Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Опаѓање на косата

Ре: Опаѓање на косата 08 Фев 2011 16:54 #110330

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Jas se porodiv pred 4 i pol meseci i vo posledno vreme zaedno so bebeto (zatoa sto bebeto koga se rodi imase kosa ko za dvajca vozrasni lugje) ni pagja kosata mnogu.Koga ke se banjam prameni skoro celi.Vikaat deka e normalno posle poragjaj ali mazot mi mi kupi pred izvesno vreme od Collistar ampuli za protiv opaganje i mozam da vi kazam deka se odlicni.Primetuvam deka mnogu se namali opaganjeto,koga mi e suva kosata skoro voopsto ne mi pagja.Malce se poskapi ali stvarno vredi da se proba....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 08 Фев 2011 17:11 #110337

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Кои се тие ампули? Каде се продаваат? Имаат ли ефект? Како се употребуваат?

Кај мене е веќе алармантно, ни Фолтен не помага :( Посебно од тилот накај напред се забележува поголемо опаѓање :tazna:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 08 Фев 2011 18:50 #110374

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Mama Ane jas pred nekolku godini imav problem od nisto pocna da mi opagja kosata.Sega mi e poradi poroduvanjeto ali togas bese strasno i mislev ke ostanam kjelava.isto mi se proretci gorniot del skoro temeto mi se gledase.Sto ne stavav na kosata,samponi ampuli,tableti piev djabe.Bev na lekar kaj eden mnogu dobar doktor Sher ( ova e vo Belgrad tamu ziveev togas) i mi prepisa eden recept,odnosno mi napisha sostojki vo receptot i so toa otidov vo apoteka mi gi smeshaa i za dve nedeli prestana opagjanjeto,mi kaza deka e androgena alopecija.Se desava od stres ili hormonski kaj zenite i opagja samo gorniot del.Glavna sostojka bese minoksidil od 5% go ima i od 2% go preporacuvaat za zeni ali nema efekt zasto e slabo.Ostanatite sostojki bea nekoi ekstrakti od kopriva i ne znam sto vise.Kaj nas gledav toj minoksidil go ima kako pilufid sprej,ali ako mozes da najdes cista tecnost minoksidil i sekoj den po 5 kapki napred kaj sto ti opagja,poleka ke kapnuvas ne smee na liceto ili celoto da ti otide,zasto ima slucaevi moze da ti porasnat vlaknenca.Losoto e sto moze malku glava da te boli od toa,bidejki ova bilo lek za pritisok i na pacientite sto go primale primetile deka se pojavila zgolemena dlakavost i od togas e ukinat i se koristi samo lokalno za vakvi problemi.Mene mi pomogna posle mesec dena pocnaa novi vlaknenca da mi rastat kako bebeski.Samo uste ednas da ti napomenam povekje od 5 kapki ne ako ja koristis tecnosta a za pilufid ne znam koja e dozata.Vo megjuvreme piev i phyto ampuli za opagjanje (gi imas vo Vero taftalidje vo apotekata).A mozes i da stavas uz toa i Collistar ampuli nema da steti bas naprotiv.Niv gi imas vo cosmo vo noviot Tinex vo kapistec.Probaj pa javi kako e,bi trebalo da ima efekt.Pozdrav
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Ананда, valentince

Ре: Опаѓање на косата 09 Фев 2011 04:30 #110660

 • valentince
 • valentince's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
lele luge ve citam i strav me faka. :ohmy: mene kosata mi paga so godini,znaci i pred i po poroduvanje.zolva mi e lekar i mi veli deka kosata paga i od nekoj vnatresen faktor kako na primer nekoja infekcija koja podolgo vreme e vo organizmot.mozelo kosa da opaga i od rasipan zab.seuste ne sum prevzela nisto okolu opaganjeto na mojata kosa,odvreme navreme stavam nekoi ampuli ama ne sum voopsto seriozna. vo posledno vreme primetuvam deka tilot na glavata pocnuva da mi se gleda i navistina ne znam sto prvo da pocnam da koristam.za minoksidil od 5% sum slusnala i deka bil dosta efikasen .nego najveke go koristat mazite.ke probam pa ke ve izvestam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 08 Мар 2011 03:07 #120348

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
По ваш совет, му купив на мм Пилфуд миноксидил, 2% лосион и можам да ви кажам дека има апсолутно подобрување за релативно кратко време. Производов го купив во Виола и ме чинеше 474 ден, но можеби го има и по другите аптеки. Значи лосионот е производ на Босналијек и е од 60 милилитри. Се аплицира двапати на ден по 1 милилитар на местото каде косата опаѓа и за многу кратко време, кај мм приметувам нови бебешки влакна. Ви благодарам од срце за советов!! :hug: :cmok: :hug: :cmok: Вечно сум ви благодарна :love:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Опаѓање на косата 08 Мар 2011 07:04 #120384

 • isabella
 • isabella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 24
 • Карма: 0
И мене многу ми паѓаше косата по породувањето.
Во разговор со докторката на Изабела кога и кажав дека косата многу ми паѓа а незнам дали смеам нешто да пијам заради доењето, таа ми кажа дека од нејзино лично искуство многу и помогнале таблетки со железо. И јас купив и пиев долг период, околу 5 месеци и можам да кажам дека скоро и да не ми паѓа веќе косата, а се уште дојам.
Таблетките се Железо Плус Витамини и Фолна киселина (све во една капсула и се пие по една на ден).
Е сега незнам дали е до железото или хормоните се вратиле во нормала :unsure:
И.Ш. 16.01.2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 08 Јан 2012 15:21 #174316

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Имав (леле минато време) долга коса до пола грб. Многу ми е густа, ама толку многу паѓа што не можев да ги поднесам сите тие влакна на сите страни. Се` ќе се решев да се шишам и во последен момент ќе се предомислам, па само ќе ги скратам врвовите. Арно ама, пред некој ден ми пукна филм и се решив: отидов на фризер и и` викам на фризерката „шишај ме додека не сум се предомислила“. Се ошишав ептен кратко (за мои мерила) до уши. И, дента пројде што пројде. Моите дома само ми искоментираа што така ми текнало, пошто така кратка фризура не сум имала малтене од дете. Ама, најсмешно беше сабајлето, онака мамурна одам во купатило и кога се видов во огледало малце фалеше да се расплачам. Уште не можам да се навикнам, ги правам истите потези како кога имав долга коса- кога ќе облечам јакна прво што правам ја вадам косата, си ги барам штипките за коса што сега не ми требаат и сл. А, и луѓе не ме препознаваат со ваква фризура.
Е, ваљда сега помалце ќе ми се мотаат влакна околу мене.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 08 Јан 2012 15:28 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 12 Јан 2012 12:03 #174866

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
i mene mi paga kosava ama jas se miev so wash & go sega go smeniv so drug , dali od samponot dali od vre,mevo slusam site se zalat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 13 Јан 2012 07:40 #174925

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Пробајте со шампон Фитовал. Добар е. И мене сега ми паѓа, ама сум приметила дека секоја година овој период ми се ретчи повеќе, значи има некој циклус. Додека на малиот кога имаше 2 години поччнаа да му паѓаат цели топки и му се правеа кругови. Испадна дека тоа е природен процес кој настанува кога телото го напаѓа гооолема инфекција и тогаш телото го пореметува растењето на влакната и по 2-3 месеца после таа инфекција се појавуваат тие кругови. Ги лечевме со алкохолен раствор во кој има лукчиња и рузмарин, а додадовме и многу витамини во исхраната.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 03 Фев 2012 09:04 #178089

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Citav deka vo poslednoto plaknenje na kosata trebalo da se stavi ocet, e sega znae nekoj kakov ocet? i dali treba da se odmie kosata so voda ili so ocetot posledno e toa mienje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 03 Фев 2012 12:11 #178125

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Јас мојата коса ја спасив со Фитовал шампонот и капсулите фитовал.Презадоволна сум! Мене косата многу ми пагаше и дури имав и места над челото на кои ми беше скрос опагана косата и морав да ставам марами или стегачи за да ги прекријам келавите места.Со Фитовалот видов подобрување за две недели.
??
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, Синоличка

Ре: Опаѓање на косата 07 Фев 2012 20:13 #178928

 • baby boom
 • baby boom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 46
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
toplo vi preporacuvam alpecin so kofein , ne samo sto prestanuva da paga tuku i raste nova :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, ciciban

Ре: Опаѓање на косата 07 Фев 2012 21:18 #178931

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Babyboom што е тоа ампули,шампон?Каде да побарам?Мене после порогајот многу ми пага,не е алармантно но добро е да се превземи нешто.Јас порано користен Фолтен шампон и ампули многу бев задоволна по само недела -две имаше подобрување :da:


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 08 Фев 2012 08:25 #179060

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
baby boom wrote:
toplo vi preporacuvam alpecin so kofein , ne samo sto prestanuva da paga tuku i raste nova :)

Неколку време се мислам дали да го купам, бидејќи алармантно ми опаѓа косата и го терав мм да ми купи перика :) Што се не пробав и викам и овој гарант ко сите други :) Ама ај сега ќе го купам па ќе видиме дали ќе биде подобро.
Фроги шампони се, ги има во аптеките на Зегин, Еурофарм..


Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, ciciban

Ре: Опаѓање на косата 22 Фев 2012 20:15 #183306

 • ciciban
 • ciciban's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 69
 • Thank you received: 60
 • Карма: 0
baby boom wrote:
toplo vi preporacuvam alpecin so kofein , ne samo sto prestanuva da paga tuku i raste nova :)

фала за советот, но дали тоа е шампон и ако е каде може да се купи :), баш сум смотана не видов дека веќе се е одговорено :zid:
Последна промена: 22 Фев 2012 20:17 by ciciban.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 28 Јул 2012 12:57 #208765

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52


Mi go preporacaa mnogumina deka mnogu pomagal pri opagjanje na kosata ,go kupiv pred edna nedela i vekje ima rezultati , opagjanjeto kade - kade se namali :vase: Moze da se koristi podolgotrajno, ima ubav sostav , kolicinata mu e 300 ml. a jas go kupiv 570 den. od apteka, se stava mo malku bidejkji e dosta koncentriran i zatoa trae podolgo ...Kje pisam kako kje odi rabotata vo idnina :)
Последна промена: 28 Јул 2012 13:01 by Nataly.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Опаѓање на косата 28 Јул 2012 14:07 #208781

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
I mene periodov mnogu mi pagase kosata.
Go preporacuvam samponot na Vichy protiv opaganje, mm go koristi so godini vo kobinacija so ampuli. Ampulite se podeleni za maski i zenski, a samponot e univezalen.
Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Опаѓање на косата 28 Јул 2012 14:14 #208783

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Уф,не сум само јас значи. Мене ми препорачаа Б-комплекс да земам, па ќе пробам со тоа. Исто ми рекоа тироида да испитам, ама пак немам други симптоми кои наведуваат на тоа.

Мама Ане, како си ти задоволна од Алпецинот?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 30 Јул 2012 11:10 #208975

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Анабел исто како и сите други, некои посебни промени не забележувам, најверојатно треба подолг период да се користи за да има резултат, незнам ќе видиме...
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 30 Јул 2012 11:22 #208977

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
tri pati go koristam i vo trite sluchai nastana promena kako so noz presecheno. posle nekolku mienja nitu edno vlakno vo raka. prviot pat beshe koga bev doilka so jana, pa so neda (togash beshe najizrazeno, celi shatirani prameni pagjaa) pa sega proletva.
shamponot se vika Keramin H, italijanski e, i go ima vo zegin.


Последна промена: 30 Јул 2012 11:25 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Koni, Disney

Ре: Опаѓање на косата 18 Авг 2012 20:10 #210949

 • vesnaaaaaa
 • vesnaaaaaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
мене од кераминето страшно многу почна косата да ми паѓа. од 20-30 влакна на чешлање, сега ми паѓа по 100 влакна на чешлање, а ако се исчешлам 3 пати тоа е повеќе од 300 влакна-ужас.од досегашниве шампони некако фитовалот ми се гледаше најдобар барем за мене.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 25 Сеп 2012 13:06 #214678

 • vesnaaaaaa
 • vesnaaaaaa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Inicka wrote:
Mama Ane jas pred nekolku godini imav problem od nisto pocna da mi opagja kosata.Sega mi e poradi poroduvanjeto ali togas bese strasno i mislev ke ostanam kjelava.isto mi se proretci gorniot del skoro temeto mi se gledase.Sto ne stavav na kosata,samponi ampuli,tableti piev djabe.Bev na lekar kaj eden mnogu dobar doktor Sher ( ova e vo Belgrad tamu ziveev togas) i mi prepisa eden recept,odnosno mi napisha sostojki vo receptot i so toa otidov vo apoteka mi gi smeshaa i za dve nedeli prestana opagjanjeto,mi kaza deka e androgena alopecija.Se desava od stres ili hormonski kaj zenite i opagja samo gorniot del.Glavna sostojka bese minoksidil od 5% go ima i od 2% go preporacuvaat za zeni ali nema efekt zasto e slabo.Ostanatite sostojki bea nekoi ekstrakti od kopriva i ne znam sto vise.Kaj nas gledav toj minoksidil go ima kako pilufid sprej,ali ako mozes da najdes cista tecnost minoksidil i sekoj den po 5 kapki napred kaj sto ti opagja,poleka ke kapnuvas ne smee na liceto ili celoto da ti otide,zasto ima slucaevi moze da ti porasnat vlaknenca.Losoto e sto moze malku glava da te boli od toa,bidejki ova bilo lek za pritisok i na pacientite sto go primale primetile deka se pojavila zgolemena dlakavost i od togas e ukinat i se koristi samo lokalno za vakvi problemi.Mene mi pomogna posle mesec dena pocnaa novi vlaknenca da mi rastat kako bebeski.Samo uste ednas da ti napomenam povekje od 5 kapki ne ako ja koristis tecnosta a za pilufid ne znam koja e dozata.Vo megjuvreme piev i phyto ampuli za opagjanje (gi imas vo Vero taftalidje vo apotekata).A mozes i da stavas uz toa i Collistar ampuli nema da steti bas naprotiv.Niv gi imas vo cosmo vo noviot Tinex vo kapistec.Probaj pa javi kako e,bi trebalo da ima efekt.Pozdrav

Inicka здраво,
Бидејќи неможат да се праќаат приватни пораки на сајтов, те молам кажи ми како да го пронајдам др Шер во Белград?...бидејќи овде во мк ги прошетав сите доктори без никаков ефект, ситуацијата ми е само полоша. И дали овие phyto ampuli се ампули во течност или апчиња/таблетки? Благодарам на одговорот. Голем поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 25 Сеп 2012 14:07 #214688

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас најдов лек, се ишишав кратко и сега ретко се чешлам и помалку ми паѓа :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 25 Сеп 2012 15:39 #214703

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Jas prviot pat nemav vakov problem3ia doev golemata 14 meseci i ne mi pagjase kosata nisto posebno. No so malovo kolku mi pagja,strasno nesto. Strav mi e da se isceslam.zasto.koga kje ja poglednam cetkata panika me fakja. Vekje 2 meseci koristam.shampon Fitoval i mozebi ima nekoe maaalo podobruvanje...
Me inyeresira dali nekoj druv ima iskustvo so shamponot sto go spomna Vase?

Inaku Ane i mene mi preporacuvaat da ja isisam ama dolg period imav kratka i si ja sakam dolgata kosa...ne mozam sega da se zamislam bez repce...a toa pustoto ocerupano :(
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Опаѓање на косата 25 Сеп 2012 16:09 #214717

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
vesnaaaaaa wrote:
Бидејќи неможат да се праќаат приватни пораки на сајтов, те молам кажи ми како да го пронајдам др Шер во Белград?.

На сајтов може да се испраќаат приватни пораки. Под секое име на членот има едно како облаче. тоа е за приватни пораки. Или горе до твојот профил има опција - приватни пораки. како и десно во колоната над боксот за фејсбук :)


Синоличка - дали во бременоста ти паѓаше косата?
Мене со Никола кога бев бремена ниту едно влакно не ми падна во бременоста. Ама затоа кога се породив, ме фати страв. Исто како тебе - топки на четката. Потоа ми кажаа дека е поради тоа што мора да се сменат влакната и тоа е на некој начин убрзан процес оти претходно стагнирал (ако не паѓале).
Најдобро е да не го забрзуваш повеќе, да ја врзуваш, ама лесно, да ја тегнеш и чешлаш премногу. ако можеш скрати ја малку, полесна е за нега.
ќе мине.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.