Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Можно ли е да сум бремена

Ре: Можно ли е да сум бремена 26 Мај 2013 05:07 #239821

 • suzii
 • suzii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
:laugh: imene ova mi se slucuva prosto ne verovatno nemalo posiguren test za bremenost od samata majka zavcera napraviv 2 negativni testa a snosti 2 pozitivni so bledi crticki se konsultirav so lekarot rece bledine bledi trudnicko si isto i apotekarkata
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 26 Мај 2013 05:12 #239822

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Suzii cestito bremenost i so lesno neka ti e. Ama jas ova prv pat slusam za olku rano otkrivanje bremenost. Sekoja cest na testot :ajde:
Последна промена: 26 Мај 2013 05:12 by orhideja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 26 Мај 2013 05:49 #239823

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Сузи колку време е од инсеминација поминато?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 26 Мај 2013 08:29 #239827

 • suzii
 • suzii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
:OK: denes e 10 den
self klear se vika testot i na nego pisubva samo po 5 den od zacnuvanjeto pokazuva 99 5 tocen ama jas za sekoj slucaj za 5 dena ke go povtoram iako veke sum sigurna dena sum trudnicka toa mi go potvrdi i apotekarkata i doktorot
i mi rece za eho po 10 dena pa idni mamicki ovaj test vo bitola e 250 den site koi se dvouite nemojte dolgo da cekate jas se sastisav od nervi konecno napravrtego ovoj test i na site vi posakuvam od dusa 2 crticki
Последна промена: 26 Мај 2013 09:18 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Царски рез 26 Мај 2013 16:53 #239839

 • RODILKA
 • RODILKA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
:strkm: Fala ti orhideja Za se sto mi kaza ednas ima me odnos koj ne pazevme znaciiiiii kako sto te svativ vozmozno e da se zabremeni pa ne daj Boze ke treba da ima cistenje bidejki e rabota nema da dozvolat doktorite da se nosi bebeto

:crknav: mislev e rano da se nosi bebeto nema da dozvolat
Последна промена: 27 Мај 2013 03:38 by Cinnamon. Причина: posledovatelni poraki
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 28 Мај 2013 13:56 #239930

 • Блабла
 • Блабла's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Здраво девојки
Јас сум нова на форумов, многу ми е потребно ваше мислење за проблемов кој го имам.
Ми доцни 11 дена, направив тест за бременост и на тестот 2-3 минути стоеше едната контролна цртичка.
Го фрлив тестот и не знам што ме натера по околу 10-15 минути да го погледнам пак.
Имаше што да видам, две цртички :neznam:
За да ја разрешам дилемата отидов на гинеколог, на ехо освен задебелен ендометриум не се гледаше ништо друго. Гинекологот ми кажа да почекам барем уште една недела, па да отидам повторно да ме прегледа. Јас не можев да издржам па направив испитување на крвта.
Оние кои го поминале истото знаат дека вредностите од <1,0 до <5,3 значат дека нема бременост.
Мојот резултат беше <1,0 да беше вредноста малку поголема ќе се сомневав дека сум бремена, но вака? :neznam:
Во четврток ќе отидам повторно на гинеколог но до тогаш сакам да прочитам ваше мислење.
Колку можам да му верувам на тестот за бременост а колку на резултатите од крвта?
Некој со слично искуство?
Се прашувам 11 дена дали е доволно време за преку крвта да се утврди бременоста?
И ако ендометриумот ми е задебелен, а не сум бремена од што може да биде задебелен?
Ви благодарам многу и искрено се надевам дека се ќе се заврши како што треба.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 04 Јун 2013 10:52 #240401

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Епа што да кажам. Знам дека ќе ме искарате ама тоа е. Денес требаше да добијам, ама баш во најплодните денови на мм му избегаа војничињата и ги имам истите симптоми како да ќе добијам секој момент, плус и ми се гади а вештерката ја нема уште.... Е сега многу е рано. Хрситијан само што направи 1 годинка. Ама тоа е :nokti: . Сега ќе почекам уште 2-3 дена и ако не добијам ќе правам тест. Стискајте палци да добијам :vesterce: :nokti:

едит: заборавив да пишам дека веќе 4-5 дена градиве ке ми пукнат од болка посебно делот кај раката од страна :tazna:
Последна промена: 04 Јун 2013 11:01 by Roze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 07 Јун 2013 05:22 #240813

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Epa vaka. Jas denes se testirav na treti den od docnenje i negativen e. Inaku me boli kako za dobivanje i pogolem del od denot levata strana kaj jajnikot, ama daleku e toa od jaka bolka. Slicno na togas koga bev bremena. Isto taka imav tapa bolka od lelavat strana. Drugo e sto me bolat gradite i imam metalen vkus vo usta i bolki vo krstot ama i tie ne se jaki. E sega so goled na toa sto e negativen testot me maci na ne e ektopicna bremenost????!!! Sto mislite vie. Ke pocekam uste nekoj den pa ke odam na leakr za da vidime sto e rabotava :mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 07 Јун 2013 05:48 #240820

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
i ako si :trudna: ne e strasno , ke ti bide potesko dur gi porasnes kako bliznacinja ama posle ke uzivas :srekno:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Можно ли е да сум бремена 07 Јун 2013 05:50 #240822

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Зошто ектопична? Немаш индикации за тоа. Ако си бремена едноставно хормонот не го достигнал потребното ниво за да го регистрира тестот. Мене два теста ми беа негативни, тек третиот кога веќе убаво ми доцнеше излезе позитивен и стоеше 'More than 3 weeks pregnant'.
Кај ектопичните хормонот си расте со ист интензитет.

Ајде само за убаво, се надевам дека ќе испадне како што си посакуваш :srekno:
Последна промена: 07 Јун 2013 05:50 by Cize.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Можно ли е да сум бремена 07 Јун 2013 05:56 #240825

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Cize, a posle kolku dena tretiot ti bese poz? Mene za Hristijan posle dva dena docnenje epten jak pozitiven pokaza. Zatoa sega se mislam da ne e ektopicna zosto me boli od ednata strana samo. Ajde za nekoj den ke vidime lekarot ke kaze :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 07 Јун 2013 05:59 #240826

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Destina dena posle docnenje tek mi bese pozitiven.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Можно ли е да сум бремена 30 Јун 2013 14:34 #241793

 • razocarana
 • razocarana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
nova sum na sajtov pa bi sakala da se iskonsultiram so nekoj po iskusen....skoro pred sekoj ciklus imam simpomin za bremenost ama nisto :( ovoj pat mi kasnese 5 dena i mi dojde neznam sto da pravam dali emozna menstuacija za vreme na bremenost ili nisto od seto toa.? ve molam za sovet :strkz: :strkz: :strkm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Едно дете-предност или не? 30 Јун 2013 19:50 #241796

 • ana-diki
 • ana-diki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
jas sum nova na forumot i bi sakala da kazam deka sakam 2 dete, moeto soncence e 18 meseci, ama mm ne popusta ne sakal 2 dete, a i drugo mi e muabetot mi kasni 4 dena strav mi e da pravam test :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 01 Јул 2013 04:10 #241803

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Napravi si test prvo, a da ima slucai kade zenite imaat menstruacija i vo tekot na bremenosta
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 01 Јул 2013 07:44 #241810

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Aj edno prasanje nesto mi se uvrtelo vo glava da ne sum bremena , uste dojam , nemam voopsto bobieno do sega , da ne mi izleze stomakot dodeka se osvestam, a ne sum so namera za 3 dete.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 03 Јул 2013 03:14 #241852

 • vikivip
 • vikivip's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
:hello: na site jas ve citam redovno no ete sega se zacleniv...sakam da prasam dali nekoj ima vakvo iskustvo,posledna mn mi bese na 9 juni sega treba da dobijam na 4 ili 5 juli, imam redovna mn na sekoj 28 29 den, no pred nekolku dena imav bolki vo dolniot del na stomahot onaka kako nekoe steganje ke me drzi nekoi 2 do 3 minutki i pominuva,zgolemen apetit i cesto mokrenje osobeno na vecer,i na momenti imam jaki glavobolki...a voedno se obiduvame eve 2 maseci za 2 detence,so prvoto dete vakvi simptomi i nemav,se do 2 mesec dobivav mn pa taka vo 3 mesec otkriv deka sum bremena koga mi prestana menzisot.....pozz do site i vi posakuvam site sto sakate da stanete mamicki.... :strkz: :strkm:razocarana wrote:
nova sum na sajtov pa bi sakala da se iskonsultiram so nekoj po iskusen....skoro pred sekoj ciklus imam simpomin za bremenost ama nisto :( ovoj pat mi kasnese 5 dena i mi dojde neznam sto da pravam dali emozna menstuacija za vreme na bremenost ili nisto od seto toa.? ve molam za sovet :strkz: :strkz: :strkm:
:da: mila jas so prvoto detence prvite 2 meseci dobivav i vo 3 mesec mi prestana na celo i taka otkriv deka sum bremena....no sepak se razlikuva od predhodnite menzisi poslabo e krvarenjeto,ne e taka obilno kako vobicaeno..... :ehej:
Последна промена: 03 Јул 2013 18:05 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 04 Јул 2013 08:23 #241902

 • katuska
 • katuska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
zdravo devojki jas sum nova sakam da ve prasam so m se obiduvame za bebce pred 3 ili 4 dena prv pat mi se slucuva da mi izlezat pupkite od gradite i imam mala bolka vo gradite i vo dolniot del od stomakot kaj jajnicite osekam poduenost. Skoro sekogas imam bolka vo gradite nekolku dena pred menstruacija a sega imam uste skoro dve nedeli do menstruacija dali na nekoja ova i se ima sluceno?????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 05 Јул 2013 04:01 #241940

 • vikivip
 • vikivip's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
:sonce: ajde zenski nema li nekoj so pozitiven test da go srsi ledot da go razbie malerot... :hug: :prolet: :hello:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 07 Јул 2013 07:54 #241969

 • ana-diki
 • ana-diki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
eve jas da se prijavam posle 10 dena kasnenje na ciklusot i 2 negativni testa, denes dobiv menstruacija poz i so sreka na drugite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 14 Јул 2013 13:22 #242180

 • baby12
 • baby12's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Na Gospod se nadevam
 • Теми: 35
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
:hello: Здраво на сите :).Ке ве молам за ваше мислење или искуство.Овој месец правев проверка на каналите.Излезе ок резултатот со што едниот канал тогаш ми го исчистија.Менструација обично ми идеше од 31 до 34,5 послесниве неколку месеци 33 ден.Но овој месец после ХСГ то мене на 26 ти ден ми потече кафенко.Си виксм порано овој месец зар ке дојде.Но три денс се такњ ке потече ке престане.Му се јавив на гинекологот ми вика направи си тест.Иако мислам оти е рано да покаже на дваесетидевети ден денес направив и е негативен,а мене веке четири дена така ми се цедурка темен секрет како за пред идење но нема свежа крв.И да секогаш ме болат градите како пмс а сега ништо. Искуство или мислење?
Bog go sozdade čovekot spored Svojot obraz.A vie plodete se i mnozete se napolnete ja zemjata i podlozete ja pod sebe.(bitie 9:6–7)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 15 Јул 2013 02:11 #242202

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Baby - odgovorot na ovaa tema sekogas e eden - pocekaj da ti docni i napravi test!

:srekno:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: baby12

Ре: Можно ли е да сум бремена 15 Јул 2013 02:16 #242203

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Од ова што кажуваш човек би рекол,штом имаш исцедок а досега си го немала, можно е такво нешто. Но за да не се создава лажна надеж...почекај барем 1 ден да ти задоцни и тогаш направи тест.
12 е сепак ран период, може и има нешто,но не покажало.

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: baby12

Ре: Можно ли е да сум бремена 21 Јул 2013 04:59 #242405

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Kolkavi se sansite za zabremenuvanje ako odnosot bil za vreme na ovulacija ama so zastita. Na drugarka mi i kasni veke 4 dena, inaku i e redovna i pred edna nedela vikase imala nesto temno kafeno na dolniot ves samo edna tocka. Ne saka da bide bremena. Jas ja ubeduvam deka ne e bremena, mislam sansite se nikakvi ama sto znam ova mnogu me zamisli. I rekov utre nautro da napravi test i ja ubeduvam deka ce izleze negativen. Pa zar i davam lazna nadez. Zar e mozno i takvo nesto da se sluci, ima nekoj isustvo so vakvo zabremenuvanje?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена 21 Јул 2013 07:52 #242408

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Orhideja za kakva zastita se raboti, dali znaes? Isto taka treba da znae deka ni edna zastita ne nudi 100 % sigurnost, kaj site postoi odreden mal procent moznost da se zabremeni,koj najcesto go prepisuvaat na odredeni anomalii sto moze da se javat pri upotrebata na istite.
Najdobro e da napravi test. Se nadevam ke ispadne se OK za nea.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.