Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: In memoriam на славните музичари

In memoriam на славните музичари 07 Фев 2011 22:21 #110050

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Почина Гери МурСлавниот музичар починал во сон на 58 години, во тек на одморот во Шпанија. Сеуште не се знае причината за смртта.
Гери Мур, еден од најголемите рок гитаристи на сите времиња, кариерата ја започна кон крајот на 60те години во родната Ирска, како гитарист на групата Skid Row. Десет години подоцна стана член на популарните Thin Lizzy и со нив го сними успешниот албум "Black Rose". Истовремено тој водеше и соло кариереа на која потполно и се посвети по заминувањето од групата.
На почетокот од 90те се повеќе се врти кон блузот и класичниот рок и објавува неколку хитови како "Still Got the Blues" и "Separate Ways".
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 07 Фев 2011 23:07 #110067

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Geri Mur bese eden od moite omileni bluz gitaristi...Denes razbarv deka pocinal :tazna: Negovata Parisienne Walkways me naezuva koga i da ja slusnam , a mi budi eden kup spomeni ...Gone too soon....Sleep well Gary ...RIP...:tazna:
www.youtube.com/watch?v=dGoYmRoBF4Q&feature=related
Последна промена: 07 Фев 2011 23:08 by Nataly.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: In memoriam на славните музичари 18 Фев 2011 04:52 #114180

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Тапанарот Трајко Каров почина на концерт

Трајко Каров, тапанар на групата „Багаж“ и поранешен член на групата „Триангл“, почина завчера на концерт на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Каров, кој настапил заедно со Венко Серафимовски, по само неколку секунди откако завршил настапот се пожалил дека не му е добро. На помош била повикана екипа од Итна медицинска помош, но, за жал, како што велат оттаму, и покрај сите напори била констатирана смрт. Трајко Каров во јавноста уште е попознат како брат на Љупчо Бубо Каров, кој е еден од тројцата популарни ликови на „К-15“ и сосопственик на „К-15 продукција“. Од полицијата велат дека бил извршен увид и од нивана страна, а телото на Каров е предадено на неговата фамилија, која вчера го погреба на градските гробишта во родното Кавадарци.

:( :(

извор
Последна промена: 18 Фев 2011 04:54 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 13 Јун 2011 01:09 #141242

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Синоќа во сообракајна несрека загина популарниот пејач Дарко Радованович од Србија на 36 годишна возраст.Последниот хит кој го направи е АКО ЈЕ ДО МЕНЕ со пејачката Ивана Селаков.Беше оженет ,остави тригодишна керка Лара.Нека почива во мир :(
Darko i Ivana -Ako je do mene


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 23 Јул 2011 13:27 #145689

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Samo sto procitav deka Amy Winehouse pocinala :(
www.independent.ie/lifestyle/independent...on-flat-2829774.html
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 23 Јул 2011 15:07 #145694

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
RIP ali dolgo i izdrza..
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elka

Ре: In memoriam 23 Јул 2011 16:02 #145695

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
rip..
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 23 Јул 2011 17:19 #145696

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Искрено, ми се допаѓаше нејзината музика, но за жал, она сама си го избра патот по кој што одеше...

Сепак, нека почива во мир...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 23 Јул 2011 18:58 #145699

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Јас, како и за многу други работи, последна дознавам...И покрај се’ за нејзиниот бурен приватен живот, сепак беше голем музичар. Нека почива во мир!
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 24 Јул 2011 02:42 #145706

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Ја обожавам нејзината музика, ама женава беше луда 100 насто. Трагично е вака да си го заврши животот, а можеби и очекувано...
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 24 Јул 2011 02:42 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 27 Јул 2011 14:07 #146075

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Вчера, 26.07., почина Милан Делчиќ- Делча. Можеби името ништо не ви значи, ама малку постарите ќе се сетат на групата У шкрипцу и хитовите „Колико имаш година“, „Нове године“, „Сиџи до реке“ од осумдесетите години на минатиот век. (Како го склопив ова последново- се осеќам ко метузалем, како да имам двеста шеесет и три и пол години).
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 27 Јул 2011 18:01 #146099

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Jas duri sega citam za Amy deka pocinala.....zalno. No kako sto rekoa i pred mene sama si go odbra patot po koj odese :(
Neka pociva vo mir
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 27 Јул 2011 18:26 #146102

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Со Ејми светот изгуби многу..сепак тој е пат кој сама си го одбрала, но беше прекрасен вокал и имаше недостижно добри песни. RIP..
Инаку кога ја објавија веста и кога стана веќе официјална, на сајтот од еден наш медиум се оставаа коментари на веста, и искрено се згрозив што не прочитав, каков ли народ живее во нашава земја, да се чуди човек :unsure:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: In memoriam на славните музичари 28 Јул 2011 06:04 #146159

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
i jas citav na net mnogu komentari i za onie negativnite moram da priznaam deka so povekjeto se slozuvam.mokjta sto ja imase vo svetski ramki mozese da ja iskoristi i nasoci vo drug pravec a ne kon svoeto sebicno samozadovoluvanje.ovie lugje,poznati licnosti i te kako mozat da vlijaat vrz lugjeto i svetot,ama pozitivno so dobri primeri.bese odlicen vokal ama nesakam i nemozam da ja idealiziram davajkji primr na mladite deka koristenjeto na droga i sl. supstanci e cool.steta sto na vakov nacin go dokaza sprotivnoto,takov zivot bez somnez vodi kon smrt.
RIP
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann, Nataly, macika

Ре: In memoriam на славните музичари 28 Јул 2011 10:40 #146223

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Денес прочитав дека од пред неколку месеци постои сајт http://whenwillamywinehousedie.com/ и искрено не ми се веруваше, а бе добро да му се сневиди, какви ли се не луѓе постојат?!?!?! :pukam: :pukam: :pukam: Поентата на сајтот е да се предвиди кога ќе умре Ејми, а кој ќе погоди добива ај под?!?! Имало дури и 4 "среќни" добитници. :zid: Боже сачувај!

Ејми не ми беше омилен лик, факт е дека се самоуништи, а можеше да направи страшно добра кариера. Но, ја обожавав нејзината музика, Back to Black ми е еден од омилените албуми, извонреден вокал беше. Нека си почива во мир...
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 31 Јул 2011 16:58 #146552

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Сабајле во сообраќајка погинал српскиот пеач Луис.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 01 Авг 2011 06:33 #146599

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Zalno.....imase specificen glas. Neka pociva vo mir :(
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 01 Авг 2011 10:18 #146649

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Да...навистина жално :( Денес прочитав во весник, па потоа и овде на форумов. Пих беља работа...а една негова песна ми свиреа и на свадбата...Уфффф многу ја сакам таа песна. :( Нека почива во мир :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 18:37 #169067

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Почина Гоце Арнаудов

Денеска, од рак почина големата македонска музичка легенда, Гоце Арнаудов на 52 годишна возраст.
Гоце Арнаудов е роден во Струмица на 19 август 1959 година. Тој уште на десет годишна возраст почнува да свири на гитара и да пее во групата на неговиот татко. По завршувањето на средното образование формира групата „Крик“, со која се претставувале низ цела поранешна Југославија, а се враќа во Македонија во 1993 година и за кратко време ги освојува симпатиите и признанијата на својата публика.

Во 1994 година на Фолк фест - Валандово со песната „Дали чекаш стара мајко“ ги освојува сите можни награди и веќе дваесет години е меѓу омилените песни во македонскиот фолклор. До ден денешен Гоце Арнаудов има запишани преку 200 песни, учествувал на стотина фестивали, од кои на преку 60 има добиено прво место. Во рамките на пет години е прогласуван за најпопуларната личност на Македонија. Учествата на фестивалот Фолк-фест Валандово му донесле 22 награди, а неговите песни многу пати ги имаат добиено наградите на публиката и на телевизискиот аудиториум.


www.plusinfo.mk/vest/25512/Pochina-Goce-Arnaudov

RIP :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 18:55 #169078

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Стварно и јас некако се потресов за Гоце, незнаев дека бил болен. Мислам дека пееше за 20 год.независност на плоштад или се лажам?

Нека почиваат во мир :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 21:10 #169114

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
vecna mu slava na Goce Arnaudov
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 21 Јан 2012 06:14 #175995

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Почина Ета Џејмс, легендарната блуз дива


Ета Џејмс, легендарната блуз пејачка почина денеска во 73-та година од животот, после долго боледување.

- Ова е голема загуба за нејзиното семејство, пријателите и нејзините обожаватели ширум светот. Таа беше вистинска музичка дива, можеше се да испее, таа го трасираше музичкиот развој. Таа беше моја пријателка и секогаш ќе ми недостига - вели нејзиниот пријател и менаџер Лупе де Леон.

Ета во почетокот на 2011 година откри дека има неизлечив облик на леукемија, а боледуваше и од Алцхајмерова болест.

Во текот на кариерата таа освои четири Греми награди.

Дневник
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 21 Јан 2012 13:13 #176050

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
R.i.p. mn ja sakav osobeno so At last
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 12 Фев 2012 02:20 #180058

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Pocina Vitni Hjuston....
Zalno za eden takov vokal da zavrsi kako zavrsi :(

Извор
trtlata na mamika
Последна промена: 12 Фев 2012 05:02 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam на славните музичари 12 Фев 2012 04:08 #180071

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
И она ли? А, баш се чудам од што:wtf:
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.