Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Сурогат мајчинство

Ре: Сурогат мајчинство 28 Јан 2011 16:06 #106845

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Многу деликатна тема, особено за сурогат мајката...Јас искрено би се поврзала со тоа детенце, па после пороѓај кога ќе дојде млекото а ќе нема кој да го цица, мислам дека тоа би ме убило...Јас сум многу емотивна за вакви работи, едноставно не можам:(
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Сурогат мајчинство 29 Јан 2011 19:07 #107273

 • dreo
 • dreo's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Devojki jas samo da ja opisam i drugata strana na cuvstvata...
Po nekolku neuspesni obidi IVF,transferi so odlicni jajcekletki (blastocisti) i se vo red ,ednostavno nemozam a da ne pomislam i na surogatstvoto kako opcija za da imam svoe dete.
Iskreno se prasuvam kako bi ja nasla taa majka koja sto bi bila surogat majka na moeto dete i si vikam eh da imav sestra ke se resese lesno se ,drago mi e sto gledam deka ima majki koi imaat zelba da im podarat sreka i na drugite luge:)
Jas iskreno ke se boram do kraj,seuste sum mlada i dodeka ne ja isklucam sekoja moznost deka mozam da zacnam ke se boram,no ako veke nema drug nacin da stanam majka go molam gospod da mi dade sreka i da stanam majka i na vakov nacin.
Izvinete neznam kako ke bidam sfatena gledam deka ima razlicni stavovi okolu ovaa tema a jas sakav samo da go spodelam moeto cuvstvo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 29 Јан 2011 21:10 #107312

 • fibimk
 • fibimk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 50
 • Thank you received: 7
 • Карма: 7
Jas sum za surogat majcinstvo kako opcija i stom go ima vo razvienite zemji
zosto ne bi go imalo i kaj nas!I treba da go ima vo sekoj slucaj.Ima roditeli koi
bas na ovaj nacin moze da stanat roditeli.Koga veke imame donirani kletki i koga
veke se pravi oploduvanje so doniran materijal,zosto da nema i surogatstvo?
Jas licno rado bi imala dete od surogat majka nego da posvojam.Deteto nema da ima
nisto od zenata koja ke go rodi....tuku ke e moe i od partnerot.Nasi ke bidat
semenskite materijali....samo sto ke go nosi druga zena....
Primeri za deca od surogat majka sme citale mnogu,mnogu.....Navistina cini mnogu pari
da dobijas dete od surogat majka,ali ako se nema izbor sto da se pravi.
Emotivnosta sekako kaj zenite e povazna....si go nosela i treba da go dades ali toa e toa!!!
Dogovor e dogovor,pari se pari.Mislam deka so carski rez se poragaat surogat majkite i
nikogas ne go gledaat bebeto tokmu radi tie majcinski nagoni,tuku vednas se predava na
novite roditeli!
Licno ne znam dali bi se nafatila da bidam surogat majka...mislam da...ali ako treba
na nekoj moj blizok sigurno bi se nafatila.Sepak nema nisto povazno od srekata nekoj par
da stane roditel blagodarenie na mene,posebno ako dolgo vreme se borele za dete.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 29 Јан 2011 21:42 #107319

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
fibimk, од ова што го пишуваш, можам да заклучам само дека никогаш не си бил бремена и не си почувствувала како е да носиш бебе во тебе. Ма нема пари на светот што можат да те разделат од бебето кое ќе го засакаш. Само да мрдне еднаш во тебе и освоена си целосно, нема нешто помило на светот. Едни родители ќе станат среќни, а друга девојака/жена несреќна. Не можам да замислам како е да си го изнајмуваш телото за пари. Стави се во ситуација после ти да си тоа дете што те родила на пример теткати или пак некоја непозната. Па и идентитетот се доведува во прашање.

dreo, штом е се во ред ти посакувам наскоро да си станеш мајка по природен пат. Мислам дека и ти тогаш ќе го смениш мислењето. Јас сум сестра, ама не би го направила тоа никогаш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 29 Јан 2011 22:15 #107323

 • dreo
 • dreo's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Zoja se nadevam deka ke bide taka i deka ke mozam da go pocuvstvuvam toa sto go opisa pogore vo tekstot za majcinstvoto:)
Naskoro se nadevam:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 29 Јан 2011 22:36 #107324

 • fibimk
 • fibimk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 50
 • Thank you received: 7
 • Карма: 7
Zoja draga....jas samo iskazav moe mislenje za ovaa tema....nema potreba nikoja
da bide navredena ili napadnata.jas nikogo nitu napadnav nitu obvinav,
taka da nitu ti ne go pravi toa.Vo mojot post jas navedov deka ne znam dali jas
licno bi se nafatila na ova...osven za moja sestra ili mnogu blizka prijatelka.
Jas ne spomnav izdavanje na moe telo za pari i slicno kako sto pisuvas,
(Не можам да замислам како е да си го изнајмуваш телото за пари)
tuku kazav deka luge ja plakaat surogat majkata koja se poroduva so carski rez i
nikogas taa ne go gleda deteto......si zaminuva i to e to,a deteto si odi kaj roditelite
Dali i e lesno ili ne jas ne znam....prasaj nekoja koja pominala niz toa.
Jas zboruvam cisto laicki od sto sum citala za ova,a ne od iskustvo.
I da kaj nas se vovedi ova nekogas.....nikoj nikogo ne tera da rodi dete za drug....
ke se nafati samo onaa zena koja ke znae sto sledi....a emitivnite zeni
toa sigurno ne ke go storat tuku eve vaka ke kritikuvaat vo sila na toa kako mozela taa zena,
kakva majka li e i slicni komentari izlisni....
Ottuka koj ima pravo da osuduva nekoja zena????Mislam ajde ve molam.....koja saka ke rodi za drug par
i ne bi trebalo da bide osuduvana zosto pravi dobro delo!!!!!!!!!!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky, redsonja, Elka

Ре: Сурогат мајчинство 29 Јан 2011 23:36 #107339

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
fibimk, ма никако не мислев на тебе лично во примериве. Извини ако некако те навредив со погорниов текст. Пишував само општо за секоја што би го направила тоа.
Се согласувам со тебе, не треба да се осудува никој, туку викам дека е тешко да решиш за пари да позајмиш свое тело (исто како и да продадеш бубрег или сл.). Сега може некоја жена има и добра причина за тоа, ама сепак не е најсреќен избор за да се добие дете.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 30 Јан 2011 00:52 #107381

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Па да се не лажемо, велика већина тако нешто може да уради искључиво за неки велики новац, а не из чисте жеље да неком несрећном пару подари дете..
Тешко да неко може да ме убеди у супротно..наравно, изузетака сигурно има, али су јако ретки..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, bubamara, Majsi, Zlatna, Unna

Ре: Сурогат мајчинство 01 Фев 2011 17:29 #107998

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Многу ми е жал што читам повеќе негативни коментари на темава отколку позитивни.
Зар стварно повеќето од вас мислат дека парите се единствен мотив заради кој некоја жена на ваков начин би се решила да помогне на познати/непознати да станат родители? Што стана со хуманите човечки вредности? Или па јас живеам во некој филм дека сите размислуваат како мене...
Пишав погоре дека еднаш се согласив да дадам свои јајни ќелии на пар на кој единствен начин да оствари родителство им беше донирањето. Ниту тогаш, ниту па сега не знам дали и колку ќе ми се платеше тоа, парите не ме интересираа, ќе го направев тоа само и само од желба да им помогнам. Знам како е да не може да се има свое дете, колку боли и фрустрира таа немоќ, кога знаеш дека не зависи од тебе, дека немаш контрола, дека не можеш ништо да направиш.

Некој спомна посвојување, похумано било. Посвојувањето само по себе е хуман чин, но паровите кои посвојуваат не ги води хуманоста туку себичноста, желбата да се реализираат како родители. Мм и јас ќе посвоевме дете од лични и себични причини за да станеме родители, а не за да помогнеме на некое дете да не расте по домови за деца без родители. Познавате некој кој родил свои деца и потоа посвоил? Е тоа е за мене хуманост.

Потпис за постовите на Фиби.
Зошто да се осуди некој кој сака да помогне? Ако добро се изрегулира законски, треба да постои и оваа опција како алтернатива на паровите кои не можат по природен пат да добијат деца. Па дури и ако некој се согласи за пари да ја позајми матката. Најважна е според мене крајната цел. Медицината напредува за да помогне на луѓето и треба да се искористат сите можности кои ги нуди.

Место "јас не можам, мене како ќе ми биде, како јас ќе поднесам, како јас ќе се разделам од бебето, мене ќе ме боли..." итн. треба малку повеќе да размислуваме "што ќе значи ова за тој пар, колку нив ќе им помогне, како тие ќе се чувствуваат со свое дете во раце, колку ќе ги усреќи...". Само на тој начин ќе се смени перцепцијата на луѓето кон сурогат мајчинството.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: redsonja, kalinche70, Vesna Blazevska, Tara, Москова Костадинов

Ре: Сурогат мајчинство 01 Фев 2011 18:37 #108033

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Kinki, sekoja cest za tvojata zelba da pomognes, retki se lugeto koi imaat golema dusa i ne se vrtat kon svoeto ego - sto ako vaka, sto ako taka...
Da se izjasnam na temava, ke bidam iskrena. Bi go napravila toa za edna edinstvena prijatelka, koja mi e kako sestra, a koga bi bil nekoj drug vo prasanje, nema da se nafatam od najsebicni pricini, ednostavno ne sakam, ne samo deka tesko ke mi bide da se odvojam od deteto (i onaka ne bi bilo moe dete), tuku i samiot proces na bremenost ne e lesen (vo 7mi, 8mi i 9ti mesec go pcuev toj sto izmislil deka bremenosta e blazena sostojba, teska, tromava, nenaspana, kiselini, vishok kilogrami,strii, popusteni veni, umor, pospanost...), baska sto go izmestuva celokupniot nacin na zivot. Ete zatoa ne bi se nafatila. I za pari eventualno bi go napravila, ama toa znaci deka tie pari bi gi iskoristila za nekoja povisoka cel kako na primer skapo lekuvanje za nekoj blizok (i togas odlukata bi bila krajno i edinstveno resenie, koga bi nemala nikakov drug nacin a zivot e doveden vo prasanje).
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kalinche70, mamicka

Ре: Сурогат мајчинство 01 Фев 2011 18:50 #108034

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Potpolno se soglasuvam so Vesna Blazevska. Koga rekov deka ne bi mozela toa da go napravam voopsto ne mislev na pari. Mislev samo na emotivniot moment na razdelbata od bebeto i na sekoja sledna sredba so nego ponatamu vo zivotot. A za mene doniranje jajni kletki i uste ako toa bi bilo na nepoznat ne mi e tolku strasno i mozebi bi go napravila
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 01 Фев 2011 18:53 #108035

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Искрено кога и да се уклучев на форумот, делот каде што се пишува за НЕПЛОДНОСТ, некако го рипнував, по природа сум многу сентиментална личност и дури и кога читам такви постови на некој начин ги преживувам во моментот, а и од тоа се плашев и плашам :tazna: во животот, но еве денес читав, и морам да каќам само ХРАБРО на сите што се борат за едно гугалче.

Да не забегувам само да кажам дека го подржувам Сурогат мајчинството!!!!

Ако е неизбежен дел од добивање на бебушка, 100% ги подржувам тие што се решиле на такво нешто.

Оној што има потреба од тоа и оној што го дава тоа , да не речам (услугата) сигурно и 2 страни си имаат свој мотив во животот!!

Процесот и законите и слично им го оставам на стручњаците да го дискутираат.

Како оди нанапред светот можеби веке и касниме со тој процес...., или тој процес еден предзнак дека еден ден ке може бебиња и во вештачка средина да се одгледуваат!!!
Ајде да не забегувам, САМО НАПРЕД и со СРЕКА!!!!:guskanje:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 01 Фев 2011 18:57 #108037

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Кинки, донирање на јајни ќелии и слично и јас од хумани побуди би направила, ама во никој случај не можам да се согласам дека тоа е исто како кога јас тоа дете би го носела во мене цели девет месеци. И не можам во никој случај да се сложам дека станува збор за себичност, туку едноставно секој знае како си се носи со своите емоции..
Конкретно за мене можам да кажам дека никојпат нема да ги осудам сурогат мајките, ама нели за себе си знам дека тоа нема да можам да го изведам ма какви год психички подготовки да поминам.
И да не се лажеме, колку и да сакам да бидам со раширени раце према другите луѓе, колку и да го сакам човечкиот род (а го сакам), не можам да кажам дека прво ќе помислам колку ќе ги усреќи тоа другите, ако од сам старт знам дека ќе ме унесреќи мене. А со тоа и моите најблиски. Сите си ги сакаме првин нашите па понатака другите.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, ZZ, Majsi, Nebo, Zlatna and this user have 1 others thankyou

Ре: Сурогат мајчинство 01 Фев 2011 20:36 #108072

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Prvo ke kazam, sekoja cest na surogat majkite i na site zeni koi toa bi go napravile. Bravo koga se moze i saka i na takov nacin da im se pomogne na nekoj parovi koi sto ete za zal ne mozat da si dobijat dete na drug nacin.

No, jas licno toa ne bi mozela da go napravam ni na son kamo li na jave. I voopsto radi toa sto ne bi se osudila ili ne bi mozela da napravam eden takov podvig ne se osekam deka sum sebicna.

Ako sum emotivna, sentimetalna, cuvstvitelna osoba ne znaci deka sum sebicna. Za mene bremenosta e e eden poseben cin, poseben period od zivotot. Samata bremenost, samoto toa sto znam deka raste eden zivot vo mene, bez razlika deka toa ne e moj materijal, ne bi mozela da zamislam deka treba da go rodam i da go dadam. Se ezam i na samata pomisla na takvo nesto.
Toa ne se 9 dena toa se 9 meseci, kade sto legnuvame, stanuvame zaedno, toa sustestvo se harni od mene, jas sum taa koja sto preku mojata papocna dobiva se sto mu treba......znaci materijalot civ saka neka e, jas go sozdavam, jas od embrion pravam covek i ne mozam tuku taka da kazam deka ke si stavam granicnik vo glavata i ke rascistam nekoj raboti.

Mozda sum precuvstvitelna, preemotivna, no za mene sozdavanje na eden zivot, bremenosta i samoto raganje se eden poseben cin, poseben del od zivotot i si ima golema vaznost setoa toa.
NO ova e kazano i pisano samo za mene licno, ne sum protov, znaci kako sto pisav uste na pocetokot bravo koj moze da se odluci na vakov cekor.
trtlata na mamika
Последна промена: 01 Фев 2011 20:37 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, ZZ, Mama Ane, Ананда

Ре: Сурогат мајчинство 01 Фев 2011 23:45 #108130

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Па ако се усвајају деца из себичности, онда је овај чин по мени још себичнији..и тотално неприродан..

Кинки, живота ти, па где ти живиш кад мислиш да људи такве ствари раде из жеље да неком помогну??Паре су први и основни мотив за тако нешто..

Већ више од деценију сам добровољни даваоц крви, донирала сам своје органе и дала узорак коштане сржи на институту где се моје дете лечи да ако се будем подударала са неким коме буде потребна, могу да будем даваоц..и то све без икакве надокнаде..а да се одлучим на нешто као сурогат мајчинство, па једино да ми треба новац за дете и да не могу да га набавим на други начин..
Далеко од тога да осуђујем мајке које се одлуче за тако нешто, па макар само због новца..свако је слободан да о свом телу одлучује како код жели..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, bubamara, Majsi, Zlatna

Ре: Сурогат мајчинство 02 Фев 2011 00:16 #108135

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Kinky wrote:
Место "јас не можам, мене како ќе ми биде, како јас ќе поднесам, како јас ќе се разделам од бебето, мене ќе ме боли..." итн. треба малку повеќе да размислуваме "што ќе значи ова за тој пар, колку нив ќе им помогне, како тие ќе се чувствуваат со свое дете во раце, колку ќе ги усреќи...". Само на тој начин ќе се смени перцепцијата на луѓето кон сурогат мајчинството.

Не ги гледам како негативни кометнарите на некој кој размислува поинаку, т.е не би можел да го прифати сурогат мајчинството, и токму од болдираното тргам од едноставна причина - имам дете добиено со инвитро.
Значи во мене растен е девет месеци, негуван, сум се радувала на него, сум го чекала....знаејќи дека е МОЕ. Да дојдеше некој после породување да ми речеше - извини грешка е направена не е твое - не знам што ќе се случеше.

Пак ќе речам - можеби сурово од моја страна и можеби јас не сум спремна, но јас поааѓам од своите емоции дали би можела да направам такво нешто и не сметам дека сум себична и не хумана.

И зошто правиш разлика меѓу родители кои посвојуваат деца и родители кои сакаат на овој начин да станат родители? Зошто првите се нехумани за разлика од вторите?
Што е разликата меѓу жена која ќе посвои родено дете и жената која сака да има дете со донирани јајни клетки од друга жена?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Zoja

Ре: Сурогат мајчинство 02 Фев 2011 00:16 #108136

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Абе добро..секој си има нормално, право над сопственото тело - па ако може и сака, нека биде така. Ама темава е дали сме за легализирање на ваква работа...нема причина да си замераме за сопствените ставови. Мое лично мислење е, дека како и за многу други убави и возвишени цели..и оваа работа може да се легализира, а потоа да се злоупотреби. Еве вака, лично не мислам дека ниедна од нас овде тоа би го направила за пари..(мада ако на човек му требаат за да преживее, што да прави..сам си сноси одговорност потоа)..Доволно е да се прелситаат постовите на темите за ин витро и исчекување, за да се види колку од нас овде имале проблем да забременеат, камо ли да бидат сурогати. Ама темава е чиста фикција сега за сега, и се збори лаички. Значи, можеби сеуште како држава не сме созреани за донесување на закон за ваква работа (мора да се разбере дека во Македонија има 2 милиона народ и повеќе националности)...можеби тоа некој навистина би го видел како изи мани т.е. лесни пари :) Еве пред некој ден на тв гледав репортажа за продажба на бебиња...зависно од здравјето и бојата 18 - 20 000 евра по бебе. Мрско ми е и да размислувам за ова, но таква е реалноста. Значи што се однесува до темата...иако еднаш реков дека сум ЗА легализирање на ваква работа (јас сеуште сум за, но да не се злоупотреби)...ама тое треба целукупниот менталитет да ни биде на тест. А втора работа, и да има и да нема ваков закон..не би можела да го направам тоа, бидејќи се врзувам за бебето (тоа е мое, во моја утроба би растело, и од мене би се хранело)...Тоа го реков веќе а и другите членови (некои од нив вака размислуваат). Значи дечки..што да ви кажам кога еве скоро година дена чекам бебе???Можеби и мојата моментална состојба не ми дава срце да размислувам за други, пред себе...не сум себична по природа, но сепак не би можела да дадам нешто што растело во мене. НО! Ако некој тоа го може, тоа е ок со мене...апсолутно ок. И никого не осудувам, секој си има свој пат кој го изодува..Која сум јас било кому да му судам? Ете така, сега бидете нежни со репликите..:)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 02 Фев 2011 03:49 #108190

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Kinky wrote:
Некој спомна посвојување, похумано било. Посвојувањето само по себе е хуман чин, но паровите кои посвојуваат не ги води хуманоста туку себичноста, желбата да се реализираат како родители. Мм и јас ќе посвоевме дете од лични и себични причини за да станеме родители, а не за да помогнеме на некое дете да не расте по домови за деца без родители. Познавате некој кој родил свои деца и потоа посвоил? Е тоа е за мене хуманост.

preteska kfalifikacija za nekoj sto ima zelba i nagon da stane rodtel,ne moze,a posvojuvanjeto mu e edinstvena opcija.zar sama po sebe zelbata za roditelstvo e sebicna?znaci ne go ragjas za da daris zivot,tuku go ragjas za da si ja zadovolis sebicnost t.e. stanes roditel.
ne e vazno koj metod go primenuvas,na kraj celta ni e ista,da staneme roditeli.nema nisto sebicno tuka.

a humanost e tokmu toa.pokraj svoite da zgrizis i uste nekoe drugo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara, kalinche70

Ре: Сурогат мајчинство 02 Фев 2011 03:53 #108192

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Zar humana covecka vrednost e samo na nepoznati luge da im pomognes na vakov nacin? Zar humana covecka vrednost ne e da mu pomognes na nepoznato detence koe e otfrleno od sopstvenite roditeli i ostaveno na milost i nemilost na instituciite?

A sto parovite koi sto sakaat na ovoj nacin da stanat roditeli ne gi vodi sebicnosta? Pa ako razmislime podlaboko, ke svatime vprocem deka site nie, voopsto lugeto koj sto sakaat da stanat roditeli na bilo koj nacin, gi vodi sebicnosta da se realiziraat kako roditeli.

Za mene na primer e humano da posvois nepoznato dete, koe sto e ostaveno, otfrleno, da mu dades vtora sansa da ima roditeli. Da go cuvas, pazis, mazis kako da si go stvoril ti, kako da e del od tebe, da go sakas poveke od sebe. Ne e biten materijalot, ne e bitno koj go stvoril, bitno e koj go izgledal, izdignal, koj mu podaril ljubov, koj se grizel za nego i denje i noke.

Znaci sekoja planina svoja tezina, ne mozeme da ednite gi grdime a ednite gi izdigame. Znaci surogatsvoto e OK, koj saka, moze ne sum voopsto protiv. Samo sto jas ne se gledam vo toj film :ne:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara, Zlatna, vodolija, Zoja

Ре: Сурогат мајчинство 02 Фев 2011 04:00 #108196

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Majsi wrote:
A sto parovite koi sto sakaat na ovoj nacin da stanat roditeli ne gi vodi sebicnosta? Pa ako razmislime podlaboko, ke svatime vprocem deka site nie, voopsto lugeto koj sto sakaat da stanat roditeli na bilo koj nacin, gi vodi sebicnosta da se realiziraat kako roditeli.

nemozam nikako da se slozam deka se raboti za sebicnost.se raboti za zelba,poriv,bioloski casovnik,nesto sto e vo prirodata na zenata,da vrsi reprodukcija.jas mozam da rodam i 5 deca a sepak da bidam nerealiziran roditel.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Elka

Ре: Сурогат мајчинство 02 Фев 2011 04:10 #108199

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Vo red Mama Vase se raboti za zelba, poriv i se sto navede, no jas ne govoram za zenata kako edinka vo slucajov tuku govoram za realiziranje na mazot i zenata kako par.

I zborot "sebicnost" go izvadiv od recenicata na Kinky, kade sto pisuva deka parovite koj sto se resavaat na posvojuvanje go pravat toa samo od sebicnost da se realiziraat kako roditeli.
I samo sakav da kazam deka osven gorenavedenoto sto go pisa ti, deka na eden nacin i sebicnosta umesuva prsti tuka. Ne e kazano vo los kontekst tuku naprotiv.

Moze ponekogas toa sto e pisano zvuci poinaku od toa sto sakame da go kazeme usmeno ;)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 02 Фев 2011 04:56 #108215

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Да не биде дека само се ставаме во улога на сурогат мајки, јас само да додадам дека и кога би се ставила на спротивната страна т.е. од страната на парот што сака бебе, никогаш не би прифатила да најдам сурогат мајка. Навистина не би правела разлика помеѓу посвоено дете и дете со мои гени што го родила друга жена. Во вториот случај само би се чувствувала виновна што си поигрувам со природата и со редот на нештата во светот ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 13:44 #108612

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Претпоставував дека мојот пост ќе предизвика револуција. Затоа што ми ставате во уста зборови што не ги кажав, толкувате како што ви чини.
Не реков дека тие што не сакаат да бидат сурогат мајки се себични, кај го прочитавте тоа?
Разбирам дека не може секој, не сака секој, си имате свои причини и тоа е за вас во ред, како што е за мене ок што јас сакам и се чувствувам способна, спремна, како сакате наречете. Нема одвојувањето од бебето да го сфатам толку трагично, ниту па можам да го наречам откажување од него, затоа што не можам да се откажам од нешто што воопшто не е мое. На овој начин размислувам. И јас бев бремена, знам што значи плод да се храни и да живее од мене, тоа ми е причина плус да бидам ЗА. И драго ми е што читам некои мајки кои се изјаснија дека би ги станале сурогат мајки за свои блиски - сестра/другарка, значи има сеуште чисти и непродадени души на светов :) не им се на сите само парите мотив.

За посвојувањето убаво објаснив, Мајси дообјасни, да не повторувам.
Анке, нехумани не се ни едните ни другите, од различни побуди се посвојува дете и се станува сурогат родител, на тоа мислев. Далеку од тоа дека посвојувачите се нехумани.

Мм имаше и сеуште има проблем со посвојувањето. Не знаеш чие дете ќе земеш, какви гени и наследни болести носи и затоа разбирам дека некој побрзо би се одлучил за сурогат отколку за посвојување.

Важно е одлуките кои ги носиме да бидат во согласност со нашата природа, нашите сфаќања и желби, а не со тоа како размислуваат другите. Ананда е во право, ние сме светлосни години далеку од вакво нешто, но кога би било остварливо и изводливо, мм и јас немаме проблем да помогнеме некому на ваков начин. За нас е тоа хумано, прифатливо, двајцата сме ЗА, и тоа е единствено што е важно. :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 15:48 #108640

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Kinky го почитувам твоето мислење за сурогат мајчинството бидејќи сите нели сме различни, и имаме исто толку различни мислења.
Единствено што неможам да сватам од твоиве постови е поделбата на различни побуди да се стане родител на посвоено дете или дете износено од сурогат мајка? Не разбирам која е побудата во првиот, а која во вториот случај? Според мене битна е крајната цел ,која и во двата случаи е да се стане родител.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 03 Фев 2011 17:36 #108683

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
На начинот на кој јас ја сфаќам улогата на сурогат мајката е дека таа е природен инкубатор во кој се развива фетусот и се спрема за живот.

Во овој момент, кога јас како жена завршив со раѓање на свои деца знаејќи дека идното новороденче нема мои гени ниту на ММ, за мој најблизок би го направила. ДА би го направила затоа што знам како е да се биде родител, каква радост се децата и дека тие не можат тоа да го остварат а толку многу сакаат и сите останати можности се исцрпени.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.