Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Археологија

Археологија 29 Мар 2011 21:37 #126561

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ova e eden mnogu interesen temelen i naucen pristap, da se vidi kolku nastanite opisani vo Biblijata se/bile vistiniti i kolu alheoloski dokazi postojat za toa.
Perthodnata epizoda go obrabotuvase prasanjeto Dali postoela imperijata na David, i istata moze da se gleda zaedno so ovaa koja pokraj ostanatoto go postavuva prasanjeto dali Bog imal zena? Celiot serijal e narecen Zakopanite tajni na Biblijata.

Dr Francesca Stavrakopoulou istrazuva dali antickite Izraelci veruvale vo eden Bog, kako sto se tvrdi vo Biblijata.
Taa ja stava Biblijata pod mikroskop i istarzuva sto veli originalnata Biblija na Evreite i gi posetuva arheoloskite iskopini vo Sirija I Sinai sto davaat novo svetlo na veruvanjata za lugeto od Biblijata.
Dali Bogot na Abraham bil poseben/edinstven? Dali antickite izraelci veruvale vo poveke Bogovi? Dali e vozmozno Bog da imal uste edna polovina (se misli na zena)?

www.bbc.co.uk/programmes/b00zw3fl#synopsis
Последна промена: 29 Мар 2011 21:41 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Bubbi

Ре: Археологија 02 Сеп 2011 11:17 #151832

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Понудени сугестии за Стоунхенџ мистеријата од велшка гробница

Археолозите веруваат дека клучната личност инволвирана во изградба на Вилтширскиот античкиот споменик е погребана во Preseli планината.

Експертите веруваат дека Стоунхенџ е изграден од плави камења транспортирани од запад Велс пред околу 4.500 години.

Archaeologists are researching the grave of an important figure they believe may have played a crucial role in the construction of Stonehenge .
Археолозите го истражуваат гробот на важна личност за што веруваат дека може да одигра клучна улога во изградбата на Стоунхенџ .

Гробницата е сместена над церемонијален камен круг во Preseli ридовите во западен Велс , каде што се верува плавиот камен бил ископуван, пред да биде префрлен Стоунхенџ.
Повеќе истражувања ќе се направат за да се утврди дали на важната личност закопана таму имала улога во движењето на плавите камења 190 милји од западн Велс до Вилтшир споменикот.
Откритието е направено од страна на професори Тим Darvill и Џефри Wainwright, кои ги поминале последниве 10 години обидувајќи се да утврдат како и зошто плавите камења - или обележан долерит - биле транспортирани од Preseli ридовите до Стоунхенџ.

Во 2008 година, како резултат од првото ископување на Стоунхенџ во повеќе од 40 години , професорите велат дека утврдиле дека плавите камења - големина на човек или помали - пристигнале во Стоунхенџ пред околу 4.500 години.
Според нивната хипотеза плавите камења - наместо многу поголемите камења карпи кои му ја даваат на Стоунхенџ познатата форма - биле вистинскиот магнет кој привлекувал бидејќи се верувало дека има лековита моќ.

Wainwright изјави: "Ние се вративме на Preselis и почнавме со ископувања таму. Првото место што го истражувавме беше голем погребен споменик во сенката на Carn Menyn, од каде што Стоунхенџ плавите камења доаѓаат.."

Тимот најде круг под меморијалот изграден од плави камења, истиот материјал кој се пренесувал за Стоунхенџ, и сеуште се работи на тоа до денес. .
Но Wainwright изјави дека би бил изненаден ако кругот не е создаден во исто време кога плавите камења биле однесени во Стоунхенџ, зајакнувањејќи ја врската помеѓу западен Велс и Стоунхенџ во теорија.

"Тогаш овој камен круг беше покриена со голем погребен споменик со соба (комора) во средината. Просторот претворен од јавен церемонијален простор, дефиниран обележан со круг од камен, во погребно место на една многу важна личност."

Вејнрајт изјави дека е "скок" да се тврди лицето закопани таму бил архитект на Стоунхенџ.
"Тоа е хипотеза, но тоа би можело да биде вистина. Постои, секако, нешто многу значајно во врска со овој гроб."


Izvor
The administrator has disabled public write access.

Ре: Археологија 25 Окт 2011 13:44 #161190

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Тоа е мистерија која останала загатка за научниците со векови: како античките Египќани биле во можност совршено ги зачуваат/ презервираат своите фараони со милениуми? Сега Канал 4 следи тим на пионерски научниците кои се обидуваат да ја решит оваа 3000-годиши енигма преку мумифицирање на донирано тело специјално за таа намена? Снимено во едена од водечките форензичарски лаборатории за патологија на Велика Британија, научниците сакаат да ги откријат техники за презервација кои се користат за време на "златното доба" на Tutankhamen. Времето на 18-тата династија бело време на големи културни и политички револуција, но исто така го означило и Совршенството на египетската техника на балсамирање. Користејќи таен и комплексн спој на состојки и процеси, свештениците успеале да го спречат распаѓањете речиси во целост. Но кои биле мистериозните и комплексиа рецепти што ги користеле? Дали тие навистина ја разберале науката позади нив? И, ако е така, дали би можело тоа да претставува најголемо научно достигнување на древен Египет?

Mummifying Alan: Egypt’s Last Secret
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Археологија 09 Јан 2012 07:17 #174359

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Подземен стадион во центарот на РимВо Рим под плоштадот Навона, се наоѓал Домицијанов стадион за спортски и музички натпревари, со досега невидена архитектура. Ова го објавуваат археолозите на кои им останува да ги сложат остатоците од сето она што е пронајдено во подземните ходници под Берниниева фонтана на четири реки.

"Празнината која можела да прими 30.000 гледачи, со должина од 275 и ширина од 106 метри ја држеле пиластри наместо ѕидови, што овозможувало во стадионот да влегува доволно светлина, објаснува Жан-Франсоа Бернар, археолог и архитект во Француската школа во Рим. Италијанските медиуми ги пренесоа и првите ексклузивни снимки од таинствените одаи. Домицијановиот стадион е првиот ѕидан спортски објект подигнат во Рим во 86. година.

Izvor Vecer
Последна промена: 09 Јан 2012 07:19 by Fairy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Археологија 16 Јан 2013 06:16 #229757

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
загрозено KУЛТУРНОто НАСЛЕДСTВО

Етнологијата ни бега од раце


Ако не направиме нешто за да го заштитиме, засекогаш ќе загубиме драгоцени податоци за нашето минато, вели Kрсте Богоески, поранешен професор на Институтот за етнологијаАко не направиме нешто за да го заштитиме, засекогаш ќе загубиме драгоцени податоци за нашето минато, тврди Kрсте Богоески, поранешен професор на Институтот за етнологија на Природно-математичкиот факултет во Скопје. Пензионерот со децениско искуство с` уште е активен на повеќе полиња. Редовно учествува на форумите и на јавните дебати за заштита на културното наследство. Со години ја раководеше организацијата „Син штит“, за заштита на културното наследство во природни и катастрофи предизвикани од човекот.

- За жал, состојбата воопшто не е розова. На план на заштитата на етнолошкото наследство долго не се преземаат речиси никакви чекори, а тоа е најранливо. Да го споредиме со археолошкото богатство - ако не го откопате од земја, тоа ќе остане таму со векови, нечепнато, сосема зачувано. Етнолошките предмети се секаде околу нас и тие секојдневно исчезнуваат. Факт е дека во последните години повеќе се обрнува внимание на археолошките ископувања, отколку на етнологијата - вели тој.

Студентите документираа

Еден од суштинските проблеми е што кај нас со години нема посебна политика за заштита на етнолошкото културно наследство, не само во селата, туку и во градовите, каде што во минатото се создавало.

- Низ годините, на Институтот за етнологија сме имале повеќе истражувачки проекти, но се однесувале претежно за стопански објекти, за земјоделството и сточарството, за селската покуќнина. Во тие истражувања прибравме многу материјали. Секоја година се изведува теренска настава, а студентите документираат. Институтот за етнологија денес им богата фоно и фотозбирка, која е многу значајна за нас. Македонија има големо богатство, кое постојано си заминува. Податоците треба некаде да се регистрираат - вели Богоески.

Според него, државата треба да развие стратегија за заштита, која за кратко време ќе почне да се реализира.

- Етнолошката граѓа е најнезаштитена, а с`уште има многу етнолошки материјали, кои се наоѓаат кај луѓето и тие треба да се документираат - вели тој.

Важна за националната историја

Богоески вели дека Институтот за етнологија долго мака мачи со пари за проекти. Исто како и другите, овој институт работи под покровителство на Министерството за образование и наука.

- Во последните години на Институтот воопшто не добивав средства за проекти - ни јас ни моите колеги. Повеќе ги финансираа природните науки, како хемија и физика. Веројатно сметале дека на тој начин ќе придонесат за развој на стопанството. Се обидував преку Филозофскиот факултет, но и оттаму ги одбиваа проектите - објаснува тој.

Поголем интерес покажува Министерството за култура, кое финансирало проекти, но и ги поддржувало невладините организации, кои се грижат за културното наследство.

- И тие се во служба на културата и на општеството. Се даваа средства и се помагаше. И покрај тоа, етнолошкото културното наследство ни бега од рацете. Можеби е веќе доцна. Но, што побргу треба да се направи нешто за да се спаси тоа што остана. Оти може да се уништат траги не само на материјалното, туку и на духовното наследство. Ни заминува наследството, кое е можеби најзначајното за нашата национална историја - вели Богоески.

Извор

Smetam deka tekstov e mnogu vazen, i deka poveke treba da se raboti za zastita na naseto kulturno, arheolosko bogatsvo sto e vazno svedostvo na nasata kultura i tradicija.
Kakov e vasiot stav po ova prasanje?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.