Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Опаѓање на косата

Ре: Опаѓање на косата 25 Сеп 2012 16:15 #214720

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Sis dodeka bev trudna so sinko ne primetiv da mi pagja mnogu no otkako se porodiv i pocna da cica,strasno e kolku mi pagja. Site vikaat deka kje se regulira stom prestane da cica,a jas vo panika da ne okjelavam do togas :laugh:

pred nekoj den brzav i ja ceslav posle mienje mokra,celi prameni mi pagjaa....jezivo. Si ja sakam pre-mama kosata...i teloto...i shto se ne! :laugh:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 25 Сеп 2012 16:57 #214728

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ke se sredi. Isto kaj mene bese taka. Panika me fati i mene, oti ja kosa gusta, dolga, meraci. Ama togas i ja sisnav malku poveke, oti koga e predolgo vlaknoto polesno se tutka i kine. Uste poloso e ako e potenka kosata.
skrati ja do dolzina da mozes da ja vrzuvas onaka lezerno, no i da mozes da ja nosis pustena.
i nikako ceslanje vodena kosa - najloso nesto i koga ne paga, a ne pak taka. edinstveno ako stavis malku regenerator so bi rekol mm omeksivac za kosa, mozes so krupen cesel da pomines niz nejze. inaku jok.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Опаѓање на косата 25 Сеп 2012 17:09 #214730

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас одкако ја родив Јана, кога наполни цца 3 месеци, оќелавев мислам комплетно. Дури кога ќе си видам слики од тој период, страв ме фаќа. Имав долга коса која во текот на бременоста беше нормална, не паѓаше, за после тоа да ми настанат огроомни залистоци околу челото, и косата ми паѓаше во прамени цели. Дома како што имаме темен тепих, а јас светла коса, све се гледаше, кој што прави јас го чистев тешпихот. И така еден ден ми дојде преку глава, си реков, доста бебево го затрпувам со мои влакна, одам да е шишам. Тогаш беше актуелна боб фризура :) и си ја скратив така косата и имаше многу големо подобрување. Таа фризура таман ми беше отксочна даска за после некое време да се ишишам скроз кратко.
Инаку во сосема случаен муабет, баш пред некој ден, од вработената во Lush инаку моја пријателка, добив препорака дека шампонот против опаѓање им бил многу добар, клиентите биле задоволни многу. Така да еве си запишав сега тука црно на бело :laugh: и да си паматм и за мене кога ќе се породам, не знам која цена е ама ако се многумина задоволни, сигурно вреди да се проба.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 26 Сеп 2012 02:00 #214775

 • vesnaaaaaa
 • vesnaaaaaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Big Sister wrote:
vesnaaaaaa wrote:
Бидејќи неможат да се праќаат приватни пораки на сајтов, те молам кажи ми како да го пронајдам др Шер во Белград?.

На сајтов може да се испраќаат приватни пораки. Под секое име на членот има едно како облаче. тоа е за приватни пораки. Или горе до твојот профил има опција - приватни пораки. како и десно во колоната над боксот за фејсбук :)


Big Sister пробав 10 пати да пратам и на едниот и на другиот начин, значи може да се напише порака до одреден член, но пораката не стасува...имаат технички проблем со сајтот
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 26 Сеп 2012 03:19 #214793

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Мене исто така страшно многу ми паѓаше косата ,почна некаде околу 3 месец по породувањето, и траеше некои добри 3-4 месеци. Пробав неколку шампони, ама реално немаше некакво подобрување. Едноставно после некое време престана и почнаа да ми растат бебешките влакна, ама буквално имав дупли шишки, луѓе бев ужасно смешна, нема шанси да се сокријат.
Така што после бременост нормално е да се помине процесот, во тек на бременоста косата се згуснува, а потоа се враќа во нормала. Само што е многу језиво чешлањето, кога прамени коса ти остануваат во рака :kamsik:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 27 Сеп 2012 11:03 #215160

 • miazmija
 • miazmija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 6
 • Карма: 0
Ne da mi paga.. mislam deka posle banjnje ke izlezam kelava od kupatilo, a vo tekot na bremenosta ne mi pagase.. duri i mi bese cudno posto so prvoto mi pagase i dur bev bremena i otkako se porodiv so pogolem intenzitet.. Sega so vtorovo pocna da mi paga 1 mesec po poroduvanje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 02 Окт 2012 18:47 #216004

 • 123456
 • 123456's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Imam samo 15g zabelezav deka mi opagja pred 1 mesec no mi opagashe samo gore no sega pocna i od strana.
Ako moze pomosh kako da se spravam so ova?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 10 Окт 2012 11:32 #217079

 • viktorija 82
 • viktorija 82's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Здраво девојки,само што се зачленив на форумов,сакам да ве информирам дека јас и мојот сопруг правиме лек против опаѓање на косата.Лекот е 100 % природен и без хемикалии,помага против опаѓање и спречува ќелавост,ги зајакнува фоликулите на косата,го чисти скалпот и го отстранува првутот.Цената е 350 ден,прочитајте го упатството и контактот подоле во фајл..поздрав :srekno:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 10 Окт 2012 13:42 #217094

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Frizerkata mi rece deka protiv opaganje na kosata bilo dobro slednoto :
1 sampon od kopriva (od onie zelenite kako sto ima od breza sto bea od porano) i vo nego se stava
1 ampula B-complex
1 ampula D-pantenol
1 ampula B-12
Se mesa zaedno.
Inaku i mene sega nenormalno mi paga kosata i od denes pocnav da se mijam so ovoj sampon pa ke vidime.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 11 Окт 2012 10:41 #217160

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Ljubica, a od kolku mililitri treba da e samponot ? Od onie litarskite li, ili moze i pomal ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 11 Окт 2012 12:18 #217163

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Mislam deka e 200-250ml.nekade okolu 90 den. e. Go zedov vo Vero, no sigurno go ima nasekade. Eve slika ne toj od breza tuku od kopriva

The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Опаѓање на косата 11 Окт 2012 12:56 #217167

 • Candy
 • Candy's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 99
 • Thank you received: 30
 • Карма: 2
Ljubica ako mozes da kazes od kade gi kupi ampulite?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 11 Окт 2012 13:48 #217174

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Od apteka od Zegin, samo jas ne najdov D-pantenol i ne staviv Trebase da pobaram vo druga apteka ama mi bese maka si rekov naknadno ke stavam :kez:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 20 Дек 2012 05:47 #226601

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Znci i so prvoto dete mi pagase kosata, ali sega so vtorovo ne se zapira neznam do kade ama kako sto trgnalo za 1 mesec ke ostanam bez vlakno na glava, ve molam za pomos, pravev edden sampon so kopriva vitaminska ampula i ad kapki, ali ne pomaga daj kazete da zemam li nekoj vitamin da pijam me faka strav ova e so od doenjeto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 20 Дек 2012 06:06 #226606

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Mirka i kaj mene e isto,so golemata ne,ama so malovo panika me fati.
Koristam vekje so meseci Fitoval shampon i mnogu sum zadovolna. Situacijata e mnogu podobrena iako se uste se doime i toa i po 10tina pati vo 24h.
Probaj :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Опаѓање на косата 22 Дек 2012 20:44 #227110

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
Jas konecno mozam da kazam deka namali pagjanjeto na kosava :jeee: celi tri meseci mi pagjase,I kaj mene prviot pat ic ne mi pagjase a sega strav me fati,moze do maskudancite ke da e :hahaha:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mirka

Ре: Опаѓање на косата 25 Јун 2013 14:05 #241687

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Ste gi koristele li tvrdite samponi na LUSH , ustvari toa se vo vid na sapuni , racno izraboteni ,ama se koristat kako sampon. Mi gi preporacaa kako mnogu dobri, bio, bez stetni sostojki, organski itn.Gi ima vo dve prodavnici vo GTC i vo Ramstore. Jas gi razgledav na nivniot site ,ne sum gi videla vo zivo seuste, i onaka na prv pogled i po toa sto go pisuva izgledaat odlicno, ama sepak mi treba i mislenje od prva raka .

tvrdi samponi

Edinstveno sto mi pagja vo oci e koga citam levo vo sostavot, megju drugoto pisuva deka sodrzi i sodium layril sulfat (SLS) taa stetna sostojka koja nadolgo i nasiroko ja diskutiravme ovde a i sekade po internet-ov.Mnogu me zbuni toj fakt, kako moze vakva kozmetika da sodrzi takov otrov , ili mene nesto ne mi e jasno ???
Последна промена: 25 Јун 2013 14:06 by Nataly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 03 Авг 2014 01:37 #251665

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Ima nekoj so ponovo iskustvo so samponite i preparatite protiv opagjanje na kosata? Nekoj so pozitivni rezultati i predlozi?
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 03 Авг 2014 12:55 #251667

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Мене фризерката ми кажа некој лек против опаѓање на косата и побрзо стимулирање на растот. Можеби го има погоре пишано незнам. Јас не сум го пробала, но таа вика дека има ефект (единствена маана му е што неубаво мириса :) ).
Во шампон од коприва (оној на илирија што е во мало шишенце) ќе ставиш 2 ампули витамин Ц и 2 ампули витамин Б комплекс (се продаваат во аптека). Ги истураш и не мешаш оставаш сами да си се мешаат :). Потоа нормално си ја миеш косата.
Ако нејој има искуство со ова нека пише...
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Koni

Ре: Опаѓање на косата 03 Авг 2014 13:31 #251669

 • ljubica78
 • ljubica78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 695
 • Thank you received: 168
 • Карма: 9
Jas go imam ednas napraveno. Voopsto ne mirisa loso i koga ke ja izmies kosata ne se oseka. Mislam deka jas ne staviv vitamin C ne se sekavam bas najdobro, i go promesav samponot da se rastvori. Jas nisto posebno ne osetiv na kosata. Mozebi trebase 2-3 samponi da upotrebam neznam :neznam: . Upotrebiv edna doza ama sepak ne e stetno i ne e macno za pravenje samo gi turas ampulite. Probaj.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Koni

Ре: Опаѓање на косата 03 Авг 2014 17:07 #251672

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Jas zemav sampon na alverde so zeleno kafe, prvo ke probam so toj kako poprirodna varijanta na samponi. Inaku do sega koristev bebeski sampon i vo nego dodavav soda bikarbona i se mislam dali od sodata pocna poveke da mi opagja. Pocna i mnogu da mi se mrsi i da me cesa skalpot, a trebase da ima pozitiven efekt....:(.
A od vitamini dali pievte nesto dopolnitelo?
Jas zemav b- kompleks i vit C. Nekade citav za pivskiot kvasec deka pozitivno deluva na rastenjeto na kosa, go koristel nekoj?
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 03 Авг 2014 18:51 #251673

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Jas porano go koristev. Kosata togas sekako mi bese super, AMA togas stana uste poubava a I kozata mi bese super. Losa strana e deka dava custvo za sitost Koga go pies AMA otvora apetit mnogu.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Koni

Ре: Опаѓање на косата 04 Авг 2014 01:09 #251677

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Јас баш завчера прочитав еден рецепт од кој многу се фалат па одма го направив :)
Не ми паѓа ама ретка ми е...паѓаше додека бев бремена.
Рецептот е:

500 мл. шампон од коприва
50 мл. пантенол
30 мл. капки од коприва
2-3 ампули б-комплекс
1 шишенце АД капки

Се меша да се соедини се......многу викаат дека почнале да им растат и бебешки влакна, па ќе видиме.
Како и да е треба барем 2-3 месеци континуирана употреба.

Инаку се ова има во Зегин и ме кошташе 460 ден.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Koni

Ре: Опаѓање на косата 06 Авг 2014 21:34 #251740

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
одкако ми се роди првиот син сум со врзана коса , подоцна почнав со работа со храна па мора да ми е врзана и тоа истото си дава резултат паѓање на косата за жал
случајно кај фризерката ми препорача шампон што е околу 150 денари го има во зегин каде и го земав има малку мирис на свеж компир но само по две миења има ефект па сега кога и да е промена на времето што посебно ми влијае за паѓањето на косата го користам
е сега името не ми текнува но ке го пишам накнадно штом ми текне инаку е спакувано во кутија и мислам беше хрватски производ
од фитовал ми фака првут па не го користам а инаку исто го препорачуваат
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.