,pa zatoa I me faka panika kako ke se odviva se

Ре: Можно ли е да сум бремена 16 Сеп 2013 04:59 #243930

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7934
  • Thank you received: 5653
jas ne bi se bazirala na taa bazalna temperatura. posigurno e da si otides na lekar i da vidis. a zosto se plasis od dijabetesot? poznavam mnogu zeni koi rodile i pokraj takvata sostojba. sekako tie bremenosti si imaat pocesti i poinakvi kontroli, no so uredno vodenje na bremenosta se ke pomine vo najdobar red.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Ре: Можно ли е да сум бремена 06 Мар 2014 06:53 #249079

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
  • Теми: 24
  • Thank you received: 1
здраво на сите сакам да споделам несто со вас,требаше да добијам на 3 ти март,но сеуште немам добиено од 1 март имам болки во стомакот како да ке добијам,мислев дека ке ми дојде ,но сеуште немам добиено,малце ми се гади,главата ме боли,направив тест на 3 март бесе негативен ,можноли е да сум бремена???Викам да поцекам усте некој дан па да одам на гинеколог,зосто никогас ми нема доцнето меструацијата,ако мозе за одговор.поздрав

Ре: Можно ли е да сум бремена 06 Мар 2014 08:16 #249082

• winnie the pooh
  • winnie the pooh's Avatar
  • toddler
  • Теми: 305
  • Thank you received: 63
:hello: i dobredojde, mene testovite mi pokazuvale bremenost i na samiot den koga trebalo da dobijam, mislam deka treba da napravis i denes pak test i ke vidis, ako vikendov ne dobies pojdi na ginekolog vo ponedelnik da vidis sto e rabotata. vo sekoj slucaj ti posakuvam :srekno:

Ре: Можно ли е да сум бремена 06 Мар 2014 10:22 #249085

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
Не би сакала пак да земам тест и да биде негативен,ке чекам уштњ викњндов да помине па ке појдам на гинеколог,во секој случај ти благодарам.Се надевам дека ке добијам добри вести :unsure:

:) 12 Мај 2014 04:05 #250683

• Mece
  • Mece's Avatar
  • new born
  • Теми: 4
Zdravo devojki :ehej: nova sum ovde pak sakav da ve prasam nes ako moze da mi pomognete. Denes trebase da dobiam no seuste nisto. Mnogu me bolat gradite a i stomakot kako da dobijam.Ponekogas kako da mi se gadi. :crknav: Sakav da znam dali mozam denes da napravam test za bremenost ili uste e rano a so partenor mn sakame da imame bebe :). Fala vi odnapred :cmok:

Ре: Можно ли е да сум бремена 13 Мај 2014 06:14 #250721

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7934
  • Thank you received: 5653
Pravi test :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Следниве корисници изразија благодарност: Mece

Ре: Можно ли е да сум бремена 20 Мај 2014 05:17 #250840

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
Mozno li e vo pocetokot na bremenosta da se ima bolki vo stomakot,kako pred menstruacija,da se osekas podueno,odvreme navreme da osekas gadenje,bez povrakanje,gradite samo malce me bolat i imam glavobolka,treba da dobijam sega na 22-ri,dali e mozno da sum bremena ili toa e taka pred menstruacija.Ve molam za odgovor .Blagodaram

Ре: Можно ли е да сум бремена 20 Мај 2014 07:50 #250842

• Mece
  • Mece's Avatar
  • new born
И јас ги имав истите симтони како тебе но еве ме сега си 4екам бебенце :cucla:. јас правев првиот ден тест одкако ми доцнеше и ми покажа дека тестот е позативен :jeee:

Ре: Можно ли е да сум бремена 21 Мај 2014 08:56 #250856

• Enamena
  • Enamena's Avatar
  • new born
Здраво девојки,Денес се зачленив на форумов и ќе ми биде драго да се дружиме и комуницираме. Овие денови многу чудно се осеќам. Од понеделникот па навака почнаа дa ми излегуваат бубулици ( што во овој период и во пубертет сум немала) , во практика ми излегувале пред да добијам и после добиеното некој ден. Овој месец добив на 05 мај, сега сум на половина од циклусот , а ми излегуваат акни. Со мм имаме редовно незаштитени односи, од шестиот ден од кога ми заврши па се до ден денес,некогаш секој ден свршува во мене , некогаш на два дена,но во принцип редовно. Исто така имам зголемен апетит претежно навечер, а за мокрењето не го земам во предвид затоа што и кога не сме се обидувале за бебе сум мокрела по сто пати на ден :lol:. Сега се мислам дали е можно да сум останала бремена во првата недела после мензисот? Затоа што според некое правило би требало таа недела да не ми е плодна. Исто така имам нередовен циклус, некад ми касни по 5 дена, некад по 10, некад на време ми доаѓала, некад порано така да неможам да ги одредам плодните денови. Овој месец ми каснеше 5 дена.Ве замолувам некој да ми даде совет, некое лично искуство? Ви благодарам однапред.

Ре: Можно ли е да сум бремена 21 Мај 2014 12:27 #250858

• Fairy
  • Fairy's Avatar
  • Супер модератор
  • ex MonaLisa
  • Теми: 2188
  • Thank you received: 822
Enamena wrote:
Сега се мислам дали е можно да сум останала бремена во првата недела после мензисот? Затоа што според некое правило би требало таа недела да не ми е плодна.

Sekoe pravilo ima i isklucok ponekogas :) Jas ostanav bremena tri dena posle ciklus, spored moite presmetki, a ova go znam bidejki posle toa mm ne bese tuka. Znaci nemalo sansa da sum ostanala bremena pokasno bidejki nemavme ni odnosi, ma da oploduvanjeto moze se slucilo nekoj den pokasno, kako i da e bese prava nedela posle ciklus.
Ne veruvam deka sum zabremenila pred ciklus bidejki, ciklusot mi bil redoven sekogas, no i obemen isto taka. Znaci kolku sto znam ako ima krvarenje vo rana bremenost, sto moze da se poistoveti so ciklus ponekogas, ne e vo tolkava mera kako normalen ciklus.
Se nadevam deka ke imas pozitiven test naskoro :srekno:

Ре: Можно ли е да сум бремена 24 Мај 2014 18:32 #250912

• Enamena
  • Enamena's Avatar
  • new born
Bubulicite pocnaa da se gubat ama od denes mn me bolat gradive, me pecka stomakot i imam grcevi. za pms e rano nacesto imam 1 ned prred da dobiam.

Ре: Можно ли е да сум бремена 25 Мај 2014 02:43 #250913

• tanja pp
  • tanja pp's Avatar
  • new born
  • Теми: 14
Еве еден мој пример со истите овие симтоми што ги кажѕвате.Значи првиот месец кога со сопругот имавме незаштитени односи,10 дена пред циклусот ми се појавија симтоми кои беа мнооогу слични на бременост,болка во стомак како грчеви, болни гради, малаксаност,речиси бев сигурна дека се работи за бременост и пред да дојде времето за месечниот циклус.Појдов на гинеколог,се беше чисто,бременост не постоеше,ме упати да проверам крв и мокрача и на резултатите испаднаа високи леукоцити и голема настинка на бешиката,така да има состојби во кои симтомите се многу слични на бременост,и многу игра улога потсвеста, нели кога имаме незаштитени односи , и на било кои промени веруваме дека се работи за бременост.Сега кога сум бремена(6недела) имам исти симтоми и како кога бев настината, болка кај долниот дел од стомакот, мозолчиња,малаксаност. ;)

Ре: Можно ли е да сум бремена 27 Мај 2014 05:18 #250939

• meca
  • meca's Avatar
  • new born
Luge trebase da dobijam na 22-ri seuste nemam dobieno,pravev test na 24-ti mi pokaza negativen,imam vrtoglavica,ne povrakam.Mnogu su napnata zaradi toa sto testot mi pokaza negativen rezultat,a seuste nemam dobino.Sto da pravam,da pravam pak test ili??

Ре: Можно ли е да сум бремена 27 Мај 2014 06:34 #250944

• Cinnamon
  • Cinnamon's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 2988
  • Thank you received: 1373
Ako ti e misla pravi test, barem toa e lesno ;) Dokolku si bremena zavisi i koga si zabremenila. Doloklu ne pominalo dovolno vreme od zabremenuvanjeto do testot mozno e bide negativen.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3

Најново на форумот

• No posts to display.