Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фарба за коса

Ре: Фарба за коса 15 Мар 2012 14:52 #188749

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Ананда wrote:
Pred nekoj den ja zemav ovaa
na Revlon i e bez amonijak. Bash kje vidam kako ke izleze :emm:

Izleze dobro, iako mozeshe i podobro. :emm: NO, so ogled deka hormonite diveat, sepak ne se zalam. Ovie farbive bez amonijak epten se shminkerski B) povekje se za onie shto sakaat malku da smenat boja, a ne se so tolku beli vlakna kako mene. Kako i da e, naredniot pat kje se farbam so nekoja druga..pojma nemam so koja :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 15 Мар 2012 16:20 #188763

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Deneska se farbav so ovaa farba oti odamna sakav nekako da go ubijam zoltiloto od prethodnite farbanja ama leleeeee kolku svetla mi izleze, ne mozam da si se naviknam na ogledalo ko kje se poglednam :sram:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 15 Мар 2012 17:21 #188785

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ова е за Луси, да и покажам како отприлика ми искочи бојата на косата.Барем јас така си се гледам во огледало :hahaha:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lusi

Ре: Фарба за коса 15 Мар 2012 17:27 #188791

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Uff se zaljubiv, mnoogu e ubava, epten mi se sviga, nisto sega ke moram pak da i pravam prameni vidi sto mi napravi sega :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 16 Мар 2012 05:20 #188855

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Mikimaus со што фарба се фарбаше???
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 16 Мар 2012 05:24 #188856

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
lavce wrote:
Mikimaus со што фарба се фарбаше???

Прво вадев прамени бланш, па одозгоре цела коса ја офарбав со keune 7 и го користев силвер шампонот од еугене перма за отстранување на порткалово-жолтеникави нијанси.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Фарба за коса 16 Мар 2012 05:37 #188859

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Ако е испадната вака како на сликата топ :OK:
На фризер се фризираше така?? Незнам каде се купуваат фарби не кене и шампонов кој го кажуваш прочитав некаде во Космо има ли ефект шампонот??
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 16 Мар 2012 06:46 #188882

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Па што знам Лавче, јас мислам дека така е отприлика бојата, јас барем така си се гледам во огледало:hahaha: ќе треба да ставам слика вие да процените :muahaha: инаку се купувам од космо и фарби и шампони од кеуне и другиот силвер шампонот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 07 Јул 2012 12:30 #206830

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
me interesira dali nekoj staval crna kna i na koj nacin ?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 07 Јул 2012 13:54 #206836

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Dolphin wrote:
me interesira dali nekoj staval crna kna i na koj nacin ?

Јас ставав црна к’на, ама на фризер. Ме прати да купам на Бит пазар, за долга коса две пакетчиња. Знам дека ми објасни најважно било да се погоди температурата на водата во која се раствора к’ната, да не е претопла, ама не ни ладна. Ме изнамачка, ме изнавитка со кеса, хартија :blink: и ми рече еден час задолжително да стои. Миењето е одвратно, додека да се испере се од косата треба многу, многу плакнење. И не ми се допадна што на секое миење после лом беше се, и када и пешкир, а и на перницата ми оставаше. Велат многу поздраво било, фризерката сама ми препорача место фарба, зашто сум имала многу малку бели влакна, убаво покрива, ама ми се виде попроблемтично отколку фарба класична.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фарба за коса 07 Јул 2012 14:14 #206838

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
Знам дека ми објасни најважно било да се погоди температурата на водата во која се раствора к’ната, да не е претопла, ама не ни ладна

Octavia , vo voda obicna ja rastvarase?
Mene mi kaza edna zena deka vo subrina ja rastvarala i bas kako farba izgledala pred nanesuvanje
Jas porano , kojznae koga bese toa, so ruski caj sum ja pravela
Ako ne, ne mi preostanuva nisto drugo osven utre da probam pa da pisam kako izlegla
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 07 Јул 2012 14:36 #206839

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Колку што видов, најобична вода, од чешма. И треба да дојде погуста, да не ти тече кога ќе се мачкаш. Ставањето е како обична фарба, со четка.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Фарба за коса 08 Јул 2012 11:44 #206895

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
eve da se prijavam kako taze k'nosana so crna boja :hahaha: , moze na nekoj ke mu posluzi
k'nata ja pomesav so regenerator za kosa , taka kako farba bese gustinata , ja drzev 2 casa
sega e meka i sjajna za merak , ne e taka zivt crna kako so farba , ama barem ne ja goram kosata , sega pred odmor bas ova mi trebase :vase:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 27 Сеп 2012 10:56 #215158

 • miazmija
 • miazmija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Da prasam: k'na ima samo crna ili... I jas se farbam ama za ova k'nava neznam, ne sum videla i ja nema nikoj sto go poznavam koristeno.. mnogu se nerviram koa ke dojde red za farbanje posto pretezno sama se farbam po doma , i toa na mi pretstavuva teskotija , ama krajniot rezultat e sekojpat razlicen. dali e do mojava kosa.. dali e do farbite neznam.. sum probala sekakvi i so site e isto..uzas Inace kupuvam kafena boja ama taa stalno izleguva poinaku..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 27 Сеп 2012 12:55 #215172

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
jas znam deka ima samo crna i crvena kna
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 27 Сеп 2012 16:27 #215214

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7912
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Имаше порано на пазарите пакувана к’на во црна, кафена и црвена нијанса. запакувана во пакетчиња картонски. околу 10-20 денари беа. сега не знам дали има уште.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 28 Сеп 2012 06:45 #215337

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Кна убава има и на Lush, другарка моја се фарба со таа кна и е задоволна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 28 Сеп 2012 08:00 #215363

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
mikimaus wrote:
Па што знам Лавче, јас мислам дека така е отприлика бојата, јас барем така си се гледам во огледало:hahaha: ќе треба да ставам слика вие да процените :muahaha: инаку се купувам од космо и фарби и шампони од кеуне и другиот силвер шампонот.
Значи по шампонов сум во потрага веќе цела недела само изгледа на погрешни места сум го барала а на многу места не ме ни разбираат што барам. Значи го купуваш во Космо, те молам кажи ја уште еднаш марката пошто не доразбрав и по која цена е?
Јас вадев прамени сега пред недела дена и физеркава ми стави од шампонот и ми рече ќе ми дала за проба од шампонот во мало шишенце да си ја измивам со него да не жолтее. И све ок се до моментот кога упорно го кажуваше муабетот дека ќе ми даде во мало шишенце и јас подразбирам демек за проба ама ќе и дадев и некој денар за да не биде џабе, и оп, ми го наплаќа 300 денари. Се извадив од контакт пошто цело време беше друг муабетот. Во принцип нејќам некој будала да ме прави ама па не сакам ни во конфликти да влагам и во прв момент го земав ама свесна дека испаднав идиот. За веќе после три минути да смислам стратегија џоа безболна и за мене и за неа, и си го вратив шампонот фино лепо.
Е сега знам дека е Силвер ама не знам точно која марка, бојата му беше како мастило, темен, до сега не успеав да најдам па од ДМ си земав некој обичен за бланширана и тонирана коса ама ми треба овој.

Едит-сега низ постовите го сфатив шампонов како се вика и го најдов, еве го, ама да не ја читнев темава ќе си барав попусто а баш тоа ми е актуелно деновивеИ еве и еден рецепт за прелив што го прочитав
преливот за да ви биде косата сива се прави вака секако ке нагласам дека ова е за плава фарбана коса на нефарбана незнам како испаѓа
1/4 3% хидроген со 100мл вода и 1/12 од графит фарба или големина на едно гравце
да нагласам дека трае неколку миења
Ова го прочитав сега на друго место не е мое лично искуство! :)
Последна промена: 28 Сеп 2012 08:10 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, lavce

Ре: Фарба за коса 09 Окт 2012 04:05 #216905

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Девојчиња, кој е заинтересиран за таков шампон, да знаете дека во Космо го има и во друга варијанта, од грчка фирма, се вика Лорвен, 300 милилитри и е околу 200 и нешто денари. Јас си го купив и уште немав тенденција за жолтеење на прамените кога почнав да го користам, а еве после неколку користења, косата ми е супер. Овој италијанскиов е 480 денари, за 50мл. помалку, а девојката ми рече дека м го има гледано составот и е идентичен, така да поефтина варијанта ви е грчкиов, а ефекти има.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 09 Окт 2012 12:53 #216981

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Bubamara jas go imam bas ovoj sto si stavila slika od eugene perma silver shampoo ama odamna go kupiv i ne mi teknuva kolku pari e. Inace i jas vadev pak prameni pred nekoj mesec dena ama sega nekako pocna da mi zoltee, odnosno portokalova da mi stanuva i mnogu se nerviram. Ova receptov sto si go pisala bi go probala.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 04:39 #217123

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Мики Маус тој твојот шампон што си го користела е 480 денари, а грчката варијанта од квалитетна фирма, исто во Космо парфимериите го има, е 200 и некој денар. Јас еве го користам моментално и ептен ми е погоден.
Тој рецептот да не земев шампон ќе го пробав и јас, ми личи дека е ок.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 09:34 #217147

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
crnusi, me interesira kako ja cistite kozata na glavata posle farbanje , zasto kaj mene sekogas se poznava i ne se cisti eden do dva dena
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 09:40 #217149

 • iva.siskova
 • iva.siskova's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 562
 • Thank you received: 70
 • Карма: 0
Bidejki sum plavusa go nemam ovoj problem,no sestra mi sekoj mesec maci maka
Znam deka so nekoja krema na primer becutan i pepel od cigari delumno izleguva
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 11:33 #217162

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
ne mi pomaga ova mene :angry:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Фарба за коса 11 Окт 2012 13:37 #217173

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Dolfin a da se namachkash na celoto onaka golem sloj okolu kosata i posle da se isfarbash, znam mojata frizerka taka im stavashe na temno farbanite.

Inaku jas kako sum se zeznala, ne sum farbala kosa povekje od 10 godini, a realno i nemav potreba, imam gusta i kvalitetna kosa, ama ic ne drzi fenirano, ni pravo ni vitkano, posle nekolku sati si stanuva onaka vitkana neubavo.. I me sovetuvaa da ja isfarbam malku da se podgori za da drzi povekje feniranoto. Kupiv syoss boja aj vikam cokoladna malku da smenam na posvetlo kafena. Mi izleze kako od bombonjerite shto se, onaka kafena so crven sjaj, fuj... slednata nedela kje odam na firzer da me prefarbaat, ic ne mi se dopadna, a vrska nemashe so bojata od katalogot, eden golem minus za farbite od mene.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.