Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Хистероскопија (HSC)

Хистероскопија (HSC) 20 Дек 2009 13:55 #1041

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Хистероскопијата е дијагностичка постапка која овозможува со помош на оптички инструмент (хистероскоп, се внесува низ вагината) во реално време на екран да се види внатрешноста на матката и на цервиксот. При прегледот може да се земе парче ткиво од ѕидовите на матката (ендометриумот) за патолошка анализа.

Оперативната хистероскопија се прави на истиот начин со тоа што се отстранува миом, циста, ендометриозни израстоци и слично.

Двете се прават во општа или локална анестезија, зависно од целта.
Јас правев HSC во Ре Медика, во општа анестезија.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 12 Сеп 2010 00:57 #50808

 • skorpija
 • skorpija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 2
 • Карма: 1
И јас правев хистероскопија во Ремедика со општа анестезија.Операцијата добро помина ми извадија септум во матката и ми отстранија еден канал.Првите деново боли и неможеш да се движиш многу,но набрзо се поминувА.После хистероскопијата докторот ми препиша Цикло прогинова два месеци да ги пијам меѓутоа имав главоболки од таблетите и ги прекинав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 01 Окт 2010 00:27 #56848

 • petra
 • petra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 10
 • Карма: 4
Jas pravev histeroskopija vo Sistinakaj D-r.Lazarevski...imav septum (vdlabnuvanje)pred matkata i mi ja popolnija....operacijata mi ja pravea so opsta anestezija....me pustija posle 2-3 saati...i nisto ne me bolese...
"Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа... Биди Среќен!... Нека умрат од глад!"
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 12 Окт 2010 18:05 #60468

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
И мене ми открија септум на матката и ќе треба да правам хистероскопија за да се отсртани. Се андевам дека по операцијата ќе можам нормално да истерам бременост до крај и ќе си добијам бебенце. Може ли да ми кажете од лично искуство како тече постапката (дали пред тоа се прават некои испитувања, се пие ли нешто итн) и опоравувањето и по колку време може да се почне со правење бебе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 13 Окт 2010 10:26 #60654

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
 • Карма: 12
Radost jas pravev histeroskopija tri meseci pred bremenosta, zaradi odstranuvanje na polip. Pred toa ti treba kvna slika so sedimentacija i krvna grupa i uredni brisevi, znaci da nema infekcii. Koga ke dobies pocnuvas so danoval tableti i zavisno od toa kolku dena ti trae nekade na 5-6 den se pravi. Ne e nisto strasno za nekolku saati si odis doma i posle toa nisto ne boli. Moze nekolku dena da imas sukrvica i toa e se. Potoa za bebce mozes odma da si pravis. Jas od strav cekav 1mesec da pomine, koga doktorot mi vika nema potreba od cekanje toa e mnogu lesna intervancija.
Ajde da pomines so lesno i da si ja postignes celta, edno preubavo, preslatko bebce da pocne da rasne vo meseteo.
Pozdrav
Последна промена: 13 Окт 2010 10:27 by Ariel.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 16 Окт 2010 14:18 #61945

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Dali znete koga se pravi HSC dali odma se vadat miomite ili dopolnitelno treba da se odi pak na intervencija?
Boli li mnogu?
Kolku cini vo remedika dali znaete - cela intervencija?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 16 Окт 2010 14:59 #61956

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ако е мала интервенцијата, да може вагинално да се изведе, тогаш одма ги вадат миомите, септуми... итн. Не боли ништо затоа што се прави со тотална анестезија, мене ни после не ме болеше ништо, крварев неколку дена и тоа беше тоа. Ми извадија малечок субсептум. Дома си отидов истиот ден.
А за цената најдобро прашај во Ре Медика бидејќи цените им се сменети од тогаш кога правев јас хистеро, па ќе ти кажат колку им е сега.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 17 Окт 2010 22:50 #62392

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Kindiky - ako ne e tajna koj doktor ti go pravese toa?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 21 Окт 2010 16:52 #63624

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Ана84 јас сега кога се распрашував ми кажаа дека во Ремедика таквите зафати ги прави Глигор Димитров, а од неколку гинеколози добив многу пофалби за него така што најверојатно него ќе го барам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 21 Окт 2010 17:35 #63640

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
jas slusnav za Petanovski deka bil dobar, no mogu e skapo okolu 15000 bez intervencija, a so intervencija.... neznam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 21 Окт 2010 17:51 #63648

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Ne znam dali Petanovski pravi histeroskopii, znam deka e za in-vitro.
A za cena ne znam, koga ke doznaam ke pisham.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 21 Окт 2010 22:34 #63749

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
ana84 wrote:
Kindiky - ako ne e tajna koj doktor ti go pravese toa?
Д-р Петановски во Ре Медика, кај него го лечевме стерилитетот.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 03 Фев 2011 19:21 #108715

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Мене ми закжаа хистероскпопија наредниот Петок. Се надевам дека се ќе помине добро.
ме интересира само дали по хистероскопијата веднаш може да се движите или пак треба да се одлежат неколку дена. Колку што разбрав истиот ден се оди дома.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 11 Мар 2011 14:20 #121364

 • elena07
 • elena07's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Имам едно прашање за вас и навистина не знам веќе каде да се обратам.
Минатата година забременив и со маж ми бевме најсреќните луѓе на светот, но во 2011 тоа се смени за 360 степени. Пред Нова Година го изгубив бебето (имавме срцева реакција во 8 недела, но во 10 недела плодот беше мртов-по испитувањата на материјалот по киретажата и наодот беше чист, немаше бактерии итн.). Правевме киретажа на 31.12.2010 во Чаир (голема грешка). По неколку дена на контрола се виде дека е останат материјал и треба да се прави ревизија. Докторот прво не сакаше да слушне, па моравме да го убедиме со наод од преглед кој го извршивме во ремедика(ни препорачаа да правиме ревизија кај истиот доктор иако бевме спремни и кај нив да правиме). На 05.01.2011 направивме ревизија и по неколку дена на преглед матичниот доктор примети на ехо некаква црвена точка (засирена крв или така нешто-така ни кажа) и не прати повторно во ремедика каде бевме на преглед 2 пати во 2 недели за да се види како се одвиваат работите. Кажаа дека се ќе биде во ред и дека по менструацијата се ќе се исчисти (ендометриумот се обновуваше и се беше во ред). Од тогаш до пред 2 недели не добив менструација и кога бев последниот пат кај матичниот ми кажа дека точката е се уште таму и и препиша Orgametril (5 дена по 2 апчиња на ден). Откако престанав да го пијам (последниот ден беше на 02.03.2011 до денес немам добиено менструација. Вчера бевме кај матичниот и ни кажа дека не можам да добијам и дека останало УШТЕ ЕДНО парче. Ни рече да идеме во Систина да направиме хистероскопија кај Докторка Бети Матевска и да ставиме спирала како превенција за да не се залепеле слоевите на матката. Денес ќе одиме во Систина и стварно не знам што да правиме веќе. Ја зне ли некој докторкава?
Ве молам за предлог и ваше мислење што да правиме.
Извинете ако е премногу долго моето прашање, но морав да бидам опширна за да ја сватите мојата ситуација.
Однапред ви благодарам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 12 Мар 2011 15:56 #121641

 • бамби
 • бамби's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 78
 • Карма: 0
Елена , ако не си сигурна во она на што те упатува матичниот обавезно консултирај се и со друг доктор. Ако веќе треба да правиш хистероскопија не се секирај таа не е воопшто тешка интервенција.Јас правев хистероскопија заради отсранување на септум пред една недела кај Димитров во Ремедика.Дома бев после неколку саати, само дента осеќав мала подуеност и грчеви во стомакот и потешко се движев, имав мало краврење неколку дена и толку.За д-рката која ја споменуваш не ја ознам но претпоставуам дека е добра во тоа штом ти ја препорачале.Како и да е што и да треба да се направи ти посакувам штом побрзо да завршиш и после без никакви други грижи да си направиш бебче :)

поздрав
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: elena07

Ре: Хистероскопија (HSC) 12 Мар 2011 21:48 #121702

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
 • Карма: 12
Zdravo elena, jas lani prvev HSC zaradi odstranuvanje na polip kaj lazarevski vo Sistina i mislam deka e eden od najdobrite, no tamu site lekari se dobri. Ako veke te isprakaat tamu, najdobro tamu uste ednas da se konsultiras sto i kako, ako mozes da go dobies Lazarevski dobro ako ne imas i drugi koi isto taka se mnogu dobri. Inace voopsto ne e strasna intervencija niti bolna, za nekolku casa si doma i potoa se ti e najnormalno. Ova za spiralata ne znam prv pat slusam takvo nesto, ke ti objasnat vo Sistina se isto i kako ke treba da se napravi.
ajde ti posakuvam se najdobro da zavrsi i za nekoe vreme da se selis vo trudno kafance
Pozdrav
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: elena07

Ре: Хистероскопија (HSC) 12 Мар 2011 23:17 #121715

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Здраво Елена,

Се надевам дека набзро ќе имаш попозитивни вести да ни пишеш.
Инаку и јас имав спонтан абортус. Во текот на абортусот открија дека имам септум на матката и беше потребна интервенција за тоа.
Интервенцијата ми ја правеше доктор Димитров во Ремедика по препорака на многу гинеколози со кои се консултирав. Човекот е навистина супер. Тој беше и единствен од лекарите кој ме прати да си направам и други испитувања на кои се откри дека имам и проблем со коагулација на крвта.
Ти советувам да се држиш само до проверени стручњаци за да си го решиш проблемот.
Ако ти треба хистероскопија има неколку доктори што ги препрачуваат за тоа (Димитров - двајцата браќа ама повеќе Глигор во Ремедика, Лазаревски во Систина).
По хистероскопијата освен што се пијат хормонски пилули јас не знам дека се става нешто. Знам дека спиралата е контрацептивно средство. Затоа најдобро оди кај него од гореспонтатите доктори и консултирај се со нив пред било што.
Поздрав
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: elena07

Ре: Хистероскопија (HSC) 13 Мар 2011 01:38 #121732

 • elena07
 • elena07's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Ми ја препорачаа докторкава дека е добра - Елизабета Матевска во Систина.
Спирала ќе ставиме како превенција да не се слепат слоевите на матката и ќе ја носам само 1 месец.
Највероватно ќе правам хистероскопија во четврток. Треба да се слушнам и да договорам.
Се надевам дека се ќе биде во ред. Ви благодарам на сите за убавите зборови и подршката.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 14 Мар 2011 14:05 #122115

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Elena so srekja.
Se nadevam deka se ke bide vo red iako toa so spiralata seushte mi e somnitelno.
Od prebaruvanje i chitanje znam deka se stava balon kateter vo matkata za da ne se slepi zidot, ama toa stoi maksimum nedela dena po hiteroskopija.
Ubavo rasprashaj sto i kako ke se slucuva.
pa od sega natamu samo dobri vesti da slushame.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 14 Мар 2011 22:32 #122294

 • elena07
 • elena07's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Се слушнав денес со докторката. Ми рече да почекаме до понеделник. Ако не добија до тогаш во вторник да правиме хистероскопија. Ми кажа дека било подобро да добијам па да правиме хистероскопија. Преку глава ми е веќе. Не знам на кого да верувам. Е сега стварно не знам што да правам. Преку глава ми е од се.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 14 Мар 2011 23:10 #122298

 • Ariel
 • Ariel's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 295
 • Thank you received: 62
 • Карма: 12
Elena da i jas se sekavam deka HSC pravev vednas po menzis odnosno 6-7 den sega ne se sekavam tocno. Inace koga ke dobies se dava terapija Danoval od prviot den a potoa na kraj se pravi HSC ama vo tvojov slucaj ne znam. Samo ne se nerviraj zasto menzis moze da nedobivas i od stres, mora da se opustis i ke dobies. Mene nekolkku pati mi se slucilo da ne dobijam po 50 dena i toa od stres, vednas koga stresnata situacija zavrsila jas dobivav. Znaci toa mi se sluci za svadbata, za diplomskata i uste ednas, eve mozam i da gi izbrojam kolku pati bilo i sekogas koga se rabotelo za golema vozbuda.
Taka da olabavi ne se sekiraj ke dobies pa ke vidis sto ponatamu.
Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 15 Мар 2011 02:43 #122371

 • elena07
 • elena07's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Карма: 0
Ама јас не добивам. Тоа и е целиот проблем
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 15 Мар 2011 14:59 #122486

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Елена, за се постои решение, не се секирај. Ако не добиеш и решите да правите ХСЦ и покрај тоа, тогаш ќе ти направат киретежа, т.е. ќе го отстранат слојот на еднометриум кој сега го чекаш да истече со мензисот а не истекува. Лаички објаснувам, но од сопствено и туѓо искуство, ти кажувам да не му ја мислиш толку, постои начин како убаво да се видат ѕидовите на матката и покрај тоа што не добиваш. Јас регуларно правев ХСЦ, по завршување на мензисот, но и покрај тоа ми направија ревизија, докторот се плашеше да не има уште некој минијатурен субсептум како тој што го извади, па затоа скроз ја исчисти матката за да се осигура. После треба неколку месеци да се обнови ендометриумот, нема да имаш обилни крварења, но и тоа се средува брзо. :) Без нервоза, ќе биде.
Антибиотици пиев само после постапката, пред тоа ништо не ми дадоа.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 15 Мар 2011 16:18 #122544

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Елена не се нервирај.
Мене хистероскопија ми правеа првиот ден по завршување на ментруалното крварење. Димитров ми објасни дека се прави така за да има што е можно потенок ендометриум и подобро да се визуелизира матката, а и ако треба да се интервенира ќе нема многу крварење па е полесно да се работи така.
За добивање ќе добиеш кога тогаш. Само трпеливо.
А потоа докторката ќе ти каже што и како. Се зависи што ќе се открие со хистероскопијата.
Бидејќи мене ми отстрануваа септум, не пиев ништои пред постапката, а потоа пиев естрофем и циклопрогинова.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Хистероскопија (HSC) 16 Мар 2011 00:01 #122682

 • бамби
 • бамби's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 78
 • Карма: 0
Елена ајде без грижи ќе помине и овој пекол верувај ми, и јас имав спонтан правев киретажа па чекав 3 дооооолги циклуси за да правам хсц-
(ја правев веднаш по завршување на менстрацијата).Деновите ми се чинеа како години :tazna: .....па ете завршив со тие глупости се надевам :) па сега чекам да добијам и одма на работа.:)
штом ќе завршиш и со хсц барем ќе ти олесни малку и после во нови победи :jupi:
Последна промена: 16 Мар 2011 00:05 by бамби.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.