Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Модерни мајки или не?

Модерни мајки или не? 19 Дек 2009 15:43 #401

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Мајки дали се носите модерно, во склад со моменталните модни трендови, или имате свој стил на облекување? Колку е сменет вашиот начин на облекување откако станавте мајка? Дали се облекувате како и претходно или сменивте нешто?Прво дете сам родила са 25 год и после тога сам, кад сам дотерала линију, наставила да се облачим као и пре трудноће..носила сам и мини сукње и све остало што ми је лепо стајало..сад, кад сам ближа четрдесетој, мало сам променила стил облачења, али не зато што сам мајка, него што неке ствари више не приличе мојим годинама..и да, одувек сам имала неки свој стил, уз малу помоћ савремених трендова..
Где год идем, гледам да се средим, да ми је коса уредна, да се нашминкам..грозим се од неуредних мајки, које мисле да ако су родиле, да више не морају да воде рачуна о изгледу..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 23 Дек 2009 19:27 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 20 Дек 2009 04:00 #827

 • Sanja_Ivana
 • Sanja_Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • super raspolozeno
 • Теми: 36
 • Thank you received: 4
 • Карма: 3
И јас ја родив Ивана на 25 години, и тоа не го промени мојот стил на облекување, гледам секогаш да сум средена, шминка, коса, облека, и мислам дека треба секоја жена или девојка без разлика дали родила или не, да биде средена, а не запустена.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 20 Дек 2009 04:05 #834

 • babysara
 • babysara's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 86
 • Thank you received: 11
 • Карма: 7
i jas rodiv 2 deca pa mislam deka izgledam kulturno, t.e se trudam da sum sredena ....kolku mi dozvoluva vremeto, edinstveno sto promeniv vo stilot na oblekuvanje e sto visokite stikli si gi zameniv so baletanki B) :cheer:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 20 Дек 2009 04:19 #854

 • lulu
 • lulu's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 34
 • Карма: 0
stilot ne mi e smenet isto kako i porano si se neguvam,frizer,sminka so toa se cuvstvuvam podobro samata vo sebe.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 20 Дек 2009 04:34 #878

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Мислам дека не би требало на никоја жена тоа што родила да каже дека нема време за себе.Јас лично за себе ке кажам имам две деца од кои едното ми е месец дена и имам време да се средам(колку толку наогам)Косата ми е секогаш средена,редовно ја бојадисувам-на 3 недели,еднаш неделно на фризер,се дотерувам кога како.А да и ке заборавев и дома да сум јас секогаш сум со парфем на мене,и сето ова што го правам го правам првенствено за мене ,па после за мм ,за другите околу мене :))
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 20 Дек 2009 04:58 #912

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Ne sum moderna majka. Za da bidam moderna treba da bidam vo trend i so garderoba i so sminka, a jas poslednoto parce obleka go kupiv koga bev trudna od sto morav.
Sega me sobiraat nekoi stari raboti pa niv gi nosam, ne mozam da si dozvolam da se podnovam zatoa sto tolku mi se finansiite, no so toa sto go imam se trudam da izgledam sredeno. Za sminkanje i da imam da kupam ne znam da se sminkam :D, taka da izgledam uredno i cisto, kosata mi e sekogas miena i fenirana i toa e toa:).

Najsmrt mi e koga treba da odam na rodenden, svadba, slava, za tie posveceni momenti, nemam sto da oblecam i pozajmuvam od pomalata sestra, nekoi nejzini raboti me fajkaat a ona si e bas moderna i sekogas vo trend so se, ke me nasminka ubavo i se stokmuvam bar pred narod da izgledam ko covek:)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 20 Дек 2009 04:59 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, Helix

Одг: Модерни мајки или не? 20 Дек 2009 20:32 #1276

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
ovaa zima posle neznam kolku vreme kupiv cizmi i jakna, i da vi kazam osekav griza na sovest posto sum potrosila za sebe a finasiite ni se tenki :) ama aj jaknata ja kupiv od socijalnoto sto bev u april na bolovanje a sega mm zapna cizmi da kupam posto gi nosev od sredno tie hahahahaha

inace ne sum moderna, ustvari i nikad ne sum bila, sekogas sum se oblakala kako sto sakam i ne sum gledala ama bas nikogas sto e trend sezonata, a stilot ne sum go smenila, stikli nosev i nosam, farmerki isto :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 21 Дек 2009 03:53 #1549

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Lele so cizmive od sredno me nasmea:)))
Me potseti na edna slucka: sedime so mm i so Aleksej na plostad pred Kras eden den sega skoro i mm mi vika - gi gledam lugevo okolu nas sto pominuvaat kako se obleceni, ja i ti vo sporedba so niv epten sme retro:)))). Abe koga sum zela da se smeam, solzi mi potekoa:))).
I vistina e taka, nosime obleka stara po 9-10 godini:). Imam edni zimski cevli od kaj Kole i se se nadevam deka ke se rasipat za da si kupam novi ama pustoto kolku se kvalitetni, gi nosam veke 5-6 godini a mi se cini deka uste tolku ke izdrzat:)))). Ne mi e sudeno da se podnovam:)))).
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 21 Дек 2009 03:54 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 21 Дек 2009 15:51 #1918

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Moderna sum i sakam da bidam:)Sakam da sum sekogas sredena, ubavo se cuvstvuvam.
Sepak, najvazna e higienata.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 21 Дек 2009 16:20 #1960

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Sekogas sum sredena,doterana,kosa izmiena.Konduri ne kupuvam mnogu,no za obleka mislam i deka preterav,od Anglija donesov kuferi i kuferi.Ne znaev sto poprvo da si kupam.Sakam marami,ubavi salcinja.Ne se sminkam koristam samo krem,labelo i ocrtuvac za usni.Ne kupuvam nesto ako e na moda,a ne mi se dopaga.Koga sum sredena ubavo se custvuvam
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 21 Дек 2009 16:28 #1978

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Се трудам колку што можам да бидам во тренд со новите парчиња иако за мене секогаш останува на крај.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 23 Дек 2009 02:19 #3558

 • evamaria
 • evamaria's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 68
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Јас сум спортски тип мајка. секогаш сум во фармерки патики, е сега за посвечено прилики се дотерува, ама со ова косава никако да излезам на крај. Секогаш ми е собрана. Имам неколку парчиња трендовска облека што ја носам кога излегував навечер ама сега ми е се широко па морам да се задоволам со два пара фармерки и неколку блузички.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 23 Дек 2009 02:24 #3561

 • lili
 • lili's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
jas smetam deka sekoja zena treba da e sredena!A vo vrska sotrendi oblekata..pa ne mora be da e najnova moda,vazen e nacinot na nosenje,a ne so nosis! Inace moze ne sum mn moderna,ama licam na covek:-)!i ne se oblekuvam tetkonski,sega odkako oslabev ,moze i kratko suknce da si oblecam! :-)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 23 Дек 2009 02:27 #3566

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ufff...Da simnam nekoe kilce poarno ke bide :blush: Gledam da sum sredena,ama mnogu mi e maka koga nesto sto mi se dopagja,nemozam da go oblecam.
Nekogas si mislam deka na poslabite im e poarno:em poevtino,em stylish... :blink:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Модерни мајки или не? 23 Дек 2009 02:34 #3573

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Задниве години не трчам по трендовски парчиња, купувам тоа што ми се допаѓа, а има сезони кога моменталниот тренд се совпаѓа со мојот стил и сезони кога ама ич, ич не ми се допаѓа тоа што е во тренд, почевши од бои, до модели и слично.
Во принцип сум секогаш средена и сепак тука станува збор за навики, за мене средена илити модерна жена е таа што влегува чиста во кревет, редовно се тушира, нема замастена коса и држи до себе во смисла на облека која одговара за приликата и пред се чиста и испеглана..
За по дома и до продавница или кога тркнувам кај моите сум претежно во тренерки, така ми е најудобно, кога одам на неконвенционални средби исто така и сум облечена,фармерки, рамни кондури или патики и некоја поедноставна блуза, а кога самиот момент захтева нешто посвечено, исто така се облакам..се трудам секогаш и вајда успевам да сум во склад со моментот. Високи потпетици порано носев почесто, од причина што многу почесто излагав во град, сега секојдневиоето ми е многу поинакво, па ги носам само кога треба да сум во таков аутфит. Истото се однесува и на шминката.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Модерни мајки или не? 05 Ное 2010 23:35 #69114

 • arriel
 • arriel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Najbitna e higienata,znaci sekogas sum cista pa potoa sredena,bidejki zanm luge edno kilo parfem na niv a ne se banjati so nedli.A za doteruvanje sum i sekogas ke bidam.Sakam da sum sredena i po doam i kga izleguvam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 06 Ное 2010 17:41 #69411

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Па можам да речам дека сум модерна.Ама ова дотерување не со свечени фустани и суќни,поспортски ама трендовски.Едно време ништо не кував за мене откако се роди Кико ама од лани си почнав пак:) Шминка не користам многу сега зашто и јас не сакам да го шлакам со шминки а пред да се породам секој ден и за дома бев нашминкана.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 06 Ное 2010 18:00 #69416

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Па мислам дека сум модерна...Најчесто купувам "casual" облека. Имам неколку свечени фустани и чевли со високи штикли што ги комбинирам за ако излезе некоја пригода. Се што ќе купам сакам да ми е квалитетно и често знам да дадам повеќе пари на едно парче. Повеќе сакам нешто со мерак да го носам, па ако треба и повеќе време одошто да купувам евтини неквалитетни работи колку да се појавам во различно(пример една кожна чанта со боја што ќе ми одговара на повеќе работи наместо повеќе чанти од скај или платно во различни бои). Кога излегувам сакам да сум нашминкана и имам се на мене од сенки, кармин, руж... ама тоа е се дискретно. И за по дома сакам да изгледам убаво и чисто. Не можам да носам широки комотни маици или испаднати тренерки... Во последно време проблем ми се килограмите, не ми стојат сукнички и фустани. Во се изгледам преслаба, па сум мамичка во фармерки со штосни јакнички и патичиња.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 10 Ное 2010 16:19 #70806

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Па јас обично ги следам трендовите, сакам мода, сакам шминка, сакам накит, сакам интересно облечени луѓе, занчи битен ми е изгледот во секој поглед и се трудам да го следам сето тоа во рамки на финансиски а и временски можности :laugh: . И веројатно, да, би се класифицирала во некој вид модерна мајка :laugh: .
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 10 Ное 2010 17:32 #70847

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Jas ne sum moderna majka.Od koga se porodiv mnogu se zdebeliv i
nisto ne me zbira. I da sakam nesto da kupam ima modeli samo kako za babi.Nisto mladalacko i golem broj.Taka da idam po gosti vo trenerki,na rabota 2 para pantaloni i dve-tri bluzi i toa menuvam. Samo da e cisto i isprano.I so finanssite sme mnogu slabi doma bukvalno sme staveni na prezivuvanje ama vazno si ja davam poveke od pola plata na bebisiterkata.
I najeveke sto se nerviram imav dolga i ubava kosa i otidov na frizer i me upropastija.Sega imam kosa do usi i kako sto sum debela mi e grozno da se poglednam vo ogledalo.:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 10 Ное 2010 19:34 #70924

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
kalina,da ti kazam iskreno me iznasmea,pa duri dva pati ti go procitav postot.tebe moze ti se place,neznam :wtf:

i jas sum mnogu popravena poslednava godina :mdf: pa maka si imam so oblekata.ama srekja olltre sto go imame i uste nekolku radnji.i moderna sum ama ne po sekoja cena.ustvari mrazam trendovski raboti,site kako vo uniforma.

eve bas se spremam all star da si kupam.imam 2 para ama nikogas dosta.patika za sva vremena :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 11 Ное 2010 01:12 #71026

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Па може да се рече дека сум модерна мама :sram: Еве пред 1 недела конечно влегов и во најтесните фармерки што ги имав пред да останам бремена и пукнав од среќа :jupi: Незаменливо чувство. Така што можам да им се вратам на стилот и облеката од порано. Уште поубаво е што не одам на работа, па немора да бирам нешто што ќе одговара и на костим и на фармерка. Инаку во гардеробата имам и модерни и безвременски парчиња па ги комбинирам. Кај и да е ќе се пуштам по продавнициве на мал рифреш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 11 Ное 2010 05:26 #71087

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Ако веќе треба да се класифицирам, ај стајте ме во модерните! :P

Сакам да се дотерам, сакам да си купам нови партали, нови кондури, ташни...одам еднаш месечно шишање и фарбање на фризер, шминки сакам, накит сакам....значи со сите салтанати. :laugh:

Порано водев сметка бојата на облеката и лакот за нокти да одговара, ама сега веќе немам време за такво средување на ноктите. Уствари сега воопшто не ги лакирам ноктите.

Само, сепак мислам дека под терминот „модерна мајка„ не е таа што носи тренди чизми или пазари во бенетон и мекс.

Модерна мајка според мене е мајка која ги следи современите трендови во одгледување на своите деца.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Bubbi, Nebo, Bumba

Ре: Модерни мајки или не? 11 Ное 2010 18:03 #71237

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
vodolija wrote:
Еве пред 1 недела конечно влегов и во најтесните фармерки што ги имав пред да останам бремена и пукнав од среќа :jupi: Незаменливо чувство.

Исто и јас, пред некој месец :) Е па сега пак си ги убивам од носење најтесните фармерки и супер ми е!

Па би рекла дека стилот не ми е сменет од пред да останам трудна. Си носам и тесни фармерки со тесна блуза, и хеланки со подолга маичка, и впечатлив накит, и интересни марами, и балетанки, и штикли, и кожни јакни, и фустанчиња. Тоа сум јас :) Во последнава година ослабев 18 кг и уште 2 кила до старата килажа :jupi: Па затоа и можам да си дозволам пак да се облекувам како порано. Ненормално многу ми сметаше кога имав кила вишок и среќна сум вака послаба, а мм не баш :pardon:

Јана ја родив на 25 год но не мислам дека годините се пресудни за тоа дали си модерна (средена, спастрена) или не... ставот е пресуден мислам, духот. Тоа што сме станале мајки не значи дека треба да се запуштиме...е сега не одам толку често на козметичар како порано, не се шминкам секој ден бидејќи откако ја родив сончулката работам од дома, некогаш ми се случува да сум пола ден во пижами што страшно ме нервира, не сум на штикли стално бидејќи не се практични за шпартање со дете, нели... :)

Муабетот ми е некои работи се сменети поради обврските, сега треба повеќе снаодливост во тоа малку време што ми останува за себе да се средам, но некако гледам да успеам. И кога сум во патики сакам да сум средена и да изгледам пристојно...мајките кои претходно биле ок а подоцна наеднаш станале "теткести" не ги сфаќам!
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Модерни мајки или не? 15 Ное 2010 17:13 #72618

 • Miki Maus
 • Miki Maus's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • There are no strangers in the world. Only friends
 • Теми: 9
 • Карма: 0
Иако сама се грижам за семејството, наоѓам време и за мене. Двапати неделно одам во шопинг каде душава си ја лечам со некое помодарско парталче.
Последна промена: 15 Ное 2010 17:14 by Miki Maus. Причина: грешка во напишан збор
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.