Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фарба за коса

Ре: Фарба за коса 29 Фев 2012 08:03 #184983

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Јас редовно ја гледам по маркетиве - Тинекс,Веро...
Околу 400 денари е.

Палете-то сигурно е поевтинка, али шта се може :poimnemam:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Фарба за коса 29 Фев 2012 08:06 #184984

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Хммм, па тоагаш вреди да се проба. Јас рециталов ја земам околу 470 ден, али ја нема во Веро или другиве маркети, само Космо (и нормално во Космо во Тинекс). А доколку излезам малку на портокаловко, си земав силвер шампон (али ич не ме прашувајте која марка) ќе ве известам за тоа покасно...сега е во дуќан..и наводно шампонов бил за вадење на тие портокалови, жолтеникави нијанси што можат да излезат после фарбање. Јас го земав за фризеркава, оти ми кажа дека било супер работа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 29 Фев 2012 08:21 #184989

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ананда каков е тој силвер шампон? :wtf: Јас денеска одам да се фарбам, и во принцип го имам тој портокалов пигмент и на секое фарбање ја имам таа портокалова нијанса што ја мразам. Ако можеш да ми кажеш до кај 4 саат кај можам да го купам ептен работа ќе ми завршиш :cmok: Инаку јас денеска сакам да вадам прамени, па одозгоре да ја офарбам цела коса светло кафена, па да дојде прамените да се прелеваат, да не се издвојуваат ептен. И уште едно прашање, силвер шампонот мора да се користи одма после фарбањето кога ќе се мие косата или како??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 29 Фев 2012 08:37 #184993

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
mikimaus за шампонов и јас дознав пред некоја недела кога со фризерката купував работи за во салонот. Во Расадник, има една фирма ВИП КОЗМЕТИКС од каде ја набавив сета роба, од столици и лавор до фарби, четки и шамони. Таму го има овој шампон во 250 мл пакување но и поголемо. Јас земав едно од 250 мл по препорака на фризерката. Што е поентата на шампонов? Некои жени, не веднаш по фарбањето, но со текот на миењата косата им станува по жолта или портокалова. Шампонов се користи како и секој друг шампон, значи се миеш со него еднаш неделно (евентуално двапати), нанесуваш на мокра коса, оставаш да делува 3-5 мин, ама не подолго, оти колку што читав може да добиеш виолетова нијансичка ако претераш. И нормално ја миеш косата. Убаво е овој шампон дома да го има секоја жена која како мене е природно потемна а се фарба плава. Е сега, како и со други шампони, не чини да се мие коса со ова до недоглед, туку треба да се менува и се мие со друг шампон после некое време, што е нормално...но сепак сега не можам со сигурност да ви кажам на кој период треба да се менува, т.е. колку време максимално е дозвелено да се користи шампонов континуирано. Ќе пробам, ќе се распрашам и ќе ве известам.

едит - еве прочитајте за еден ваков тип на шампон
Silver shampoo

сепак не знам дали е од иста марка тој шампон кој јас го земав,но нејсе намената им е иста.
Последна промена: 29 Фев 2012 08:40 by Ананда.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: Фарба за коса 29 Фев 2012 09:39 #185013

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
mamatobe wrote:

Палете-то сигурно е поевтинка, али шта се може :poimnemam:

Jeste, jeftinija je od Loreala, ali je meni i bolja..probala sam obe i od Palete kosa ima mnogo lepsi sjaj i nije suva kosa..inace za nanosenje je isto lako i jedna i druga..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 29 Фев 2012 11:04 #185043

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Дали некоја од вас знае какви фарби треба да помешам за да ја добијам косава сива еве како на сликатапробав секаква фарба од типот на бисерна боја и ништо не излегува никако како на кутијата. сум слушнала дека се меша плава боја со малку црна ,дали некоја од вас пробала вака?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 29 Фев 2012 15:13 #185107

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Da Slavica, jas na vremeto se farbav plava i go isprobav ova-mesanje plava so malku crna (ednas izmesav so malku ljiljakova :zelen: ) i mi izleze bas kako na slikava. Ama crna staviv mnooogu malce...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica

Ре: Фарба за коса 29 Фев 2012 16:10 #185119

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ја прашав фризерката за silver shampoo што го кажа Ананда и ми кажа дека порано од Кеуне имало и шампон и маска и биле прекрасни но не ги произведувале повеќе, сега имало некоја маска од еугене перма во космо може да се најде околу 700-800 денари која исто била многу ефикасна за отстранување на портокаловите нијанси. Утре ако можам баш ќе ја побарам па ќе ви пишам детали
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 01 Мар 2012 06:55 #185214

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16


Немам многу седи влакна ама сакам да почнам да се фарбам. Досега воопшто немам ставено никаква фарба на мојата коса. Освен на времето на неколку наврати колор шампон. Колешката моја е многу задоволна од овие фарби без амонјак на Лореал. Дали некоја од вас ги пробала и дали сте задоволни?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 01 Мар 2012 07:37 #185228

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Тара јас се имам еднаш или два пати со Лореал и не бев задоволна. Мене многу брзо ми падна бојата, плус очекував дека е друга нијанса(како на сликата), ама испадна сосема друга. Е сега фризерот ми кажа дека овие фарби кои се без амонијак или со помалку амонијак, побрзо им паѓа бојата :emm:

Имам другарки кои се фарбаат со истава, они се задоволни, сепак се е индивидуално :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tara

Ре: Фарба за коса 01 Мар 2012 07:56 #185233

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
tara jas samo ke ti go kazam moeto iskusto so ovie farbi...jas od koga pocnav da se farbam se farbav so nekolku vida na farbi no koga pocnav da ja koristam ovaa farba mislam kosata mi se prerodi,i bojata mi trase po 1 mesec,no koga dojdov vo MK ja kupiv istata i :skok: :what: ....se sokirav i od bojata koja mi ispadna i posle vtoroto mienje mi padna...za farbite od LOREAL vo MK ke kazam samo deka se cist promasaj!!!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tara

Ре: Фарба за коса 01 Мар 2012 08:29 #185242

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Tara, ај и јас да ти го кажам моево искуство со истава фарба. Долги години носев природна коса, ама ми се намножија бели влакна баш на патец и купив L'Oreal casting, си избрав многу слична боја со мојата природна и извадив прамени баш кај седите влакна,резултат-повеќето си останаа седи, остатокот што фати за неколку миења падна :dry: Значи јас сум разочарана.
Ама па еве, мајка ми само со оваа фарба се фарба, нејзината коса и скроз побелена, а се фарба темна чоколадно кафена и и' излегува супер, и' фаќаат белите, не и' паѓа бојата, а косата и' е сјајна и мека. Што да кажам, ваљда зависи од самата коса :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tara

Ре: Фарба за коса 01 Мар 2012 08:38 #185247

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Мене со било која фарба во посветла нијанса не ми се покриваат белите влекна. Затоа упорно се фарбам темно кафеава. СУм пробала се и сешто, многу често и на фризер се фарбам, значи одам, им кажувам дека ми е приоритет да ми се покријат белите влакна, бираме нијанса, и они додаваат природни тонови, демек да покриело - ништо. А темна боја каква и да ставам ми покрива. Многу убав ефект на делумно проседена коса има вадење прамени, нешко како J.Lopez сто ја имаше постирано микимаус. Еднаш ми ја направија така и ептен се бендисав, ама пустото многу трае. 3 саати бев на фризер. А башка што тука и премногу кошта. Периодов се фрамба со Syos сама дома и мноху сум задоволна, како природно кафена ми е. Обично кафените знаат некој црвеникав пигмент да дадат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 01 Мар 2012 08:49 #185254

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Cize koja nijansa ja stavas? I jas mozam da potvrdam deka samo so SYOSS mi se pokrieni belite vlakna. Sum probala razlicni ama za belite samo ovaa mi gi pokriva. Te prasav za koja nijansa, oti staviv cokoladna i mi dojde mnogu temna sega zedov lesnik pa ke vidime.Pred nekolku meseci zedov palete delux i celata mi dojde sarena. Zedov kafeava nijansa, i negde ic ne mi fati boja negde mi fati, a pak negde mi dojde crna :zid: . Sega uste mi e sarena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 01 Мар 2012 08:55 #185255

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
3.86, grafit kafeava. Temna e, ne deka ne, ama ubavo prirodno kafena, ne kako nekoi temno kafeni sto iszelguvaat crni.

The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon

Ре: Фарба за коса 06 Мар 2012 19:00 #186560

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Znaci vaka jas imam sivkasta kosa farbana so Palette , i bi sakala da gi probam farbite na Loreal Sublime Mousse pa me interesira dali ima vnatre amonijak ili se bez amonijak? I dali ako stavam farba bez amonijak ke ati bojata?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 10 Мар 2012 11:05 #187388

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas posledno staviv vakva i stvarno e super prirodna, kako da ne sum se farbala tuku da mi porasnala mojata. NO poveke si se svigav malku posvetla sega nekako temna mi dojde :ljutko:


The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 11 Мар 2012 02:04 #187479

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2983
 • Thank you received: 1372
 • Карма: 60
Jas vcera se farbav so

po preporaka na Cize ;) Na prv pogled e dobra, da vidam po prvo mienje samo....
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 11 Мар 2012 06:14 #187503

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7912
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Последен пат се фарбав со Syoss и бев задоволна. Имаш и моја препорака.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon

Ре: Фарба за коса 11 Мар 2012 09:59 #187530

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
I jas veke podolgo vreme se farbam so Syoss i sum zadovolna :OK:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 13 Мар 2012 15:55 #188207

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Pred nekoj den ja zemav ovaa
na Revlon i e bez amonijak. Bash kje vidam kako ke izleze :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 13 Мар 2012 16:45 #188233

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ананда ако си природно темно кафеава и немаш вадено бланш прамени, ако се исфарбаш со оваа фарба која е плус без амонијак, може да испаднеш портокалова. Баш пред некој ден истражував на нет околу техниките на фарбање и дојдов до некои интересни факти. Кој е заинтересиран еве линк
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 13 Мар 2012 17:03 #188246

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Фала за линкот микимаус, баш го разгледувам сега. Инаку природно сум црна, но од пред 7 години сум плава..не питај зашто :laugh: Заради бременоста сега првпат се фарбам со овие без амонијак, инаку прамени вадам последниве 7 год и се консултирав со фризерката..вика може да не ми се покријат баш белите влакна..али ете, заради бременоста ќе морам да се фарбам со овие фарби без амонијак (не дека сум паничар, али ете..ми рекоа така било подобро за бебули). Ако испаднам портокаловка, имам силвер шампон..мислам се ќе биде добро
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 13 Мар 2012 18:26 #188268

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Jas tuku sto ja probav na l'oreal - sublime mousse, odlicna e :OK:
So penata za 5 minuti zavrsiv rabota i mnogu me bendisa balsamot sto e vo pakuvanjeto, epten i dava sjaj na kosata.
Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Фарба за коса 15 Мар 2012 10:35 #188690

 • DionDea
 • DionDea's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Me interesira dali ima nekoj recept za prirodni boi na kosa... Odnapred vi blagodaram...
Последна промена: 16 Мар 2012 03:37 by Majsi. Причина: промена наслов и префрлување во соодветна тема
The administrator has disabled public write access.