Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Фарба за коса

Фарба за коса 19 Окт 2010 19:49 #63009

• Kimy
  • Kimy's Avatar
  • toddler
  • Теми: 292
  • Thank you received: 43
koja farba e najdobra za plava kosa mislam na toa stvarno daosvetli i da ne paga mnogu brzo???

jas do sega se farbav so garnieri bojata e odlicna se do prvoto mienje odma otpaga i pozoltuva taka da garnier :gone:
Последна промена: 19 Окт 2010 20:13 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: farba za plavusi 19 Окт 2010 19:56 #63012

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
  • Теми: 1648
  • Thank you received: 571
Zasega sum zadovolna od Keune i mozam so zadovolstvo da ti ja preporacam...e sega zavisno i kakva ti e osnovata(svetla,temna)na kolku vreme ti raste kosata i sl....Jas licno se farbam na tri nedeli i ne dozvoluvam da imam crn koren (si go farbam samo korenot)a na 6 meseci cela ja farbam.

Ре: farba za plavusi 19 Окт 2010 20:05 #63015

• Kimy
  • Kimy's Avatar
  • toddler
avanturistika mojata osnova znaci prirodnata mi e taka svetlo kafena kako bebeska boja taka nesto a jas se ofarbav crno pred edna godina za sto mnogu zalam i sega so blansiranja farbanja satiranja si ja dovedov do nekoja posvetla nijansa od sto mi e mojata,no seto toa go postignav so odenje na frizer,no tuka mnogu e skapo za sekoi dve nedeli da odam na frizer pa sakam da si se farbam doma no nemozam da si najdam soodvetna farba,a sakam da mi ispadne plavo sivkasta taka malce ,a za taa sto mi kazuvas ti mislam deka ja nema tuka :( ,barem jas ja nemam sretnato:srce:
sto mislite za Lorealovite farbi???
Последна промена: 09 Фев 2013 13:19 by Tessi. Причина: postovi eden po drug

Ре: farba za plavusi 19 Окт 2010 20:15 #63017

• Tessi
  • Tessi's Avatar
  • senior
  • Avanturistka
  • Теми: 1648
  • Thank you received: 571
Jas od Loreal imam koristeno Casting(pomeka farba e,bez amonijak)i Excellence ,mozam da kazam deka se super.
Последна промена: 19 Окт 2010 20:15 by Tessi.

Ре: Фарба за коса 19 Окт 2010 23:43 #63053

• Kimy
  • Kimy's Avatar
  • toddler
ajde plavusiiiiiiiiiiiii....kaj steeee???

i nesto sto se odnesuva do ane...srcka jas sakav da ja otvoram temava specijalno za farbi za plavusi a ne za sekoj tip na farbi za kosa ;)

Ре: Фарба за коса 23 Ное 2010 22:05 #76508

• Mladenovska
  • Mladenovska's Avatar
  • User is blocked
  • Децата се најголемото богатство
  • Теми: 786
  • Thank you received: 189
Јас вчера се офарбав бордо боја - ко за промена. Но добра е бојата. Купив фарба на Палете, задоволна сум од нив, бојата ми трае на косата подолго време а не ми се ни перута кожата на главата.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****

Ре: Фарба за коса 23 Ное 2010 23:38 #76517

• jasmina 25
  • jasmina 25's Avatar
  • teenager
  • Теми: 802
  • Thank you received: 64
jas sum prezadovolna od londa i subrina saten se imam nekolku pati farbano so niv i stojat nekade poveke od eden mesec...sum farbala i so palete,garnier no ne se kako londata....

Ре: Фарба за коса 24 Ное 2010 14:06 #76792

• SandraА.
  • SandraА.'s Avatar
  • junior
  • Whatever u give a woman, she will make it greater*
  • Теми: 500
  • Thank you received: 50
Јас и во двете бремености користев Revlon без амонијак, а иначе си ја користам фарбата на Keuene 1517 :)

Ре: Фарба за коса 04 Дек 2010 17:41 #82730

• draganaskopje
  • draganaskopje's Avatar
  • new born
  • Теми: 20
Последно се офарбав со Garnier Nutrisse 111 Sahara и сум презадоволна од бојата на косата како ми испадна и од квалитетот на косата, воопшто не ми ја оштети косата. Плус се фарбав со тубичето што е доставено во кутијата ептен лесна ми беше процедурата а и ставив едно лажиче бадемово масло во смесата за да ми ја потхрани косата.

Мене ме интересираат овие што се без амонијак боиве на Лореал и Ревлон, како фаќаат плавите нијанси. Има некоја од вас искуство??

Ре: Фарба за коса 04 Дек 2010 19:37 #82787

• DijanaP
  • DijanaP's Avatar
  • User is blocked
  • Теми: 2006
  • Thank you received: 212
Пред едно година и пол многу ми опаѓаше косата, и неколку фризерки и другарки ми рекоа дека е поради тоа што се фарбам со Палете C1, не била добра и многу ја оштетувала косата и дека не сум првата која се пожалила на опаѓање на косата по фарбањето со неа, потоа преминав на гарниер, но со гарниер многу брзо ми опаѓаше бојата на косата, е потоа направив мала пауза за да ми се ојача косата и сега повторно се исфарбав со палете и еве фала богу веќе три миења и секојдневно по 100 пати чешлање не ми паѓа косата. Но навистина за ништо не би ја менувала палете фарбата- најдолго ми држи бојата и има прекрасен сјај.
Последна промена: 04 Дек 2010 19:38 by DijanaP. Причина: печатна грешка

Ре: Фарба за коса 08 Дек 2010 03:32 #84668

• ljubica78
  • ljubica78's Avatar
  • junior
  • Теми: 695
  • Thank you received: 168
jasmina 25 wrote:
jas sum prezadovolna od londa i subrina saten se imam nekolku pati farbano so niv i stojat nekade poveke od eden mesec...sum farbala i so palete,garnier no ne se kako londata....
Jasmina bas sakav da prasam za LONDA. Gledam mnogu ja reklamiraat.Kakva e trae li navistina tolku kako sto reklamiraat i dali ja ostetuva mnogu kosata? i kolku pari e otprilika
Jas kupuvam TUTO ja zemam od na frizer samo tamu ja ima ne se prodava po parfimerii i marketi i mnoguuu sum zadovolna. Nekako pocnaa poretko da gi nosat, distributerot sto bil za makedonija ne im nosi i bas mojata ja nema i zatoa sakav da ja probam LONDA. :srce:

Ре: Фарба за коса 08 Дек 2010 04:51 #84756

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Ja koristam Revlon natural blonde bez amonijak.

Ре: Фарба за коса 08 Дек 2010 15:32 #84844

• Fairy
  • Fairy's Avatar
  • Супер модератор
  • ex MonaLisa
  • Теми: 2188
  • Thank you received: 822
Pred 2 dena staviv Pallete so macademia oil i ne e losa, ke vidime kolku ke trae bojata iako jas ne ja farbam cela kosa samo se nijansiram (osvezuvam).
Tuka cesto ja reklamiraat duri garantiraat kvalitet ili gi vrakaat parite :), pa ke vidime dali treba da si baram refund :)

Ре: Фарба за коса 09 Дек 2010 21:44 #85653

• draganaskopje
  • draganaskopje's Avatar
  • new born
  • Теми: 20
Srna wrote:
Како си задоволна? Каква ти е природната боја?

Ре: Фарба за коса 09 Дек 2010 22:36 #85674

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
draganaskopje wrote:
Srna wrote:
Како си задоволна? Каква ти е природната боја?

Lugje sto me poznavaat odamna isto taka me poznavaat kako plavusa :hahaha: . Inaku prirodnata boja mi e temno kafeava, bas mi e temna, a imam i nekoj crvenkast pigment. Ova go pisuvam zatoa sto se farbam od 3-ta godina sredno, pa i tie sto dolgo me poznavaat zaboravile kakva mi e prirodnata boja. Mene, iskreno so sekoja farba dobro mi izleguva i pokraj gustinata, prirodnata boja i pigmentot, razlikite si gi zabelezuvam samo jas. Najzadovolna dosega sum bila od stariot Koleston 311/8, a vo ponovo vreme od Evolution na Alpha Parf 11/11 ili 11/10. Isto sum ja stavala i Palette C10, Igora ne ja sakam nitu Keune. Ne stavam blans. Upotrebuvam samo 9,9% hidrogen. Sega poradi bremenosta ja koristam Revlon bez amonijak i se iznenadiv kolku intenzivno i dobro mi ja primi bojata. Znaci sega za sega sum zadovolna ke ja koristam i ponatamu Revlon, odnosno do krajot na bremenosta i za vreme na doenjeto, a potoa mozebi i ke smenam.

Ре: Фарба за коса 12 Дек 2010 04:12 #87067

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
  • Теми: 5158
  • Thank you received: 1031
Три години користев Carmen (Eugene Perma) а сега земав L'oreal Recital ама сеуште не сум ја пробала. Единствена причина поради која решив да сменам (Carmen) беше тоа што во последно време почна да ми оди малку на портокалово (некој сјај..ама мене ме нервира). Инаку генерално беше ок..инаку ја користев 901 нијансата. А од лореал сега земав 03, нешто светло blond, па ќе видам како ќе биде.

Ре: Фарба за коса 12 Дек 2010 04:17 #87069

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
Mnogu e dobra L'oreal 901 i jas ja imam koristeno, no ako imas prirodno crvenkast pigment od nekoi farbi moze da se pojavi portokalov sjaj, jas go neutraliziram so ehoton srebrena (mnogu malku stavam na korenot posle mienje na mokra kosa), ja ima vo Vero.
Последна промена: 09 Фев 2013 13:47 by Tessi. Причина: nepotreben citat
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Фарба за коса 12 Дек 2010 04:20 #87073

• Zlatna
  • Zlatna's Avatar
  • senior
  • Теми: 1107
  • Thank you received: 360
Sandra_Anja wrote:
Јас и во двете бремености користев Revlon без амонијак, а иначе си ја користам фарбата на Keuene 1517 :)

Исто и јас со овие се фарбав во бременоста, а сега со Кене-то,...Сандра значи сме со иста боја на косата јас и ти :zelen:

Ре: Фарба за коса 12 Дек 2010 04:39 #87087

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
Srna wrote:

Mnogu e dobra L'oreal 901 i jas ja imam koristeno, no ako imas prirodno crvenkast pigment od nekoi farbi moze da se pojavi portokalov sjaj, jas go neutraliziram so ehoton srebrena (mnogu malku stavam na korenot posle mienje na mokra kosa), ja ima vo Vero.
Ма природно сум црна како Црна Арапина :laugh: Но пред некои 5 години почнав да се посветлувам..кафеаво, лешник...и дојдов до русокоса...:laugh: Мислам дека летово нешто ми се случи со косава..од сонцето е јас мислам, и сега не дека сум портокалова..ама ми дава некоја мала нијанса на светлина (а тоа не ми се допаѓа). Тоа со ехотон и мајка ми го прави..И ми рекла и јас да пробам, ама сега откако слушнав уште едно мислење, би се нафатила. :laugh: Фала на инфо-то Срна

Ре: Фарба за коса 12 Дек 2010 04:43 #87095

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
I mene prirodnata boja na kosa mi e temno kafeava, porano poveke mi osvetluvase so farbenje, no posle prvata bremenost i osobeno sega so vtorava nekako i ne uspevam, zatoa ja neutraliziram so ehotonot.
Последна промена: 09 Фев 2013 13:47 by Tessi. Причина: nepotreben citat
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Фарба за коса 13 Дек 2010 15:52 #87870

• Sneze
  • Sneze's Avatar
  • toddler
  • Теми: 315
  • Thank you received: 52
Друштво јас сум свежа плавуша од пред 2 месеци и си одам на фризер за фарбање ама имам проблем имам јак пигмент на косата (имам црна природна коса) и за да ми излезе плава ( сега сум светло плава ептен ,со сив сјај )мора да ме бланшираат прво, па после фарба ми ставаат.
Само со фарба најсветла ми излегува светла кафена косата , ми ја фарбаат со суптил со 6 % хидроген :poimnemam:
Прашањето ми е со која фарба ( да не одам на фризер и да не користам бланш ) можам да се офарбам дома ама да добијам светло плава боја и да нема жолт те златест сјај туку на сивкасто да оди? :guskanje:

Ре: Фарба за коса 13 Дек 2010 21:42 #88082

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
Јас правев исто така..од црна катран сега сум плава. Веќе кажав, се фарбав со Carmen (Eugen Perma) 901 а денес првпат со L'oreal Recital 03 (light blond) ама малку со сива ми ја смеша. Воретките моменти кога сама се фарбав со Кармен 901 излегував супер. Инаку фабрбата е од 300-350 ден (зависи каде). Последната Лореал ја земав во Космо некои 450 денари. И излегов супееееееееер..И јас не сакам на жолтеникаво или портокаловко. Пробај со Кармен..мислам добро ќе те излезе..штом е на потемно сиво, ако си природно потемна треба да ти излезе плаво. Но ако земеш светло сива, може да ти мавне на жолто. Барем тоа мене ми го кажа фризерката. :)
Последна промена: 09 Фев 2013 13:49 by Tessi. Причина: nepotreben citat

Ре: Фарба за коса 13 Дек 2010 22:34 #88121

• Sneze
  • Sneze's Avatar
  • toddler
Ананда а каде може да се најде Кармен фарбата ?

Ре: Фарба за коса 13 Дек 2010 22:43 #88125

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
Срц Кармен ја има во Космо во Ск, а ја има и во поголемите парфимерии (на памет ми паѓа КИМ во Бисер а мислам дека има и во Центар). Цената и е околу 300, 330, 350..зависи каде. На каталогот можеш да видиш и каква е бојата (потемно сива е)..јас мислам дека би ти испаднала ок. Баш денес се фарбав и ја прашав фризерката шо е финтата со сивата боја...таа вика дека е за да го неутрализира жолткастиот сјај кој го имаме ние природно потемните. И ми рече, ако земам СВЕТЛО сива..постои поголема веројатност да испаднам жолта. А оваа 901 ми беше таман. Ај види ја, или прашај ја фризерката за секој случај...таа ти ја знае косата најубаво. :) И нека одобри, да не бидам ја после крива :)

Ре: Фарба за коса 13 Дек 2010 22:47 #88128

• Sneze
  • Sneze's Avatar
  • toddler
ФАла ти Ананда ќе видам и проверам , космо имам во комшии :laugh: :cmok: