Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Солариум

Ре: Солариум 13 Дек 2010 06:07 #87770

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Стручњаците напоменуваат дека веќе во се повеќе земји употребата на солариум е забранета за помлади од 18 години. Според нивните тврдења, оштетувањата на кожата се акумулираат со годините, па ризикот за маланом е поврзан со вкупната изложеност на ултравиолетови зраци во текот на целиот живот.

Извор

Ова го слушав и на ТВ, мислам дека беше во емисијата Ходници. Значи секое оштетување на кожата од прекумерно сончање, како и користењето на солариум, без разлика колку одамна и да било, може подоцна, во текот на животот да предизвика меланом.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Ре: Солариум 13 Дек 2010 14:43 #87813

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Така е Анабел, последиците се јавуваат многу подоцна.
Не сум била и нема никогаш да одам, солариумот просто и едноставно - не само што не е здрав туку е многу штетен.
За спомнатите снобови no comment, преку цела година да изгледаш исунчано... а сите знаат дека не биле во Сен Тропе туку се печеле во капсула ко на скара. Финтата е да бидеш исунчан ама да се знае дека си бил некаде на море среде декември, а не така ко шо прават они...
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 13 Дек 2010 14:53 #87819

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
bubamara wrote:
Srna wrote:
Odev na solarium i toa sekoja godina obavezno uste vo maj, ova bese koga bev shemadzika, kako da izleguvam po skopskite kafiki, a da ne sum iskvarcana? Ma nema sansi.
Срна ме изнасмеа:laugh: А бе и јас на времето бев шемаџика, ама не знаев дека мора да се има и кварцан тен:laugh:
Јас никојпат не сум била, прво од причина што мислам дека ќе ме фати паничен напад да седам така затворена. Сигурна сум дека тоа ќе ми се случи.
Инаку убаво поцрнет тен сакам, убаво ми е да сум поцрнета иако со мојот многу светол тен, вложувам многу напор да зацрнам малку:laugh: Кога ќе видам исунчана девојка, ми изгледа убаво, без разлика дали е од сонце или солариум, се додека е тоа во граници на нормалата.
Не знам дали се сеќавате на една манекенка која до пред да роди беше прилично актуелна на нашиве простори и беше прва другарка со гореспоменатата госпоѓа..кога ќе ја видев, ми се креваше косата, значи ужас, бела боја на косата со изразито темен тен, многу вештачки, многу..
А од друга страна, не знам дали се сеќавате на муабет од пред неколку години кога млада девојка во Скопје, дента отишла на неколку солариума, јас пошто не сум упатена многу во таа порблематика, не знам колку, ама знам дека мора да има пауза од некој ден. Девојчево дента било во два три салона на неколку кварцања и починало. Ова беше чаршиски муабет, но веројатно вистинит, затоа што сите го знаеа ова..и мене уште толку ми внесе страв во коски.
И врв на све, јас имам и доста бемки, така да..

Bubamarke ja znam taa manekenka M.G. drugarka na g-gjic L.F. ja znam od viduvanje i bese gostinka vo emisijata "Vo belo" kade sto kazuvase deka koga se podgotvuvala za svadbata posetuvala i solarium a bila vo 4-ot mesec od bremenosta :pardon:
Sega veke ne bi odela, nemam zelba, vreme, trpenie iako sum odela samo na edno mesto kade dobro ja znam sopstvenickata na salonot i znam deka cesto gi menuva lampite i kako go odrzuva, kaj nea odam i na masaza ponekogas i na pedikir, a odlicna e i za depilacija. Mene mi bea dovolni 5 tretmani od po 15 minuti i imav ubava boja, umerena, ne kumbe :hahaha:
Za steten, steten e , no jas imam tetka zivee vo Svedska i kaj niv povozrasnite lica, od 50 godisna vozrast pa nagore terapevtski odat na solarium 5-10 tretmani od 10-15 minuti po ednas godisno. Tetka mi mi kazuvase deka ova voobicaeno go pravat poradi dolgite zimi, vlaznata klima i cestite zaboluvanja na koskite kaj celoto naselenie. Vprocem kaj tetka mi vo Svedka vo tekot na zimskiot period se razdenuva okolu 9 casot nautro, a se stemnuva veke okolu 14 casot na pladne i mnogu malku imaat dnevna svetlina vo toj period, pa zatoa koristat solarium povozrasnite, no deca i mladi do 18 godisna vozrast nikako :ne:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 13 Дек 2010 15:07 #87826

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Srna wrote:
Mene mi bea dovolni 5 tretmani od po 15 minuti i imav ubava boja, umerena, ne kumbe :hahaha:
:muahaha:
Спомнатата е баш ваква, ќумбе :muahaha: воопшто не делува ни природно, ни здраво, ни нормално.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 13 Дек 2010 15:12 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 13 Дек 2010 15:09 #87828

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Се согласувам дека нема ништо погрдо од искварцани девојки, па уште се фарбаат бели да се истакне поише бојата.

Не сум била никогаш во солариум, не ми ни паднало на памет. Природно сум со светло плава коса и провиден тен така да, ноу тенкс.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 13 Дек 2010 15:12 #87830

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас природно имам темен тен и никогаш не сум имала потреба од солариум, едно излагање на сонце одма ме фаќа. И никогаш не би се кварцала..
Воопшто не ми се допаѓаат вештачки затемнетите девојки, посебно МГ што ја спомнавте, бљак
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 13 Дек 2010 16:01 #87880

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
I jas kako Mama Ane imam potemen ten i nikad ne sum bila na kvarcanje :ne: Od odmor sekogas sum se vrakala cokoladna i toa ne deka sum lezela da se suncam, tuku od zaebancii vo voda, odbojka na plaza, tepanje tabla i toa pod senka. Sakam da kazam odma me faka sonce i nemam ama bas nikakva potreba od solarium :ne:

Ednas bevme kaj mnogu bliski luge na svadba i mojata starosvaticata idese na nekolku tretmani vo solarium za da i legnela haljinata poubavo ako bila iskvarcana :blink:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 13 Дек 2010 16:28 #87900

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Jas sum bila ednas pred svadbata nasa pred 2 ipol godini i od togas ne sum bila i nemam namera ne deka ne se sakam isoncana ali mi e strav iskreno, a inace sum prirodno prozirno bela.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 13 Дек 2010 16:47 #87911

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Никогаш не сум сакала солариуми затоа што имам многу бел тен и многу лесно горам, плус сом цела со бемки. Никогаш во животов не сум добила темна боја на кожата. Само црвена и тоа изгорена, а потоа се лупам. Поради тоа и не сакам да одам на кварцање. Настрана, што имам читано дека е штетно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 14 Апр 2011 01:28 #130154

 • petra
 • petra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 10
 • Карма: 4
Da vi kazam jas odam ednas godisno i toa pred odmor bidejki samo taka se zastituvam od sonceto...toa e nekolku tretmani i nijansa potemen ten od mojata boja....inace odam vo stoecki solarium nikako na onie sto se lezi....i koga ke odam na odmor ne goram tuku vednas pocrnuvam....inace e haos za mene....ped dena nemozam na plaza da otidam....i taka si najdov resenie koe znam deka e stetno i ke gledam sto pomalku da go koristam..
"Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа... Биди Среќен!... Нека умрат од глад!"
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 04 Јул 2012 18:58 #206401

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Лани на одмор не се печев, ама и она малку време што го седев на сонце додека се бањам (најмногу ми настрада грбот) а потоа и под сенка, се вратив дома шарена :muahaha:
Годинава прв пат решив да се почестам со солариум - само неколку пати, попрецизна да бидам - 4. Се гледа мала промена на тенот, а ми се допаѓа што тоа е воедначено. Особено на деловите кои секогаш остануваа бели (мислам на стомакот и рацете одоздола, нека не ви работи фантазијата :kez: )
Е за ефектите по одморот ќе ви пишам.
Инаку доколку не би одела на одмор, немам намера да се кварцам само заради мода.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 04 Јул 2012 18:58 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Солариум 24 Јул 2012 04:43 #208176

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
Ne sum imala potreba bidejki i jas sum od tie so prirodno temen ten,inaku ne sum mnogu za,mislam deka nema ispituvanje koe ne tvrdi deka e mnogu steten
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.