Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Модерни мајки или не?

Ре: Модерни мајки или не? 27 Окт 2011 11:53 #161535

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
Нема ништо поубаво за гледање од модерна жена, хах рај за мажот. Сметам дека безразлика на килажа години жената секогаш требда да има фризура и уредно да е дотерана. Дотерувањето и дава самодоверба на жената :girlpink:

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 27 Окт 2011 12:43 #161543

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Знам само дека треба да се продолжи стилот на облекување,а не да се смени за 180 степени.Се разбира стилот малку се менува низ годините,се модифицира,станува попрефинет,но тоа не треба да зависи од мајчинството,па и да биде поправена мајката не е битно,има добра,модерна облека бар денес.Ама и не верувам дека уште има девојки,жени кои што кога ќе станат мајки,како по правило ја менуваат скроз облеката.Сигурно може да има период кога се привикнува на новата улога,па не и е до дотерување многу многу,ама сигурно поминува периодот.
Последна промена: 27 Окт 2011 12:47 by forumce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 27 Окт 2011 13:04 #161557

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
мајките кои претходно биле ок а подоцна наеднаш станале "теткести" не ги сфаќам!

Нема тука што да се сваќа туку едноставно незнаеш во која насока ја однел животот и зошто тоа се случило.
Јас и покрај тоа што многу сум здебелена од времето кога бев девојка сеуште изгледам добро :P (прилично самобендисано нели овај :fijuk: ) но стилот на облекување ни од далеку не ми е како тогаш. Не дека сум го сменила туку едноставно заради килограмите ниту можам да си најдам соодветно парче облека ниту пак можам да се облакам како кога би била слаба. Едноставно не ми стои.
Ви се одушевувам на сите кои можете да ослабите по толку многу килограми но мене единствено не ми успева. А токму денес си ги гледав фотките од мојот живот кога сум била слаба. Уствари секогаш сум била слаба. Откако се омажив се претворив во кременадла.:mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 27 Окт 2011 14:28 #161566

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Треба да се направи разлика од модерна и избањата, нели :tupco: Глеам сте пишувале хигиената дека ви е битна, тоа се‘ е супер ама нема врска со мода. :poimnemam:
Јас сум нешто на пола; не сум моден роб, ама не сум ни толку ретро! Пошто изгледам апсолутно исто како пред да се породам, си ги носам истите алишта: фармерки и патики или мантил и штикла, во зависност од потребата, нели. Обавезно кога излегувам сум нашминкана и средена, тип топ, освен нели кога идам на планина. :tupco:
Последна промена: 27 Окт 2011 14:29 by Helix. Причина: правописна грешка
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 27 Окт 2011 19:29 #161601

 • isabella
 • isabella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 43
 • Thank you received: 24
 • Карма: 0
forumce wrote:
Знам само дека треба да се продолжи стилот на облекување,а не да се смени за 180 степени.Се разбира стилот малку се менува низ годините,се модифицира,станува попрефинет,но тоа не треба да зависи од мајчинството,па и да биде поправена мајката не е битно,има добра,модерна облека бар денес.Ама и не верувам дека уште има девојки,жени кои што кога ќе станат мајки,како по правило ја менуваат скроз облеката.Сигурно може да има период кога се привикнува на новата улога,па не и е до дотерување многу многу,ама сигурно поминува периодот.

Не се работи ѕа привикнување на улогата "мајка", туку на дневните обврски кој ги има.
Јас комплетно го сменив стилот на облекување откако се породив, не затоа што телото ми се промени, напротив во првите 20 дена по породувањето ја имав истата тежина како претходно, туку поради обврските кои ги здобив откако добив бебе.
Пред да се омажам, работев, излегував секојдневно, и се облекував трендовски и модерно, со високи кондури, елеганција во движење...
И цела бременост ја поминав во тој стил.
Е, откако се роди Изабела, ништо од тоа што сум носела претходно, немам ниту еднаш облечено. Денот ми поминува во кујна, два пати по еден час на детско игралиште, на под во дневна или детска соба со играње, во пазарење заедно со неа каде постојано треба да сум на готовс и комотно облечена за да може во секој момент да потрчам по детето.
На породилно сум до 2,5 години на Изабела и до тогаш сум постојано со неа, и според тоа и стилот на облекување ми е комплетно сменет, во лежерен стил...
И.Ш. 16.01.2010
Последна промена: 28 Окт 2011 05:46 by Big Sister. Причина: bold
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 28 Окт 2011 06:57 #161677

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Sanja wrote:
Само, сепак мислам дека под терминот „модерна мајка„ не е таа што носи тренди чизми или пазари во бенетон и мекс.

Модерна мајка според мене е мајка која ги следи современите трендови во одгледување на своите деца.

Se slozuvam vo celost so ova :gp:

Stilot na oblekuvanje e individualen i zavisi od nekolku faktori spored mene. Ne znaci deka ako nekoj ima pokasicen/biznis stil ili drug sportski deka i ne e moderen, bidejki vo sekoja kategorija barem denes modata mesa presti :laugh:
A za da se bide vo trend spored mene i ne treba mnogu, malo modificiranje na veke postoeckata garderoba i osvezuvanje so dodatoci koi gi imaat trendovskite boi i op eve ste vo trend :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix, forumce

Ре: Модерни мајки или не? 28 Окт 2011 07:14 #161680

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Не следам мода!
Имам свој изграден стил што ми одговара на карактерот.
Познавам многу што многу ја пратат модата искрено им завидувам, ама сум пробала но не сум тоа јас.
Незнам ни како се носи тоа многу сум смешна:laugh: .
Фармерки не памтам од кога немам облечено :poimnemam: дома имам само една тексас сукња.
Инаку се сметам за убава и дотерана мајка. Секогаш со фризура, нашминкана средена покласичен со кежуал стил. Тоа сум јас.

А за посвечени моменти Грациозност!!! Иако се ретки знам да блистам.:sram:
Ама се испофалив :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 28 Окт 2011 07:41 #161687

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Јас сум поспортски тип, сакам да носам и штикла но поудобно ми е со ниски/рамни чевли. Имам штикли кои откако ја имам Ана ги немам носено или сум ги ставила некогаш на некој настан. Скоро цело време сум сама со ќерка ми, живееме на место кое е повисочко, а јас со неа сум нон-стоп со количката (пеш) па не можам да се докачам до дома ако носам штикла и затоа почесто сум со рамни чевли. Фризура и шминка ретко имам на себе, најчесто носам фармерки комбинирано со кошули, блузички. Ретки се денес мајки кои не се модерни,иако толкувањето на модерно е баш широко. Ретко сретнувам некоја мајка која има изглед како за некоја тетка, со некои демодирани костумчиња, сакоа со потполнки, не знам, тој ми е некако етпен застарен. Инаку и јас порано носев тесни маички уз тело арно ама сега не ми стојат, имам плус 5 кгр од пред свадбата па сите тие блузи и ги дадов на сестра ми, и сега кога купувам не сакам многу широки блузи ама не и да се етпен залепени па да се видат стомачните :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 28 Окт 2011 08:15 #161693

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
isabella wrote:
forumce wrote:
Знам само дека треба да се продолжи стилот на облекување,а не да се смени за 180 степени.Се разбира стилот малку се менува низ годините,се модифицира,станува попрефинет,но тоа не треба да зависи од мајчинството,па и да биде поправена мајката не е битно,има добра,модерна облека бар денес.Ама и не верувам дека уште има девојки,жени кои што кога ќе станат мајки,како по правило ја менуваат скроз облеката.Сигурно може да има период кога се привикнува на новата улога,па не и е до дотерување многу многу,ама сигурно поминува периодот.

Не се работи ѕа привикнување на улогата "мајка", туку на дневните обврски кој ги има.
Јас комплетно го сменив стилот на облекување откако се породив, не затоа што телото ми се промени, напротив во првите 20 дена по породувањето ја имав истата тежина како претходно, туку поради обврските кои ги здобив откако добив бебе.
Пред да се омажам, работев, излегував секојдневно, и се облекував трендовски и модерно, со високи кондури, елеганција во движење...
И цела бременост ја поминав во тој стил.
Е, откако се роди Изабела, ништо од тоа што сум носела претходно, немам ниту еднаш облечено. Денот ми поминува во кујна, два пати по еден час на детско игралиште, на под во дневна или детска соба со играње, во пазарење заедно со неа каде постојано треба да сум на готовс и комотно облечена за да може во секој момент да потрчам по детето.
На породилно сум до 2,5 години на Изабела и до тогаш сум постојано со неа, и според тоа и стилот на облекување ми е комплетно сменет, во лежерен стил...

Под стил на облекување јас подразбирам нешто друго,а не од типот,стилот ми се смени од штикли,во патики.Тоа за мене е прилагодување на ситуација,на настан.Таман работа ако секогаш бидеме во сукњи,фустани,на штикли.Нормално дека ако се оди во парк,на прошетка,на пазар се носи лежерна облека(за некои не мора да значи),тоа и не зависи од мајчинството,тоа го правиме повеќето,само во тој период е почесто.Под периодот на прилагодување на улогата на мајка,па токму и на тоа мислев,нови обвски,,поинакви,поголеми,нови чувства,најмногу внимание кон бебушот и нормално дека темпото на живот ќе се промени,па така и облеката се прилагодува.Еве,ти тоа што го напиша мене не ми изгледа како промена на стил,ако кога излегуваш или кога пак ќе почниш на работа го задржиш стилот на облекување од пред да се породиш,тогаш не гледам промена во стилот,туку само прилагодување,а одењето во парк пак ќе си биде лежерно.А,промена на стил е баш целосна промена на стил,бар за мене,пример од трендовски во класичен или од класичен во трендовски или во хипички,што знам има секакви примери,не го менуваат само обратно.И сепак,пишувам како јас мислам,некој друг има поинаков став,не се обратив кон никого.:hug:
Последна промена: 28 Окт 2011 08:17 by forumce.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 28 Окт 2011 16:07 #161765

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Дури и помодерна сум сега :)
Фармерки, пантолончиња интересни, хеланки, туники, шорцеви, само се искомбинирано со патики, со рамни сандали, со чизми. Си сакам уште елегантни работи, и купувам по нешто ама на прсти се брои кога сум се облекла така и нашминкала од кога сум породена. Немам прилики, не излегуваме навечер, а кога сум со малиот, сакам да сум си облечена лесно и практично. Ама си носам накит што прилега, бижутерија и тн. Од кога сум вратена на работа, во канцеларија цело време, нема странки, воопшто немам потреба нешто да се средам, сако или сл. Треба човек според пригодата да се облекува, јас со малиот натаму наваму, со два пакети памперси и тоалет во штикли да шетам?!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 19 Дек 2012 04:31 #226389

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Во однос на облекувањето на син ми се трудам да има добро искомбинирани парчиња облека кои адекватно ке му одговараат на пред се неговите потреби и комоција и дадените ситуации.... Мислам дека е модерен дечко макар што секоја мајка се труди детето да е убаво и пристојно воедно и модерно облечено... инаку мислам дека понатаму ќе си имам проблем по однос на облекување со Мишел зашто уште од сега знае да ми каже„Мамо ај обечи ми нешто дуго, да не сум како сејак вака“ хахахаха....
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.