Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Кога обработката е подобра од оригиналот

Кога обработката е подобра од оригиналот 03 Ное 2010 20:13 #68227

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Која песна откако е преработена ви се допаѓа повеќе од оригиналот?

Еве од мене еден пример

Mas Que Nada-Black Eyed Peas ft. Sergio Mendes

а оригиналот е

Mais Que Nada(Original)1963
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 01 Мај 2011 03:05 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 03 Ное 2010 20:33 #68234

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Последна промена: 01 Мај 2011 03:06 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 04 Ное 2010 02:33 #68333

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Го сакам Стинг мнооогу, мислам дека младоста ме асоцира на него, ама верзијата од Роксен на Џорџ Мајкл ми е подобра! :fijuk:

The Police - Roxanne

George Michael - Roxanne
Последна промена: 01 Мај 2011 03:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 04 Ное 2010 02:45 #68344

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Има многу песни чии обработките ми се допаднале многу повеќе.
На пример од Billy Idol -Dancing with Myself и обработката од Nouvelle Vague :OK:

Billy Idol - Dansing With My Self

Nouvelle Vague - Dancing with Myself
Последна промена: 01 Мај 2011 03:09 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 04 Ное 2010 02:52 #68349

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
Последна промена: 01 Мај 2011 03:17 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 04 Ное 2010 03:10 #68375

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
sega malku od nasava makedonska
www.youtube.com/watch?v=kHzmLarMBCI&feature=related

poveke mi se dopaga otkolku originalot na Dragan Mijalkovski
www.youtube.com/watch?v=lK_tv0ulC4w
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 04 Ное 2010 14:24 #68487

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Alphaville - Forever Young

Поубаво ми звучи модернава верзија :)

"Young Forever" Jay-Z | Mr. Hudson
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 01 Мај 2011 03:19 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 04 Ное 2010 15:37 #68532

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
David Bowie ми е еден од омилените, а за Nirvana немам зборови.

www.youtube.com/watch?v=J7UftStYuqE

www.youtube.com/watch?v=LSnXjE66tvQ
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 04 Ное 2010 16:06 #68545

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Девојки - темата е кога ОБРАБОТКАТА е подобра од ОРИГИНАЛОТ
за да нема забуни, оти нели не сме сите информирани кое е обработка а кое оригинал, особено за поновиве песни пишувајте ги по тој редослед

прво Обработка
па Оригинал

Или напишете кус кометнар,
не е цел само да се лепат видеа и кој повеќе ќе залепи. ;)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 04 Ное 2010 16:16 #68549

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Кај мене се ставени по тој редослед. Еве да појаснам песната на Nirvana е од 1993 г. и е преработка на таа од David Bowie од 1970 год.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 16 Ное 2010 05:41 #72991

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Последна промена: 01 Мај 2011 03:44 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 16 Ное 2010 06:06 #73013

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
jema wrote:
Кај мене се ставени по тој редослед. Еве да појаснам песната на Nirvana е од 1993 г. и е преработка на таа од David Bowie од 1970 год.

Potpolno se slozuvam, iako go obozavam Bowie, prerabotkata od Nirvana na "The man who sold the world" e mnogu podobra, moja omilena :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 03 Јан 2011 04:39 #98107

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Ова е "Word up" преработена од Gun, која мене повеќе ми се допаѓа од оригиналот

www.youtube.com/watch?v=9VlSE4OpKDU

додека ова е оригиналот од Cameo

www.youtube.com/watch?v=Z-CsVToxnNI
Последна промена: 03 Јан 2011 04:40 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 20 Јан 2011 00:23 #103355

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Сега скоро дознав всушност кој е оригиналот :hahaha: :hahaha:

Оригиналот е на Шабан Шаулич :lol: :lol:

Saban Saulic - Dodji da ostarimo zajedno

А ова е преработката на Лет 3 :OK:

Let 3 - Dijete u vremenu
Последна промена: 01 Мај 2011 03:48 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 29 Фев 2012 19:39 #185160

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Metallica - Whiskey in the jar

e obrabotka na istoimenta pesna OD THIN lIZZY, i e kade -kade poubava

Isto i , "Rock on" od Deff Lepard e mnooogu podobra za razlika od David Essex
Последна промена: 29 Фев 2012 19:45 by Annabel Lee. Причина: Замена на видео со линк според правила на форум
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кога обработката е подобра од оригиналот 25 Мар 2012 16:37 #190879

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Не е лош и оригиналот, ама преработката ептен ми буди емоции, преубава е :da:

Еве ја обработката (Eye Cue & Lea - Не заборавај)

www.youtube.com/watch?v=5nafiNlgHtU&feature=related

И оригиналот (Калиопи - Не заборавај)

www.youtube.com/watch?v=KqrfOwO2i9U&feature=related
Последна промена: 25 Мар 2012 16:39 by AWAO.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, yarre

Најново на форумот

 • No posts to display.