Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Менструални фази

Менструални фази 20 Дек 2009 13:37 #1036

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Menstruacijata se sostoi od tri fazi:
Folikularna faza - dodeka jajnite kelii zreat i rastat, znaci od prviot den na menziot do ovulacija.
Ovulatorna faza - koga prskaat folikulite i nastapuva ovulacijata (obicno sredina na ciklusot).
Lutealna faza - od momentot na ovulacija do slednata menstruacija.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Менструални фази 30 Дек 2009 16:47 #8399

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Мене вообичаено ми доаѓа на 28 дена (неколку пати во годината +- 1 ден). Имам навистина големи болки првите два дена од мензисот и тогаш морам да пијам апче за да ми смири малку болката.

Е сега обично откако ке ми заврши, се се смирува, но овој пат последниот ден од мензисот и ден-два или три по завршувањето имав чувство во стомакот како при овулација, т.е. ме болеа по малку јајниците и имав зголемено либидо. Од друга страна кога бев на гин, на 12 ден од добиено имав фоликули од 19 мм, што значи дека овулацијата моја би се случувала некаде на средина на циклусот. Па затоа сега сум збунета, дали во истиот период од циклусот кај една жена се случува овулација оние месеци кога ја има (кога не се ановулаторни циклуси)???? Не ми се оди на гин сега баш во екот на празнициве да видам што е работата.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Менструални фази 30 Дек 2009 20:16 #8562

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Vasidora, ne go razbiram prasanjeto...
Ovulacijata e obicno i priblizno vo istiot period, ama od x pricini (bolest, antibioitici, promena na klima, stres...) moze da se pomesti nekoj den porano ili podocna. Toa prasuvas?
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Менструални фази 31 Дек 2009 00:21 #8632

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Da Kinky toa prasuvav. Fala na odgovorot, alal da ti e sekogas si spemna so odgovor na bilo koe prasanje.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Менструални фази 31 Дек 2009 13:55 #8786

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Их нема гајле, важно се разбравме :kiss:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Менструални фази 13 Мај 2011 20:58 #135577

 • eli77
 • eli77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 70
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
имам циклус на 22-24 дена,ова е многу рано и претпоставувам дека ке имам проблеми при плланирање на втората бременост,всушност пробуваме еве 4 месеци и не бива.со првото останав без проблеми бремена а и тогаш имав проблеми со циклусот(исто).пред 2 дена бев на гинеколог и ми рече да проверам пролактин,па ме интересира дали има некој сличен проблем како мојот.поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Менструални фази 17 Мар 2013 13:57 #235132

 • Miicka
 • Miicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 16
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Девојки, може е чудно ама јас не знам точно како се брои менструалниот циклус.
Јас добивам точно на 28 дена, но дали бројам точно...
Значи вака, во декември добив на 24, во јануари добив на 21, што броено од денот кога сум добила во декември до денот на започнување на циклусот во јануари се точно 28 дена. Во февруари добив на 17, што се исто 28 дена од започнувањето на циклусот во јануари.
Дали се брои така и имам редовен циклус или??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Менструални фази 17 Мар 2013 15:41 #235135

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Да Миичка така се брои, од денот на добивање до денот на следното добивање. И да имаш редовен циклус ;)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Менструални фази 17 Мар 2013 16:29 #235138

 • Miicka
 • Miicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 16
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Ти благодарам на брзиот одговор Мама Ане :)
Сега ми е полесно, читав доста работи околу гинеколошки проблеми и баш се загрижив, сега ми олесна :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Менструални фази 21 Сеп 2014 19:45 #252516

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Voobicaeno sekogas mi doagja na 30 dena, no poslednive 3-4 meseci mi doagja tocno na 27 den, na sto moze da se dolzi promena na menstrualniot ciklus, dali e toa vo red odednas da se smeni periodot? Imam napraveno ginekoloski ispituvanja (pap, brisevi, eho, hormoni) i se e vo normala, nemam nikakvi naodi?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Менструални фази 21 Сеп 2014 20:33 #252518

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ista sum i jas :) vlijaat vremenski promeni, stres, zgolemena fizicka aktivnost... Normalen ciklus se smeta od 26-31 den na dobivanje. Jas veke se pomiriv so promenata, se dodeka mi doaga vo ovie granici i redovno ne bi bila zagrizena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Менструални фази 22 Сеп 2014 10:36 #252526

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Ti blagodaram Fairy, nesto citkav po internet, i voobicaeno go povrzuvaat skratuvanjeto na menstrualniot ciklus so problemi vo lutealnata faza, mene ne mi e jasno kako bi se ispitalo toa, no ako hormonite mi bile vo red togas sigurno ne e toa?!
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.