Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Сурогат мајчинство

Сурогат мајчинство 26 Јан 2011 17:38 #106077

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
Што мислите, дали во Македонија треба да биде дозволено сурогат мајчинството?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 26 Јан 2011 17:52 #106084

 • elence_01
 • elence_01's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 27
 • Карма: 0
pa bi mozelo,ama toa bi bi bilo spored mene tesko za sekoja majka da go prifati:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 26 Јан 2011 18:01 #106087

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Да, зашто да не биде дозволено? Ако си е се убаво уредено со закон, јас прва би се нафатила да бидам сурогат мајка за пар кој не може на друг начин да го оствари родителството. Вака на памет не можам да кажам како би се чувствувала, ама знам како е да се нема деца, да не може да се има свое и заради тоа мислам дека би ја поднела разделбата од бебето. Освен тоа, генетскиот материјал нема да биде мој, па автоматски тоа бебенце ќе си ги има своите биолошки родители, јас само ќе им помогнам да го донесат на свет! :love:

MN123, обично кога член отвара тема, дава и свое мислење за неа, би сакала да чујам што мислиш ти за сурогат мајчинството.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 26 Јан 2011 18:04 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elka

Ре: Сурогат мајчинство 26 Јан 2011 18:07 #106089

 • Kuklicka
 • Kuklicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 530
 • Thank you received: 333
 • Карма: 5
I jas sum za da se dozvoli surogat majcinstvo, no kompletno uredeno so site zakonski propisi, bez propusti. Za sreka mu blagodaram na Boga sto uste od prv obid mi dade blagoslov da zacnam, no mozam da zamislam kako im e na oni parovi koi so godini se obiduvaat i nemozat da dobijt svoe dete. Dokolku od mene bi bilo pobarano da bidam surogat majka.... verojatno bi prifatila, bidejki kako sto veli Kinki, toa dete ne e od moi genetski materijali, jas sum samo sprovodnik megu nego i negovite roditeli.
[link=http://lilypie.com] [/link]


[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 26 Јан 2011 18:18 #106097

 • MN123
 • MN123's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 8
 • Карма: 2
И јас сум за да се дозволи сурогат мајчинство, но под строга контрола и прецизно законски уредено. Мислам дека во моментов нема услови кај нас за тоа, затоа што нема начин како да се контролира и има правни сопки. Тоа не значи дека не може да го има, па јас сум и за тоа да се иницира промена на закони и откако ќе се создадат услови да се дзволи.
Ми нема логика тоа што е дозволена донација на јајце клетка, а е забрането сурогатство.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Ре: Сурогат мајчинство 26 Јан 2011 18:18 #106098

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Би можело да се спроведи таков закон,би им помогнало да на тие кои неможат да имат деца.Сум размислувала многу на оваа тема,и би се нафатила зошто да не,како што вели Кинки знам како е да се дојде до бебенце(иако кај мене е лесно да забременам,но ете :( ) без разлика на тоа што бебето нема да има мој генетски материјал сепак јас ке го носам во утробата и разделбата ке биде тешка за секого ;)


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 26 Јан 2011 21:07 #106196

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Jas mislam da, ama samo koga roditelite poradi zdravsteni pricini ne mozat da imaat deca, t.e. majkata ne moze da go iznosi. Ova so poznative sto pocnaa da im ragjaat surogat majki deca mi e totalno freak-i. Pa i drugi zafateni, bogati roditeli toa go pravat. Bas nekna gledav na TV kako se prodavaat protezi so mese i pogolemi gradi za 'majkive' da nosat za da ne bide za iznenaduvanje koga ke go dobijat deteto. Toa od aspekt na onie sto baraat surogat majki.
A samite surogat majki se posebna prikazna. Spored mene treba da projdat niz poseben psihicki trening, veruvam deka e toa mnogu tesko iskustvo. Jas iskreno tesko mi e da se zamislam vo taa uloga. Da ti raste nesto vo mese, nema li da mu se raduvam koga ke udira so nozinjata ili koga ke go gledas na eho?! Ako ne e moe, mislam deka bi mi bilo sok koga ke go dadam.
Golem pobornik sum za zacuvuvanje na nekoi aksiomi vo opstestvoto, kako ova na pr: sekogas koga e vo moznost majkata sama da si go nosi deteto. Ova uste malce ke stane pomodarstvo i status-simbol da ti go nosi nekoj drug deteto. I sto ke im kazeme na decata na prasanjeto 'kako sum nastanal? od kade sum dosol?'. Zbunka. Koga ke dojde vreme oni da imaat deca nema da znaat kako.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Mama Ane, Thatcher, bubamara, Majsi and this user have 6 others thankyou

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 04:11 #106409

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
interesna tema i dosta popularna na zapad,sekako deka bi bilo super vo makedonija da se resi ova so zakon,jas licno ne znam dali bi prifatila da bidam surogat majka,mozebi za nekoja pobliska osoba ama ni taka ne znam,ednostavno ne znam kako bi go dala toa bebe posle na drugi lugje iako e toa nivno zacnato si nivni jajce kletki i spermatozoidi sepak ja sum taa sto go nosi 9 meseci i emotivna vrska sekogas se sozdava megu bebeto i zenata sto go nosi pa makar i da ne e zacnato so nejzina jajce kletka,ima mnogu primeri na zeni koi sto koga go rodile bebeto se predomislile i veke ne sakaat da go dadat bebeto,ne znam zakonot kako postapuva vo ovie slucai i dali surogatot majka ima ili nema pravo da go zadrzi bebeto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 15:00 #106531

 • Mama K
 • Mama K's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Што е мое,ќе си дојде...:)
 • Теми: 54
 • Thank you received: 56
 • Карма: 7
И јас би била ЗА да се спроведе овој закон за сурогат мајчинство,за ете дај Боже секој да го доживее највредното нешто,ако неможе на било кој начин,па нека се блаагословени и преку тој пат...НО,кога би се работело за мене лично јас да бидам сурогат мајка не би се нафатила никогаш,иако генетскиот материјал нема да биде мој,сепак тоа бебе ќе расте во мојата утроба и не би можела потоа да се разделам од него и да го дадам на други...не би можела да живеам со тоа,дури и да ми платат,да ме обезбедат да живеам скромно до крајот на животот на мене и моето семејство,ма да ме затрупаат во злато никогаш не би се нафатила...таква сум,самата помисла ме тепа,толку сум чуствителна,обожавам деца,но не би се одлучила на таков чекор,совеста не би ми го дозволила тоа...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana, Zlatna

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 15:03 #106532

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Jas ne sum mnogu za. Za mene pohumano e da zemes dete od dom (iako ne e moj genetski materijal) otkolku da mi go rodi nekoja. Jas sekako ne bi mozela da rodam i da mu go dadam nekomu pak bez razlika na genetskiot materijal i sto jas vo slucajot bi bila samo inkubator
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 15:23 #106539

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Jas sum da se dozvoli surogat majchinstvo,zoshto da ne,a jas lichno bi mozela samo da bidam surogat majka na moi bliski(sestra,zolva,jatrva)vo drug sluchaj ne bi mozela :sram2:
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 15:30 #106544

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
И јас сум ЗА за законски одредби во однос на сурогат мајчинство. Но тоа да биде многу добро осмислено. Сурогат мајчинството да е дозволено само во случаи кога парот навистина не може по никаков друг пат да добие свое бебе. Мислам дека на сите родители треба да им се овозможи да можат да станат родители. Исто така и оној дел сурогат мајката и да се премислува да го задржи тоа бебе, да не може. Навистина е тешко да носиш бебуш во утробата девет месеци, и потоа да го дадеш на некои други луѓе без разлика што генетскиот материјал не е твој. А дали јас би била сурогат мајка, иако не сум размислувала многу за тоа, но мислам дека иако со тешко срце би се откажала од бебушот, сепак би се одлучила на тоа. Знам како ми беше мене и на мм кога се боревме да добиеме бебуле.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 16:04 #106558

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Мама_и_Мартин, збориме за Македонија, не за Холивуд. :)
Прашањето беше - дали во Македонија да се дозволи, и јас сум ЗА да се дозволи, кај нас паровите што не можат да добијат деца по природен пат имаат и онака доволно сопки и пречки од државата, затоа треба повеќе алтернативи да се отворат за нив.

Ниедна психолошка подготовка не може да припреми жена/мајка да се одвои од бебе, човек треба секогаш да биде свесен што прави, во што се впушта, а не после - ама ја не знаев дека ќе биде волку тешко, па ајде ко на филмови што гледаме сурогат мајката го киднапира бебето од биолошките родители. Далеку сме ние од тие приказни. Уосталом, 9 месеци (од кои реално само 4-5 се оние моменти "клоца со ноџињата") се ништо во споредба со години и години среќа, задоволство и исполнет живот кои ќе ги добие парот чие бебе ќе го носи сурогат-мајката.
Јас така размислувам. :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 16:21 #106563

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ух,знам како е да се чека дете и да се бара секакво решение, макар и за сламка да се фатиш, ама сето тоа со сурогат мајките ми изгледа толку болно, од причините што и наброја Мама и Мартин.

Кинки, овој пат не можам да се сложам со тебе дека сме далеку од тие приказни, затоа што тие приказни се настанати врз база на реални настани.
јас поаѓам од себе - колку и да е сурово ова што ќе го кажам - не би можела никогаш да се замислам во таа улога на сурогат мајка. Без разлика што ќе знам дека детето не е мое биолошки, ама сето она кое го преживуваш како трудница не е воопшто така едноставно и наивно за потоа да се откажеш така лесно од бебето.

можеби за ова причина е сето она кое го преживеав пред да го родам Никола, можеби јас не сум психички спремна, не знам.

Инаку секоја чест на жените кои тоа го прават. Им симнувам капа и им се восхитувам. И сум за таков закон. Но пак ќе мора да се биде многу внимателен и да биде сето тоа во строго контролирани услови.

Не смее да се заборави дека малку треба во очај да заборават луѓето на сите норми и принципи, па да тргнат и по дупките во законот, за да си ја остварат целта.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 27 Јан 2011 16:30 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Elijana, Zlatna

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 16:25 #106566

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас немав проблем со забременување, но сепак ни јас не би можела да ја прифатам улогата за сурогат мајка, па макар и за сестра :unsure: незнам, не сум се нашла во таква ситуација ама познавајќи се себе како се врзувам за еден најобичен партал, не па за бебушка 9 месеци што ќе ја носам во срце, ма какви ти не договори потпишала.. Секоја чест на тие што на овој начин можат да помогнат :srce:

Инаку мислам дека кај нас ако почне да се практикува, премногу ќе се злоупотребува, тоа е мое мислење и повеќе ќе функционира незаконски со добар кеш отколку законски :(
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, Zlatna

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 16:59 #106576

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Kinky, на иста бранова долзина сме: да, кога е медицински оправдано. За споредбата со Холивуд, поблиску е од што мислиме: ако таму кошта милион долари(лупам), во Германија 200000 евра, кај нас и за 50000 евра ке помине, што за поединци е смешна сума. А за психолошкиот тренинг не би натегала, лаик сум и врска немам какви се методи имаат психолозите и психијатрите. Меѓутоа животното искуство ме научи да не излегувам со цврсти ставови пред време додека не се впуштам во нешто. За многу работи, од кога ги доживеав изреагирав различно од она што очекував, дека нели моите очекувања беа базирани на рационалност, на туѓи искуства, па и на предрасуди. Ама емоциите те тераат да делуваш тотално различно од тоа, е сега сакате речете неприципиелност, јас тоа го викам неискуство. И од тој аспект мислам дека таквиот цврст став дека знаеш во што се впушташ ако станеш сурогат мајка не е баш издржлив.
А тек па она што спомна Мама Ане за кеш ми даш, ехее каква економска гранка ке стане тоа.
Последна промена: 27 Јан 2011 17:01 by Cize.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 17:22 #106600

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Држи вода Мама и Мартин, човекот е емотивно сушстество... додека не осети на своја кожа може било што да каже. Затоа реков - свесност! И да ја помине мајката психолошката подготовка може во последен момент да се предомисли, а може и 9 месеци да оди на подготовка но во исто време да си прави филмчиња во глава со бебето вака така онака, значи џабе оди.
Јас тргнувам со оваа мисла - не е мое. Се понатаму, секој однос ќе го базирам на таа мисла и нема многу да се опуштам во блаженството наречено - бременост. Греота е да имам свое дете/деца, да се согласам на сурогат-мајчинство и потоа да го земам бебето кое биолошки не ми припаѓа од пар кој нема воопшто деца. Можеби мојот став изгледа многу тврд, јас сум таков човек, унапред размислувам, анализирам, пресекувам и ако сум решила дека сакам да помогнам тоа и ќе го направам. Пред некоја година се согласив да донирам јајни ќелии за еден пар, но тогаш за жал сеуште не беше законски решено тоа прашање кај нас.
Во секој случај, не се лесни овие одлуки и баш заради нашата емотивна и сентиментална природа (се врзуваме за предмети и домашни миленици не па за дете) тешко е да се согласи човек на ваков чекор, тоа го разбирам.

Не знам дали би било полесно за некој непознат или за брат/сестра. Ако е непознат - го раѓаш бебето, си го зимаат и крај на приказната, ќе го прежалиш, си имаш дома твои дечиња кои те чекаат. А ако е од близок, секој ден ќе го гледаш, ќе расте покрај тебе, знаеш дека си го родила а нема да те вика - мамо...

За манипулациите не сакам ни да размислувам, кај нас нема закони што се почитуваат и од тој аспект не знам колку е изводливо сурогат-мајчинството, страв ми е и да помислам што ќе се прави. А и од здравствен аспект, мајката треба да биде перфектно здрава, да не пренесе некоја наследна болест или инфекција на детето, колку и во овој дел нема да се прават манипулации, не знам.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 17:36 #106606

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Па добро, и јас сум за ваква работа..чисто за ете-да се зголемат опциите сите кои сакаат родители а не можат тоа да бидат, ете вака да им се исполни желбата. Но, искрено - јас не би можела да учевствувам во ваква работа - ниту за близок (некој од фамилија) ниту за некој непознат. Зошто? Па да, бебето не би било мое во смисол на генетика, но би јадело и дишело преку мене и со мене 9 месеци..а тоа сепак би ми значело нешто. Јас не би можела воопшто да се нафатам на таква работа, но ако ете некој се нафати - тогаш треба да го води тоа до крај. Премногу сум емотивна и премногу се врзувам за некои драги луѓе, па животот кој би растел во мене, иако не би бил мое бебе (од мене и мм) сепак би имало дом во мојата утроба...а тоа мене би ми значело-исто како да е мое. Јас барем така размислувам, но како опција - за оние похрабрите и оние кои можат да се подложат на вакво нешто за да помогнат некому - ова го оправдувам и поддржувам како идеја. Околу регаулативите за озаконување на ваква работа не знам ништо - па тука не би можела да коментирам. Којзнае, можеби сепак оваа идеја ќе стане стварност кај нас..Вообичаено доцниме од модерниот свет - но сигурно и тоа ќе се случи кај нас. Прашањето е само кога?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 18:20 #106619

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Jas mozebi bi se nafatila samo za sestra, bidejki deteto ke mi bide vo familija i pak ke mozam da mu pruzam ljubov. Za nepoznat nema sansi, iako ne bi bilo bioloski moe sepak moeto telo ke mu daruva zivot i jas ke se vrzam za nego i ne bi mozela da go dadam. Toa e moe mislenje. Ama mislam deka takov zakon ke se zloupotrebuva, ciganite ke ragaat deca za pari.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 22:10 #106692

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Уф и јас лично не би можела да бидам сурогат мајка.
Но сум за тоа да се дозволи и ете има жени како Кинку кои би се нафатиле да помогнат на други луѓе кои имаат проблем. Но сепак пред се зошто да се комплицира? Доволно е комплицирано и кога се двајца па после стануваат тројца во целиот тој процес.
Значи генерално сум, но еве вака гласно размислувам нели ако неможат подобро да си посвојат детенце и покрај тоа што ќе го нема гентскот материјал од родителите. Вака уште една трета особа ќе биде сепак на некој начин поврзана со детето и покрај тоа што нема нејзин генетски материјал, но таа ќе го носи 9 месеци. ???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сурогат мајчинство 27 Јан 2011 22:25 #106697

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Многу деликатна тема.Од една страна секоја можност повеќе да се добие дете, по години неуспешни обиди кај некои парови е одлична. Но многу се примерите, а веројатно и ќе се множат кога сурогат мајките ќе носат туѓо дете чисто за материјална добивка. Добра бизнис понуда. Исто така, многу веројатно е дека многу добро ситуирани парови ќе се одлучат за оваа можност, инстант бебе без мачнини и нервози.
Оттаму тешко ми е да одлучам дали сум за оваа можност или не.
Сурогат мајка не би можела да бидам никогаш, едноставно неможеш да не се поврзеш со плодот кој го носиш 9 месеци иако тоа не е твој генетски материјал. Плодот од тебе живее, од тебе се храни, ги чувствува твоите добри или лоши денови.И тоа е мајка, на еден начин. Треба да си навистина одлучна, несебична, стабилна и широкограда личност за тоа да го направиш. Јас едноставно не сум тоа :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Сурогат мајчинство 28 Јан 2011 02:17 #106731

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас мислам дека човекот отиде предалеку со создавањето на нови животи. Научната фантастика стана реалност и за жал многу си поигруваме со природата на ова поле. Секако сум за до некаде ако може медицината да помогне да се добие дете, ама сурогат мајки, позајмување на јајце клетки и слично, тоа не го одобрувам. И за мене да се работи, подалеку од ин витро не би отишла. Има многу оставени дечиња што може да се посвојат и усреќат. Мислам да сакаш некого не мора да ги има твоите гени. Нели се вели родители се тие што те изгледале, а не тие што те родиле. Не верувам дека тие што ќе добијат такво дете ќе имаат почиста совест дека гледаат нивно дете кога не е родено по природен пат, од тие што ќе посвојат.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bubamara, macika, Molly

Ре: Сурогат мајчинство 28 Јан 2011 04:16 #106741

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Искрено, ја сам против..

Као прво, због злоупотребе јер ће многе продати своју утробу за паре..и искључиво за паре..
А као друго, због проблема који могу да се изроде..може жена да пристане да роди другом дете и да га да, а може и на пола да се предомисли..кад осети живот који се миче у њој..и шта онда?
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lela, bubamara, Majsi

Ре: Сурогат мајчинство 28 Јан 2011 05:07 #106756

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Да бидам сурогат мајка искрено не би можела ни на сон. Ниедни пари не би можеле да ги купат чуствата што една мајка ги доживува додека и е детето во утробата. Па така, тоа дете нема да можам да го елиминирам од своите чуства, едноставно ќе го осеќам како мое..
И јас мислам дека се отиде предалеку со создавањето на нови животи.
Еве и со оглед на тоа дека постои како опција, не можам да го сварам моментот дека селебрити фаците тоа го прават од што немаат време да раѓаат деца. Во екстремно оправдани медицински ситуации, можеби да, но сепак ми преовладува ставот дека е претерано тоа..
И на крај, не знам кои све фактори треба да бидат исполнети за да во една земја се донесе законска регулатива за ова прашање, но Македонија секако не е земја во која треба да биде дозволено сурогат мајчинството.
Од причина што живееме во комплетна беда, и потенцијални сурогат мајки ќе има на претек, а пропорционално на тоа се зголемува ризикот од злоупотребување на истите, и ако сакаме да сме еднакво човекољубиви кон сите категории на луѓе, ова е едноставно неприфатливо.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lela

Ре: Сурогат мајчинство 28 Јан 2011 05:13 #106758

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Уште нешто ми падна на памет: ке внесат во тебе ембрион, а ке извадат 3 и кусур кила дете! Па тоа дете е од тебе израснато, тоа е од твоите хормони, твојата крв го хранела тоа бебе. Во суштина и ти си неповратно врзан за него, а детето има 3 родители :wtf:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.