Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Можно ли е да сум бремена

Можно ли е да сум бремена? 29 Дек 2009 20:36 #7960

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Не јас :P

Темава ја отварам за сите членки кои ги заборавиле лекциите по биологија или побегнале од час баш тој ден кога се учело како се прават бебиња па се дружат со тестовите за бременост од третиот ден после односот.

Делот со сексот ни е познат, па одиме понатаму.
Во моментот на ејакулација сперматозоидите се движат со брзина од 50-60 км/час и за кратко време го поминуваат цервиксот и преку матката пливаат накај јајоводите каде треба да се "сретнат" со јајната ќелија и да ја оплодат. Во просек поминуваат околу 20 см за еден час па може да се претпостави дека за многу кратко време, за 2-3 часа се наоѓаат пред јајната ќелија и се натпреваруваат кој прв ќе ја боцне :laugh: . Оплодената јајна ќелија патува 4-6 дена од јајоводот до матката и уште 3-4 дена бара погодно место за имплантација во неа.
Хормонот на бременоста бетаХцг почнува да се произведува во моментот на фертилизацијата, но во количини кои се сеуште немерливи преку крв и со домашен тест на урина.
Минимум 7-10 дена после односот е најкраткиот период во кој во крвта се детектира овој хормон, секој резултат кој е поголем од 5 ИУ укажува на бременост. Поосетливите тестови од аптека покажуваат од 20 иу па нагоре.

* Три дена после однос ниту еден тест нема да покаже бременост, невозможно е.
* Сперматозоидите надвор од телото на надворешна температура преживуваат најмногу неколку минути. Во телото на жената живеат: 1-2 часа во вагината, до 5 дена во матката и во јајоводите.
* Јајната ќелија живее 12-24 часа после исфрлувањето од фоликулот.
* Најмалку 7-10 дена треба да поминат од незаштитениот однос за да се покаже бременоста со тест од урина од аптека (и пак може да покаже лажно негативен резултат).
* Симптомите на бременост се индивудуални и многу често потполно исти како и симптомите за менструација, па според тоа не се сигурен показател за бременост.
* Секоја бременост кај една иста жена може да биде со потполно различни симптоми.
* Во предсемената течност има мал број на сперматозоиди, па затоа:
* Прекинатиот однос не е метод на контрацепција! Ако сакате да се заштитите од несакана бременост и од сексуално преносливи болести, користете кондоми!

За сите други прашања и дилеми кои не сум ги опфатила, слободно прашајте.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 30 Дек 2009 14:05 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Можно ли е да сум бремена? 29 Дек 2009 23:32 #8043

 • Simona`s mom
 • Simona`s mom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 184
 • Thank you received: 73
 • Карма: 3
Браво за текстот Кинки..
Инаку овулацијата(ослободувањето на јајната клетка од фоликулот),просечно се случува на 14 ден од 28-дневен циклус,меѓутоа може да се случи било кога од 10-тиот до 19 ден од циклусот,и многу многу ретко и надор од овој термин.Тоа го прави потпирањето на плодни и неплодни денови да не е 100% сигурна метода на контрацепција.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Телото за време на бременоста - појава на стрии 14 Сеп 2010 15:11 #51779

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
Posledno imav ciklus od 25 - 30 avgust. okolu 5 septemvri zabelezav deka cuvstvuvam bolka i zgolemeni i tvrdi gradi. potoa cesto odenje vo wc, i mi se zgolemi apetitot. vednas sledniot den napraviv test, megutoa izleze negativen. si pomisliv deka e rano i pocekav uste edna nedela i vo taa nedela gi imav istite simptomi i mi se pojavi uste nekoja tapa bolka vo dolniot del na stomakot, kako pred ciklus, no ne tolku jaka. denes napraviv povtorno test i povtorno negativen, a simptomite se povtorno istite.

sto mislite za mojot problem dali e rano ili?
Sledniot ciklus treba da go dobijam po pravilo okolu 20,21 septemvri, bidejki dosega imam mnogu redovni ciklusi.
Последна промена: 15 Сеп 2010 02:08 by Big Sister. Причина: да не се користат само големи букви
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Телото за време на бременоста - појава на стрии 14 Сеп 2010 17:51 #51838

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
beluvce normalno deka testovite se negativni zosto mnogu rano si gi napravila,jas testot go napraviv koga mi docnese dva dena a gi imav istite simtomi sto gi kazuvas...napravi test posle 21 septemvri i se nadevam deka ovoj pat ke vidis 2 crticki...poz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Можно ли е да сум бремена? 15 Сеп 2010 12:16 #52082

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Белувче рано ти е направен тестот, треба прво да ти дојде терминот за добивање па дури потоа да го направиш тестот, но и тогаш може да биде негативен па да не се разочаруваш. Најсигурно е да си провериш преку крв. Се надевам ќе си видиш тоа што сакаш.

Најчесто симптомите за добивање и симптомите за бременост се исти со таа разлика што или ќе добиеш или не. Само психата работи 300 на саат во тие неизвесни денови :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Можно ли е да сум бремена? 15 Сеп 2010 18:26 #52240

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
fala za odgovorite
abe ne se razocaruvam jas. vo brak sum edna godina i so soprugot dosega ne sme se obiduvale da ostanam bremena si velime ajde uste malku sami da prostame..ako ispadni da sum bremena ne bi bilo loso bi bilo super iznenaduvanje.
jas slucajno okolu 5 septemvri ke izleguvav i zabelezav kako me bolat gradite a pred edna nedela mi zavrsi menstruacijata.imam 26 god a dobiv na 12 god prvpat i gradi stalno me bolele 3-4 dena pred da dobijam.a i zabelezav deka ne pijam mnogu tecnosti a obavezno kaj 3-4 saat se razbuduvam za da odam vo WC, mnogu sum nervozna na skoro se...ama ke vidime so ke bidi
poz do site
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 13:53 #52351

 • CACULE
 • CACULE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Beluvce pocekaj do 23 i togas testot ke dade poverodostojni rezultati premnogu rano si gi pravela testovite ti posakuvam da si bremena i toa od prva ako se fati ti si srekna kocka :)
Mene mi kasni 3 dena i ne sum pravela test bidejki bev na odmor minatiot mesec i od promeni na klima moze od toa da docni.
Simtomi slicni kako za pred dobivanje bolku vo dolniot del od stomakot mislam sekoj moment ke dobijam,malku me bolat gradite dosta podolgo od voobicaeno,nekolku pati pocuvstvuvav skokotkanje vo stomakot ako moze taka da se kaze ,potajno i jas se nadevam deka ke se sozdade nov zivot vo mojata utroba :srce:
Последна промена: 16 Сеп 2010 13:55 by CACULE.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 14:34 #52376

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
cacule ti posakuvam i ti da ni izraduvas....jas za mojot slucaj si pomisliv da e e ovulacija posto gradite me bole 10 den od den na menstruacija, megutoa do sega nikogas za vreme na ovulacija ne me bolele gradi to mi bese cudno...no ke vidime ako ne ovaj mesec mozebi drugiot...jas sum nov clen na forumov i mi se dopag bas imas moznost da si pravis zenski muabeti
golem poz
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 14:51 #52389

 • CACULE
 • CACULE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Daj boze da si se raduvame site sto sakame da si vidime = i jas se soglasuvam so tebe forumov e ekstra za druzba so zeni i mozes da se informiras za se sto te interesira
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 15:01 #52395

 • Ackova
 • Ackova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • идна мамичка
 • Теми: 182
 • Thank you received: 30
 • Карма: 4
се надевам дека и двете ке ги видите =, тоа е нешто феноменално. Само немој пред време да си правите тестови многу влијаат на психа. Мене градите не да ме болеа,исто и стомак, дури си купив улоски си ставив за да не ме извалка на работа, кога ниста ја нема вештерката. Правев тест откако ми каснеше и =. Нема разлика мегу симптомите за добиванје и бременост, сепак е индивидуално, а за лошењето се појавува малку покасно, барем кај мене

Со среќа:OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 15:45 #52413

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
Hi Ackova
da vo pravo si za predvreme praven test ja napraviv do sega ovie posledni 10 dena dva testa i dvata negativni...minatiot mesec imav dobieno na 25 do 30 avgust sega ovoj mesec cekam kaj 21, 22 avgust...pa ke pocekam ke napravam test kaj 25 nekade...ako bidam bremena ke bide super iznenaduvanje za mene i mazot mi bvidejki ke dojdi neocekuvano ama ubavo :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 17:24 #52446

 • CACULE
 • CACULE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Ackova isto i jas tri dena sum so uloska i nema nisto da se nadevam deka vesterkava nema da dojde ovj mesec :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 17:35 #52449

 • Ackova
 • Ackova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • идна мамичка
 • Теми: 182
 • Thank you received: 30
 • Карма: 4
ај дај боже да видиш =, па да видиш што е радост, јас бев целата избезумена, и со викав не е можно тестот е грешен. А и претходно кога беше негативен пак се надевав дека е грешен. но тој секогаш си бил во право
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 18:15 #52459

 • CACULE
 • CACULE's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Se soglasuvam tocni se testovite.Pred nekolku meseci nesto mi se poremeti ciklusot a toa mi se sluci prv pat i pomisliv deka e bremenost i napraviv 2 testa i dvata negativni i posle 10 dena dobiv. Zatoa sega cekam barem 1 nedela da pomine za da napravam test. I jas bi bila presrekna da gi zdogledam tie = crtki.
Последна промена: 16 Сеп 2010 18:15 by CACULE.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 18:19 #52461

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
Ovoj mesec za prv pat piev klomifen, doktorkata vide zreli folikuli, ocekuvam da ne dobijam na 25ti :) No veke nekolku dena cuvstvuvam slaba bolka abdomenalno, nakratko kako nekoj so noz da me zasekuva i pominuva. Imae li nekakvo isklustvo so nekakva bolka pred da ste potvrdile bremenost? Obicno na denot na dobivanje dobivam bolki, a pred dobivanje samo natecenost, no sega neznam da odredam, nesto poinaku od drug pat e! Sto predlagate??? Mozno li e da sum bremena??? :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 18:47 #52481

 • Ackova
 • Ackova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • идна мамичка
 • Теми: 182
 • Thank you received: 30
 • Карма: 4
бубале23, јас пред да останам бремена пие два месеци кломифен со комбинација на глукофаз заради покацен инсулин. првиот месец тоцно на време ми дојде, и вториот пак на време ми поцнаа симптоми, болки во стомак, главата ме болесе, градите ме болеа на допир, и се си мислев дека ке ми дојде. но ми каснесе 3 дена и правев тест и оп =. но симптомите исти мислиш секој момент ќе ми дојде и само во вц трчам за да не ми дошло и со олеснување излегував.
Ништо неможеш со точност, докторот вика помеѓу симптомите за мензис и бременост нема некоја разлика
само напред :OK: па да се радуваш и ти :aleluja:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 19:54 #52504

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
i jas imam slusnato deka nekoi simptomi kako tapi bolki vo stomakot i tvrdi, zgolemeni i bolni gradi koi sto gi imame pred dobivanje na menstruacija se i del od simptomite za bremenost.
pa se nadevam bubale23 deka ke ne izraduvas. :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 20:09 #52509

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Па можно е бубале ,симптомите на бременост се скоро исти како и оние за добивање,тапа болка во стомакот,главоболки,надуени гради,стомак итн.Со срека и да си видиш = :love: :love:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 23:05 #52536

 • bubale23
 • bubale23's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Vnimavaj sto posakuvas, moze da ti se ispolni! *
 • Теми: 225
 • Thank you received: 60
 • Карма: 2
:guskanje: Daj boze, od vasi usti vo bozji usi! :aleluja: Kje ve izvestam za brzo*
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 16 Сеп 2010 23:49 #52545

 • julikej
 • julikej's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 82
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
ееее само јас кога останав бремена на почувствував никакви симптоми се си беше нормално, единствено нешто поради што се посомневав дека сум бремена беше доцнењето на менструација од три ден, а мене никогаш не ми доцни ;) Девојки сите вие кои очекувате и се надевате ви посакувам надежта да ви стане реалност, две мали цртички на тестот да ви ја предизвикаат најблагословената насмевка на лицето. :angel:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 17 Сеп 2010 02:20 #52594

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
A otprilika koi denovi od doaganjeto na menstruacija se najplodeni. jas dobivam na 26-29 den
:love:
Последна промена: 17 Сеп 2010 02:21 by Beluvce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 17 Сеп 2010 11:13 #52642

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Најплодни денови се од 13 до 16 ден пред добивање на следниот мензис. Но сепак тоа е индивидуално кај секоја жена ;)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 17 Сеп 2010 11:58 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 17 Сеп 2010 12:45 #52676

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
Beluvce wrote:
A otprilika koi denovi od doaganjeto na menstruacija se najplodeni. jas dobivam na 26-29 den
:love:
или од 10-19 ден,посебно внимение на 14 от ден, на редовен 28 дневен циклус
Последна промена: 17 Сеп 2010 12:46 by Bogdana.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 17 Сеп 2010 14:13 #52721

 • Beluvce
 • Beluvce's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 84
 • Thank you received: 3
 • Карма: 1
kakvi se sansite da se zabremeni 7 do 10 dena pred da dobies? :blush:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Можно ли е да сум бремена? 17 Сеп 2010 14:20 #52727

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Se zavisi koga imas ovulacija, a mozes da imas i povekje ovulacii vo tekot na eden ciklus.
Jas so vtorovo dete sum zabremeneta bas pred kraj na ciklusot.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.