Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Сурогат мајчинство

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 17:47 #108689

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Emilija wrote:
Во овој момент, кога јас како жена завршив со раѓање на свои деца знаејќи дека идното новороденче нема мои гени ниту на ММ, за мој најблизок би го направила. ДА би го направила затоа што знам како е да се биде родител, каква радост се децата и дека тие не можат тоа да го остварат а толку многу сакаат и сите останати можности се исцрпени.
Emilija, e ova boldiranovo drzi voda..barem za mene. Videte, jas i vo prethodniot moj post kazav..kako da razmisluvam na ovaa tema koga veke godina dena se trudime so mm da zachnam povtorno i ne biva! Znachi, iako chovek se menuva od den na den, od situacija vo situacija..toa e normalen tek na zivotot..vo momentov, koga ne mozam da zachnam (ama se nadevam i toa ke bide naskoro)..ne mozam da sfatam JAS da bidam surogat majka. No..vo sluchaj da sum si go napolnila gnezdoto, t.e. da si rodam barem ushte edno detence (navistina sakam barem ushte edno)..e togash MOZEBI bi mozela da razmisluvam da bidam surogat. No, pak ...ova e hipoteza. Momentalno tolku sum pod silen naboj i tolku mnogu sakam ushte edno detence - da ne mozam da sfatam bebence od moja utroba da dadam,..eve na nekoj od familija ili blizok prijatel. No, povtorno..velam mozebi bi bila, mozebi ne. Kako i da e..premisata koja ja kaza Emilija (i koja ja boldirav)..veke malku gi menuva neshtata na emotiven plan. Ama koj da znae..temava e navistina osetliva :poimnemam: :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 17:53 #108691

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Све сте ви то лепо написале и све поштујем..рећи ћу само још једно..лако је написати, рећи, а много је теже то заиста и урадити..поготово овако нешто као бити сурогат мајка..
Тако да ја те теоријске мисли не узимам баш здраво за готово..могу и ја да кажем да бих, да се бусам у груди како сам чисте душе и безгранично хумана, а кад дође до тога, да се попишманим и сакријем у мишју рупу..па и да је неко најрођенији мој у питању, сестра, пријатељица..

Прво се скочи, па се онда каже хоп..зар не?;)
Тако да право мишљење може да да само неко ко је то већ урадио..и то под условом да заиста буде поштен и каже због којих је побуда то урадио..финансијских или хуманих..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara, Majsi, anusska, Zlatna

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 18:01 #108693

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Јас многу полесно би се одлучила да бидам сурогат мајка отколку да донирам јајце клетки. И би била сурогат мајка на дете од брат,сестра, најдобра другарка и сл. Единствено го сфаќам како рушење на мојот комодитет(тие 9 месеци) за да му овозможам на некого толку прекрасна работа. И тоа не се плаќа со пари, тоа е нешто бесценето и ниедна сума не би била доволна за тоа што го добиваат тие родители. Од старт знам дека тоа не е мое дете и не би градела кон него емоции како мајка туку како тетка :) И мнооогу би го сакала и цел живот би имале некоја посебна врска, но би го дала уште првиот ден со двете раце, без никакво двоумење. А дете од мои јајце клетки е нешто поинаку. Кој и да го роди, каде и да расте тоа е МОЕ дете, моја крв, не би можела да се помирам со тоа. Знам дека ќе му биде мајка таа што ќе го чува, но фактот дека е мое секогаш би ми предизвикувал немир во душата. Сум размислувала често на оваа тема(и за сурогатство и за јајце клетки) и можеби би ставила опција да дадам јајце клетки на само на сестра, а фала богу имам само брат и на него не можам така да ставот ми останува таков.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Москова Костадинов

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 18:05 #108695

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Pa dobro ZZ, with all my respect..Temava e otvorena i za diskusija..pa malce i za shta bi bilo kad bi bilo mislenja, oti kako shto gledame..nema niedna surogat majka na sajtov..pa sepak temava e otvorena :) A temata e dali sme za legaliziranje na vakva rabota, a ne zoshto nekoj bi se nafatil na toa ili ne..Sekoj na krajot na kraishata si ima pravo na svoe mislenje. Jas kazav deka POGOTOVO vo ovaa moja situacija ne mozam ni da zamislam da napravam...a vo sluchaj da veke imam 2-3 detenca mozebi bi mozela da zamislam..No ne rekov deka bi go napravila toa 100%. Rekov samo mozebi. A vsushnost i temava e navistina delikatna, i trulo e da si zamerame za sopstveni stavovi. Mozebi podobro bi bilo da se vratime na prashanjeto za legaliziranje na ovaa rabota! Dali Makedonija e podgotvena za takvo neshto? Dali vo drzava vo koja 2000 evra a mozda i poveke chinat In Vitra i tie drugi metodi za zabremenuvanje (vo koi ne sum mnogu zapoznaena)..dali togash i onie koi navistina sakaat na ovoj nachin da stanat roditeli ke mozat da si go dozvolat toa...ili toa ke stane samo "Luksuz" namenet za extra bogatite. Mislam shto znam..ajde da gi razgledame i ovie raboti koi gi bara samata tema :)
Последна промена: 03 Фев 2011 18:06 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 18:08 #108698

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Јас се соглсувам повеќе со ЗЗ. Некако сум убедена дека во поголемиот број на ситуации кога жените се решиле да бидат сурогат мајки, во прашање биле финансиските придобивки.
Јас себе си не можам, барем не од овој агол, да се замислам како сурогат мајка. Наречете ме себична, бесчувствитела - не знам, но мислам дека не би можела да бидам.
Имам 2 дечиња, и според мене и бременеста секогаш претставува некаков, па макар и минимален вид ризик, на кој не би сакала да му се подложам доколку не е тоа за мене и само за мене лично.
Значи не можам ни да дојдам до моментот да размислувам во уторбата да носам туѓо дете, па што би било кога јас би се поврзала со тоа дете додека го носам во себе или слично.

Инаку дали сметам дека вакво нешто треба да се легализира во државава или не, немам ништо против. Веројатно би решило проблем на многу парови кои имаат проблем со зачнување и носење на бременоста. Веројатно не размислуваат сите како мене, и ако навистина има жени кои тоа би го направиле од, пред се', хумани побуди - им симнувам капа и секоја чест.
Нормално, претпоставувам дека законот би морал да ги покрие сите можни дупки од сите можни аспекти и да нема недоречености...
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 18:18 #108701

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Нико се не замера, Ананда..као што си и сама рекла, дискутујемо..
Мени никада неће бити јасно зашто се свака тема где постоје опречна мишљења сматра свађом и замерањем??

Тема јесте деликатна, слажем се..али дискусија више иде у правцу колико је то уопште у реду и колико је хумано, а не у смислу да ли да се дозволи легализација или не..уосталом, онда би одговори били само јесам или нисам за легализациј..али пошто је само теорија у питању и код једних и код других, не видим да је ико компетентан да да право мишљење..и толико је осетљива тема, да је безвезе писати само кад би било шта би било..

А оно на шта ја уствари реагујем је оно што се чита између редова а то је да они који су теоријски за сурогат мајчинство, оне друге, који то нису, сматрају нехуманим само зато што су мало више реални..а чистота душе није у речима, него у делима..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 19:17 #108713

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mislam deka odenjeto kon Evropa ne znaci samo prisvojuvanje na odredeni zakoni samo zatoa sto tamu nekade gi ima i funkcioniraat, tuku spored mene mnogu e vazno da se ima soodvetna podloga za toa.

Vo Makedonija ne veruvam deka takva zdrava podloga postoi, pa trgnuvajki od toa, legaliziranje na surogat majcinstvoto, ne bi bilo e bas dobra ideja.

Za cinot kako cin nemam nisto protiv, za motivite pari ili humanost seedno, sekoj se vodi po toa sto za nego e opravdano vo dadeniot moment, no dali voopsto postojat uslovi da se prezeme eden takov cekor e sosema druga rabota.

Kolku sto sum informirana i vo Britanija ne e legalizirano ova, ednistveno sum slusnala deva vo Kalifornija funkcionira.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna, Ананда

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 20:38 #108775

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Кинки, твојот пост не предизвика револуција, и ти и некои други тука се изјаснија дека би можеле, не беше единствена. Но ти беше таа на која и беше чудно како толку мнозинството има негативен став во однос на сурогат мајчинството. А грото од нас се изјаснија дека кој си сака и си може, нека си биде, а за себе си дадовме појаснување од кои побуди не би можеле.Kinky wrote:
Нема одвојувањето од бебето да го сфатам толку трагично, ниту па можам да го наречам откажување од него, затоа што не можам да се откажам од нешто што воопшто не е мое. На овој начин размислувам. И јас бев бремена, знам што значи плод да се храни и да живее од мене, тоа ми е причина плус да бидам ЗА. И драго ми е што читам некои мајки кои се изјаснија дека би ги станале сурогат мајки за свои блиски - сестра/другарка, значи има сеуште чисти и непродадени души на светов :) не им се на сите само парите мотив.
Во контекст на болдираново-
И на луѓето кои посвојуваат деца, тоа дете не е по ниту еден основ нивно, па не се откажуваат од него кога ќе им текне само заради фактот што не носи нивни гени. Ова што го кажа некако не ми држи вода. Па и предмет да го имаш извесно време крај себе, ќе го засакаш, а камо ли живо суштество што расте во тебе. Едноставно не ми е поимлива оваа бариера, тоа не е мое и готово, не се откажувам од ништо.
Со вториов болдиран дел, ми оставаш впечаток дека си за сурогат, ама не по секоја цена, значи само добрите намери да се помогне на другиот се во преден план. Да прифатиш да станеш сурогат мајка е голем подвиг па не знам дали е воопшто потребно да се навлегува во намерите, таа жена што ќе биде сурогат без оглед каква позадина влече тоа зад себе, едноставно го раѓа детето и го предава на друг, тое е моментот кој сите не интересира и кој очигледно не прави различни по тоа прашање.
А и да е за пари-може да биде од уште почовечки побуди-мајка која има веќе едно дете, сака да му го спаси животот и мора да му прави операција за незамислива сума на пари, која едино вака може да ја обезбеди. Од ова почовечка побуда, здравје, а пак се парите присутни.

И апсолутно се сложувам со ЗЗ, и да дополнам, ако беше вака лесно со глава кроз ѕид да се тврди дека можеме да му родиме дете на друг, веројатно сурогатството ќе беше во многу земји легализирано и мал милион жени секојдневно ќе раѓаа за друг пар.
Да не бидеме сфатени погрешно, секоја чест на сите што тврдат дека можат, но немојте да се чудите зошто ние преостанатите имаме свој цврсто изграден став дека не сакаме, не можеме..кој си може нека си повели и не е за осуда, секој си знае за себе и својот живот.
А конкретно за себе можам да кажам дека ги сакам луѓето, ги сожалувам сите неубави судбини, но да подарам живот на друг а врз база на тоа себеси да се унаказам психички, не фала.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, ZZ, Majsi, Zlatna, Roma

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 21:08 #108790

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Се согласувам со Бубамара и др. да не се повторувам. И јас не би можела да бидам сурогат мајка, посебно не откако имам свои деца. Меѓу другото како ќе им се ојасни на децата каде е тоа бебе и.т.н
А, зарем и во хуманоста нема трошка себичност? Секој кој ќе направи било какво добро дело, после тоа се чувствува поубаво.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Mama Ane, bubamara

Ре: Сурогат мајчинство 05 Фев 2011 03:09 #109281

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Водолија, не реков дека има разлика во тоа дали ќе се стане родител со помош на сурогат мајка или со посвојување. Еве што реков:Kinky wrote:
од различни побуди се посвојува дете и се станува сурогат родител
Еден е мотивот да посвоиш дете, а друг да родиш дете за некој друг, т.е. да бидеш сурогат мајка.
bubamara wrote:
ти беше таа на која и беше чудно како толку мнозинството има негативен став во однос на сурогат мајчинството. А грото од нас се изјаснија дека кој си сака и си може, нека си биде, а за себе си дадовме појаснување од кои побуди не би можеле.
Негативни ми се коментарите на тие кои скроз ја отфрлаат како опција оваа можност, кои викаат дека медицината си поигрува Господ, многу далеку отишла, како ќе му се објасни на детето која му е мајка, или на тоа што е дома каде е бебето... Децата нема вечно да бидат деца, еден ден ќе пораснат и ќе разберат зашто е направено така како што е направено. Во секој случај, ова со децата не ми држи вода како причина против. За другото пишував во претходните постови.
bubamara wrote:
И на луѓето кои посвојуваат деца, тоа дете не е по ниту еден основ нивно, па не се откажуваат од него кога ќе им текне само заради фактот што не носи нивни гени. Ова што го кажа некако не ми држи вода. Па и предмет да го имаш извесно време крај себе, ќе го засакаш, а камо ли живо суштество што расте во тебе. Едноставно не ми е поимлива оваа бариера, тоа не е мое и готово, не се откажувам од ништо.
Посвојувачот добива законско право над посвоеното дете, како по ниеден основ не е негово? А сурогат мајката според закон ќе носи туѓо дете. Посвојувам дете за да го чувам и одгледувам, да биде мое, а не за да си поиграм додека ми е интересно па да го вратам ко ќе ми здосади.
Живото суштество што расте во мене секако дека ќе го засакам, ама тоа сепак нема да биде мое, ќе биде туѓо колаче испечено во мојата рерна. И кога ќе дојде време, се разбира дека ќе го дадам на неговите родители. Нема да го киднапирам затоа што дома имам уште едно кое е мое и кое ќе ја чека мама да се врати од болница.
Имам пријателка на која на 23 години и ги извадија матката и јајниците, сурогат мајчинството не ми е нешто ново - вчера ми текнало да раѓам деца на туѓинци, знам добро што зборам, за што сум способна (психо-физички и емоционално спремна) и колку можам да поднесам. За мене ова не е одење со глава во ѕид, а тој што сака да не верува и да се сомнева во оние кои се за сурогат мајчинството, секогаш ќе најде причина за тоа.
За тебе е мојот став чуден и несфатлив, неприфатлив, за мене е сосема нормален и на место. И тоа е тоа... Различно мислење и доживување имаме во врска со ова. Моето е исправно за мене, твоето за тебе, и тоа е најважно.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 05 Фев 2011 03:10 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 07 Фев 2011 02:05 #109711

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Ne se soglasuvam so tebe ZZ. Zosto mislis deka sestra na sestra bi bila surogat majka samo za pari?

На крајот на краишатата темата е легализација на сурогат мајчинство. Јас сум за, но само под строга контрола за да не се сведе на бизнис.
Ние сме сите различни и тоа е нормално. Кога би се лекализирало сурогатството, ќе повторам под строга контрола, онаа која ќе може да биде сурогат мајка и ќе сака тоа и ќе го стори. Без разлика за кого.
Многу е лесно да се дискутира ако не сте се соочиле или не сте го почувствувале проблемот, на своја кожа, кај некој близок, или пак случајно. Има парови кои одат во странство само за да најдат сурогат мајки и плаќаат грдни пари за тоа, иако тука некој би се согласил да им помогне

упс, грешка во брзина
да се поправам
Кога би се лекализирало сурогатството, ќе повторам под строга контрола, онаа која ќе може да биде сурогат мајка и ќе сака тоа и ќе го стори, тогаш и ќе го стори. На онаа што не може и не сака никој нема да и стави нож на врат. Поентата е да се дозволи
Последна промена: 07 Фев 2011 02:30 by Big Sister. Причина: Пораки едно по друго - користете опција EDIT
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Ре: Сурогат мајчинство 07 Фев 2011 02:27 #109725

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Причали смо уопштено о сурогат мајчинству и рекла сам да верујем да то жене за неког другог могу да ураде само за новац..
Ја лично то не бих урадила за никога из више разлога, али два су ми највећа..као прво и основно, не бих могла да се одвојим од детета које сам носила под срцем девет месеци, без обзира што оно не би имало мој генетски материјал..самим тим што га носим и што ћу да га родим, то дете бих сматрала својим..а као друго, тај чин је за мене потпуно неприродан и могу да га разумем само ако га неко уради за новац..

А кад си већ поменула сестру..па лакше би ми било да дете родим за некога кога не познајем и кога нећу никада више видети, него за неког блиског кога ћу да гледам сваки дан..сестре и браћа се свађају и замерају и за неке много безазленије ствари, као што је наследство на пример, а камоли када је овако нешто велико у питању..

И тако..ко воли нека изволи, немам ништа против..
Мада, волела бих да чујем искуство неке сурогат мајке, а не само теорију која се овде могла прочитати..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, sole, Синоличка, Zoja

Ре: Сурогат мајчинство 07 Фев 2011 04:50 #109772

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
:) :) :)

Убаво кажаа некои, па и некои :)

Јас сакам да одвојам две работи.
Едната е, парови кои со свои јајце клетки и сперматозоиди бараат сурогат мајка да им роди дете од нивниот сопствен генетски материјал, поради причини како да не ја губи линијата жената, да не ја губи кариерата ако е глумица или незнам што, поради мачнините, поради ......(незнам што)

Другата работа (која мислам дека е поретка и за која на темава достојно е да се дебатира) кога парот (особено жената, да е мажот се решава со донор сперма, но ако на жената и е одстранета матаката поради различни причини, значи не се решава со донација на јајце клетки туку мора донација на друга зачнувачка средина, можеби во иднина тоа ќе биде и епрувета, инкубатор итн...) значи парот има реален проблем, а можност за ,,полу,, сопствено потомство (ова мислам само од таткото ќе биде негов генетски сопствен материјал, сакам да кажам има разлика од посвојувањето каде таму е целосно туѓ генетски материјал) тогаш пред вакви парови кои сакаат, бараат и се нафаќаат и Боговите се поклонуваат .....
Вистина е, само парот кој го осетил проблемот со сопствено, сопствено пак кажувам потомство ја знае болката на овие парови и можеби би го сфатил целиот процес (околу сурогатството) кој ни малку, ни од далеку гледано не е едноставен.....

Инаку јас познавам фамилија која поради огромна желба и причина за машко дете, беше спремна едната јатрва да и роди на другата ако е машко (затоа што овие веќе имаа машко) и нормално да и го поклони (без никаков вид на надомест, од почит, од желба од незнам што...) како нејзино за до крајот на животот.....искрено мислам дека не се оствари ова (можеби се роди женско, незнам да не лупам сега како беше) но ете мислам дека дури има многу случаеви за кои ние не знаеме и немаме потреба да знаеме.

Луѓето имаат маки и си бараат решенија, јас ова го почитувам, треба и државата да го почитува и нормално, најстрого да го регулира (во смисол да нема злоупотреби и криминал), треба до луѓето да допре ова, но не го сфаќам едино бесот поради кој оние жени кои можат да си родат тоа го прават со посредство на друга жена.....а можеби и ова треба да го сфатам, немаат физичка пречка, но можеби имаат психичка, која е многу појака, која прави чуда, па така да што би се рекло секој си има своја страна, свој агол, своја емоција , искуство и сфаќање....се е тоа за народ, само нека е на арно........
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 07 Фев 2011 05:00 by lavce.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky, Bubbi

Ре: Сурогат мајчинство 07 Фев 2011 15:50 #109812

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
lavce wrote:

Инаку јас познавам фамилија која поради огромна желба и причина за машко дете, беше спремна едната јатрва да и роди на другата ако е машко (затоа што овие веќе имаа машко) и нормално да и го поклони (без никаков вид на надомест, од почит, од желба од незнам што...) како нејзино за до крајот на животот.....искрено мислам дека не се оствари ова (можеби се роди женско, незнам да не лупам сега како беше) но ете мислам дека дури има многу случаеви за кои ние не знаеме и немаме потреба да знаеме.

Не можев да не искоментирам.
Да разберам некој навистина има мака и сака свое потомство, па бара секаков начин да дојде до тоа. Ама па некој што има дете, а сакал исклучиво машко да има и се ќе стори ми е нонсенс.
Па некој душа дава за едно да го добие од што сака да е родител, некој уште ќе бира. Од ваквите да му се смачи на човека.
Исто како оние кои од што не знаат што со парите, ќе си плаќаат жени да им раѓаат, за да нив не им се наруши комодитетот.
Е тоа е себичност.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Mama Ane, Kinky, lavce, Nebo and this user have 2 others thankyou

Ре: Сурогат мајчинство 07 Фев 2011 18:26 #109948

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Еее Ане, неможеме да разбереме туѓи потреби, желби и чуства :emm: .....
Што би се рекло, триста људи-триста чуди. Живееме во мултикултурна средина и секој има различни сфаќања, култура и живот. Не викам не, можеби и за мене (пошто сум ја осетила болката на очајната желба барем што викаш за едно детенце, било каков пол, ми било сеедно) но пишав и погоре, психата, сфаќањата, окружувањето, прават чуда, неможам да ги одобрам или да се сложам, но ги разбирам луѓето, секој со свој памет...можеби и тие еден ден ќе сфатат што е навистина вредно во животот, а за што нема потреба да се троши енергија и желба, можеби не, но затоа си постојат различности, чуда, обичаи, закоравени или модерни сфаќања итн...
Оваа приказна ми ја раскажал некој близок, можеби нема врска, но јас верувам дека постојат вакви работи и кај нас :poimnemam: .....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 09 Фев 2011 01:56 #110561

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Сега баш читав во еден наш неделник како бизнис се прави на запад со сурогат мајчинството..Никол Кидман и платила 150 000 долари на некоја за да и роди дете, бидејќи иако првото си го родила нормално, сега не сакала да се поправа и имала професионални обврски :wtf: :wtf: Е ова е веќе злоупотреба според мене...мислам, да можеш да станеш мајка, ама да бараш сурогат затоа што немаш една година од животот да оздвоиш за пороѓај, одгој на бебчето некој месец колку да поцица малце (појма немам ни дали тие супер ѕвезди дојат воопшто :laugh: ) :what: :what: Не сум по природа човек што осудува, ама ова ми е нон-сенс..Па аман, нема за 1-2 години да и пропадне цела кариера..ауууу..Ама ок, има и такви случаи.
Последна промена: 09 Фев 2011 01:57 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Сурогат мајчинство 06 Дек 2012 11:12 #224770

 • Москова Костадинов
 • Москова Костадинов's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 24
 • Карма: 0
Драги пријателки и пријатели!!!
Камо секоја зена да може да го доживее чуството на мајчинство,чуството 9 месеци да расте во тебе нов живот...чуството да гледаш како ти расте стомакот и да ги чуствуваш сите движења на тоа мало слатко суштество наречено бебе...Јас ја немав таа среќа...Во барк сме само 1,5 година а јас пред 3 месеца бев подложена на операција...Имав карцином на матката и мораше што побрзо да се извади матката ако сакав да зи го спасам животот...Имам само 29 години...кога прв пат ја слуснав дијагнозата не ми се веруваше сакав да умрам,сакав да ме нема...размислував и за рзвод и за самоувиство...но со поддршка на сопругот и целата фамилија некако успеав да го пребродам тој период...сега сум добро и би сакала да искоментирам на темава сурогат мајка...едни го оправдуваат други го негираат...дали знаете само колку жени во Македонија неможат да имат свое потомство?Дали знаете колку млади жени во Македонија се останати без својот репродуктивен орган? Не незнаете,уствари немате поима што се се случува по клиниките било клинички центар било приватните клиники...јас тос го осетив на своја кожа...Па би ве замолила сите запрашајте се само колкава тага е за една жена да не мозе да го искуси мајчинството?Исто така запрашајте се колкава радост ке биде за еден млад брачен пар каде жената неможе да роди а сака дете да го држи своето биолошко дете во раце преку сурогатството??? Извинете сите ама тоа е суровата вистина..во нашава државичка има повеке жени со карцином отколку новородени дечинња...

Благодарам
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 06 Дек 2012 13:51 #224787

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Moskova dobre dojde.
Mnogu mi e zal za toa sto ti se slucilo, da ti dava Gospod zdravje i sila se da ostane nazad!

Sto se odnesuva do surogat majcinstvoto, verojatno nikoj ne moze da ja razbere temata pojasno od onoj koj se macel, pa uspeal vo celta da ima dete.
I tebe verojatno nekoj lani da te prasal sto mislis, bi bila protiv.
Na vistinata najjasno i gledame vo oci koga ke se soocime so nea.

Mene ne mi preci nisto, ni homoseksualci, ni surogat majki, sekoj neka si pravi so svoeto telo sto saka.

E sega jas ne bi bila surogat majka nikogas, mislam deka bi umrela od bolka, bez razlika dali jajce kletkata e moja ili ne. Koja e razlikata na bebeto vo stomak dali e tvoja kletka ili ne e?
Bebeto e zrnce raste od ljubovta na majkata, majkata so ljubov mu dava se svoe, za da stane zdravo i silno! Ne bira dali e tvoe ili ne e!

Bi mozela da bidam surogat majka samo vo slucaj koj ne bi sakala nikogas da stane realnost, da mu e toa potrebno na nekoj bas blizok.

Za nisto drugo osven zaradi ljubov!
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 08 Дек 2012 07:06 by Tessi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 06 Дек 2012 14:42 #224797

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Москова Костадинов wrote:
Па би ве замолила сите запрашајте се само колкава тага е за една жена да не мозе да го искуси мајчинството?Исто така запрашајте се колкава радост ке биде за еден млад брачен пар каде жената неможе да роди а сака дете да го држи своето биолошко дете во раце преку сурогатството???

Со сета почит и сочуство со сите тие жени кои се соочуваат со овој страшен проблем, можам да кажам дека нивната тага нема да е поголема од од тагата на мајка одделена од детето кое сама го родила. А радоста на родителите кои не можат да имаат свое биолошко дете, доколку навистина знаат да сакаат и ја знаат вистинската смисла на зборот родител, може лесно да се добие ако се посвои некое дете. Тогаш ќе се усреќи и парот и некое беспомошно дете, а нема да се нанесе болка на некој трет.
Последна промена: 06 Дек 2012 14:49 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 08 Дек 2012 06:43 #225043

 • Москова Костадинов
 • Москова Костадинов's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 21
 • Thank you received: 24
 • Карма: 0
Драги пријатели
да точно е дека тагата не е поголема затоа и во западните земји прво почнаа со сурогатството помегу сестри мајка и ќерка...камо да беше жива мајка ми таа ке ми го родеше, но јас немам ниту мајка ниту сестра...не зборувам само лично за мене не сум само јас на оваа планета има многу други како мене поздравMamaMaja wrote:
Moskova dobre dojde.
Mnogu mi e zal za toa sto ti se slucilo, da ti dava Gospod zdravje i sila se da ostane nazad!

Sto se odnesuva do surogat majcinstvoto, verojatno nikoj ne moze da ja razbere temata pojasno od onoj koj se macel, pa uspeal vo celta da ima dete.
I tebe verojatno nekoj lani da te prasal sto mislis, bi bila protiv.
Na vistinata najjasno i gledame vo oci koga ke se soocime so nea.

Mene ne mi preci nisto, ni homoseksualci, ni surogat majki, sekoj neka si pravi so svoeto telo sto saka.


Драга МамаМаја

и пред една и пред 5 години да ме прашавте пак би одговорила исто дека сум ЗА (со големи букви го пишувам ) Сурогатството...Но ете немав таква срека да можам да осетам како расте еден човечки зивот во мене...не велам дека не можеби да сум имала можност да родам и јас би размислувала како вас но ете животот ме однесе во други правци така да сега се борам со сите можни сили да и во нашава државичка се донесе законот за сурогат мајка ...

Драга Зоја

Не велам дека не и посвојувањето е една од опциите која ја разгледуваме со сопругот но дали знаеш колку време се цека додека се добие дете? сигурно не знаеш епа да ти кажам минималното чеканје за дете е 2-3 години со тоа што може да трае и подолго додека со сурогатство детето е твое за 9 месеци а и имаш можност да гледаш како расте во стомакот на сурогат мајката...не дека сум себична не јас не сум ама ни најмалку себична јас единствено би сакала едно дете да има мои и гени на мојот сопруг а другите две деца кои планитраме да ги имаме јас ке ги посвојам...Е сега дали сум јас себичнна или не тоа го препуштам на вас....
Последна промена: 08 Дек 2012 07:14 by Tessi. Причина: postovi eden po drug
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 08 Дек 2012 08:51 #225055

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Moskova

Majka moze da se stane na mnogu nacini, zosto go biras najslozeniot?
Znaci za da funkcionira toj zakon, treba da ima i svest. Dodeka site uslovi se poklopat, tebe ke ti stane vreme da bides baba, ne majka. Toa e nesto sto tesko ke zazivee ovde, bez razlika na zakonite.
Jas od se srce bi ti preporacala da, posle dobrite rezultati, pocnete da vadite dokumenti za posvojuvanje na detence, za da radosta na roditelstvoto se vseli i vo vasiot dom.

Isto kako sto kazav deka deteto vo matkata se saka zasto e tvoe, bez razlika dali e od tvoja kletka, isto taka se saka i toa detence sto ke ti go dadat v race i ke go poglednes majcinski. Nema nekoja razlika, nie sme emotivni sustestva, bebinjata/malite deca se taka stvoreni da gi zasakas odma, cim gi vidis!
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 08 Дек 2012 09:38 #225062

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Moskova koleska na mm nemozea so nejziniot soprug da imaat deca, probaa nekolku pati so in vitro, no zenata sekogas imase spintani abortusi I preporacuvaa posle in vitroto da lezi 15 dena I sekoj obid im bese bezuspesen.
Zenata stana mnogu nervozna, nepodnosliva vo odnesuvanjeto ( ja razbiram silno posakuvala detence, no ete z zal nemozese da ja zadrzi niedna bremenost - problemot bese dokazano vo nea )

So podrska od soprugot I najbliskite resija da posvojat detence, cekaa 7 god, sekoja godina im vikaa sega ke bide, sega ke bide, samo sto trebase da go dobijat izleze skandalot so mitoto za posvojuvanje deca I zabranata sto ja dade Ministerstvoto za socijalna politika.
Posvojuvanjeto na deca bese zabraneto okolu 6 meseci.

Zamisli kolku bea srekni koga im kazaa deka ge dobijat detence, a kakvi bea koga im se odlozi posvojuvanjeto uste za edna godina plus.

Nikogas vo tie 7 godini ne se otkazaa, so novi sili si cekaa I si docekaa.
Si dobija since koe da ne e nivni geni, nivna krv, no se presrekni I go sakaat najmnogu I bez uslivno.
Zenata duri si dobi I " trudnicko boleduvanje " od 5 meseci za da mu se izraduva I da se povrze so detenceto.


Mnogu mi e zal sto si pominala niz takvo nesto, tocno e deka neznaeme kako e zatoa sto ne sme pocustvuvale na nasa koza, no bez razlika dali e tvoja krv ili ne koga ke go vidite toa dusice vednas ke go zasakate, ke vi vleze pod koza. :srekno:


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
Последна промена: 08 Дек 2012 09:40 by izabella.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 08 Дек 2012 12:27 #225065

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Москова Костадинов wrote:
Драга Зоја

Не велам дека не и посвојувањето е една од опциите која ја разгледуваме со сопругот но дали знаеш колку време се цека додека се добие дете? сигурно не знаеш епа да ти кажам минималното чеканје за дете е 2-3 години со тоа што може да трае и подолго додека со сурогатство детето е твое за 9 месеци а и имаш можност да гледаш како расте во стомакот на сурогат мајката...не дека сум себична не јас не сум ама ни најмалку себична јас единствено би сакала едно дете да има мои и гени на мојот сопруг а другите две деца кои планитраме да ги имаме јас ке ги посвојам...Е сега дали сум јас себичнна или не тоа го препуштам на вас....

Немој да ме разбереш погрешно, јас никако не велам дека си себична, ти го сакаш само тоа што го сака секоја жена. Но, некои работи можат да се разберат само откако ќе се стане родител на било каков начин.

Што се однесува до посвојувањето се согласувам со МамаМаја дека додека бараш алтернативни начини и тие 2-3 години ќе си поминат. Но и со сурогат мајчинството не оди тоа така плукни-залепи, па и да беше дозволено кај нас. Прво треба да се најде сурогат мајка, за што верувам дека е исто тешко. Па испитувања, треба оплодувањето, трансверот се да оди како подмачкано, да помине бременоста и породувањето без никакви проблеми... Значи 10000000 можности тие 9 месеци да се претворат во 2-3 години.
Понатаму, ако прочиташ повеќе по форумов ќе видиш дека барем половината од нас имале некаков проблем додека дојдат до дете и покрај реалната можност да забременат и чекаат силно и стрпливо и по 10 години.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 08 Дек 2012 12:54 #225067

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Vo potpolnost se soglasuvam so postot na Zoja, ne e ni najmalku lesno da se najde surogat majka, surogatstvoto kaj nas vo zemjava nema da stigne, da se odobri vo narednite 5-6godini, a moze I poveke.
Pa dodrka najdes zena sto ke go nosi tvoeto dete ima da minat meseci, meseci, pa mozebi I godini, a za toa vreme mozebi ke vi odobrat posvojuvanje.
Surogatstvoto ne e ni najmalku lesna I maivna rbota.
Tebe nikoj ne te osuduva za tvoeto razmisluvanje I nikoj ne veli deka si sebicna, ti pobara mislenje od nas, nie samo iznesovme sto mislime.

Jas ( znaci zboram samo vo moe ime ) nikogas ama bas NIKOGAS ne bi se nafatila da nosam bebe, da raste vo mene, da gi cuvstvuvm negovite dvizenja, da go rodam I da go dadam na nekoj drug, jas sakam na toa gravce sto raste vo mene da mu bidam majka vo vistinska smisla na zborot.
I jas so moite 20god nemozev da ostanam bremena I pokraj toa sto site analizi bea vo red, no Gospod me blagoslovi so edno zlatno detence po 2 ocajnicki godini.

Da, za zal kaj tebe e takva situacijata, pa ako sakate detence najdobro e da si posvoite, pomalku godini ke cekate za posvojuvanje, otkolku za surogat majka, zatoa sto kako sto kazav pogore toa sigurno vo Makedonija ke go nema vo naresnite 5-6 godini, a mozebi I poveke.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Сурогат мајчинство 09 Дек 2012 18:05 #225213

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Москова Костадинов wrote:
дали знаете само колку жени во Македонија неможат да имат свое потомство?Дали знаете колку млади жени во Македонија се останати без својот репродуктивен орган? Не незнаете,уствари немате поима што се се случува по клиниките било клинички центар било приватните клиники...јас тос го осетив на своја кожа...Па би ве замолила сите запрашајте се само колкава тага е за една жена да не мозе да го искуси мајчинството?
Знам делумно што се случува, оти и јас поминав 10 години во лечење од стерилитет. Свиснав по лекарски ординации, клиники...И велам делумно знам оти кај мене беше друга приказната, значи имаше надеж да се борам, за разлика од жените на кои за жал им е одземена надежта.
Те разбирам делумно, како се чувствуваш, оти знам што значи да сакаш свое дете, колкава е тоа желба и болка во исто време.
Да, ја разбирам и твојата потреба да се бориш за тоа да успее сурогатството овде кај нас, кое во светот функционира најнормално веќе години наназад. Без разлика на мојот став (страв) дека не ќе можам јас да го сторам тоа.
НО,
Москова Костадинов wrote:

Не велам дека не и посвојувањето е една од опциите која ја разгледуваме со сопругот но дали знаеш колку време се цека додека се добие дете? сигурно не знаеш епа да ти кажам минималното чеканје за дете е 2-3 години со тоа што може да трае и подолго додека со сурогатство детето е твое за 9 месеци а и имаш можност да гледаш како расте во стомакот на сурогат мајката...
9 месеци ако е во држава каде тоа е легално. Овде кај нас, нелегално ако успееш, можеби да за толку кусо време, во спротивно - можат и повеќе од 2- 3 години да поминат, додека тоа тргне како што треба.
Така што ќе се сложам со предлогот од некоја членка погоре, која спомена - додека ја водиш битката да успее тоа со сурогат мајчинството кај нас, можеш да си го исполниш сонот за мајчинство, само на поинаков начин и побрзо.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.