Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фарба за коса

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 14:51 #217177

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Meyo isto! Od samponite na Syoss sum prezadovolna, pa ja probav i farbata i isto taka mi izleze kako nekoj bordo sjaj :tupco:
Se prefarbav sama so farbata standardno sto si ja koristam i sreka se pokri.

Inace za flekite od farba, mene mi izleguvaat so tonik za lice. Koristam Clean&Clear, neznam kako, ama uspesno gi vadi :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 15:27 #217179

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
koja farba mamatobe?
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 16:01 #217182

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Dolphin wrote:
crnusi, me interesira kako ja cistite kozata na glavata posle farbanje , zasto kaj mene sekogas se poznava i ne se cisti eden do dva dena

ако мислиш на оној „венец“кој се создава околу главата од фабрата, ја го решавам тоа со мачкање тенок слој од некоја крема, на кожата околу лицето на вратот и ушите. потоа и да се намачка фарба полесно излегува.
најчесто чистам со оцет вински или малку лимонов сок цеден.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 17:01 #217196

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Meyo wrote:
koja farba mamatobe?

Garnier Color&Shine, broj 5. Temno smedja pisuva, ama mene potemno mi faka otkolku vo katalogot.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: farba za plavusi 13 Дек 2012 17:24 #225756

 • Blondie
 • Blondie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Mojata kosa e smega, se isfarbav so Keune 1511 i dobiv samo edna nijansa posvetla od mojata no ne plava :/ Sovet nekoj ??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 13 Дек 2012 18:08 #225781

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Denes si kupiv Subrina Unique 11/3 specijal blond-cendre za prv pat ke ja probam utre, edna bratuceda ja koristi i epten ubavo i ja osvetluva ne se poznava do kaj i bila podrasnata kosata, se nadevam deka i kaj mene taka ke fati ke vi kazam utre,ako ima nekoja plavusa sto ja koristi neka mi kaze dali se ima farbano so ovaa farba so 6%hidrogen


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 18 Дек 2012 10:31 #226312

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
А дали некој може да ми каже каде може да се најде Аура фарба за коса
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 27 Дек 2012 06:17 #227602

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Ја најдов АУРА фарбата за коса и вчера се фарбав па јас сум презадоволна... навистина нешто феноменално.... ја најдов во ДМ маркет за само 135 денари FREVER BLOND 11S....навистина сум презадоволна....
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 08 Фев 2013 19:04 #232053

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Сте слушнале (или можеби сте користеле) за петминутните фарби од палете?
Ми спомнаа некни кога бев на фризер - можеш да се фарбаш и дома, стојат само пет минути и ги миеш одма.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 08 Фев 2013 19:06 #232055

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
E ne sum cula. Jas koristam Palete Deluxe i navistina sum prezadovolna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 09 Фев 2013 12:37 #232095

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
За такви не сум чула, ама вчера прв пат пробав од овие Palette mousse colour што е во пена и супер е!!! Нити напраив шлакатаници дома нити ништо, стварно ко шампон да ставаш...

The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, macika, Glasna*

Ре: Фарба за коса 13 Фев 2013 04:11 #232379

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Jas koristam Garnier, letno vreme 113 posvetla a zimno vreme 8.1 potemna- inaku dvete se za rusa kosa. Ne bi gi menuvala nikogas, eftini se i ubavo pokrivaat bidejki mene korenot mi e temen, a i ne pagja brzo.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
Последна промена: 13 Фев 2013 04:11 by Elka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 13 Фев 2013 05:22 #232392

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Прва фарба што не е темно кафена или црна, а да ми ги покрие белите влакна:

[img size=Loreal]www.baronepharmacy.com.au/images/loreal_excellence_5.jpg[/img]

Ептен сум задоволна, баш кафена ми излезе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 13 Фев 2013 10:24 #232464

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
Adelle wrote:
За такви не сум чула, ама вчера прв пат пробав од овие Palette mousse colour што е во пена и супер е!!! Нити напраив шлакатаници дома нити ништо, стварно ко шампон да ставаш...Се согласувам јас ја користам оваа фарба и преубава е , има преубав мирис на овошја , и цел месец има сјај косава

The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фарба за коса 17 Мар 2013 03:51 #235113

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Cize wrote:
Прва фарба што не е темно кафена или црна, а да ми ги покрие белите влакна:

[img size=Loreal]www.baronepharmacy.com.au/images/loreal_excellence_5.jpg[/img]

Ептен сум задоволна, баш кафена ми излезе.

Ja zemav minatitot mesec i bas istata boja. Dobra e, pokriva dobro i dobro izdrza 4 nedeli. Sega zemav 7-ca zatoa sto sakam nijansa posvetla. Na slikata izgleda dosta posvetla ama na potemna osnova ne bi trebalo da osvetli mnogu. Sega bas sum namackana i cekam da vidam sto ke izleze :kez:

:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 17 Мар 2013 03:57 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 17 Мар 2013 12:02 #235131

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Јас си направив огромна грешка со косата, се шатирав првпат во животот и сега нема спас од прамените. Мојата и така е златкаста, како природно шатирана, не знам што ми требаше, но новата што расте е многу потемна, Ќе мора да се фарбам :tazna:.
Кажете совет како за првпат дали да експериментирам дома или за посигурно да одам на фризер? Ги погодуваат таму повеќе нијансите? Многу ми е страв, сакам нешто слично на мојата природна боја.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 18 Мар 2013 02:56 #235147

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
zoja i jas sum satirana i ednas mesecno si ja nijansiram sama kosata

znaci kupuvas farba ja mesas so hidrogenot stavas voda i sampon toa se vo edno kance
kosata ja mokris i od smesata so race stavas na kosata i ubavo ja samponiras , vnimavaj na temeto ubavo nanesuvaj za da ti fati bojata , ostavas 40 min da ti stoi i odmivas
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Фарба за коса 18 Мар 2013 07:31 #235163

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Емилија,ако може да ни кажеш како ти излезе бојата,плава или нешто потемна.
Се мислам да ја пробам ама чекам искуство.
Фала ти однапред!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 18 Мар 2013 07:36 #235164

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ne e plava. Izleze bas kako sto sakam :kez: Belite ne gi pokri najdobro ama i ocekuvano zatoa sto e posvetla boja. Mi izleze svetlo kafena...daleku od plava :D
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sonja 35

Ре: Фарба за коса 20 Мар 2013 07:54 #235313

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
sakam da si izvadam nekolku prameni so farba se mislam pomegu palete i aura sto mislite koja e podobra?predhodno se satirav so blans pa se isfarbav so garnier temno plava i ja osvetliv malku kosata no sakam uste malku so blans ne sakam da ja goram i zatoa se mislam koja farba bi mi ja osvetlila uste malku kosata svetli boi tesko mi fakaat na kosata...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 21 Мар 2013 07:43 #235397

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
e, i jas si imav ombre cela godina zatoa shto reshiv da gi izvadam shatiranite prameni ama bez da ja farbam. pa si se shetav taka, iako na pokratka ne se primetuva mnogu. pa koga kje me prashaa zoshto sum takva nesredena, im vikav deka imam ombre. i koga konechno seta boja izleze i si ja vrativ mojata boja( iako nikogash ne sum se farbala), pochnaa da rastat beli vlakna. bea 2-3, ama eve gledam rastat ko ludi. i ljuta sum, zoshto mora da gi pokrijam. i sega sum na 100 uma, ama ova e za vo druga tema.

da si prodolzam. koi mi se opciite za minimum shteta? ako se farbam kje treba od koren da se fati i posle toa sekoj mesec na update, taka? ako se shatira togas mora i hidrogen, pa makar i nisko postoten.


koga bev kaj kate pred 3 mes, imav nekolku beli vlakna napred, pa mi gi pomina so cheshel i boja. super izleze, kako prirodno nijansirana. pa postoi li opcija cela kosa da se shatira so farba ama ne od koren ili si pravam bajram na pametov?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 21 Мар 2013 07:59 #235400

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
mozes da pobaras satiranje so folija i togas nema da te satiraat od koren, ama mora da najdes nekoj dobar t.e umeshen frizer
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 21 Мар 2013 09:01 #235403

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Васка за да не ја фарбаш цела коса и потоа да мораш секој месец коренот да го фарбаш, или обрачот јас ко што си го викам, кој ужасно ме нервира, можеш да си извадиш прамени со фарба. Значи со фолија ќе ти извадат прамени, нема тоа да биде бланш или хидроген, него фарба, која ќе биде посветла нијанса од твојата коса или иста, како ќе си одлучиш. На тој начин ќе си дојде убаво како нијансирана косата, и после може само на тие прамени корените да ти ги префарбуваат, значи пак немора цели прамени. Мене на пример кога ме фарбаа од црна плава да дојдам, за да не ми ја бланшираат цела коса, ми извадија прамени со светла фарба и прамени со бланш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 21 Мар 2013 09:18 #235405

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Zenski, a vi se slucilo vo period na bremenost ili doenje da ne vi fati farba ko sto treba?? Mene drugarka mi me ubeduvase deka taka i se slucuva i sega se uveriv, za zal... Lani imav situacija koga dodeka doev satiranoto mi izleze skroz bez veze, ama ja obviniv frizerkata, ni na kraj pamet hormoni. Potoa slednoto satiranje mi izleze super i jas srekna, ja falam drugata frizerka, a veke so meseci ne doev. Sega odam vo ponedelnikot-a be sto da vi kazam, ne mozam u ogledalo da se gledam, ko nekoj da mi se po*ral na glava!!! Svetlite prameni ic ne fatija i imam oker nijansa.... :( A na facava mi se pojavila zolto-kafeavo fleki i edna kombinacija sto se stvori :aaa:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 21 Мар 2013 09:40 #235406

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Mama Vase wrote:

da si prodolzam. koi mi se opciite za minimum shteta? ako se farbam kje treba od koren da se fati i posle toa sekoj mesec na update, taka? ako se shatira togas mora i hidrogen, pa makar i nisko postoten.

Mama Vase, мене ме шатираа со масла, значи без хидрогени, бланширање или што знам што се друго се користи. Прамените не ми се суви, туку меки и воопшто не се оштети косата. Ги правев во Unique во Беверли. Таму секогаш се шишам и секогаш ми ги нудеа маслата зошто се баш за првпат, за неофарбана коса. Можеш да прашаш повеќе да ти објаснат, ме убедуваа дека не се штетни како боите. Јас сум многу задоволна и од како испаднаа парамените, како од сонцето малку осветлена косата, многу природен изглед.

А Nebo, јас сум чула од мајка ми, тетка ми, братучетките дека додека имаат циклус не им фаќала бојата, па чекаат да им помине за да се исфарбаат. Сигурно има врска и со бременост и доење.
Последна промена: 21 Мар 2013 09:41 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.